Alex

Megjelent a Sun Solaris 10

A Sun a Network Computing 04Q4 rendezvényén bejelentette, hogy közel tíz év fejlesztőmunkájának eredményeként megjelent a Solaris 10 operációs rendszer, mely bárki számára ingyenesen letölthető.

A Sun közlése szerint a rendszerben több mint 3000 évnek megfelelő mérnöki munka, és 500 millió dollárnyi kutatás-fejlesztési befektetés fekszik. A rendezvényen a cég többek között bemutatta még a Nauticus Networks felvásárlásával kialakított Secure Application Switch - N2000 sorozat megjelenését, valamint a StorEdge tárolómegoldás-család új tagjait is.


A Solaris 10 operációs rendszer főbb újításai:
  • DTrace - Az új Dynamic Tracing (dinamikus nyomkövetési) eszközökkel a fejlesztők behatárolhatják a teljesítményproblémákat és a nehezen megtalálható hibákat, mivel a problémák diagnosztizálása napok vagy órák helyett milliszekundumokban és percekben mérhető.
  • Solaris Containers - A Solaris 10 több szoftverpartíciót kínál több mint 8000 konténerrel egyetlen operációsrendszer-példányon. Az erőforrások automatikusan újra kioszthatók, aminek köszönhetően a rendszer kihasználása elérheti a 80 százalékot.
  • Process Rights Management - A húsz éve vírusmentes oprendszer tartalmazza azt a technológiát, amely az Egyesült Államokban a biztonságos kormányzati kommunikáció de facto platformszabványának számít. A Process Rights Management (feldolgozási jogok felügyelete) funkció még részletesebb jogosultsághasználati modellt használ annak biztosításához, hogy az alkalmazások gyenge pontjait ne lehessen kihasználni, és ez ne vezethessen rendszersérülésekhez.
  • Predictive Self Healing - Az új előrelátó javítási (Predictive Self Healing) technológia használatával a gép képes automatikusan diagnosztizálni, izolálni és helyreállítani számos hardver- és alkalmazási hibát a leállások idejének jelentős csökkentése érdekében.
  • Linux alkalmazási környezet - A Janus projekt kódnevű új technológia használatával módosítás nélkül képes egymás mellett futtatni a Solaris és Linux bináris állományokat, és ezzel választási lehetőséget biztosít a vásárlók számára.
  • ZFS - A fájlrendszer "16 milliárd milliárdszor" nagyobb kapacitású, mint a jelenlegi 64 bites fájlrendszerek, akár 80 százalékkal is csökkenti a fölösleges adminisztrációs munkát, és bizonyítható adatintegritást nyújt (99,99999999999999999 százalékos hibafelismerési és -javítási eséllyel).
  • Kriptográfiai keretrendszer. Az iparág által széles körben elfogadott PKCS#11 szabványra épülő új keretrendszer növeli a kriptográfiai műveletek teljesítményét és központosítja a felügyeletüket. Az alkalmazásfejlesztők közös API-val dolgozhatnak, így az informatikai szervezetek védhetik az alkalmazások terén befektetett értékeiket, a Sun partnerek pedig úgy készíthetik alkalmazásaikat, hogy nem kell foglalkozniuk a kriptográfiai rendszer implementációjával.
  • Sun Update Connection - E frissítési szolgáltatás segítségével a felhasználók elemezhetik a rendszereiket és naprakészek maradhatnak szinte bárhonnan. A Sun Update Connection értesítéseket küld, és lehetővé teszi, hogy a felhasználók helyileg, egy-egy rendszer frissítőjeként működve, vagy távolról, a vállalat frissítési portálján keresztül frissítsék a rendszereket.
  • AMD64 - Az operációs rendszer optimalizálva lett az AMD 64 bites Opteron processzoraira, így a korábbinál lényegesen nagyobb teljesítményt nyújt az olcsóbb architektúrákon, ugyanakkor továbbra is bináris kompatibilitást biztosít a 32- és 64 bites környezetek között.
  • Garantált kompatibilitás - A társaság a Solaris alkalmazásgarancia formájában garantálja, hogy a Solaris korábbi változataira írt alkalmazások a Solaris 10 alatt is futnak. A visszamenőleges kompatibilitást egészen a Solaris 2.6-ig kiterjesztő garancia az OS kiadások hét éves időtartamát fedi le.


    A bejelentés részeként a cég bemutatta a Solarishoz készült új előfizetéses árképzési modellt is, amelyekbe beletartozik a szoftverlicensz az összes következő generációs Solaris technológia elérésével, támogatással és "számítási farm" kapacitással, ami szükség esetén extra számítási teljesítményt kínál a vásárlók számára. A jövő év elejétől életbe lépő új licencelési modell keretében az előfizetési díjak az ügyfél által igénybe vett hálózati számítási kapacitás és a támogatás mértéke szerint változnak - hasonlóan például a telefon-előfizetésekhez; az operációs rendszerért a vásárlóknak.
  • Hozzászólások

    A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
    Bejelentkezéshez klikk ide
    (Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
    • Zsoltika 007 #22
      UP!
    • Zsoltika 007 #21
      Na!! Senki??
    • Zsoltika 007 #20
      Aki kipróbálta nyilatkozzon már vmit mert én is hezitálok. Vmware-ben fagyott össze vissza (de sztem ez nem a solaris sara) úgyhogy nem tok sokat mondani, viszont a Suse 9.1 össze***ta a vincsimet úgyhogy agyalok megéri-e lehúzni még 1x?
    • NEXUS6 #19
      Én is gondolkodom a letöltést illetően.
      Ha játékon kívül a nálam szokásos dolgokra (net, video, office) különösebb erőfeszítés nélkül használható akkor asszem felrakom.
    • Esrohnoil #18
      Érdeklődve várom a további észrevételeidet. :)
    • Laci #17
      Ja csak hogy ezeket a hozzászóláásokat már nem is nagyon lehet ilyen "prekoncepciók" nélkül olvasni, főleg ha a tartalmukat is figyelembe vesszük...talán ezen is el kéne gondolkodni...
    • BlackRose #16
      Solaris up and running... az első benyomásaim pozitivak, de 10 perce, hogy feltelepítettem, ez édes kevés idő, hogy akármit is mondjak.
    • strogg #15
      Sajnos eddig kimaradt az életemből a Solaris. Láttam üzemelni Sparc procin az egyetemen, és a solaris első x86-ra átültett példányát is letöltöttem. Csak sajnos még nem volt időm kipróbálni. Elismerem, súlyos hiányosság, hogy még nem próbálkoztam vele, ne adj isten elmélyedni kicsit bővebben a témában.
      Ezért a leírtakról nem tudok nyilatkozni. Abban viszont előre is biztos vagyok, hogy a dicsőítő szavak a sun részéről jó adag marketinget is tartalmaz. Na meg mindenki a saját gyerekét szereti a legjobban:)))
      Most viszont ünnepélyesen megigérem, hogy letöltöm, és ezuttal fel is rakom egy gépre, ha módomban áll. Kisdobosbecsszóra :DDDD
    • BlackRose #14
      He... a dobozon majdnem úgy sorakoznak mint a Halo 2 vásárlásakor... érdekel meglesz e a 2.5 millió download az első napon mindenesetre én beálltam a sorba és már az első két CD-t le is húztam, Solaris 9-est és 8-ast használtam de SPARC-on, x86-os verziót még nem probáltam ki... na miért nem állna be a Windowsok és a Fedora közé. A Fortune 100 cégek honlapjai 43% Solarison fut, 32% Windowson, 12% Linuxon, 3% AIX-on és 3% HP-UX-on fut... tehát nem lehet rossz, ne persze azért messziről sem olyan jó mint ahogyan írják... az biztos.
    • mrzool #13
      Nem haverom, és nem vagyunk ugyanazok. Talán jobban tennéd, ha prekoncepció nélkül olvasnád a hozzászólásokat...