Berta Sándor

A digitális adatok elvesztésétől tartanak az archívumok

Nemrégiben a NASA, vagyis az Amerikai Űrrepülési Hivatal szakemberei ijedten vették észre, hogy az 1970-es évek kísérleti repüléseiről rögzített felvételek veszendőbe mentek. Ennek oka igen egyszerű: az adathordozók egyszerűen tönkrementek.

Egyre nagyobb a digitálisan tárolt információk elvesztésétől való félelem szerte a világon a mérnökök körében. A bevezetőben említett esetnél a szalagokon lévő adatok mágneses zavaroknak estek áldozatul, és ennek következtében a rajtuk tárolt információk megsemmisültek. Persze mindez nem következhetett volna be, amennyiben a szalagokat megfelelően tárolták volna. Hasonló problémákat akarnak elkerülni a Koblenz városában található Német Szövetségi Archívum vezetői is. Minden digitális adattároló eszköz problémája az, hogy az adattároló rétegük egy idő után megsérül vagy megsemmisül.


Míg a bakelitlemezek évtizedeken át kiváló minőségben őrzik meg a hanganyagokat, addig a technika gyors fejlődése negatívan sújtja a digitális adattárolást. A felgyorsult piaci verseny következtében a CD-k és a DVD-k minősége és élettartama egyre romlik. Továbbá gondot okoz az is, hogy időről-időre eltűnnek a jól bevált típusok a piacról. Az archívumban mindenesetre már megtalálták a tökéletesnek mondható adattárolási módszert. Minden rögzítendő információt két különböző típusú digitális tárolóeszközre játsszanak át, ezeket az eszközöket pedig két különböző helyen tárolják, természetesen a hőmérséklet és a páratartalom megfelelő szinten tartása mellett.

Természetesen arra is figyelnek, hogy minden adathordozó típust minden operációs rendszer alatt kezelni lehessen. A legtöbb archívum számára mindez azonban csak valami tudományos hókuszpókusznak tűnik, ugyanis a friss információkat még mindig papíron tárolják, míg a korábbi adatokat mindenféle eszközön (pl. mikrofilm, melynek olvasásához speciális eszközök kellenek). Így van ez a Rheinland-Pfalz szövetségi tartományi archívumban is, ami szintén Koblenzben található. Ennek igazgatója, Heinz-Günther Brock ugyanakkor kiemelte, hogy egyre több adatot dolgoznak fel számítógépekkel.

Ennek az intézménynek van a birtokában például az egykori NDK régi elektronikus adathordozói, amelyeken információk találhatók az állami vagy a miniszertanácshoz benyújtott állampolgári beadványakról, éppúgy, mint az 1971 és 1981 között az NDK börtöneiben végrehajtott adatgyüjtésekről. A régi adathordozókról mindent átjátszanak az új, korszerű adattárolókra, majd minden eltelt ötödik évben megismétlik a folyamatot.

Az persze már más kérdés, hogy sokakban felmerülhet: miért kell ezeket a látszólag semmitmondó adatokat tárolni évtizedeken át? Nos, a válasz egyszerű: például valaki nyugdíjhoz szeretne jutni és igazolnia kell a nyugdíjhivatal előtt az 1971 és 1981 közötti időszakot. A NASA-nál pedig alighanem elgondolkozhatnak azon, hogy az amerikai űrrepülés fontos momentumairól, amelyek egyúttal a világ számára is sokat jelentenek, készült digitális feljegyzésekről talán nem ártana néha másolatokat is készíteni...

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #47
    Akkor is okskodsz, hiszen benne van a helyesírási szótárban! /*blöffölt
    A neten van ilyen? Meg kéne nézni..
  • Tetsuo #46
    Jah bocs télleg nem neked.
  • Tetsuo #45
    bazz hát pont ezzel értek 1et! :)
  • TeszteloPontHu #44
    Nem igazán tudtál meggyőzni, ez nem "szerintem" kérdése. Hogyan lehet _magyarul_ többesszám a többesszám jele nélkül??? Kevered a gyűjtőfogalmat és a többesszámot. A sajtónak ezért nincs többesszáma: eleve többet jelent (hasonlóan a médiához, viszont nem idegen eredetű szó.)
  • dez #43
    ezzel
  • dez #42
    Örülök, bár úgy gondolom, ez nem valamilyen elvi kérdés: elősorban fül és tapasztalat kell hozzá, és csak másod sorban háttértudás (de az sem túl elvi síkon).
  • dez #41
    Ezt gondolom, nem nekem címezted. :)
    Egyébként szenitem annyiban lehetne maradni, hogy a média valahol az egyes és többes szám között van, és ezzen nem tudnak mit kezdeni... :) Kb. olyan, mint a sajtó. Abból sincs sajtók, de mégsem teljesen egyes szám. Olyasmi, mint pl. a köd... :)
  • Tetsuo #40
    Látom itt is megy a bakelit vs CD vita..
    'szinte' teljesen 1et értek dezzel (ebben a témában). (ha vkit érdekel.. :)
  • Tetsuo #39
    Ne okoskodj! :) Azt mindenki tudja h a média többesszám, sőt a legtöbb ember úgy is használja. Tehát ez terjedt el. Tök mind1 hogy logikus v félreértett dolog alapján. Ami elterjedt az úgy is van.. az már egy kényszerű szabály. Persze van olyan h nagy baromságok ellen tiltakozik a nyelvészközösség (ellenkampány stb.. néha siker) de itt nincs miért, ugyanis ez a szó és latinnyelvtani vonzata csak gazdaítja/szépíti a magyar nyelvet. Ezt el is fogadták mint szabályt a Magyar Tudományos Akadémia nyelvészei, azaz egy 'Nádasdy' csak széllel szemben húgyozhat (vmit neki is kell csinálnia hát ilyen cikkeket ír) húú pláne az Indexen.. (kb olyan mint a Blikk).
    Te pedig próbáltál kikecmeregni egy pici égésből oszt nagy lett belőle.. bár gratula h előhalásztál egy ilyen cikket.
  • dez #38
    Mondjuk én sem értek egyet Nádasdy Ádám minden kijelentésével.

    Btw, "polgári értékrendem, mely a helyesség legfőbb kritériumaként a hagyományt ismeri el" - hmm, már értem, miért utálták akkor ott a MaNcs-ban a John Malkovich menetet! (Nem teljesen illeszkedik a filmkészítés hagyományaiba.)