MTI

Problémás az Unió által előirányzott adattárolás

A törvény betarthatóságához tisztázni kell az adattárolás módját, eszközeit és biztonságát is - mondta az Európai Parlament által a héten jóváhagyott kommunikációs adattárolási jogszabállyal kapcsolatban a Symantec ügyvezető igazgatója az MTI-nek szombaton.

Konkoly-Thege Szabolcs elmondta: a törvény megfelelő kivitelezhetőségéhez nem csak az adattárolást, hanem a megőrzést, a hozzáférést, az adatok közötti kereshetőséget és a hozzáférés meghatározását is biztosítani kell. Az Európai Parlament szerdán hagyta jóvá azt az uniós jogszabályt, amely előírja a tagállamok távközlési cégeinek a telefonálási adatok és internetcímek fél-két évig való megőrzését arra az esetre, ha azokra szükség lenne terrorista tevékenység vagy más súlyos bűncselekmények kivizsgálásához.

Az EU új terrorizmus-ellenes intézkedéscsomagjához tartozó jogszabály számos bírálatot váltott ki a magánélethez való jogok megsértése miatt. A távközlési ágazat cégei pedig megkérdőjelezték a szóban forgó nagy mennyiségű adat megőrzésének kivitelezhetőségét és finanszírozhatóságát. A jogszabály szerint a telefonhívásokról 2 évig, a internetes kommunikációról 6 hónapig kell megőrizni az adatokat, a szabályozás a kommunikáció tartalmára nem terjed ki. Az informatikai biztonsági rendszereket, adattárolási, adatmentési és rendelkezésre állási megoldásokat kínáló Symantec igazgatója a "gigantikus mennyiségű" adat megfelelő tárolásának feltételeként az életciklus-menedzsmentet is említette.

Tisztázandó kérdésnek nevezte a spam-ek és milliós mennyiségben azonos tartalommal szétküldött reklámküldemények tárolását, példaként említve a kampány-sms-eket. Az igazgató kitért az intranetes küldemények kérdésére, illetve az interneten keresztül bonyolított telefonos és a titkosított kommunikáció ellenőrzésének problémájára. "A magyarországi kapacitások elegendő forrás biztosításával megbirkóznának a tárolás feladatával, valószínű azonban, hogy ennek költségeit az érintett internet-szolgáltatók és távközlési cégek a végfelhasználókkal fizettetik majd meg" - jegyezte meg Konkoly-Thege Szabolcs.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • pepe003 #5
    Ez már bohóckodás. Ha az EU aprlament akar megint alakítani valamit, tegye saját költségén!
  • HappyBoy #4
    Jogalap? Blahh! Te terroristagyanús te! Figyelünk ám! :DD Már a nicked is gyanús! Meg hogy pont Te voltál az első itt! Most már nem mosod ki magad! Véged! Ide a 10 évnyi logodat és kreálunk belőle olyan kimutatást hogy ihaj!
  • tomo #3
    "ennek költségeit az érintett internet-szolgáltatók és távközlési cégek a végfelhasználókkal fizettetik majd meg"

    szomoru.
  • ac3 #2
    nevetseges luzerek.... sose lesz ilyen....
  • Teppik Amon #1
    És honnan tudják hogy az interneten éppen mit forgalmazok? Figyelniük kell mindent. Ha éppen 10 cd linuxot töltök, beszélgetek skype-on, titkosított levelet köldök és ssh-val be vagyok lépve egy másik gépre és még home banking-olok is akkor ezekből mi lesz rögzítve és hogyan? Ismét kérdem, ki férhet ehez hozzá? Mijen jogon rögzítik ezeket? Hol van itt a megalapozott gyanű meg az ártatlanság vélelme? (najó, jog alapot sikerült kreálniuk)
    de akoris, ez gyalázat. Érdekes hogy ezt nem nagyon reklámozza a média (ha ha, mit is várok)