Berta Sándor

Először áll egy külföldi a Sony élén

A japán konszern közgyűlésén a küldöttek és a részvényesek a Nagy-Britanniából származó Howard Stringert választották meg a társaság elnökének.


Nobuyuki Idei
Ez az első eset az 59 évvel ezelőtt alapított szigetországi média és elektronikai óriáscég történetében, hogy egy külföldi szakember vezeti a vállalatot. A most 63 éves Stringer korábban a CBS News amerikai televízió vezetője, majd a Sony amerikai leányvállalatának az első embere volt. A férfi Walesben született, de amerikai állampolgár. Mivel az elismert szakembert II. Erzsébet lovaggá ütötte, használhatja a "Sir" előtagot is.

Stringer a Sony elnöki székében Nobuyuki Idei-t váltotta fel, aki leköszönése előtt még kénytelen volt bocsánatot kérni a részvényesektől, hogy a konszern minden valószínűség szerint nem tudja majd teljesíteni az erre az évre kitűzött céljait. Idei felhívta a figyelmet, hogy a problémák egy része a "világgazdaságban történt drasztikus változásokra" vezethetők vissza. A Sonynál ennek ellenére új célokat tűztek ki, amelyek között szerepel, hogy a jövőben a konszern forgalmának legalább a tíz százaléka legyen a nyereség.

Stringer a közgyűlésen mondott első beszédében megígérte, hogy minden erejével azon lesz, hogy a Sonynak újra a régi fényben csillogjon a hírneve. A cél, hogy a jövőben a japán cég újra "álomtermékeket" készítsen. A konszern az elmúlt időszakban kénytelen volt komoly veszteségeket elkönyvelni elsősorban a hordozható audio-lejátszók és a televíziók piacán. Ennek oka többek között az elmúlt években tapasztalható komoly árverseny és az egyre növekvő - elsősorban kínai - konkurencia. Ráadásul az is gondot okozott, hogy a társaság túl lassan reagált az olyan termékekre, mint amilyen például az Apple iPod zenelejátszója vagy a Sharp LCD-televíziója, melyek most kategóriájukban piacvezetők.

Két új igazgatósági taggal is bővült a Sony igazgatótanácsa. Egyikük a megválasztott új elnök, Howard Stringer, aki automatikusan került ebbe a pozícióba, míg a másik tag a Fuji Xerox japán irodájának egykori vezetője, Yotaro Kobayashi, akit egyúttal az igazgatótanács elnökének is megválasztottak. A vállalat részvényesei hatalmas többséggel támogatták a márciusban Idei által beajánlott Stringer, Kobayashi és több más igazgatótanácsi tag megválasztását: mellettük több mint öt és fél millió, ellenük alig több mint százezer szavazat szólt.


Howard Stringer eddig a Sony amerikai részlegének vezetője volt

Stringer bejelentette, hogy átszervezik a Sonyt, az ehhez kapcsolódó részletes terveket az egyes részlegek vezetőinek idén őszig kell elkészíteniük. Az elkövetkező néhány hónapra a tevékenységek áttekintését és a nyereségesség maximálását célul kitűző tervek kialakítását ígérte, és kiemelte, hogy nem lehet minden fronton csatázni, választani kell a prioritások közül. Az átszervezések egyik fő részét a Projekt Nippon (Nippon japán nyelven Japánt jelenti) képezi, ami minden bizonnyal nagyban hasonlítani fog Stringer Projekt USA tervére. Ennek gyakorlatba való átültetésével az akkor még a Sony amerikai leányvállalatát vezető szakember munkahelyek ezreit szüntette meg és ezzel párhuzamosan 700 millió dollárt takarított meg a konszernnek. Stringer elismerte, hogy Japánban sokkal nehezebb lesz bevezetni az átalakítást.

Az elektronikai és szórakoztatóipari konglomerátum egy három éves átalakítási terv utolsó évében jár; ennek keretében 330 milliárd jennel (3 milliárd dollárral) kívánták csökkenteni a csoport állandó költségeit elsősorban úgy, hogy munkahelyek ezreit szüntették meg az elektronikai ágazatban. Számos elemző azonban úgy véli, hogy a Sonynak további, az eddigieknél is drasztikusabb intézkedéseket kell végrehajtania annak érdekében, hogy versenyben maradhasson hazai versenytársaival (például a Sharppal) és az egyre nagyobb számban megjelenő, olcsó elektronikai cikkeket gyártó alacsony költségű ázsiai termelőkkel.

Feltétlenül átalakításra van szükség a televíziós egységben, amely az előző üzleti évben 25,7 milliárd jen üzemi veszteséget hozott össze a hagyományos katódsugárcsöves (CRT) televíziók gyenge értékesítési eredményei és a folyékony kristály kijelzős (LCD) készülékek zuhanó ára miatt. A walkman piacra vezetője újra meg kíván kapaszkodni a hordozható zene-lejátszók piacán is, ahol jelentős hátrányba került az Apple rendkívül népszerűvé vált iPod-ja és az iTunes online zenebolt sikere következtében.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Vucli #6
    De ez vigyorogva kirug több (tiz)ezer emebert, lehet Nobuyuki ezt már nem vállalta
  • Vucli #5
    De vigyorogva kirug több (tiz)ezer emebert, lehet Nobuyuki ezt már nem vállalta
  • Pharaoh #4
    Borzasztó ,hogy mik történnek.
  • concrete #3
    a vigyorgós LILA-nyakkendős csávó sokkal kevésbé szimpatikus mint Nobuyuki Idei, valahogy nem sugárzik belőle a magabiztos cégvezető

    ezen a képen úgy néz ki mint rózsagyuri a kapcsoltamban, csak vörösesszőke a haja



    de az arckifejezés tökugyanaz
  • Sir Quno Jedi #2
    Jóember, leépítés, leépítés, szűkítés !
  • neonlight #1
    "Először áll egy külföldi a Sony élén"

    Erről már írtatok, semmi újdonság. Minek 2x leközölni a dolgokat? Nincs más hír..?