Berta Sándor

Windows XP Service Pack 2 - beépített vírusirtóval

Sok hasznos szolgáltatást kíván beintegrálni a Windows XP-hez kiadandó második javítócsomagba a Microsoft. Bill Gates, a San Fransiscóban megrendezett RSA Security Conference nevű biztonságtechnikai konferencián beszélt azokról az új funkciókról, amelyeket be akarnak építeni a Windows XP operációs rendszerekbe.

A Microsoft demonstrálta annak az új nagyszabású Windows frissítésnek a képességeit, mely többek közt arra hivatott, hogy minden korábbinál nagyobb biztonságot biztosítson a felhasználók számára, és egy a telefonos hívófél azonosítási rendszerhez hasonló megoldás révén megoldja az egyre súlyosabb spam problémát. Bill Gates, a Microsoft elnöke a napokban San Franciscóban megrendezett RSA szakkonferencia keretein belül mutatta be a Windows XP második javítócsomagját, a valamikor az idei esztendő közepén bemutatkozó Windows XP Service Pack 2-t.


Gates elmondta, hogy a felfrissített Windows XP jelentős mértékben továbbfejlesztett, így a korábbiaknál nagyobb biztonságot garantáló tűzfalat, valamint egy az Internet Explorer webböngésző hirtelen felbukkanó reklámablakait kiküszöbölő megoldást biztosít a felhasználók számára. A Microsoft első embere most először mutatta be a Windows Security Centert, mely nem más, mint egy a Windows XP SP2 részét képező, az összes biztonsági beállítást felvonultató speciális kezelőfelület. Gates közlése szerint ez a központ lesz a felelős a fontosabb biztonsági beállításokért, de ugyanígy az is a feladatai közé tartozik majd, hogy ránézve egy pillanat alatt megállapíthassuk: aktiválva van-e a tűzfalunk vagy a háttérben fut-e a vírusirtó.

"Kétség sem férhet ahhoz, hogy a Windows XP Service Pack 2 kifejlesztése kapcsán a biztonság fokozására helyeztük a hangsúlyt" - nyilatkozta Gates, majd hozzátette, hogy miközben cége egy vadonatúj Windows operációs rendszer, a Longhorn fejlesztésén munkálkodik, mindent megtesz annak érdekében, hogy korábbi szoftverei minőségén javítson. "Komoly erőforrásokat fordítunk arra, hogy a Windows XP második javítócsomagja kielégítse a felhasználók igényeit" - mondta Gates.

A redmondi székhelyű vállalat két évvel ezelőtt indította útjára számítógépes biztonság fokozására hivatott úgynevezett Trustworthy Computing, vagyis Megbízható Számítástechnika projektet, az idei évben pedig a kutatásra és fejlesztésre fordított 6 milliárd dollár nagy részét biztonságtechnikai fejlesztésre fordítja. A vállalat büszke arra, hogy míg a Windows 2000 piaci debütálását követő első háromszáz napban harmincnyolc kritikus hibát találtak a szoftverben, addig a Windows 2003-ban már csak nyolcat.

Szintén szóba került egy teljesen új technológia is, amelynek neve Active Protection Technology (APT). Ez arra fog ügyelni, hogy a rendszer számára minden szokatlan hálózati forgalom azonnal feltűnjön. Az APT egyes sajtóértesülések szerint az új technológia már része lesz a Windows XP-hez megjelenő második javítócsomagnak is. Ezzel szemben a szakértők úgy vélik: sokkal inkább valószínű, hogy az APT először a 2006-ban piacra kerülő a Longhornban vagy a Windows Server 2003-hoz kiadandó javítócsomagban fog először bemutatkozni.


Gates a fejlesztési igazgató, Gavin Jancke társaságában

A Microsoft időközben kiadta a korábban megjelentetett, a Windows XP második javítócsomagjának minden biztonsági vonatkozású összetevőjét felsoroló dokumentáció frissítését. Érdekesség, hogy ebben az Active Protection Technology - legyen bár vírusirtó, tűzfal, vagy hálózati forgalom-figyelő - már nem szerepel.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • littleNorbi #34
    Mi az előnye ennek a programnak ?
  • Mixyboy #31
    Nemtom, nem mondhatnám, hogy ultra-tapasztalt felhasználó vagyok, de a 95-től kedzve mindent OS-t használtam! És sztem ez nagyon jó lett! Ha még szélessávú netem is lenne, rendszeresen frissítgetnék... Így még csak update-et 1szer szedtem le, amikor volt az a virus, amelyik 1 perc utan lekapcsolta a gépet...
    És rendszeresen frissítenek, ha nem lenne havi 200 MB-os "korlátom"!!! (VodaNet)
    Szal szerintem jó lett ez az OS! és csak örülni tudok az ilyen SP-eknek, meg update szolgáltatásoknak!
    Na csa!
  • mrzool #30
    "A hülye felhasználókat miért nem fikázza soha senki?"

    Nekem néha bizony eldurran az agyam, és szóva is teszem ezt. Legtöbbször persze megkapom, hogy vagy MS-bérenc vagy faszfej (illetve gondolj ide bármilyen más pejoratív jelzőt) vagyok. No comment.
  • Garfield #29
    Tudjátok ti, hányszor olvastam azt a kapitális faszságot, miszerint azért nem megy fel a WindowsUpdate-re, mert a Vendóz megaszongya a MS-nak, hogy az ő Vendóza nem eredeti és akkor neki jaj lesz?
  • Garfield #28
    Hmmm... "kezdők"...

    Kíváncsi lennék, hány szélessávú nettel rendelkező júzernél van pl. kikapcsolva az automatikus frissítés? Nem, nem arra az opcióra gondolok, hogy letölti és szól telepítés előtt, hanem arra, hogy egyáltalán megnézi, van-e fontos frissítés és szól, hogy le kéne tölteni.
  • Garfield #27
    A Windows-t divatból fikázóknak idézet a HWSW.Hu ugyanezen témájú cikkéből:

    "Maguk a fejlesztők kezdenek egyre komolyabban odafigyelni alkalmazásaik biztonságosságára" -- tette hozzá Goodhew, továbbá rámutatott, hogy az interneten nem terjedtek volna el a férgek ilyen mértékben, ha minden felhasználó rendszeresen frissíti operációs rendszerét a rendelkezésre álló javításokkal. A NIMDA például olyan biztonsági rést használt ki, amit a vírus megjelenése előtt 331 nappal már megszünetett egy kiadott Windows javítás.

    A hülye felhasználókat miért nem fikázza soha senki?
  • Eiki #26
    "Szerinted egy ember írja az oprendszereket?" Valószinűleg ő is tisztában van ezzel, de a mondanivaló asszem érthető...
  • KIP #25
    Azért nem is írtak még hasonlót, ha jól tudom:) vannak win emulátorok pl. linux alá de közel nem adják azt a teljesítményt mintha tisztán wint futtatnál:) nade nemis erről van itten most szó, ha kijön az SP2 valszeg fel fogom rakni én is:)
  • Csatti #24
    Szerinted egy ember írja az oprendszereket? Futassa a win32-ös progikat... szerinted ezt teljesen legálisan a forráskód ismerete nélkül meg lehet csinálni? A többivel egyet értek, ja és én legális wint használok (campus).
  • horbykeee #23
    hi all,csak annyit hogy aki most itt akár mit is ír ugyis fogja hsználni az sp2-t,ha meg nem akkor is mind1 az a lényeg hogy mi a gond azzal hogy javitás készül??ez pont a fikázók örömére van hogy megelégedjenek ezután a winnel.Ha még ez sem elég akkor most formázz,de ne sirj hogy szar az xp.Sztem jó nekem jobban fut mint a 98 ugyhogy maradok az xp-nél..mert fut rajta minden...és nekem az a lényeg hogy a legujabb game vagy nem tom fusson és kész.... na ennyi bye all