Rónai György

nForce4 chipkészletes SLI alaplapot mutatott be az IWILL

A szerver és munkaállomás alaplapjairól ismert IWILL bemutatta a legújabb, nForce4 chipkészletre épülő alaplapjának prototípusát. A DK8ES azonban nemcsak az nForce4 általános tudását hordozza, hanem már támogatja az nVIDIA GeForce 6 sorozat SLI technológiáját is, vagyis két PCI Express videokártya köthető össze benne.

Az IWILL DK8ES a világ elsőként bemutatott nForce4 chipsetes alaplapja. A rendszer két darab 940 tűs AMD Opteron processzort, és akár 16 GB memóriát tud fogadni. Ehhez természetesen 8 DIMM foglalat dukál, emellett van rajta 2 PCI Express slot az SLI-hez, 3 darab 64 bites 133 MHz-es PCI-X foglalat, 2 db Gigabit Ethernet vezérlő, Serial ATA-150 RAID 0,1,0+1 funkciókkal, USB 2.0 portok, és a szerver-környezethez integrálva van rá egy ATI Rage XL chip is. Az alaplap Extended ATX formátumú, és EPS 12V-os csatlakozó van rajta (24+8 tűs).


Olvasva a tudását, talán egy kicsit homályos, hogy mely piacra is szánja az IWILL ezt az alaplapot. A DK8ES egyrészt támogatja az SLI-t is, ami tipikusan a high-end munkaállomásokba és a megszállott otthoni felhasználók számára teszi attraktívvá. Bele lehet tenni két darab nVIDIA GeForce 6800 vagy 6600GT kártyát, amelyek között megoszlik a munka, tehát igen komoly grafikai teljesítményre is képes. Emellett azonban integrálva van rá egy ATI Rage XL grafikus chip is, ami által szerver környezetben is szépen működni fog, ugyanis oda nem kell különösebb grafikai tudás.

A DK8N csak az első az IWILL újdonságai között, amelyek az új nForce4 chipkészletet kapják. A cég több ilyent is tervez kiadni, amelyek mind az Opteron alapú munkaállomásokban szolgálnak majd. Az nVIDIA az újdonság révén kíván betörni a munkaállomások, és netán a szerverek piacára is, hiszen alaplapi chipkészleteivel mindössze az asztali PC-ket célozta meg. A cég reményei szerint a Serial ATA és PCI Express támogatással rendelkező nForce4 jóval népszerűbb lesz majd, mint az nForce3, ami jóval alacsonyabb népszerűségnek örvend, mint az elődje.

Az nForce4 DK8ES mellett az IWILL várhatóan még idén három olyan duálprocesszoros alaplapot is bemutat, amelyek az nForce3 Pro 250 chipkészletre épülnek - ezek DK8N, DK8E és DK8E2 jelölésűek lesznek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dez #21
    Nem ismerem közelebbről az ip területét, de azt hallottam, hogy pl. a chello-val egyszerűen nem is működik, hogy a kábelmodemen egy hub legyen, és abba legyenek dugva a gépek. Vagy max. úgy, hogy minden gépben ugyanarra van állítva a hálókártya azonosítója, de így is egyszerre csak egy gép kapcsolódhat az internetre.
  • tajfun #20
    Tamogatja vagy nem, a felhasznalot az nem erdekli. :)
  • tajfun #19
    1 integralt halokartya sokkal olcsobb mint kulon hub / router.
  • dez #18
    Újabb adalék, részlet egy árlistából:
    "Iwill DK8ES / Dual Socket 940 / nVIDIA CK8-04 + AMD 8131 / Extended ATX workstation motherboard [IW-DK8ES]
    nVIDIA CK8-04+AMD 8131 - Dual AMD Opteron - 8x DIMM (4+4), up to 16GB ECC REG - ATI RageXL Graphics integrated - One x16 PCI-E - One x2 PCI-E (w/ x16 slot) - 1x PCI-X 64/133 - 2x PCI-X 64/100 - 4x SATA 2.0 ports w/ RAID 0,1,10 - 2x Broadcom PCI-E GbE - 10x USB2.0 - IPMI 1.5 (Option)
    ETA : October 2004"

    a google cache-jéből került elő, a mostani árlistán nem szerepel
  • dez #17
    És még lehet fokozni.

    Ugyanis elképzelhető, hogy 1db nForce4 chip 1db procit szolgál ki, így 2db procihoz kettő kell belőle. A képen is úgy tűnik, 2db van. És így lehetséges, hogy mindkét chip 16x-os busza ki van használva, azaz a slotok nem egy nForce4 chiphez tartoznak, így mindkettő 16x-os.
  • dez #16
    Nem tudom pontosan, de gondolom, így firewall funkciót is elláthat a gép. Meg a szélessávú szolgáltatók egy része nem támogatja, hogy közvetlenül a modemjükön csücsüljön egy hub.

    Talán más okok is vannak, nem tudom, de biztos nem véletlenül van egyre több alaplapon (nem csak szerver) két független net-csatlakozás.
  • dez #15
    Na, a (az alap-tényekből kiinduló) spekuláció helyett inkább kötülnéztem, és valóban, 1db 16x-os buszon osztozik a két slot (egy PCI-E Switch Bridge segítségével), 8x+8x, vagy 16x+"0x" konfigurációban (tehát egy kátya esetén 16x-os mód működik). Bővebben: http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2175
  • dez #14
    A 32 után kimaradt a lehet. Szóval, nem 32 az alap, lehet az 16 vagy 8 is (ennyi 1x-es vonal képezhető belőle összesen).

    A grafkártya felé általában nem a többi kártyával közös forrásból leosztott vonalak mennek, hanem saját forrása van, ami általában 16x-os. De lehet ebből is kettő.
  • dez #13
    Sőt, a maximális 1x-es vonalszám egy csoportból 32 (különféle folosztásokban, pl. 1x32, 2x16, 1x16+16x1, stb.). Az a chipsettől függ, hány ilyen csoport (közös forrás, stb.) lehet.
  • Gabest #12
    Cat: Nem értem, mit nem olvasok?

    dez: Miért kell külön a lan és az internet felé? Akinek van helyi hálója, annak kell legyen hub/switch/router-e is, jóval több porttal mint 2. Biztos nem gigabites, de az internet felé nem hiszem hogy szükség lenne rá.