SG.hu

Elektronikus parlamenti petíció Skóciában

[Infinit] Gyarapodott az online demokrácia eszköztára Skóciában: az állampolgárok e-petíciót nyújthatnak be, közvetlenül a Parlamentnek.

A Skót Képviselőház által elindított elektronikus rendszer lehetővé teszi, hogy az állampolgárok a világhálón megvitassanak egy-egy témát, majd indítványt nyújtsanak be azzal kapcsolatban. A Napier Egyetemen működő International Teledemocracy Centre (ITC) és a BT Scotland által - a legjobb nemzetközi gyakorlatok tapasztalatai alapján - kialakított eszköz révén a petíció előterjesztője sokkal szélesebb támogatottságot tud elérni ügyének, mint korábban, a hagyományos módszerekkel.

A javaslatok benyújtásának módjáról hét nyelven olvasható tájékoztató. A fogalmazványok meghatározott ideig elérhetők a világhálón mielőtt a parlament elé kerülnek. Az országgyűlés beadványokkal foglalkozó bizottsága (Public Petitions Committee) ezután megvizsgálja a petíciót a Napier Egyetem szakembereitől kapott jelentéssel együtt, amelyben az adott beadvány támogatottságának mértékéről tájékoztatják a bizottsági képviselőket, valamint összegzik a petíció kapcsán folytatott online vita tapasztalatait.

Az ausztráliai Queensland parlamentje is tárgyal interneten aláírt petíciókat, azonban az ottani rendszer nem ad lehetőséget előzetes vitára; valamint az ausztrál államban csak akkor foglalkoznak egy petícióval, ha azt parlamenti képviselő terjesztette be, míg Skóciában bárki benyújthat javaslatokat, indítványokat. Az e-demokrácia hasonló eszköze Észtországban is sikerrel működik, ahol a "Tana Otsustan Mina" ("Ma én döntök"), röviden: TOM elnevezésű rendszer lényege, hogy amennyiben egy, az online viták során kialakuló indítvány legalább 51 százalékos támogatást kap a weboldal látogatóitól, a hatóságoknak kötelességük figyelmet fordítani a kérdésre, és megtenni a szükséges intézkedéseket a "követeléssel" kapcsolatban. (A TOM-ról bővebben már olvashattak az Infinitben.)

A skót fejlesztők elmondása szerint komoly nemzetközi érdeklődés tapasztalható a rendszer iránt. A hivatalos bemutatón a parlament elnöke, George Reid elmondta, hogy az új e-petíciós lehetőség a törvényhozás nyíltságáról és elérhetőségéről tanúskodik. A rendszer máris elismerést váltott ki külföldön (többek között a Kanadai Parlament és a Bundestag is méltatta azt) és az elektronikus beadványok számának növekedése csak tovább javítja majd a reputációját.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!