SG.hu

Bejelentette új iPad termékcsaládját az Apple

Az Apple frissítette két csúcskategóriás táblagépét, az iPad Air-t és az iPad Prót. A belépőszintű iPad nem kapott frissítést, de a vállalat csökkentette az árát. És persze az iPad mini továbbra is megmaradt.

A belépőszinten van az egyszerűen csak iPadnak nevezett 10. generációs készülék, amely most nem kapott frissítést. A tabletben 10,9 hüvelykes kijelző van az A14 rendszerchippel, amely eredetileg még az iPhone 12 termékcsaládhoz jelent meg. Kék, rózsaszín, sárga és ezüst színben kapható. Bejelentésekor még 449 dollárba került, de az Apple most 349 dollárra csökkenti az árat a 64 GB tárhelyes verzióban. A 256GB-ra való frissítés egy kicsit drága, mivel az ár 499 dollárra ugrik. Ez egyben azt is jelenti, hogy a kilencedik generációs iPad mostantól eltűnik a kínálatból.

Egy lépcsővel feljebb van pozícionálva az iPad Air. Az Air és a Pro közötti határvonal már nem olyan egyértelmű, mint korábban, mert az Air célja, hogy a Pro-nál úttörő szerepet játszó funkciókat alacsonyabb áron kínálják. Ezért nem meglepő, hogy az iPad Air mostantól két képernyőméretben, 11 és 13 hüvelykes verzióban kapható. Az Apple mostantól az M2 chipet használja az iPad Air meghajtásához, és áthelyezte az előlapi kamerát, így az mostantól a táblagép szélén helyezkedik el. A 11 hüvelykes iPad Air 599 dolláros, a 13 hüvelykes modell pedig 799 dolláros áron indul. Ez mobilkapcsolattal vagy nagyobb tárhellyel gyorsan feljebb szalad.


Az iPad Pro a jelenleg elérhető legjobb komponenseket tartalmazza: mostantól OLED-kijelzővel és vadonatúj M4-chippel rendelkezik. Az OLED technológia remek képet biztosít, de hiányzik belőle a fényerő. A vállalat ezt az általa Tandem OLED-nek nevezett képernyő megalkotásával oldotta meg, amely 1000 nites fényerőt támogat SDR és HDR tartalmak esetén, és 1600 nites HDR csúcs-fényerőt biztosít. A vállalat szerint egyetlen más készülék sem nyújt ilyen szintű megjelenítési minőséget. Az Apple azt állítja, hogy az új CPU 50%-kal gyorsabb, mint az M2 chipek, amelyek az iPad Pro utolsó generációját hajtották, míg a GPU a renderelési teljesítmény négyszeres növekedését kínálja, mindezt úgy, hogy a teljesítmény wattonként még mindig az M3-mal azonos. Az Apple hangsúlyozta, hogy az új GPU-architektúra támogatja a hardveresen gyorsított sugárkövetést, amely fejlettebb fényhatásokat tesz lehetővé a játékokban és más alkalmazásokban.


Mint oly sok minden más a technológiai iparban mostanában, az M4 is az MI-re fókuszál, 16 magos a benne lévő Neural Engine - ez az Apple megfelelője a Neural Processing Unit-nak, amelyet olyan vállalatok, mint a Qualcomm, az Intel, az AMD és a Microsoft az utóbbi időben erőltetnek. Az Apple szerint az M4 akár 38 trillió műveletet végez másodpercenként (TOPS), ami jelentősen megelőzi az Intel Meteor Lake platformját, bár egy kicsit elmarad a 45 TOPS-től, amelyet a Qualcomm ígér a Snapdragon X Elite és Plus szériákkal. Az M3 Neural Engine-je csak 18 TOPS-ra képes, így ez jelentős előrelépés az Apple hardveréhez képest.

Mindezek mellett az Ipad Pro-ban van négy hangszóró, új adaptív vaku és Thunderbolt 4-et támogató USB-C port. Hogy ezekre a funkciókra szükség van-e azt mindenki döntse el maga, mert ez egy drága gép: az ára 999 dollár 11 hüvelykes verzióban, a 13 hüvelykes változat ára pedig 1299 dollár. Mivel alapból nincs hozzá billentyűzet vagy ceruza, így simán drágább lehet, mint egy MacBook Air.

Az Apple a mostani bemutatón egyáltalán nem említette az iPad minit, pedig még mindig kapható. A 8,3 hüvelykes kijelzővel ez a készülék nagyobb, mint egy okostelefon, de kisebb az összes többi iPadnál. Nem frissült a chip, de legalább megmaradt a kínálatban.


Bármilyen megdöbbentőnek is tűnik, már majdnem egy évtized telt el az első Apple Pencil bejelentése óta, ami még 2015-ben történt. A ceruza azóta nem sok frissítést látott: 2018-ban jött a mágneses töltés, tavaly pedig egy olcsóbb modell érkezett, kevesebb funkcióval és USB-C töltéssel. Minden iPad támogatja a ceruzákat: a 79 dolláros alapszintű Pencil minden modellel működik, és ez a legolcsóbb megoldás. Mágnessel rögzíthető a táblagéphez, de időnként USB-C kábellel tölteni kell. A belépőszintű iPad is támogatja az első generációs verziót egy dongle-lel (ez nem csatlakozik mágnesesen a tablethez). Az iPad mini már a 129 dolláros második generációs Pencilt is támogatja, aminél bejött a vezeték nélküli párosítást és töltést, valamint a dupla koppintással történő gyorsbillentyűzés az eszközváltáshoz. De egy vadonatúj iPad Air-hez vagy Pro-hoz már érdemes ebből is újat venni: az Apple most frissítette a második generációs Apple Pencilt, és átnevezte Apple Pencil Pro-ra. Ez továbbra is 129 dollárba kerül, de néhány funkcióval bővült, például a ceruzával megnyitható az eszközpaletta.


Ami a billentyűzetet illeti, ez egy kicsit egyszerűbb, mivel minden modell saját Magic Keyboarddal rendelkezik. A belépőszintű iPadhez készült 249 dolláros Magic Keyboard Folio kialakítása nem olyan szép, mint az iPad Air vagy iPad Próhoz kapható billentyűzet. A most bejelentett új Magic Keyboard az Apple szerint sokkal vékonyabb és könnyebb, és mostantól tartalmaz egy funkciósort az olyan vezérlők gyors eléréséhez, mint a képernyő fényereje. Ezen túlmenően alumínium tenyértámasztékkal és nagyobb trackpaddal rendelkezik, ráadásul az Apple szerint sokkal érzékenyebb, haptikus visszajelzéssel. Az iPad Air és az iPad Pro esetében a billentyűzet árazása az iPad méretétől függ: a 11 hüvelykes modellekhez készült Magic Keyboard 299 dollárba kerül, míg a 13 hüvelykes modellekhez készült Magic Keyboard 349 dollárba. De ha valaki nem tervez hosszú dokumentumokat gépelni, akkor elég egy Smart Folio billentyűzet is, amely védi a kijelzőt és állványként is használható.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!