SG.hu

100 000 dollár felett a bitcoin

Egyetlen bitcoin ára először emelkedett hat számjegyűre, ami rendkívüli eredmény az egykor mellékesnek tartott 16 éves kriptopénz számára.

2010 májusában Hanyecz László - egy korai kriptopénz-rajongó - két pizzát vásárolt a Papa John's-ban és bitcoinnal fizette ki. 10 000 bitcoint, azaz akkoriban nagyjából 40 dollárt költött, az egyik első, a digitális valutával valaha is végrehajtott vásárlás során. Kiderült, hogy ez volt a történelem legdrágább vacsorája. Tegnap egyetlen bitcoin ára több mint 100 000 dollárra emelkedett, ami figyelemre méltó mérföldkő egy olyan kísérleti pénzügyi eszköz számára, amelyet korábban mellékesnek tartottak és hóbortnak gúnyoltak. Ma a két pizza összköltsége 1 milliárd dollár lenne.

A bitcoin ma már vitathatatlanul az elmúlt 20 év legsikeresebb befektetési terméke. Az összes forgalomban lévő érme értéke 2 billió dollár, ami több, mint a Mastercard, a Walmart és a JPMorgan Chase együttes kapitalizációja. A hackerek és politikai radikálisok vegyes csoportja, akik 2008-ban egy máig ismeretlen kódoló által létrehozott bitcoin-t felkarolták, mára sokszoros milliomosokká váltak. A találmány pedig egy egész iparágat hozott létre, amelyet olyan tőzsdén jegyzett vállalatok jellemeznek, mint a Coinbase kriptopénz-tőzsde, és amelyet hírességek, sportolók és Elon Musk népszerűsítenek. Még a megválasztott elnök is hívőnek vallja magát: a kampány során Donald J. Trump bitcoin-rajongóként reklámozta magát, és fogadkozott, hogy szövetségi készletet hoz létre, ami még magasabbra emelheti a kriptovaluta árfolyamát.

A bitcoin „lényegében egy kísérleti hobbiprojektként indult” - mondta Finn Brunton, a kriptopénz történetéről szóló 2019-es könyv szerzője. "Azt látni, hogy hol tart most, igazán lenyűgöző teljesítmény”. A bitcoin 100 000 dollárra emelkedése jelzi a globális gazdasági rendszerben elfoglalt, mára vitathatatlan státuszát. A virtuális valuta a pénzügyi piacok egyik alapelemévé vált, amelyet a Wall Street óriásai és az amatőr befektetők egyaránt magukévá tettek. Az emelkedés egyben egy elképesztő fordulatot is betetőz, miután az árfolyama 2022-ben 17 000 dollár alá esett, mivel az FTX kriptotőzsde összeomlása az egész iparágat mélyrepülésbe taszította.

Idén a bitcoin dübörögve tért vissza. Az amerikai szövetségi szabályozó hatóságok engedélyezték a Wall Street-i cégeknek, hogy a kriptovalutához kötött pénzügyi terméket kínáljanak, ami több milliárd dollárnyi friss befektetést vonzott. Aztán Trump választási győzelme még magasabbra repítette az árfolyamát, mivel a kripto-rajongók őt az első „bitcoin elnöknek” bélyegezték. A bitcoin-befektetők néhány hónap alatt a Biden-kormányzat alatti szigorú szabályozás miatti panaszkodásból Lamborghinik vásárlására és a közösségi médiában való kárörvendésre váltottak. A kriptovezetők mintegy 135 millió dollárt költöttek az amerikai választások befolyásolására, és most élvezik a zsákmányt.


A múlt hónapban Gary Gensler, az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) elnöke - a kripto kritikusa, aki az iparág elleni kemény fellépést vezette - közölte, hogy január 20-án lemond. Néhány órával azelőtt, hogy a bitcoin elérte a mérföldkövet, Trump Paul Atkinst, egy pénzügyi tanácsadó cég alapítóját választotta a SEC következő vezetőjének. Atkins eddig egy kriptoipari csoportnak dolgozott, és a digitális eszközök szószólójának tekintik. "Jelenleg hatalmas az izgalom az iparágban” - mondta Jeremy Allaire, a Circle, egy befolyásos amerikai kriptovállalat vezérigazgatója. „Rengeteg a pozitív energia.”

Ennek ellenére a bitcoin továbbra is hajlamos a szélsőséges volatilitásra. Az ára esik, amikor a globális gazdaság nehézségekkel küzd. Környezetvédelmi csoportok aggodalmukat fejezték ki, hogy a bitcoin szoftverének működtetéséhez szükséges energia hozzájárul az éghajlatváltozáshoz, és a technológiát régóta használják csalók és tolvajok. Bár a tiltott tevékenység egy része visszaszorult, a Chainalysis kriptoelemző cég szerint a kiberbűnözők az év első hat hónapjában mintegy 500 millió dollár értékű váltságdíjfizetés megkönnyítésére használták a digitális valutákat.

Mielőtt kulturális és pénzügyi jelenséggé vált volna, a bitcoin csak egy ötlet volt, amelyet egy kilencoldalas fehér könyvben vázoltak fel, amelyet 2008-ban, halloweenkor egy internetes levelezőlistán tettek közzé. A szerző egy titokzatos programozó volt, aki a Satoshi Nakamoto álnevet használta. Satoshi elképzelése a legalapvetőbb formájában egy olyan digitális pénz volt, amelyet az emberek anélkül tudnak kicserélni, hogy a bankokra hagyatkoznának az átutalások lebonyolításában. Minden tranzakciót egy nyilvánosan látható főkönyvben, az úgynevezett blokkláncban rögzítenének.

A korai rajongók a bitcoint egy újfajta pénzügyi rendszer alapjaként képzelték el, amelyet kódok szabályoznak, és amely a Wall Street-i cégek és kormányzati szabályozók felügyeletén kívül létezik. A bitcoint hosszú távú értékmegőrzőnek is tekintették - úgy programozták, hogy fix készlete legyen, így ellenáll az inflációnak. A Wall Street-i intézményrendszer a bitcoint múló trendként és a bűnözők eszközeként utasította el. Jamie Dimon, a JPMorgan Chase vezérigazgatója "csalásnak” és „Ponzi-sémának” nevezte. Trump egyszer „átverésnek” minősítette, amelyet az amerikai dollár aláásására találtak ki.

A hívők azonban úgy vélték, hogy a bitcoin egy nap megkönnyítheti a valós tranzakciókat. 2010. május 18-án Hanyecz László egy népszerű Bitcoin-fórumon felajánlotta, hogy 10 000 Bitcoint küld bárkinek, aki pizzát rendel neki a Papa John's-tól. „Mondjuk 2 nagyot, hogy maradjon másnapra is” - írta. Az üzlet megköttetett, és az esemény Bitcoin Pizza Day néven vált ismertté. A következő évtizedben a bitcoin több ezer más digitális valutát inspirált olyan nevekkel, mint az Ether, a Solana és a Dogecoin, amelyek közül néhány szintén hatalmas értékűvé vált. 2021 novemberében a bitcoin árfolyama közel 70 000 dollárra szökött fel, rekordot döntve. A kriptovilág felemelkedőben volt. Kim Kardashian arra buzdította Instagram-követőit, hogy vásároljanak bitcoint, és olyan sportolók, mint Tom Brady és Steph Curry sziporkázó televíziós reklámokban népszerűsítették a kriptotársaságokat.


Aztán a buborék kipukkadt. 2022-ben az FTX és más kiemelkedő kripto-cégek csődöt jelentettek, aminek következtében az ilyen digitális eszközök ára akár 96 százalékkal is zuhant. Azok az amatőr befektetők, akik pénzt öltek a kriptóba, látták, hogy a megtakarításaik eltűnnek. Washingtonban a Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet széleskörű szigorításba kezdett. Az iparág sorsa azonban idén ismét megváltozott, miután az SEC elvesztette a bitcoinhoz kötődő új pénzügyi termék blokkolásáért folytatott bírósági csatát. Januárban nagy Wall Street-i cégek, köztük a BlackRock, a Franklin Templeton és a Fidelity elkezdtek Bitcoinhoz kapcsolódó tőzsdén kereskedett alapokat kínálni, és ezzel befektetési hullámot indítottak el. A bitcoin árfolyama márciusban újabb rekordot döntött.

Azok a befektetők, akik megtartották a bitcoinjukat, nagyon gazdagok lettek. Michael Saylort, a MicroStrategy szoftvercég vezérigazgatóját sokan gúnyolták, amiért több százmillió dollárt vett fel, hogy cégének bitcoin-t vásároljon. Most a készlete több mint 30 milliárd dollárt ér. Néhány héttel a választások előtt Trump és fiai saját kripto-vállalkozásba, a World Liberty Financialbe kezdtek, amivel a család olyan helyzetbe került, hogy személyesen is profitálhat az enyhébb szabályozásból. Egy olyan pénzügyi eszköz, amelyet az amerikai kormányzat kijátszására terveztek, hirtelen felértékelődött, mert egy amerikai elnökjelölt felkarolta. A bitcoin „pontosan az ellenkező irányba ment, mint ahogyan azt tervezték” - mondta Brunton, a kriptopénz története szerzője. "Olyasvalami lett, aminek az igazi értékét az adja, hogy egy politikushoz és egy állami szereplőhöz kötődik”.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • uwu2020 #5
    Szerintem befektetésnek is jó. Én így cseréltem le az autómat. Először kriptót vettem.
  • M2 #4
    "a napi meg heti ingadozásokon nem kereskedek és gondolkozok..."

    A kripto legnagyobb előnye a magas volatilitása. Mint egy felgyorsított tőzsde, ahol egy év akár egy nap alatt is lepörög. Ezt használják ki a rajta kereskedő spekulánsok.
    Ha ez nem a te világod, akkor jobb távolságot tartani. Szerintem.
  • HubaBuba #3
    "De a komoly projectek nem a meggazdagodás lehetőségét hirdetik, hanem a szabad kereskedelmet és a privát szféra erősítését. Az csak mellékes dolog, hogy a véges készlet miatt jó befektetésnek." ez azért fájt... qrvára leszarja a befektetők 99,9%-a a leírtakat, csak a meggazdagodás hajtja őket.

  • CommieSlayer #2
    "de egyszerűen nekem túlságosan hektikus és szenzációhajhász az egész, amit nagyrészt a hype mozgat, semmiféle valós gazdasági folyamat."
    Van most kb 10000 féle jegyzett kriptovaluta. Abból van 5-10 ami komolyan vehető project, értelmes célokkal és tehetséges fejlesztőkkel. A többi csak mém coin, vagy csalás. De a komoly projectek nem a meggazdagodás lehetőségét hirdetik, hanem a szabad kereskedelmet és a privát szféra erősítését. Az csak mellékes dolog, hogy a véges készlet miatt jó befektetésnek.

    "Én buy and hold vagyok, tehát a napi meg heti ingadozásokon nem kereskedek és gondolkozok"
    Statisztikailag ez a stratégia működik a legjobban. Veszel havi egyszer, amennyit nem sajnálsz rá és elfelejted, hogy létezik. Jobb nem figyelni a napi árfolyammozgásokat, mert az ember hajlamos elragadtatni magát és pánikolva rossz döntéseket hozni.
  • lammaer #1
    Amennyire én látom, a crypto is olyan történet mint a startupok: vannak nagyon sikeres coinok amikről mindenki beszél, miközben a coinok többsége valójában sikertelen pénztemető (mint ahogy a startupok többsége is az).

    Egy ideje gondolkodom/kutakodom a témában, hogy a befektetéseim diverzifikálása jegyében tennék pénzt cryptóba, de egyszerűen nekem túlságosan hektikus és szenzációhajhász az egész, amit nagyrészt a hype mozgat, semmiféle valós gazdasági folyamat.

    Én buy and hold vagyok, tehát a napi meg heti ingadozásokon nem kereskedek és gondolkozok...