SG.hu

A Lenovo egy régi, lassú kínai x86-os processzort rakott egy ThinkPad X1 Carbon házba

A Lenovo csinált egy olyan ThinkPad X1 Carbon klónt, amibe egy régi, lassú, helyi x86-os processzort szereltek, mely nemhogy a jelenlegi, de az ősrégi AMD és Intel lapkák tudásával sem ér fel.

A Lenovo kínai üzeme egy lassú és elavult x86-kompatibilis processzorra épülő prémium laptopot készített - de legalább helyben tervezték. A kínai állami média beszámolója szerint a Kaixian X1 G1d névre keresztelt gép 990 grammot nyom, 2800x1800-as kijelzővel, három USB-C porttal, egy USB-A foglalattal és egy meg nem határozott kapacitású DDR4-es memóriával büszkélkedhet. A laptopot meghajtó Zhaoxin KX-6000G chip mindössze négy magot tartalmaz és négy szálat futtat. A processzort a Shanghai Zhaoxin Integrated Circuit Co., Ltd. készítette a tajvani Via Technologies-tól évekkel ezelőtt megszerzett x86-os licencből származó technológia alapján. Bár a Lenovo a jelek szerint a 3,6 GHz-es processzort 3,8 GHz-es sebességre gyorsította, a tesztek alapján a három-öt évvel ezelőtt kiadott Intel és AMD asztali chipeknél is gyengébb.

A Lenovo mindazonáltal egy a ThinkPad X1 Carbonhoz hasonló prémium csomagolást használt a géphez, amely már régóta a PC-gyártó zászlóshajójának számító üzleti laptop. A termék ára 1500 dollár körül kezdődik, de nem árulják a cég saját, Lenovo.com.cn oldalon lévő áruházában, csak külső partnereknél. A Lenovo China saját online áruháza tele van újabb és erősebb Intel és AMD processzorokkal szerelt gépekkel.


Vajon miért hozott létre - és rejtette el - a Lenovo egy prémium kinézetű laptopot egy gyenge processzorral? A kérdés megválaszolásához tudni kell, hogy az állampárt azt szeretné, ha a helyiek több, a határain belül tervezett és gyártott technológiát használnának. Peking az év elején kizárta az AMD-t és az Intelt az engedélyezett CPU gyártók listájáról, és a helyben fejlesztett operációs rendszerek használatát hangsúlyozza. A kínai média ezt a laptopot úgy üdvözli, mint az első alkalmat, amikor a Zhaoxin chiptervező cég termékei Lenovo házba kerülnek. A Zhaoxin már bemutatott a KX-6000G-nél gyorsabb lapkát, a múlt héten bejelentett KX-7000 sorozatú processzorai a helyi Tongfang Computer szereli be asztali számítógépeibe.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #8
    "Szerinted az ARM-et nem tolják ezerrel?"

    RISC-V. Teljesen ingyenes, licensz mentes, nyilt architektura. Az uj tervezesu kinai cpu-kba mar ez megy es lehet vele epiteni szuperszamitogepet vagy mikrovezerlot is. Mar a raspberry alapitvany is adott ki ilyen utasitaskeszlettel szerelt chipet. Meglatjuk hova jutnak ha tudnak szerezni gyartasi technologiat vagy annak eloallitasahoz tudast.
  • Tetsuo #7
    Szerinted az ARM-et nem tolják ezerrel?
  • Supra-III #6
    Azért álljunk már meg egy pillanatra. Az öt éve kiadott CPU mire nem voltak elegek? Azokon is játszottak, de a világ nagyobbik része nem játékra veszi - az átlagos felhasználók 95%-nak tökéletesen elég ez is.
  • _svd_ #5
    "Most lesajnáljuk őket 10 év múlva meg partiban lesznek az Intel és az AMD cuccaival."

    Azért ez nem ennyire egyszerű.
    Az a processzor amit most kapartak elő, a VIA-tól származik. A VIA nem adhatta volna tovább a technológiát, csak a saját használatra volt licence. De nem tudott lépést tartani
    az AMD/Intel párossal, feladták a harcot. Tökéletes pénzégetés ennek a fejlesztése. Fejlett országokba nem lesz exportálható a termék. (Licenc jogsértés okán.)
    Inkább az ARM kiváltása egy új csippel oldaná meg a processzor függőséget.
    Tulajdonképpen ebben a Huawei már elől jár. Abba kell tolni a pénzt, nem az x86 klónba.
  • silwar #4
    Ha valaki elolvassa a forráscikket (fordítóval ;-) akkor rájön, hogy az államigazgatási desktopokba szánják a CPUkat, ezért a lasabb, de majdnem mindenbe integrálható, mudulárisan GPU-van kiegészíthető felépítés. Ez a nyugaton Celeron/Pentium/Core i3 Ryzen 2/3/4 megfelelőle, alig párszáz millió kínai PC cserélhető ilyenre 5-10 év alatt. Miközben a termék és a gyártás is egyre jobb lesz....

    És pont úgy járnak majd a most a bojkottált gyártók, mind a mobilpiaci versenytársak azon a piacon. Meg lehet érteni a Lenovo-t hogy ezen a piacon szeretne maradni, és teljesíti a helyi elvárásokat
    Utoljára szerkesztette: silwar, 2024.11.17. 15:33:20
  • Palinko #3
    Benne van a pakliban, de 10 évvel ezelőtt is pont ennyit voltak elmaradva, lehet hogy valamit úgy behoznak mint az autókat, de nem biztos hogy mindent
  • dyra #2
    Most lesajnáljuk őket 10 év múlva meg partiban lesznek az Intel és az AMD cuccaival. Aztán majd ugyanaz megy mint az autóknál. "Hírtelen"jön egy konkurens aki olcsóbban ugyanazt vagy jobb minőséget ad és majd mehetnek a védővámok.
  • felemelő #1
    Politikailag teljesen érthető.
    Jó és hasznos laptop a hadseregnek, államvezetésnek, mégha a proci teljesítmény alacsonyabb is, de valóban saját (már ha tényleg valós veszély az idegen proci, ehhez nem értek).

    Mondjuk ha eszük van (nem buták a kínaiak, bár sw fronton nem brillíroznak, pedig ott még könnyebben tehetnék), akkor hatékony saját szoftverekkel próbálják korrigálni a hw gyengeségét. És ha kigyomlálják a marketing marhaságokat, valóban szükséges funkciókra összpontosítanak és azokat optimalizálják, tervezik eleve hatékonyra, akkor a felhasználói élmény és hatékony használat is megmaradhat. (Ezek a "régi" procik sem lassúak, csak mára a sw-ek még kevésbé hatékonyak, "van vas" alapon pazarolnak nagyon)

    No majd meglátjuk... mondta a vak ember is.