Orosz Miklós
Canon Powershot A410 ismertető
Design, ergonómia
A gép tervezésekor egyértelműen nem volt szempont az esztétika, azonban a fém hatású, színezett, gödrös felületű műanyag előlap kétségkívül feldobja a kinézetét. A kezelőszervek száma még bőven a zavarbaejtő mennyiség alatt van, elhelyezésük viszont elég esetleges, nem túl sok átgondoltságot sugároz. Még a zoom gombot/kart is lespórolták, ezt a funkciót a menüvezérlő gombokkal tudjuk használni (le-fel). Ez természetesen nem épp a pontos és gyors működés garanciája, sőt, kijelenthetem, hogy a zoomolás lassú és pontatlan, ráadásul a zoommotor szinte fülsértően hangos.
Anyagát tekintve a váz akár kínai játék is lehetne, de mindez érthető, ha figyelembe vesszük, hogy ennél a típusnál az ár leszorítása volt a Canon fő célja. Semmiféle fogást könnyítő, markolatszerű elemet nem találunk. Ezzel együtt a kerekített sarkú tégla forma önmagában elégséges a biztos fogáshoz. A műanyag gombok pontosan kezelhetők, ilyen szempontból semmit sem ront a helyzeten a költségkímélő kialakítás.
A sarokban elhelyezett átnézeti kereső sok konkurens típus használhatatlanul kicsi keresőjével szemben meglepően nagy és tiszta képet közvetít. Az LCD kijelző 120 000 pixele az 1,5"-es átlóval bőven elég a kristálytiszta képhez, így a keresőkkel nem lesz gondunk használat közben. A hátlapon függőlegesen elhelyezett üzemmód-tárcsa felülete kicsit csúszós, ezért előfordulhat, hogy nem ugrik elsőre a kívánt állásba, erre érdemes mindig odafigyelni.
Kezelés, használat
Automata gépről lévén szó nincs lehetőségünk manuális expozíciós beállításokra, azonban az életünket megkönnyítendő, a teljesen automata üzemmódon kívül egy SCN (motívumprogramokat kezelő) és egy M üzemmód segítségével hozzáférhetünk pár fontos paraméterhez. SCN (scene) módban a gyárilag beprogramozott szituációk közül válogathatunk, ezen kívül mindössze expozíció korrekcióra és a felvételi mód beállítására van lehetőségünk.
Érdemes megemlíteni, hogy az egyszeri, sorozat 10, illetve 2 másodperces időzített felvételén kívül lehetőségünk van saját időzített felvétel, vagy akár időzített sorozatfelvétel beprogramozására is. 0-tól 30 mp-ig állítható az időzítés és 1-10 képes sorozatokat állíthatunk be (ráadásul a 2,5 képkocka/másodperces sorozatfelvételi képesség sem mondható rossznak). M módban a FUNC/SET gomb lenyomása után leállíthatjuk az expozíció korrekciót, a fehéregyensúlyt, a fényérzékenységet, effekteket adhatunk a képre, illetve itt kapcsolhatunk szupermakró és panoráma (balról jobbra és jobbról balra haladó) módba.
Sajnos csodát hiába várunk a géptől. Éjszakai témánál a megfelelő motívumprogrammal nem sokra megyünk, mivel magas érzékenységen, rövid záridővel próbálja megoldani a feladatot, így az eredmény egy nagy halom képzaj lesz. Beltéri helyzetekben, műfénynél az automatika szintén a rövid záridőt támogatja az alacsony érzékenység ellenében. A vaku teljesítménye legnagyobb jóindulattal is csak átlagosnak nevezhető (egyenletes a fénye, viszont kicsit gyenge). Kis időbe telik megszokni a zoomolást, főleg visszajátszáskor, mivel ilyenkor is a le-fel iránygombokkal tudunk nagyítani, és ha nagyítás közben mozgatni szeretnénk a képet, előbb váltanunk kell a SET gombbal.
Képminőség
Az optika az árához képest mindenképpen jól vizsgázott. Nagy tárgytávolságnál is szép, határozott rajzolata van, véleményem szerint megfelelően ki tudna szolgálni egy 4-5 megapixeles érzékelőt is. Az egyetlen problémás pont az érzékelő, ami talán a megszokottnál erősebb képzajt termel, és nem nevezhető túlzottan dinamikus darabnak. Az erdei tesztkép jó példa erre; készítésekor borús idő volt, a gyalogút mégis teljesen kifehéredett annak ellenére, hogy a felhőkön átszűrődő gyenge fény szép egyenletesen világított be a fák közé.
Közelfényképezésnél nem voltak problémák. A kis területről többnyire egyenletesebben visszaverődő fényt a gép jól kezelte, és a makrófotók képminősége is kifogástalan. Mind wide, mind tele állásban szinte hibátlan a minőség a képsarkokban is, kromatikus aberráció főleg az éjszakai felvételeknél jelentkezik lámpák körül, de nem jelentős mértékben. Videózni csak akkor ajánlott vele, ha nagyon fontos valamit megörökíteni, és épp nincs más eszköz a közelben (hang nincs, viszont az optikai zoom működik felvétel közben).
Vaku nélkül és vakuval beltérben, műfénynél
Videofelvétel
Összegzés
Ha az embernek nincs túl sok pénze digitális gépre, de szeretne filmes szappantartóról digitális szappantartóra váltani, a sok ismeretlen vagy rossz hírű márka termékei közül én egyértelműen a Canon Powershot A410-et ajánlanám a család érdekes pillanatainak megörökítésére. Az árát megéri, az átlagembernek ennyi bőven elég, és mégsem kell attól tartanunk hogy mire a gép tönkremegy, addigra a gyártó cég is megszűnik létezni.
Előnyök, hátrányok
+ jó optika + alacsony ár |
- lassú működés - gyenge minőségű CCD |
A fényképezőgépet a FotoMarket bocsátotta rendelkezésünkre.