SG.hu

A Cloudflare ellenzi az EU által javasolt hálózat­használati díjakat

Szerintük minden hálózatot mindegyikkel össze kellene kapcsolni, ingyen. Nem véletlenül: ezen alapul az üzleti modelljük.

Az EU szerint az internetforgalmat generálóknak segíteniük kellene a távközlési vállalatoknak a hálózatépítések finanszírozásában. Ezen gondolkodás alapja az a tény, hogy az európai szolgáltatók hálózatain áthaladó tartalom nagy része a tartalom- és alkalmazásszolgáltatóktól (CAP) származik - ez a kifejezés olyan cégekre utal, mint a Netflix és a YouTube, amelyek a világhálózatra zúdítják az adatokat, és a szolgáltatókra bízzák, hogy eljuttassák azokat a felhasználókhoz. A távközlési vállalatok arra panaszkodnak, hogy milliárdokat kell költeniük a hálózatok fejlesztésére, míg a CAP-ok csak a profitot számolgatják. Az EU ezért februárban konzultációt indított arról, hogy a CAP-oknak hozzá kellene-e járulniuk azoknak a hálózatoknak a költségeihez, amelyekre a fogyasztóknak nyújtott szolgáltatások nyújtása során támaszkodnak.

Az amerikai IT-óriások természetesen mereven elutasítják a hálózathasználati díj ötletét, azzal érvelve, hogy már most is fizetnek a tenger alatti kábelekért és egyéb hálózati infrastruktúrákért. Abban az egyetlen országban, ahol már törvénybe iktatták ezeket a díjakat - Dél-Koreában -, jelenleg is folyik a jogszerűségükkel kapcsolatos pereskedés. A Cloudflare ellenvetése a hálózathasználati díjakkal szemben azon az érven alapszik, hogy az európai távközlési vállalatok többségénél nincs nyílt peering, azaz önkéntes, díjmentes összekapcsolódás más hálózatokkal. A Cloudflare szerint hiba, hogy az itteni szolgáltatók inkább a tranzithálózatoknak fizetnek azért, hogy az adatokat a hálózatok között továbbítsák.

A tranzithálózatok azért hasznosak és fontosak, mert minden hálózatnak nehéz minden más hálózattal egyenrangú kapcsolatot létesíteni. Míg a nagy magyar internetszolgáltatók közvetlenül kapcsolódnak egymáshoz, addig a kisebbek csak köztes extra lépésekkel érik el egymást. Ez ugyan nem optimális, de működik és egyszerű. Az EU hálózathasználati javaslata gyakorlatilag árat szabna a tranzitnak, és ezt a Cloudflare nagyon nem szeretné.


"A távközlési vállalatok részben azért kérik a szabályozói beavatkozást, mert nem hajlandók elfogadni a tisztességes piaci árakat a tranzitért. Tapasztalataink szerint olyan magas peeringdíjakat kérnek, amelyek sokszorosát teszik ki annak, amit egy CAP hasonló szolgáltatásért a tranzithálózatoknak fizetne. A kínált árak miatt sok hálózat - köztük a Cloudflare is - továbbra is a tranzitszolgáltatókat használja ahelyett, hogy közvetlenül összekapcsolódna a hagyományos távközlési vállalatokkal. A távközlési vállalatok a szabályozás segítségével próbálják a CAP-okat mesterségesen magas árakon belekényszeríteni ezekbe a kapcsolatokba." - írják blogposztjukban.

"Ha a Bizottság javaslatát elfogadják, az európai összekapcsolási árat valószínűleg ez a rendelet fogja meghatározni, nem pedig a piac. Amint a CAP-ok és a távközlési vállalatok között kialakul az összekapcsolás ára, akár tárgyalásos úton állapítják meg, akár - ami valószínűbb - választott bírák határozzák meg az árat, valószínűleg ez lesz a tényleges ár minden összekapcsolás esetében. Ha a távközlési vállalatok mesterségesen magas árakat tudnak elérni a legnagyobb CAP-októl, miért fogadnának el sokkal alacsonyabb árakat bármely más hálózattól - beleértve a tranzitokat is - a velük való összeköttetésért? Azzal, hogy az Európai Bizottság előírja, hogy a CAP-ok a nagy távközlési vállalatoknak fizessenek a peeringért, elősegítené a kisebb hálózatokat és szervezeteket használó, a nagyok erőforrásaival felérni nem tudó szolgáltatások hátrányos megkülönböztetését."

A Cloudflare szerint a nagy IT-cégek - a CAP-ok - el tudnák érni azt, hogy a forgalmuk jobb elbánásban részesül, mint más bitek és bájtok. És látva, hogy az EU a hálózathasználati díjakat egy sor, az összeköttetés javítását célzó intézkedés részeként javasolta, a Cloudflare azt állítja, hogy a hálózathasználati díjakra vonatkozó terv egy csődtömeg. "Szándékával ellentétben ezek a javaslatok a legnagyobb technológiai vállalatokat részesítenék előnyben a legnagyobb európai internetszolgáltatókhoz való hozzáférésnél." A cég ezért az elszámolásmentes peeringet részesíti előnyben. "Úgy véljük, hogy az olyan szabályozási beavatkozás, amely a tartalom- és alkalmazásszolgáltatókat fizetős peering-megállapodásokra kényszeríti azzal a hatással járna, hogy minden más forgalmat egy lassú, zsúfolt sávba taszítana" - zárul a Cloudflare bejegyzése.

A Cloudflare bejegyzése nem tér ki arra, hogy az EU miért fontolgatja a hálózathasználati díjak bevezetését: a szolgáltatók meggyőződése, hogy nem tudják egyedül viselni a hálózatépítés tőkeköltségeit.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!