SG.hu

Az életükkel játszanak a Facebook moderátorai

Egy több tucatnyi kenyai moderátor elbocsátását megtámadó perben benyújtott új bizonyítékok szerint a Metát nem igazán érdekelte, hogy bedolgozói halálos fenyegetéseket kapnak.

Tavaly 185 tartalommoderátor perelte be a Metát és két vállalkozót, mondván, hogy azért vesztették el állásukat a kenyai székhelyű Samánál, egy a Facebook-tartalmak moderálására szerződött cégnél, mert megpróbáltak szakszervezetet szervezni. Azt állították, hogy a Facebook vállalkozóváltása után feketelistára kerültek, és nem pályázhattak ugyanerre a munkakörre egy másik cégnél, a Majorelnél.

Az Etiópiára összpontosító moderátorok azt állították, hogy az Oromo Liberation Army (OLA) lázadócsoport tagjai célba vették őket, mert eltávolították a videóikat, de panaszaikat a Sama elutasította - derül ki a moderátorok ügyét támogató brit Foxglove nonprofit szervezet által benyújtott bírósági dokumentumokból. A moderátorok azt állították, hogy a Sama „hamis fiók létrehozásával és a fenyegető üzenetek gyártásával” vádolta őket, mielőtt végül beleegyezett a vizsgálatba, és a lázadók által nyilvánosan azonosított egyik moderátort biztonságos helyre küldte.

Abdikadir Alio Guyo moderátor eskü alatt tett nyilatkozatában elmondta, hogy kapott egy üzenetet az OLA-tól, amelyben megfenyegette „a tartalommoderátorokat, akik folyamatosan törölték a Facebook-bejegyzéseiket”. "Azt mondták, hogy hagyjuk abba a tartalmaik eltávolítását a Facebookról, különben súlyos következményekkel kell szembenéznünk” - mondta, hozzátéve, hogy felettese elutasította aggodalmait. Egy másik moderátor, Hamza Diba Tubi eskü alatt tett nyilatkozatában elmondta, hogy kapott egy üzenetet az OLA-tól, amelyben az ő és kollégái neve és címe szerepelt. "Amióta megkaptam ezt a fenyegető üzenetet, olyan nagy félelemben élek, hogy még a családtagjaimat sem látogatom meg Etiópiában” - mondta.

Etiópia legnagyobb régiójának, Oromiyának a kormánya szerint az OLA lázadói „sok civilt” megöltek az évtizedes konfliktus megoldását célzó, 2023-ban Tanzániában folytatott béketárgyalások kudarcát követő támadások során. A bírósági dokumentumok szerint a Meta figyelmen kívül hagyta az Etiópiában a gyűlöletbeszéd kezelésére felfogadott szakértők tanácsait. Alewiya Mohammed - aki több tucatnyi moderátort felügyelt - egy eskü alatt tett nyilatkozatában azt állította, hogy úgy érezte, „végtelen hurokban ragadt, amikor olyan gyűlöletkeltő tartalmakat kellett felülvizsgálnia, amelyeket nem volt szabad eltávolítanunk, mert technikailag nem sértették a Meta irányelveit”. A moderátorok és a Meta közötti peren kívüli egyezségi tárgyalások tavaly októberben meghiúsultak.

Az ügy hatással lehet arra, hogy a Meta hogyan dolgozik együtt a tartalommoderátorokkal világszerte. Az amerikai óriásvállalat világszerte moderátorokkal dolgozik együtt, akiknek feladata a platformján közzétett tartalmak felülvizsgálata. Az OLA egy korábban betiltott ellenzéki párt törvényen kívül helyezett szakadár csoportja. Panaszai az etiópiai oromo közösség állítólagos marginalizálásában gyökereznek. Egy 2022-ben Kenyában indított külön ügyben a Meta-t azzal vádolták, hogy hagyta, hogy a Facebookon virágozzanak az Etiópiából érkező erőszakos és gyűlöletkeltő bejegyzések, és ezzel tovább szította a szövetségi kormány és a tigriai regionális hatóságok közötti polgárháborút.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • M2 #1
    Tanulság: MINDIG jegyezd fel a főnököd lakcímét és egyéb személyes adatait! Lehet egyszer jól jön!