Franczy & JohnnyCage
Windows XP
Számos új információ látott napvilágot a Microsoft következő operációs rendszeréről, a korábban Whistler kódnéven futó Windows XP-ről.
Különböző, egymástól független belső Microsoftos források szerint a szoftveróriás jó szokásához híven most is egy kicsit csúszni fog a Microsoft Windows XP béta 2 befejezésével, így a korábban Whistler kódnevet viselő operációs rendszer második béta verziója várhatóan az eredeti megjelenési időponthoz képest körülbelül két héttel később kerülhet majd a teszterek kezébe, illetve gépére. Ezt a tényt látszik megerősíteni az a CRN (Computer Reseller News) website-on pénteken feltűnt híradás is, miszerint a Microsoft vezetése felszólította a Windows XP fejlesztőcsapatot, hogy kapcsoljanak magasabb sebességi fokozatba, mert már így is késésben vannak az új operációs rendszert illetően. Microsoftos források szerint a körülbelül két hét késedelmi idő elég lesz a Microsoftnak arra, hogy "növeljék az utolsó béta verzió minőségét", valamint azt is elmondták, hogy ez a mostani "apróbb" csúszás egyáltalán nem fogja majd befolyásolni a Windows XP végleges változatának a megjelenési időpontját.
"A Whistler béta 2 esetében még nem értük el a kitűzött céljainkat. Ez az oka annak, hogy a szoftver béta 2-es verziójának megjelenését el kell tolnunk március 14-re. Most itt az idő, hogy agresszívan és minél nagyobb hatásfokkal folytassuk a fejlesztési munkálatokat. A március nagyon fontos hónap lesz a számunkra, mert, ha esetleg a márciusi megjelenést is el kellene tolnunk, akkor az már komolyan befolyásolhatná az egész projekt sikerét." - írta Ian McDonald, a Microsoft programmenedzsere egy a Windows XP fejlesztőcsapathoz írt elektronikus levelében.
A Windows XP béta 2 befejezése után már elméletileg célegyenesben lehet a Microsoft, hiszen a tervek szerint ezután áprilisban már az RC1-es (Release Candidate) verzió megjelenése következik, majd ezt követően júniusban készül el az RTM (Released to Manufacturing) verzió, és ha minden jól megy akkor valamikor az ősz folyamán a boltok polcain is feltűnik a végleges Microsoft Windows XP operációs rendszer.
A Windows 2000 utódjának tekinthető Windows XP-ről röviden annyit érdemes tudni, hogy a Windows 95 óta lényegében ez az első olyan Microsoft operációs rendszer, melynek felhasználói felülete nagyobb mértékben átalakult. A szoftver a cég szerint kiváló multimédiás képességekkel fog rendelkezni, és az Internet Explorer, valamint a Windows Media Player legújabb verziója is helyet kap majd benne.
A Windows XP támogatni fogja a Crusoe chipeket
A redmondi szoftveróriás Windows operációs rendszerének következő verziója, a Windows XP számára nem jelent majd akadályt a Transmeta Crusoe processzoraival való együttműködés. Bár a Microsoft nem reklámozta túlzottan a Crusoe processzor teljes mértékű támogatását, kétségtelen, hogy a cég szoftverfejlesztői elkészítették a processzor lehető legjobb kihasználásához szükséges eszközvezérlőt.
A Crusoe processzor leginkább igen alacsony fogyasztásával hódít, főként a kisebb hordozható gépek körében, mivel a lehető legkisebb fogyasztás ezeknél az eszközöknél rendkívül fontos. Emellett a chip újabban a szerverekben is megjelent, mivel a nagy számítógépes rendszerek fogyasztása újabban több helyen gondot jelentett az áramellátásban, és felmerült a lehetősége az alacsony fogyasztású processzor szerverekben való alkalmazásának is.
A crusoe.dll fájlt a bétatesztelők vették észre, miközben a Windows XP bétaverzióját telepítették. A telepítő képernyőjén felvillanó, éppen másolás alatt lévő fájlnevek ezreinek figyelemmel kísérése alatt úgy tűnik, valaki ébren tudott maradni, és észrevette a fájlt. Mivel a Microsoft becsületesen megcímkézte a fájlt, mint "processzor device driver", azaz processzor eszközvezérlő, nem kétséges, hogy arról a Crusoe-ról van szó, amire a bétateszterek gondoltak.
Valószínűleg a Microsoft úgy gondolta, a processzor támogatásához szükséges pluszmunkának elvégzéséből még előnye származhat később, a támogatás még jól jöhet valahol. Az Intel érthető okokból nem túl boldog a hír hallatán, főleg miután a napokban arra is fény derült, hogy a Windows XP támogatni fogja az AMD készülőben lévő, következő generációs Sledgehammer kódnevű processzorát is. A Microsoft Crusoe-irányú fejlesztése minden bizonnyal kapcsolódik a szoftvercég Tablet PC-s terveihez. A Tablet PC, amelyet a Microsoft a tavalyi Comdexen mutatott be először, egy vékonyabb könyvhöz hasonló alakú hordozható számítógép olyan nem mindennapi funkciókkal, mint például a kézírás felismerése, ugyanis a géppel ily módon (is) lehet kommunikálni.
A Tablet PC várhatóan nem készül el 2002.vége/ 2003.eleje előtt, viszont a tavaly bemutatott kezdetleges prototípus a hírek szerint a Transmeta Crusoe alacsony fogyasztású processzorát tartalmazza, így érthető, hogy a Microsoft minden téren támogatni kívánja a chipet, hiszen a Tablet PC operációs rendszerének az XP (akkoriban Whistler) volt megnevezve.
Microsoft Blackcomb: a Windows XP utódja
Bill Gates birodalmában persze nem állhat meg az élet a Windows XP megjelenése után sem, sőt már most is folynak a Windows XP-t követő operációs rendszer fejlesztési munkálatai. A Windows XP utáni Microsoft operációs rendszer jelenleg a "Blackcomb" kódnevet viseli magán. A Microsoft Redmond-i (Washington) székhelyétől nem messze található Blackcomb hegységről elnevezett új szoftver a cég állítása szerint "forradalmasítja majd a személyi számítógépek használatát". A Microsofttól kiszivárgott Blackcomb verzió jelenleg még csak a build 351-nél tart, és a híradások szerint még a netes alvilágban is nagyon nehezen lehet hozzájutni a szoftverhez. Screenshotok azonban már több helyen is napvilágot láttak a Blackcombról, bár nagyon nehéz megállapítani ezekről a képekről, hogy melyik eredeti, és melyik hamisított.
A Blackcomb végleges verziója a Microsoft jelenlegi tervei szerint valamikor 2002-ben fog napvilágot látni. A Microsoftról tudni lehet, hogy évente több mint egymilliárd dolláros szoftverfejlesztési költségvetéssel rendelkezik, melyből különböző információk szerint nagyon nagy összegeket szánnak majd a Blackcombra. A Blackcomb a jelek szerint nem csak egy egyszerű "bugfix" csomag lesz, hanem egy az eddigi Windows operációs rendszerektől lényegesen különböző szoftver.
Nagyon valószínű, hogy a Blackcomb kezelőfelülete a Macintosh gépek legújabb operációs rendszerének kezelőfelületéhez fog majd hasonlítani. A Macintosh platformon egyébként nemrégiben mutatták be az új OS X operációs rendszert, mely nagyon könnyen és gyorsan használható felhasználói kezelőfelülettel rendelkezik. "A legalapvetőbb változások az UI-t (User Interface) fogják érinteni." - mondta Bill Gates a Blackcombbal kapcsolatban.
A Blackcomb a Whistlerhez hasonlóan NT-s kernelre fog épülni, a Microsoft jelenlegi tervei szerint ugyanis a Windows 9X-alapú operációs rendszereket már nem fejlesztik majd tovább. Azt is tudni lehet, hogy a Blackcombban és az összes .NET kompatibilis Microsoft termékben komoly XML-alapú kódokat fognak alkalmazni.
A Microsoft Blackcomb az ígéretek szerint már tökéletesen együtt fog működni az olyan 64 bites processzorokkal, mint amilyen például az Intel Itanium, vagy az AMD Sledgehammer. A Blackcomb a Windows XP-től eltérően pedig már nem csak egyszerűen támogatni fogja ezeket az új 64 bites chipeket, hanem teljes mértékben ki is fogja aknázni a bennük rejlő lehetőségeket.