Gyurkity Péter

Elhúzódik a 64 bitre történő átállás

A Yankee Group kutatócég szerint a 64 bites Windows operációs rendszerek megjelenése ellenére az elkövetkezendő években nem várható áttörés, és az informatikai világ csak lassan áll majd át 64 bitre.

A kutatócég véleményét Laura DiDio, a csoport elemzője tette egyértelművé egy interjúban, és többek között leszögezte, hogy a 64 bites technológia iránt jelenleg csak a piac egy kis része mutat érdeklődést. DiDio ezt elsősorban arra alapozza, hogy a 64 bites operációs rendszerek megjelenését követően még mindig nem mutatkozik jelentős igény, és a jelek szerint a felhasználók többsége egyelőre nem is tervezi az átállást.

A vállalat szférában még ennél is egyértelműbb a helyzet: "A piac 70 százalékát azon vállalatok teszik ki, amelyek jól megvannak a megszokott 32 bites szoftverekkel" - jelentette ki DiDio, hozzátéve, hogy a .com piac megrázkódtatása után a vállalatok igyekeznek minél jobban kihasználni a meglévő erőforrásokat, és nem szívesen vállalkoznak nagyobb befektetésekre. A 64 bites technológia tehát továbbra is csak egy alternatíva, és semmivel sem több annál.

Igazi érdeklődés egyetlen területen mutatkozik, ez pedig a csúcskategóriás szerverek piaca, de ez a vállalati szféra mindössze 15 százalékát jelenti, és az elkövetkezendő években a többség továbbra is hagyományos utat választja majd. A Yankee Group véleménye szerint a fordulópont akkor következhet majd be, amikor a jelentős szoftvercégek, mint például az Adobe - a Photoshop és az Acrobat Reader készítője - megkezdik szoftvereik 64 bites változatának elkészítését, és határozottan elkötelezik magukat az új platform mellett. A kereslet azonban DiDio szerint továbbra sem lesz kiugró, és a felhasználók szép lassan, fokozatosan szánják majd el magukat a váltásra, követve a számítógépes konfigurációk lecserélésének megszokott ütemét.

"A vállalatok körében végzett felmérés szerint 85 százalékuk csak azért váltott az új platformra, hogy lecserélje az elavult konfigurációkat" - jelentette ki DiDio. "Mindössze 15 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy kifejezetten a 64 bites célszoftverek miatt határozták el magukat a váltásra."

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dez #29
    De miért nem futhatnak a 32-bites driverek? Linuxon is ugyanez a helyzet? Ez már megint valami olyasmi lesz, mint korábban(?) a protected mód, meg ilyen-olyan memóriakezelők.
  • arty #28
    én a driverektől félek ... mire lesz itt mindenhez stabil, gyors drive 64bit win alá, megőszülünk :(
  • dez #27
    Van már néhány program, ami két-, esetleg többszálúan is tud futni. Desktopon pl. 3D renderelők, (azt hiszem) egyes játékok; szerverek terén is biztos van ilyen, mert vannak többprocis szerverek, biztos nem véletlenül. De az igaz, hogy "el kell vele szórakozni", így a legtöbb kisebb programot nem fogják így megcsinálni. Szal csak bizonyos programok fogják kihasználni a több magot. Még érdekesebb lesz a helyzet a 8-16 magos procikkal: miközben néhány program nagyon gyors lesz rajtuk, a programok többsége alapsebességen fog futni. (Hacsak nem terjed el addigra valami újabb programozási modell, vagy ilyesmi.)
  • dez #26
    (Mondjuk 10 év biztos nem lesz, ma gyorsabb a fejlődés.)
  • dez #25
    Persze. Csak érdekességképpen írtam le.
  • BlackRose #24
    Szerintem nem a 64 bitre való áttérés a probléma, ugyanis nemsokára nem is lesz 32 bites proci, mert az AMD is és az Intel is kimondottan csak 64 bites darabokat fog árulni, az OS is persze ezeken a gépeken OEM 64 bites lesz, meg persze 64 bites gépre valszeg senki sem fog 32 bites OS venni, a driverek is idővel meglesznek, szerintem max 6 hónap, mert a jelenlegi gyors ütemű termékfejlesztések közepette ezt egyszerűen nem láthatom másként. A programok persze lasabban fognak 64 bitre fordulni (először gondolom, hogy a fejlesztőeszközök, grafikai programok. szerver programok...) de ez is idővel meglesz. Na de, amit az elején akartam mondani, tehát szerintem nem a 64 bit lesz a probléma, hanem a dual core, multi core kihasználása, ugyanis ehhez a meglévő software gyökeres megváltozása a szükséges, és jelenleg a fejlesztők nagyon kicsi százaléka rendelkezik meglévő tudással a multi core programozáshoz, akkor a feljlesztő eszközöknek is fejlődniük kell ezen a téren... tehát itt várok problémákat, mert nem fogunk nagy előnyt látni a dual core gépeken (kivéve ha egyidőbe több dolgot futtatunk, mert akkor már eleve gyorsulás tapasztalható, de legtöbb ember egyidőben általában egy olyan alkalmazást futtat amely nagymértékben használj a CPU-t, és ebben az esetben a jelenlegi programokon nem lesz semmi gyorsulás. Na persze üdvözlöm mint a 64 bitet úgy a dual core-t, és remélem minnél gyorsabban teli tüdővel lélegezhetnek azok a gépek amelyek ilyen komoly erőforrással rendelkeznek, sokszor, vagy inkább mondjam úgy majdnem mindég a felhasználok tudta nélkül.
  • asysoft #23
    Ezt nem is vitatom, de most itt X86-os rendszerekről van szó, ahol ugye idő kellett a 32 bit elterjedéséhez-s a 64 bitnek is ez vár.
  • dez #22
    A 64 bites rendszereknél nem csak az adott esetben elérhető teljesítmény-növekedés az érdekes, hanem ugye a nagyobb lehetséges memóriaterület. Namost, tudni lehet, hogy a memóriágyártók mesterségesen tartották magasan az árakat. Plusz sorra sikerül egyre kisebb vonalvastagságokat elérniük. Ezek alapján arra lehet számítani, hogy a korábbinal nagyobb ütemben fog növekedni a gépekbe pakolt memória mérete. Huh, mi lesz itt, ha ez eljut a programozók agyáig is? =P Főleg M$ programozók...! =O :D
  • dez #21
    (Csak halkan elmondanám, hogy 68k alapú rendszereken [korábbi Mac, Amiga, Atari] soha nem is volt olyan, hogy 16 bites rendszer, eleve 32 bites volt. Ehhez bizonyos tekintetben hasonló proci a PowerPC [újabb Mac {PowerMac}, Amiga, open platformok] is úgy lett kialakítva, hogy bár alapból 32 bites, jóval egyszerűbb az átállás 64 bitre, az újabb PowerMac-ekben már a 64 bites PPC G5 van... Az "újabb" persze relatív, már vagy egy éve jött ki. Mármint a gép, a proci már korábban. Erről errefelé alig lehetett hallani..)
  • asysoft #20
    Na igen, 32 bitnek is kellett vagy 10 év, mire elterjedt...