SG.hu

100 milliárd dollárt fektet be az amerikai chipgyártásba a TSMC

A chipgyártó óriás Taiwan Semiconductor Manufacturing Company legalább 100 milliárd dollárt tervez befektetni amerikai gyártási tevékenységének bővítésére - jelentette be Donald Trump elnök a Fehér Házból a cég vezérigazgatója, C. C. Wei, Howard Lutnick kereskedelmi miniszter és David Sacks, a Fehér Ház kriptocárja társaságában. A bejelentés Trump nagyszabású, az amerikai gyártásba történő befektetések ösztönzésére irányuló erőfeszítései közepette történt.

Trump elmondta, hogy a befektetés hozzájárul két további fejlett chipgyártó üzem felépítéséhez Arizonában - a vállalat már meglévő három, folyamatban lévő létesítményén felül -, és várhatóan több tízezer munkahelyet teremt. A bejelentéssel a TSMC amerikai beruházásai mintegy 165 milliárd dollárra emelkednek - mondta Trump. "Ez egy óriási lépés a világ legerősebb vállalatától. Ez a gazdasági biztonság kérdése, ez egyben nemzetbiztonsági kérdés is számunkra” - mondta Trump, hozzátéve, hogy ez segít a TSMC-nek diverzifikálni a tajvani chipgyártástól.

A TSMC a világ legnagyobb félvezetőgyártója. Chipjei számtalan technológiai terméket működtetnek, az iPhone-októl és a mesterséges intelligencia rendszerektől kezdve az autókon át az orvosi eszközökig. A bejelentésre azért került sor, mert az Egyesült Államok igyekszik nagyobb teret nyerni a globális chipgyártásban, és megelőzni Kínát a mesterséges intelligencia versenyében. Trump azt reméli, hogy a TSMC-beruházás és „még néhány más, amit csinálunk”, az Egyesült Államokat a globális chipgyártási piac 40%-ára katapultálhatja, bár egy ilyen ambiciózus cél elérése szinte biztosan évekbe telik még. "Sok chipet fogunk gyártani, hogy támogassuk az MI fejlődését és az okostelefonok fejlődését” - mondta Wei. Wei köszönetet mondott a TSMC ügyfeleinek is, mint például az Apple, az Nvidia, az AMD és a Qualcomm.

„A TSMC gyárai egy új, az Egyesült Államokban központosított technológiai ellátási lánc alappillérévé válnak” - mondta az Nvidia szóvivője a bejelentést követő nyilatkozatában, hozzátéve, hogy a vállalat "teljes mértékben ki fogja használni a TSMC globális gyártási hálózatát, hogy növelje ellátási agilitásunkat és rugalmasságunkat."


A TSMC csak a legújabb technológiai vállalat, amely azt ígéri, hogy több százmilliárd dollárt áramoltat az Egyesült Államokba. Az Apple a múlt héten közölte, hogy a következő négy évben 500 milliárd dollárt fektet be létesítményekbe, a gyártásba és projektek bővítésébe az Egyesült Államokban. A bejelentés célja látszólag az volt, hogy a vállalat elkerülje a Kínából importált árukra kivetett új vámokat, bár a beruházási erőfeszítések egy része valószínűleg már folyamatban volt. Az Oracle, az OpenAI és a SoftBank januárban bejelentette, hogy Stargate néven új vállalatot hoznak létre, amelynek célja a mesterséges intelligencia infrastruktúrájának fejlesztése az Egyesült Államokban. A vállalatok együttesen 500 milliárd dollárt terveznek befektetni a projektbe a következő években.

A TSMC eredetileg 12 milliárd dolláros beruházást jelentett be egy fejlett félvezetőgyár építésére Arizonában 2020-ban, az első Trump-kormányzat azon aggályai közepette, hogy Amerika ázsiai chipgyártóktól való függése nemzetbiztonsági fenyegetéssé vált. A cég amerikai erőfeszítései azonban Joe Biden elnök alatt nagy lendületet kaptak, köszönhetően a CHIPS törvénynek, amely segítette az amerikai chipgyártásba történő beruházások finanszírozását. Biden hivatali ideje alatt a vállalat közölte, hogy két további arizonai üzemet épít, és 65 milliárd dollárra növeli az államban végrehajtott beruházásait, bár legalább az egyik ilyen új létesítmény késedelmet szenvedett.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!