Spencer

Az ATI az összes teljesítményt kicsikarja az R420-ból

Alig néhány héttel a hivatalos bejelentés előtt, az ATI Technologies úgy döntött, hogy jelentős mértékben megnöveli a jelenleg R420 fejlesztési kódnevet viselő grafikus processzor teljesítményét.

A hírek szerint szó nincs a chip áttervezéséről, e helyett mindössze annyi történik, hogy a kanadai vállalat olyan rejtett adu ászokat aktivál az architektúrában, melyek lényegében már a kezdetektől fogva a részét képezik. Tudni lehet, hogy az ATI Technologies Radeon X800 Pro néven kívánja forgalomba hozni az R420-as grafikus processzorral szerelt kártyákat, és amennyiben hinni lehet a pletykáknak, az újdonság hivatalosan április 26-án fog bemutatkozni. Nem sokkal ezt követően, várhatóan május 31-én hull majd le a lepel a nagyobb teljesítményű R420-as grafikus megoldásról, a Radeon X800 XT-ről, majd pedig június 14-én fog debütálni a PCI Express x16 kompatibilis R423. Az ATI Technologies a napokban egyébként már meg is kezdte új termékeinek előzetes promócióját.

A híradások mindeddig arról szóltak, hogy az R420-as, illetve R423-as grafikus processzorokban nyolc vagy tizenkét renderelő futószalag kap majd helyet, ezzel szemben a legfrissebb információk szerint mindkét chipben jelentősen több, nem kevesebb mint tizenhat renderelő futószalag teljesít majd szolgálatot. Ahogy a korábbi R300-as és R350/R360-as grafikus processzorok, úgy az R420 és R423 esetében is könnyedén megoldható az egyes futószalagok tiltása, illetve engedélyezése. Az ATI Technologies a közelmúltbéli grafikuschipjeit négy, illetve nyolc futószalagos változatokban dobta piacra. Szakértők szerint a vállalat korábban úgy gondolta, hogy az R420/R423 esetében nyolc futószalag is elegendő lehet a megfelelően nagy teljesítményhez, azonban a cég vezetői most kicsit megijedtek a konkurens Nvidia-féle NV40 specifikációitól és úgy döntöttek, hogy rögtön kicsikarják az összes teljesítményt az új architektúrából.

Az R420-as és R423-as grafikuschipeket a világ legnagyobb szerződéses chipgyártó cége, a TSMC fogja gyártani. A 0,13 mikronos csíkszélességgel rendelkező processzorokban körülbelül 160 millió tranzisztor kap helyet.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • janos666 #77
    Most kiről is van szó pontosan? Mondjuk az asszimilál szóból a Borg név ugrik be. De ha asszimilélná azokat akik inkább az NV-hez húznak már ő is ott tartana, szóval simán csak gyilkolja az elmét.
  • janos666 #74
    Ez most nem jött be!
    Ha van egy fölösleges 400W-os tápod hidald benne át a rövidzárvédelmet, kösd össze a sárgát a feketével és meglátod, hogy nem fog szétolvadni, mert a tekercsben sokkal előbb olvad meg egy szál!
  • Omegared #73
    Asus is az.... Elég ha csak a car optikai termékvonalára gondolunk...
    Azon kívül az alaplapjai sem azok az ÜberKirály-BestBuy termékek mostanság.
    Megjegyzem szomorú is vagyok emiatt...
    Az utolsó jó vételem tőlük egy 40x-es CDRom volt..

    A két tápcsati.

    Két áramgenerátor részt (stabilizált táp) tartalmaz a kártya.
    Nagyobb áramerősségre és stabilabb villanyra van szüksége a kártyának.
    Precíziós elektronikáknál megszokott az ilyesmi.
  • Kange #72
    Ebben a helyzetben teljesen mind1, hogy egy vagy két csatlakozóval vezeted rá. Esetleg annyi az előny, hogy a párhuzamosság miatt az áram eloszlik, és nem használódik annyira a madzag... ;-)
    De én is inkább a több tápos rendszerben látom ennek előnyét, mikor két tápegység van a gépedben, és így a teljesítmény megosztható...

    A vezeték elégése nem a teljesítménytől függ, hanem az áram nagyságától. Ergo hiába van egy 1000 W-os tápod, ha azt az 1000 W-t 2000 V-os feszültség mellett szolgáltatja, hiszen az "csak" 0,5 A áramerősséget produkál... Ami ugyan nem kevés... ;-)
    De valóban a rövidzár védelem miatt nincs gond. :-)
  • RelakS #71
    Te vagy a tudatlan, vagy csak nem olvastál vissza a kérdésemig, tehát mégegyszer: Nem mindegy, hogy a teljesítményét egyetlen csatlakozón, vagy azonos vezetéken lévő több csatlakozón veszi? Merthogy pl egy vezeték két csatiját dugja rá az ember, de sztem az sem más tészta, ha két külön tápkábelt dugsz rá, mert egy helyről jönnek...
  • janos666 #69
    Gondolom elég ha csak 1 tápcsatlakozót dugsz be. (egyszer én is kihúztam az 1-emet és semmi változás, nem melegedett az AGP, nem fagyott, stb.) Hisz ha egy 450W-os tápot rövidre zársz még akkor sem képes szétolvasztani a tápkábelt! A 2 tápcsatlakozó talán csak egy ajándék/dísz, hogy ha valakinek már van 2 tápja (gondolom a jövőre ijesmit jósolnak valakik, valahol, valamiért) akkor megoszthasd a két táp közt a fogyasztást.
    Vagy Pl. nekem is van a szekrényemben egy 300W-os táp, ha lerakom a gép mellé a földre, és rádugom a videókártyára már lessz is mire használnom ha mégis megeszi a 3-400W-ját. (márha lessz rá pénzem augusztusban, de remélem)
  • John Wayne #67
    Hát, szerintem mind a kettő csal valamennyit..
    Személy szerint az ATInál nagyon unszinpatikus, hogy átláthatatlan jelölésrendszerrel mindenféle butított szart sóz rád. Méghozzá úgy, hogy egyik kártyában letilt ezt-azt, és azt megveheted olcsóbban, a másikban nem, azt drágábban, előállítani ugyanannyiba került. Ez van. Néha már elgondolkodom, hogy nem kellene inkább konzolon nyomni a lopott gámákat.
  • RelakS #66
    Ja, és sugározni fogok a boldogságtól ;)
  • sniper #65
    Leviszed a gepet Paksara es megkered az eromuvet hogy dugjak mar be neked a masik veget a reaktorba. :)
  • arty #63
    ez tenyleg igyvan :( csupan nuansznyi kulonbsegek vannak ... :)

    egy ilyenre probaltam alant utalni ;)