Berta Sándor

Sokan öntudatlanul használják az internetet

Különösen a fejlődő országokban vannak olyanok, akik úgy szörfölnek a világhálón, hogy nem is tudnak róla.

A Pew Research Center a legújabb tanulmányában kimutatta, hogy a felhasználók jelentős részének van már okostelefonja, amelyeket használnak is, de a készülékeket úgy kezelik, hogy meggyőződésük: eközben nem interneteznek. Nem tudják például azt sem, hogy a legtöbb alkalmazás és a böngészők a világhálót alkalmazzák a működésükhöz.

További problémát jelent, hogy sokan a közösségi portálokat és szolgáltatásokat, például a Facebookot és a WhatsAppot nem az internet részének, hanem attól független, külön platformoknak tekintik. A Fülöp-szigeteken megkérdezettek 12 százaléka közölte, hogy nem internetezik, csak a Facebookon aktív. A Dél-Afrikában élők 10 százaléka nyilatkozta ugyanezt a WhatsApp szolgáltatással kapcsolatban. A legtöbb öntudatlan internetező Kenyában volt, ahol minden negyedik személy állította, hogy nincs jelen a világhálón, de az okostelefonját vagy a közösségi oldalakat használja.

A szakemberek 11 fejlődő államban végeztek felmérését és összesen 28 122 felnőttet kérdeztek meg a szokásaikról. A 38 százalékuk vélte úgy, hogy nem használja a világhálót, miközben internethozzáféréssel rendelkező okostelefon volt a birtokukban. Dél-Afrikában ez az arány 14 százalék volt, míg Venezuelában mindössze 3 százalék. A Pew Research Center munkatársai kíváncsiak voltak arra is, hogy hány embernek van asztali számítógépe vagy laptopja. Kiderült, hogy az "öntudatlanul" internetezők többségének nincs ilyen készüléke.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #18
    Dehogyis. (Közel) monopól helyzetetet - konvencionális jog szerint - nem használhat ki vállalat. Természetesen mint oly sok esetben, a de jure és a de facto merőben eltér.
  • Mosdatlanfalusi #17
    Joga van hozzá, el is fogadod a felhasználási feltételeket. Ez olyan , mint egy szerződés. Ha nem értesz vele egyet, elutasíthatod. Ennyi erővel random kertbe is bemehetnél, és lelophatnád a pálinkába való szilvát, mert "há' a fődbűl nőtt ki, a természet atta, akkor mindenkijé!".
    Nevetséges, amikor azon vergődnek a nácik, hogy jajj, a fészbúk cenzúráz. Tele a net altright alternatívákkal. Ja, hogy az ismerősei 95%-a nem jobbos, és akkor azokkal nem tudja tartani a kapcsolatot? Le kell cserélni őket is! White power meg minden.
  • Zoliz #16
    Ezt hívják (ál)demokráciának.
    Mondhatod, de mégse, mert bántja a szolgáltató vagy harmadik jogi fél szemét a kijelentésed. Ezért megy az egész Facebook mizéria is, mert meg akarják határozni mit mondhatsz és mit nem.
  • llax #15
    Normális esetben a felhasználó a tudatosan és felelősségteljesen, valami céllal/célra (ami lehet szórakozás, kikapcsolódás is) használót jelentené, aki ismeri az adott dolog hátrányait és kockázatait. Nem szükséges mélyebben ismernie a használt dolog működését, de a legalapvetőbb, használat során felmerülő dolgokkal tisztában kellene lennie.

    Pl. megkülönböztetni az internetkapcsolatot egy internetes szolgáltatástól, ha "elment" valamit, az mikor egy online beállítás (pl. Facebookon menti) és mikor menti a saját eszközére, offline is elérhetően, a jelszavakat lehetőleg nem az egérpad alatti papírlapra írja (még otthon sem - legalább a gép közeléből és szem elől tegye el), megkülönböztetni az e-mail és url címet, meg azokat mikor és hová kell beírni (rendszeresen látogatott weblapokhoz is parancsikon kell az asztalra, mert egy böngésző elindítása is gond - neki Facebook kell nem Firefox) egyáltalán, mi az az asztal (mármint az étkező vagy a laptop alatt lévőn túl) vagy ablak...

    A legszebb, amikor ugyanazok az emberek lógnak ma sok órát mindenféle online szolgáltatásokon (a legalapvetőbb dolgok ismerete nélkül), akik engem 15-20 éve súlyosan internetfüggőnek neveztek napi 1-3 (jó, néha picit több :) ) óra nethaszálatért...
  • Macropus Rufus #14
    Egy átlag Gibsz Jakabot nem érdekli, hogy hogyan működik a technológia. Ő használja. Ez is a nevük: felhasználók. Szóval a cikkben rájöttek, hogy a felhasználó csak felhasználó.
    És erre kutatást készítettek. Tiszta brit tudósok kategória.
  • zola2000 #13
    Töltötted volna le neki a "word for android"ot.
  • Ellaberin #12
    A tudtán kívül != öntudatlan. Mondjuk én csak símán zoombinak hívom ezeket az egyedeket.
  • Tinman #11
    Van ahová csak úgy lehet kommentelni, de a legdurvább amit eddig írtam, az az, hogy "nekem ez nem tetszik, mert önismétlés, vótmá'", etc. És igen, általában ilyenkor jön hamarosan a küldj személyit szöveg. Ebben a világban ugyanis mindent csak likeolni lehet, akkor is ha az nettó hulladék -.-
  • Tetsuo #10
    A félelmetes nem a technikai analfabétizmus, hanem a primitív élet addikciója.
  • csicso82 #9
    Nála YouTube sincs, ami videó elérhető az üzenőfalon a Facebook-on az van és kész. Félelmetes.