Rónai György

400 GB-os merevlemez a Seagate-től

Társaságot kapott a Hitachi 400GB-os Deskstar merevlemeze, ugyanis a Seagate is bejelentette, hogy már szállítják a 7200.8-as sorozatot, amelynek legnagyobb példánya ugyancsak ekkora kapacitással rendelkezik.

A HDD-k fejlődése elérte a következő lépcsőt, amely a fél TB-os kapacitáshoz már igen közel jár. A Hitachi után a második gyártó is, vagyis a Seagate is bejelentette a saját 400 GB-os merevlemezét, amely azonban némileg mégis különbözik a konkurencia 7k400-as modelljétől.


Míg a Deskstar öt, egyenként 80 GB-os tányérral valósítja meg a kapacitást, a Barracuda már 133G B-os tányérokat alkalmaz, mindössze három darabot. A Seagate tányérok adatsűrűsége már eléri a 103 Gbit/inch2-et, amely így jelenleg a világ legmodernebb tömeggyártott merevlemezének számít. Ezek a tányérok a szokásos 7200 RPM-en pörögnek, és a gyártó szerint teljesítményben felveszik a versenyt még a 10 000 RPM-es SATA meghajtókkal is. Ezt főleg az NCQ (Native Command Queueing) technológia teszi lehetővé, amely főleg Hyper-Threadinges Intel rendszerekben mutatja meg az erejét, ahol egyszerre több alkalmazás is küldhet I/O kérést egyidejűleg.

A Barracuda 7200.8 família 200, 250, 300 és 400 GB-os változatokban lesz elérhető, mind SATA, mind UATA interfészekre. Az árakat ugyan még nem árulták el, de várhatóan a 200 GB-os modellért 150, a 400 GB-os modellért pedig 400 dollárt (nagyjából 75 ezer forintot) kell letennünk az asztalra.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Horned Reaper #29
    úgy, hogy olcsó, vagy drága
    ha olcsó, akkor 100%, hogy szoftveres raid
  • BiroAndras #28
    Teljesen biztos, hogy nem hardveres? Hogy lehet ezt eldönteni?

    Egyébként egy Adaptec karesz csak 15K körül van. Nemrég vettünk többet is a cégnél (Adaptec ATA RAID 1200A).
  • St #27
    köszi
  • BlackRose #26
    Korrekt szöveg, a telyesség céljából rakjuk még ide az Intel nemrég bemutatott RAID Matrix technológiáját amely 1.5x kapacitás mellett redundanciát is biztosít...
  • formatuq #25
    RAID: Redundant Array of Inexpensive (or indepedent) Disks
    "Költségkímélo Lemezfelfuzés" vagy "Független Lemezek Fuzére"
    Költségkímélo, mert olcsóbb HDD-ket felfuzhetsz mondjuk összefüggo nagyobb háttérkapacitássá.
    A RAID egyébként hagyományosan SCSI technológiához kapcsolódik, ahol az eszközök felfuzése egészen komoly lehetoségeket rejt, lévén az SCSI RAID kártyákra ha egy csatornás, 6/14 eszközt, ha két csatornás, 12/28 eszközt, mégtöbb csatornánál még több :) eszközt csatlakoztathatsz fel. Igazából ez a költségkímélés jobban kijön SCSI-nél, ahol egy ugyanojan méretu IDE HDD-hez képest az árkülönbség nagyon nagy.
    Bár több funkciójú RAID kötés létezik, alapvetoen a biztonság a legfontosabb, általában ezért használják pl. SERVER-ekben.
    Van egy úgynevezett MTBF érték, amely elsosorban a HDD-khez kapcsolódik: Mean Time Between Failure - (Hibák Közötti Idoköz) amely azt jelzi, hogy átlagosan hány bitenként követ el hibát (seek faliure, write error, read error, stb.). Ha két eszköz van összekötve, ez az érték (MTBF) felezodik. Ez a felezodés statisztikai értelemben igaz, nem kell "szó szerint" érteni.


    RAID kötések:


    UURAID-0
    Ez a RAID eljárás kilóg a sorból (népszeru a tuningbarátok között, de nagyon nagy sebesség igény esetén melóhoz is használják) ilyenkor az adatok megoszlanak a két drive között, amely nagyobb adatátvitelt eredményez. Mivel itt nincs redundancia (nincs kettos mentés) az adatbiztonság nem növekszik és bármelyik hdd hibája esetén adatvesztéshez vezet. Erre szokták a legtöbben mondani hogy stripe-ing.
    RAID-1
    Ez a metódus redundanciát biztosít ketto vagy több hdd-re történo egyideju rögzítéssel. Sebesség szempontjából az olvasás gyorsabb ennél az eljárásnál mintha egy eszközt használsz, de az írás lassabb. Bármelyik drive hibázik, nincs adatvesztés hiszen a redundáns drive(ok) rögzíti a biztonsági kópiát . Belépo szintu redundancia rendszer, mivel mát két HDD is elegendo hozzá. A köztudatban mirroring (tükrözés) néven terjedt el.
    RAID-2
    Ez a metódus Hamming hibajavító kódot használ, olyan HDD-khez tervezték, amelyek nem rendelkeznek saját hibajavító kóddal. Mivel minden SCSI drive rendelkezik beépített hibajavító kóddal, SCSI-nél nem szokták használni.
    RAID-3
    Ez az eljárás byte szinten osztja meg az adatokat a HDD-k között, a paritást az egyik drive tárolja. Hasonlít a RAID-4-hez. Ahhoz, hogy a byte szintu megosztás hatékony legyen, hardware szintu támogatás kell, tehát specifikus kártya kell hozzá.
    RAID-4
    Ez a típus blokk szinten osztja meg az adatokat a drive-ok között, a paritást az egyik drive támogatja. A paritásinformáció lehetové teszi a zökkenomentes muködést bármely drive hibája esetén. A RAID-4 teljesítménye kiemelkedo, csakúgy mint a RAID-0. Íráskor a paritásadatokat folyamatosan frissíteni kell, emiatt a kisméretu random írások lassabbak, a nagyobb, összefüggo írások viszont gyorsak.
    RAID-5
    Ez az eljárás hasonlít a RAID-4-hez, csak itt a paritás meg van osztva a drive-ok között. A kis méretu csomagok kiírása felgyorsul, az olvasás viszont észrevehetoen csökken.
    Összefoglalás:
    RAID-0 a leggyorsabb és leghatékonyabb fuzér, de nem hibatur (no fault-tolerance).
    RAID-1 teljesítmény kritikus és hibaturo környezet. Ez az egyetlen megoldás, ha biztonságra törekszünk és nem áll rendelkezésre 2db drive-nál több.
    RAID-2 ritkán használt, lévén az ECC (hiba javító kód) be van építve minden modern drive-ba.
    RAID-3 adatérzékeny vagy egyfelhasználós rendszerekhez javasolt, ahol nagy méretu szekvenciális adatok kezelésével kell számolni. Mivel a RAID-3 nem támogat többirányú I/O muveleteket, minél hasonlóbb HDD-ket érdemes használni a fuzérben, különben jelentos teljesítmény csökkenés lép fel kis méretu adatok mozgatása esetén.
    RAID-4 teljesen megegyezik a RAID-5-el, leszámítva hogy nem támogatja az egyideju, többirányú írási muveleteket.
    RAID-5 a legjobb bálasztás többfelhasználós környezetben ahol az írási hatékonyság nem elsodleges. Legalább 3 drive (jellemzoen 5db) szükséges hozzá.

    http://www.uni-mainz.de/~neuffer/scsi/what_is_raid.html
  • BlackRose #24
    éppen így is van.
  • Pharaoh #23
    Samsung már jól le van maradva a maga 160GB-ával. Csinálhatnának már ők is valamit.
  • dez #22
    (Mondjuk akkor lehetne 1-1 file-nál is 2x-es seb., ha a file blokkjai pl. páros/páratlan alapon szét lennének osztva a két vinyó kötött.)
  • dez #21
    +#19:

    Köszi a választ. Tehát ha jól értem, RAID0-nál sebesség nem egy file-ra/blokkra/stb. vonatkozik, hanem összesített, azaz akkor jön ki a 2x-es seb., ha több file-művelet zajlik egyszerre. Bár nem tudom, miben különbözik ez attól, ha a két vinyó egy nem-raid vezérlőn van.
  • Tiby #20
    na ezen már jó sok dvd cucc elfér