SG.hu

Nagyon küzd a mobilpiaci vezetés megtartásáért a Samsung

A koreai technológiai óriás szép lassan hátrébb szorul a rivális Apple-vel és a kínai szereplőkkel szemben.

A Samsung az egyetlen a világ öt legnagyobb okostelefon-gyártója közül, amelynek az idei harmadik negyedévben az eddigieknél kevesebb készüléket gyártott. A cég számottevő piaci részesedést veszített a régi amerikai rivális Apple-lel és a kínai versenyzőkkel szemben. A Samsung globális piaci részesedése a harmadik negyedévben 21 százalékról 18 százalékra csökkent az előző év azonos időszakához képest az IDC szerint, és előnye az Apple-lel szemben 0,6 százalékra csökkent. Elemzők becslése szerint okostelefonos üzletágának üzemi nyeresége ugyanebben az időszakban akár 30 százalékkal is visszaesett.

"A Samsung okostelefon-üzletága mélyponton van” - mondta Park Kang-ho, a Daishin Securities elemzője. "A vállalat azt remélte, hogy az összecsukható telefonok előnyt jelentenek majd az Apple-lel szemben, de a fogyasztói reakció eddig langyos volt. Most a kínai cégek nagyon nyomulnak az összehajtható telefonokkal, hogy ellopják a Samsung hasznát.” A Samsung 12 éves uralma a világ első számú okostelefon-gyártójaként a készülékeladások alapján tavaly véget ért, amikor az Apple rövid időre átvette a vezető helyet, mielőtt a koreai konszern az első negyedévben visszaszerezte a vezetést. Az Apple új, generatív mesterséges intelligencia funkciói azonban segíthetik a céget majd abban, hogy az amerikai vállalat jövőre megelőzze a Samsungot. "A kínai márkák nemcsak az árak, hanem a funkciók terén is sokkal versenyképesebbek lettek” - mondta a Samsung okostelefon-osztályának egyik dolgozója. "Aggódunk a riválisaink lépései miatt, és figyeljük, hogyan teljesítenek az új iPhone-ok”.


Néhány tizedszázalékra csökkent a Samsung előnye

Az ázsiai vállalat okostelefonos küzdelmei kritikus ponton jönnek. A Samsung működési nyereségének 60 százalékát adó félvezető részleget sorozatos kudarcok sújtják. A chipekért felelős egység vezetője ritka módon bocsánatkérést tett közzé három hete, miután a mesterséges intelligenciával kapcsolatos hardverek számára készült csúcstechnológiás memóriachipek fejlesztése terén nagyon lemaradt a rivális SK Hynix mögött.

Megfigyelők szerint a konglomerátum különböző részlegeinek számos problémája összefügg egymással, megjegyezve azokat a jelentéseket, amelyek szerint a Samsung kénytelen lehet az amerikai rivális Qualcomm chipjéhez fordulni a Galaxy S25 okostelefon közelgő zászlóshajójához, mivel a saját gyártású Exynos processzorok gyártása problémákkal küzd. A vállalat részvényeinek árfolyama 27 százalékkal csökkent az egy évvel ezelőttihez képest. "A Samsung a legtöbb olyan üzletágában, ahol korábban domináns volt, a chipektől kezdve az okostelefonokon át a kijelzőkig, egyre nagyobb strukturális problémákkal néz szembe önelégültsége és bürokráciája miatt” - mondta Park Ju-geun, a Leaders Index szöuli székhelyű vállalati kutatócsoport vezetője.

Az okostelefonok piacán a Samsung úttörő volt az összehajtható készülékeknél, de az IDC szerint ez év elején átadta az első helyet a kínai rivális Huawei-nek, amely a második negyedévben 27,5 százalékos részesedéssel rendelkezett az összehajtható készülékek piacán, szemben a Samsung 16,4 százalékos részesedésével. Bár ezek a nagyon speciális modellek a globális okostelefon-piacnak csupán 1,2 százalékát teszik ki, a leggyorsabban növekvő szegmens az egyébként viszonylag stagnáló ágazatban. A Huawei a múlt hónapban szimbolikus győzelmet is aratott, amikor kiadta a világ első „háromba hajtható” telefonját, a Mate XT-t, amely közel 3000 dolláros árcédulával érkezett. A másik gyorsan növekvő kínai rivális, a Honor a múlt hónapban a berlini IFA kiállításon gúnyolódott a koreai cégen azzal, hogy a Magic V3 összecsukható telefonjára egy „mikro bocsánatkérést” vésett a Samsung „vaskosabb alternatíváját” elszenvedő fogyasztóknak.

A Samsung egy vékonyabb és könnyebb „Special Edition” Galaxy Z Fold 6-tal próbált visszavágni, de a késő hazai bevezetést heves kritikák érték, mivel az új modellt valójában alig lehetett kapni a boltokban. A Samsung azt mondta, nem tudott elegendő induló mennyiséget elkészíteni. A vállalat hozzátette, hogy a januárban bemutatott, MI funkciókkal ellátott zászlóshajó Galaxy S24 sorozatát „meleg fogadtatásban részesítették”, ami felülmúlta várakozásait, és hozzátette, hogy a Galaxy AI idén mintegy 200 millió Galaxy készülékben lesz elérhető. Elemzők szerint a legfontosabb teszt a januárban megjelenő Galaxy S25 fogadtatása lesz, amelynek az iPhone-okkal és az MI funkciókkal büszkélkedő Android-alapú készülékekkel kell felvennie a versenyt. Jene Park, a Counterpoint Research elemzője elmondta: "Hogy továbbra is vezető szerepben maradhassanak olyan differenciált MI szolgáltatásokat kell felmutatniuk, amelyek lenyűgözik az embereket."

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • csicso82 #1
    "A vállalat azt remélte, hogy az összecsukható telefonok előnyt jelentenek majd az Apple-lel szemben, de a fogyasztói reakció eddig langyos volt. "

    Ha nem kerülne 2-3x annyiba mint egy sima telefon talán többen is vennék. Bár nekem volt már e kezemben és a kijelző tapizásánál zavart az, hogy érződik a "pukli" ahol a zsanér van.
    HA tényleg kiforrja magát, értsd: nem lehet majd kézzel érezni a hajlási felületet, tényleg annyira vékony lesz egy ilyen összehajtott mint egy mostani átlag telefon és persze az ára csak a szükséges mértékben lesz drágább mondjuk +30% még belefér.