SG.hu

Az Amazon pénztár nélküli kisboltjaiban nem MI, hanem 1000 indiai dolgozott

A "Just Walk Out"-nak (Csak Sétálj Ki) lehetővé kellett volna tennie, hogy a vásárlók kivigyék a boltból, amit akarnak, és mindenféle pénztári folyamatot kihagyva távozzanak.

Az Amazon felhagy a pénztár nélküli "Just Walk Out" technológia használatával "Amazon Go" kisboltokban. Az új üzletek számítógépes megfigyelés nélkül épülnek, a meglévő üzletek "többségéből" pedig eltávolítják a technológiát. A kezdeti időkben az Amazon ambíciói között szerepelt a Just Walk Out eladása egy másik láncnak, de a probléma az volt, hogy a technológia sosem működött igazán. Az Amazon kizárólag mesterséges intelligenciával működő videómegfigyeléssel akarta nyomon követni, hogy mit vittek magukkal a vásárlók. A rendszer egy telefonos beolvasást kért az ajtónál, a vásárlóknak pedig később az Amazon-fiókjukon keresztül számláztak volna.

Amikor a technológiát 2016-ban bejelentették, az Amazon reklámja így szólt: "Mi lenne, ha a legfejlettebb gépi tanulást, számítógépes látást és mesterséges intelligenciát beleszőnénk a boltok szövetébe, hogy soha ne kelljen sorban állni?" Kialakítottak egy boltot több mint 100 kamerával és fixen elhelyezett árucikk-helyekkel, mindent úgy terveztek meg, hogy megfeleljen egy MI-alapú számítógépes látáson alapuló pénztárgép igényeinek. Azonban az Amazon még hat évvel az első bejelentés után is számtalan technikai problémával küzdött.

2023 májusában kiderült, hogy több mint 1000 ember dolgozott Indiában, akiknek a tranzakciók kézi felülvizsgálata és a videókból származó képek címkézése volt a feladata, hogy betanítsák a Just Walk Out gépi tanulási modelljét. A képzés minden MI-projekt része, de úgy tűnik, hogy az Amazon nem sok előrelépést ért el, még azután sem, hogy évekig dolgozott a projekten. "2022 közepén 1000 eladásnál körülbelül 700 emberi felülvizsgálatra volt szükség. Ez messze meghaladta azt a belső célt, hogy a felülvizsgálatok számát 1000 eladásra vetítve 20 és 50 közé csökkentsék" - áll egy belső jelentésben.


Az Amazon csapata többször is módosította a célokat az emberi beavatkozás csökkentésére, és "az emberekre való támaszkodás részben megmagyarázza, hogy miért tarthat órákig, amíg a vásárlók megkapják a nyugtát". A Just Walk Out technológiát 20 Amazon Go üzletben, 40 Amazon Fresh élelmiszerboltban és két Whole Foods üzletben vetették be. Még néhány harmadik fél által üzemeltetett üzletet is bevontak, köztük "30, más cégek által üzemeltetett üzletet amerikai sportstadionokban, 12 repülőtéren és egy egyetemen a virginiai Arlingtonban" - áll a jelentésben.

Az Amazon átáll egy ésszerűbb pénztár nélküli formátumra: képernyővel és szkennerrel ellátott bevásárlókocsikat vesznek. A vásárlók feladata az árucikkek beolvasása, és "Amazon Dash Cart" képernyőjén azonnal láthatják a vásárlásaik összegét. A kosárszkennerek azt is jelentik, hogy az Amazonnak többé nincs szüksége egy kis seregnyi bolti alkalmazottra, akik folyamatosan rendet raknak a polcokon, hogy a kamerás-vizuális rendszer működhessen.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Ellaberin #9
    Egy újabb lufi kipukkadt.
    Az adatokból és a hatékonyságból gyaníthatóan több ezer volt az a "több, mint ezer", de ennyi indiai megélhetési lehetősége szűnt meg.

    De a kínai modell valóban működhetne mindenhol, csak egyelőre a demokráciák legalább a látszatát fenntartják, annak, hogy valóban demokráciában élsz.

    Viszont már szépen kiépült, hogy ha tudni akarnak rólad valamit is, azt még utólag is megszerzik.
    Úgy ahogy a mondabeli békát is meg lehet főzni, ha lassan melegítik alatta a vizet, már mi alattunk is melegszik.
    Utoljára szerkesztette: Ellaberin, 2024.04.05. 12:34:57
  • YaniMan #8
    Ekkora clickbait címet nem vártam az Sg-től. Ha az történt volna, hogy valóban sehol nem volt MI, csak annak hazudott munkások, akkor lett volna jogos az ezt sugalló cím. A valóság meg az, hogy igenis volt MI, csak annyira gyengén muzsikált, hogy túlságosan sok "nemtudomeldönteni" eseményt jelzett, ami miatt az ellenőröknek rengeteget kellett dolgozni. Értem, hogy az eredményt tekintve ugyanaz a két dolog, de a köztes út nagyon nem mindegy. A cím sugallata szerint az Amazon hazudott, a valóságban meg csak elhasalt egy kísérlet.
  • Bruce_Willis #7
    Te nem érted mire írtam a választ.
  • Bruce_Willis #6
    Nem a technológiával van bajom, vagyis ha úgy vesszük azzal, mert a totális megfigyelésre épül a kínai rendszer.
    Ti nem veszitek észre, hogy mindenre csak legyintenek az emberek?

    - Először csak kamerákat helyeznek el mindenhol. (És talán ennek van a legetikusabb célja, a bűnözőket vissza lehet követni az útjukon. Egészen a lakásukig. Attól függően hogy mennyi energiát tesznek bele a zsaruk, és milyen fejlett a rendszer, mit engednek a törvények.)
    - Megfigyelnek vagy lehallgatnak a buta-telefonodon keresztül
    - Megfigyelnek az interneten keresztül. (2010. Eljött az a korszak, amikor már nem csak az állam figyeli meg az embereket, hanem IT nagyvállalatok. Amire mindenki szarik, mondván hogy neki nincs takargatnivalója. 2013-ban minden kiderül, az amerikai hírszerzés minden adathoz hozzáfér, de semmi probléma, a cég a mai napig folytathatja a tevékenységét, csupán azt kell hazudnia, amit hallani akarnak. Külső kontroll nem hozhat megoldást)
    - Az okostelefonon még több szokást monitoroznak.
    - Megjelennek az okostelevíziók. 2015. A Samsung Smart TV-k aktív beszédfelismerő funkciója harmadik félnek továbbítja a rögzített hanganyagot.
    - Megszámlálhatatlan applikációknak, okos eszközöknek egy a célja: a megfigyelés.
    - Mindenki bankol. A bank figyel. Már nem a bank fizet kamatot a pénzedért, hanem te a szolgáltatásért. A bégető tömeg tapsol ennek. (Tömeg: -Kurvajó! -Te készpénzt használsz? -Pfúj.. -Ősember!)
    - Szerepcsere. 2016. Fizetés nélküli pénztárossá, online ügyintézővé válunk. Az illeték marad.
    - Neuralink 1.0 Chip az emberi agyban. 2024. Gondolattal mozgatott kurzor. Biztató remények a lebénult, megvakult emberek számára. Nemes célkitűzések.
    - Digitális Állam applikáció. 2025. Boldogan telepítjük. 2027. Kötelezővé válik.
    - Két kézzel fogd a kormányt! Ha ásítasz, meg kell állnod. 2026
    - CCTV. Arcfelismerő kamerák. Segglyukszkenner. 2028
    - Működik a Just Walk Out. 2029
    - Cash is gone. 2030
    - Szarul mutatsz, ha vezetés közben turkálod az orrod. Milyen hasznos. A fingot is kielemzik. 2032
    - Neuralink 8.0 2050. Gondolatrendőrség. Megvalósul George Orwell rémálma.
    - Neuralink X 2070. Beprogramozhatod hogy a mesterséges intelligencia irányítsa a testedet. Szuper! Még csak nem is lesz megerőltető a testedzés. A tömeg örül, és le van nyűgözve.
    - Neuralink Thought X 2075. Az állam irányítja a tested.


    "Nallunk is mukodne, mint ahogy amerikaban is."
    Igen, működne...
    Észre sem veszitek milyen könnyen válunk droiddá. Először érdekessé, majd kötelezővé teszik a technológiát. És ehhez felállva tapsol a tömeg.
    Ha nincs facebookod csodabogár vagy, ha aggályaid vannak paranoiás, ha nem bégetsz te is, a mélybe lök a tömeg.

    Utoljára szerkesztette: Bruce_Willis, 2024.04.04. 23:55:03
  • Tetsuo #5
    Ehhez nem kell. Nem érted az NFC működését.
    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2024.04.04. 22:24:10
  • kvp #4
    "Elég kiépíteni egy digitális diktatúrát, egy totális megfigyelőrendszert."

    Nallunk is mukodne, mint ahogy amerikaban is. Meg kamerabol is sokkal kevesebb kell es egyaltalan nem igenyel se MI-t, se indiai munkasokat. Most akkor melyik a jobb technologia?
  • Bruce_Willis #3
    "Nem kell hozza se indiai munkas, se termekfigyelo kamerarendszer"

    Elég kiépíteni egy digitális diktatúrát, egy totális megfigyelőrendszert.
  • BrockSamson #2
    Más néven csórózsilip. :D
  • kvp #1
    Ehhez kepest a kinaiak tenylegesen megoldottak a problemat. Nem kell regisztralni sem, csak egy dupla ajtos biometrikus ellenorzes utan bemegy az ember, osszeszedi a termekeket, kifele is dupla ajtos kijarat van es addig nem mehet ki az ember, amig a fulkebe bevitt es nfc-s matricaval felismert termekeket ki nem fizeti elektronikus modon (bankkartya, wechat, stb.). Ha nem tud fizetni, barmikor visszamehet a boltba otthagyni a termeket es utanna ures kezzel tavozhat. A lopast is megoldja, mert csak az mehet be akit nem tiltottak ki es ha megis lopna (megenne valamit vagy lekaparna egy matricat), akkor megvannak az adatai es kifele csak fizetes utan vagy ures kez eseten nyilik az ajto. Nem kell hozza se indiai munkas, se termekfigyelo kamerarendszer, csak az automatikusan figyelt termekszintek szerinti arufeloltes, neha takaritas es egy rakat filleres nfc-s matrica a termekekre. Ez van akkor, ha a konkurencia nem jon ra, hogy bloff volt egy termek es tenyleg kifejleszti.