SG.hu

Microsoft Office-ról LibreOffice-ra vált Schleswig-Holstein tartomány

Schleswig-Holstein, Németország legészakibb tartománya megkezdi a Microsoft Office-ról a LibreOffice-ra való átállást, és azt tervezi, hogy az önkormányzati feladatok ellátására használt 30 000 PC-n Windowsról Linuxra vált. Mindezt a tartományt 2017 óta vezető miniszterelnök, Daniel Gunther jelentette be.

Szavai szerint a függetlenség volt az egyik fő motiváció a nyílt forráskódú szoftverekre való átálláshoz. "Független, fenntartható, biztonságos: Schleswig-Holstein úttörő régió lesz, és az első tartomány, amely digitálisan szuverén informatikai munkahelyeket hoz létre a tartományi közigazgatásban. A LibreOffice nyílt forráskódú szoftver általános irodai megoldásként való bevezetéséről szóló kormányhatározattal zöld utat adtunk a teljes digitális szuverenitás felé tett első lépésnek, amelyet további lépések követnek." - nyilatkozta Daniel Gunther. A miniszterelnök bejelentésében az adatbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak is előtérbe kerültek, különösen azok az adatok, amelyek más országokba kerülhetnek. Még 2021-ben - amikor az átállási tervek először készültek - a Windows 11 hardverigénye is felmerült, mint a Microsofttól való eltávolodás oka.

Az előző tartományi digitális miniszter, Jan Philipp Albrecht 2021-ben azt mondta, hogy Schleswig-Holstein 2026 végéig 25 ezer PC-n áll át a LibreOffice-ra. A Windows 10 leváltására egyáltalán nem volt dátum, és több Linux disztró is szóba került. De a nyílt forráskódú irodai szoftvercsomagra és operációs rendszerre való átállás nem az egyetlen eleme Schleswig-Holstein nyílt forráskódú stratégiájának: a LibreOffice-ra, majd később Linuxra való átállás, valamint az ezek együttes működtetésére irányuló törekvés csak három a hat pillér közül, amelyeket Gunther a bejelentésében ismertet. Az állam e-mail szerverei, címjegyzéke és telefonos szoftverei szintén nyílt forráskódúvá válnak.

A nyílt forráskódú dokumentumkezelő szoftvereket népszerűsítő The Document Foundation közösségért felelős vezetője, Mike Saunders elmondta, hogy a LibreOffice-ra való áttérés a tervek szerint "nagyon rövid távú" és kötelező lesz. "A LiMux 2004-ben indult, és 2013-ban érte el a csúcspontját, majd leállt, mivel a jövőjéről szóló döntések meghozatalára került sor. A Linux és a LibreOffice azóta jelentősen kiforrott, utóbbi sokkal több kereskedelmi támogatási lehetőséggel, hatalmas Microsoft Office kompatibilitási fejlesztésekkel és az átállást megkönnyítő füles felhasználói felülettel rendelkezik."

Míg Schleswig-Holstein látszólag sok előrelépést tett és nagy szavak hangoznak el, hasonló forgatókönyvet már láttunk korábban két másik német tartományban is. A legjelentősebb eset az volt, amikor München, Bajorország fővárosa a 2004-ben bevezetett Linuxról visszatért a Windowsra. A váltás nem volt olcsó: Linuxra 61 millió euró volt, a visszaváltás az első becslések szerint 49,3 millió euróba került, de mint szinte minden projekt esetében, az árak néhány hónappal később jóval az előrejelzéseket meghaladóan emelkedtek, és megközelítették a 100 millió eurót. München példáját követve Alsó-Szászország tartomány is a visszafelé váltásról döntött, a Linuxot Windowsra cserélték. Ez a kaland 13 millió euróba került nekik.

Ezek a példák Schleswig-Holstein számára nem jelentenek jót, a stratégia azonban lényegesen másnak tűnik. Sem München, sem Alsó-Szászország nem állt át teljesen a Linuxra, ami olyan kompatibilitási problémákat okozott, amelyek mindkét kormányt arra ösztönözték, hogy visszatérjenek a Windowshoz. München például a Microsoft Exchange-t használta az e-mail szerverekhez, Alsó-Szászország pedig úgy váltott, hogy a terepen dolgozók Windows-t használtak és csak az irodai PC-ken volt Linux.

Saunders kiemelte, hogy "a Linuxra és a LibreOffice-ra való áttérés okai ma már mások, mint 20 évvel ezelőtt. Amikor a LiMux elindult, leginkább a pénzmegtakarítás lehetőségét látták benne. Most sokkal inkább az adatvédelem, a magánélet és a biztonság kerül előtérbe. Gondoljunk csak arra, hogy az Európai Adatvédelmi Biztos (EDPS) nemrég megállapította, hogy az Európai Bizottság Microsoft 365 használata sérti az uniós intézmények és szervek adatvédelmi jogszabályait." A teljes váltással Schleswig-Holstein talán el tudja kerülni azokat a buktatókat, amelyek más németországi önkormányzatoknál a nyílt forráskódú szoftvereket halálra ítélték. Bár még ha az államnak sikerül is teljesen megszabadulnia a Microsoft-szoftverektől, nincs garancia arra, hogy azok nem térnek vissza valahogyan.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • manypet #23
    Sehol, senki nem beszélt kizárólag asztali környezetről a hozzászólók közül. Egyébként meg a 2. hsz-ben hoztam fel a mobilt, példaként arra, hogy azt sem kellett tanítani senkinek.

    "Nem érdekelt annyira a téma, hogy hozzászóéjak érdemben"
    Nos, nem is sikerült.

    "a reakcióm is csak arról szólt, hogy észrevedd magad"
    Először inkább magadat kellett volna.
  • Vanek úr #22
    Azt hiszem, nálad vannak szövegértési gondok. Ezért is írtam, hogy a #7-ben már félrement a reagálásod. Ugyanis a hír is, meg minden hozzászólás arról szólt, hogy az asztali gépeken kellene leváltani a Wint, míg te behoztad a mobil platformot, és onnantól mindent ahhoz mértél. Az androiddal példálóztál, mintha a droidot fel lehetne tenni asztali gépre. Pedig nem. Igaz, ugyan az is egy fajta Linux, de Linuxból is annyi van, mint égen a csillag, és nagyon nem ugyanazok. Pl. teljesen mások amiket egy asztali gépre teszel fel, meg amiket egy tapicskolós mobilra (akkor is, ha az alapjai mélyen ugyanazok - mintha egy legyet (vagy bármilyen egyéb állatot) hasonlítanál egy emberhez, mert mindkettő 'állat'). Épp ezért számít érvnek a #7-re adott válasz a #8-ban is. (Mellesleg érvnek semmiképp nem lehet nevezni a háromszori "És?"-t semmilyen univerzumban. Inkább erős trollkodásnak, kötekedésnek. Mintha gyerek lennél, és kinyújtanád a nyelved. Vagy tényleg még gyerek vagy...?)
    De úgy látszik, neked nem megy az önmagadba nézés. Kár érte(d)...
    Szerk.: ja, én innen elengedtem. Nem érdekelt annyira a téma, hogy hozzászóéjak érdemben (abban nem is nyilvánultam meg), és a reakcióm is csak arról szólt, hogy észrevedd magad. Nem sikerült. Innen meg nincs kedvem tovább nyújtani a rétest...
    Utoljára szerkesztette: Vanek úr, 2024.04.23. 16:29:13
  • manypet #21
    "Jött a #8, amiben még volt érv. A #10-es válaszodban már nem"
    Itt tévedsz először. A 8-asban nem érvek voltak, hanem olyan felvetéseket hozott, ami semmiben nem cáfolta azt, amit én írtam, sőt, nem is igazán kapcsolódott ahhoz, amit felvetettem. Ezt nem érvnek, hanem érvelési hibának (lényegtelen konklúzió) nevezik. A 10-es pontom erre próbált rávilágítani a rövid kérdésekkel, így ha a 8-as érv, akkor a 10-es is. Vagy mindkettő, vagy egyik sem. A kettő együtt nem megy.

    "A #11-ben leírta, hogy miért jogos a véleménye."
    Tévedés. Nem azt írta, miért jogos a véleménye, hanem butaságnak nevezte, amit írtam, de nem indokolta. Azaz újabb érvelési hibát alkalmazott.

    "Ha te is tudnál külső szemlélőként nézelődni, akkor lehet, neked is feltűnne."
    Én inkább a szövegértelmezési képesség javítására helyezném a hangsúlyt az általad alkalmazott külső szemlélődés helyett. Többet segíthet a megértésben, főleg, ha írott szövegekről van szó.
    Utoljára szerkesztette: manypet, 2024.04.21. 19:02:52
  • Vanek úr #20
    Külső szemlélőként:
    #5-ös állítással kezdődött. Te #7-ben reagáltál, bár egy kicsit félrement. Jött a #8, amiben még volt érv. A #10-es válaszodban már nem. A #11-ben leírta, hogy miért jogos a véleménye. Jött a #16 tőled (már csak személyeskedéssel), majd tőle a #18. Most meg reagáltál egy #19-et. Szerintem. Ha te is tudnál külső szemlélőként nézelődni, akkor lehet, neked is feltűnne.
  • manypet #19
    Éppen te kezdted a személyeskedést, és te nem írtál érvet, de ne zavarjon. :-)
  • yamato41 #18
    Érv helyett személyeskedés. Csak így tovább a lenini úton!
  • kvp #17
    "Szerintem a Control+.(pont) kombináció hiánya a Libre-ben már egy kizáró ok lehet."

    Ugye az megvan, hogy nyilt forraskodu a cucc, igy akar potolhato is viszonylag rovid ido alatt? Es utanna mindenkinek elerheto lesz. Marmint akinek tenyleg annyira nagyon kell ez a feature, mert en nem is hallottam rola... (de en joreszt desktopon vagy kodolok vagy aramkoroket tervezek, meg forumokra irkalok :-) )

    "Emellett nem kizárt, hogy az egész egy ügyes pénzmozgatás-pénzmosás lesz. A másik két tartomány számait figyelembe véve a kivitelező cégek fognak a legjobban járni."

    Ha a microsoft hajlando lett volna win11 tamogatast adni a regi hardvereikhez es kormanyzati arkedvezmenyt a szoftverekre, akkor nem buntetnek oket ezzel az atallassal. De ugy iteltek meg a microsoft-nal, hogy a nemetek ugyis kifizetik a teljes arat. Hat ugy nez ki most eppen nem...

    "Már az EU hivatalainak réges régen Linuxot kellene használnia."

    Mivel nem maradt mas teljes mertekben auditalhato open source alternativa, igy igen, azt.
  • manypet #16
    Sikerült tükörbe nézned? Az is valami.
  • Armagedown #14
    Nem jobb sem a Linux, sem a LibreOffice, csak más, mint a Windows és a Microsoft Office.
    Felesleges váltani, még ha egyesek azt álmodják, hogy a váltás elhozza majd a kánaánt.
    Utoljára szerkesztette: Armagedown, 2024.04.06. 19:27:09
  • dyra #14
    Már az EU hivatalainak réges régen Linuxot kellene használnia.