Berta Sándor

Ismét fellángolhat a mobilsugárzás körüli vita

Egy átfogó amerikai kormányzati tanulmány szerzői azt vizsgálták, hogy a mobilsugárzás hozzájárulhat-e a rák kialakulásához.

Az Amerikai Egyesült Államok Nemzeti Toxikológiai Programja (NTP) által a tudományos szabványok alapján elvégzett tanulmány megállapította, hogy a hímpatkányoknál gyenge összefüggés van a mobilsugárzás és az agy-, illetve a Schwannoma-daganatok kialakulása között. Ezek az eredmények ellentmondanak azoknak a korábbi tudományos tanulmányoknak, amelyek többnyire azt mutatták ki, hogy a mobilsugárzás nem járulhat hozzá a rák kialakulásához.

Az NTP tanulmányának keretében több mint két éven át több mint 2500 patkányt és egeret vizsgáltak, s az állatokat eltérő időközönként rádiófrekvenciákkal sugározták be. A patkányokat egész életük során 900 MHz-es frekvenciával sugározták be, a folyamat naponta 9 órán át tartott. 10 perc sugárzást 10 perc pihenő követett. Az egerek esetében az 1900 MHz-es frekvenciát alkalmazták. A vizsgálat elvégzését még 20 évvel ezelőtt rendelte el az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer-, és Gyógyszer Ellenőrző Hatósága (FDA), a munkával végül az IIT Kutatóintézetet bízták meg. A kormányzati tanulmány 25 millió dollárba került és ez az eddigi legnagyobb és legátfogóbb dokumentum, amely a mobilsugárzás egészségügyi hatásaival kapcsolatban készítettek. A végső kiértékelése 2017 őszére várható.

Elisabeth Cardis, a barcelonai Környezeti Járványtani Kutatóközpont(CREAL) sugárzáskutatója szerint egy fontos és nagyon tudatosan felépített tanulmány régóta várt eredményeiről van szó. Cardis vezette az úgynevezett Interphone tanulmányt, amely már 2011-ben utalásokat talált arra, hogy lehet összefüggés a mobiltelefonok használata és a két tumorfajta kialakulása között. A mostani dokumentum megerősítette ezt. Az Interphone tanulmány miatt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2011 óta a mobiltelefonok használatát lehetséges rákkeltőként a 2B kategóriába sorolta be. (Ebbe tartozik többek között a DDT is.) Ugyanakkor a kutatók rámutattak, hogy az akkori tanulmánynak voltak gyenge pontjai, például az, hogy a mobiltelefon-használattal kapcsolatos kiértékelések felméréseken alapultak.

Cardis óva intett az elhamarkodott pánikkeltéstől, az NTP tanulmányában ugyanis a tumoresetek száma alacsony volt és az agy-, illetve a Schwannoma-daganatok előfordulása is ritka. Ennek ellenére, mivel világszerte több milliárdan használnak mobiltelefont, az eredmények nagyon is fontosak ahhoz, hogy értékelni lehessen a mobil kommunikációtechnika lehetséges egészségügyi hatásait. Európában évente 100 000 lakosonként diagnosztizálnak 4-10 agydaganatot. Ron Melnick, egy korábbi tanulmány vezetője kifejtette, hogy azok az emberek, akik azt állították, hogy egyáltalán nincsen kockázat, azok a jövőben valószínűleg nem fognak ilyesmit mondani.

Az egyelőre még kérdéses, hogy az eredményeknek lesznek-e politikai hatásai, például a mobiltelefonok szabályozásában. A Szövetségi Kommunikációs Bizottság egyik szóvivője azt mondta, hogy a szabályozás mindig a kutatás aktuális állását veszi figyelembe, így a legfrissebb tapasztalatok alapján lehetnek változtatások.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #8
    Az amerikai kormány - mondjuk -, úgy vezeti a népet, ahogy akarja. Ha akarja, az emberek és vállalatok fontosnak fogják tartani a rákkeltő hatást; ha úgy karja, pedig nem.
    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2016.05.31. 15:21:21
  • Tetsuo #7
    Most már ideje lenne tisztázni, hogy miről beszélsz. Milyen 2-3% és mi valószínű? :-S
  • barret #6
    Azt hiszik hogy ez érdekel valakit?
    A divat,az divat :D
    És azt is kivizsgálhatnák akkor,hogy melyik gyártók telójától kell tartózkodni.
  • Ender Wiggin #5
    Szerintem te tévedsz óriásit. 2-3% az semmi. Nem szignifikáns. Ahogy a "valószínű" sem egy elfogaható meghatározás. És az egészet a nőstényekre gyakorolt zéró hatás torpedózza meg. Ennél az értelmetlen és drága kísérletnél még az is többet ér, ha az elmúlt 20 év agydaganat statisztikáit eleméznék (hogy gyakoribb-e, mint a mobiltelefonok előtti korszakban).
  • Tetsuo #4
    Óriásit tévedsz. A valószínűleg azt jelenti, hogy valószínűleg. Járj utána, mit jelent a szó. ;-)
    A tanulmány kimutatta a gyenge összefüggést, ez viszont tény.
    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2016.05.30. 22:17:26
  • Ender Wiggin #3
    Nem túl meggyőző. A "valószínűleg" az nem jelent semmit. Ráadásul az a konkózió, hogy a szív schwannomáját okozza hímpatkányban "valószínűleg", nőstény patkányban meg semmit. Pedig a nőstények többet lógnak a telójukon :-D
  • tom_pika #2
    hát igen, aki napi 12 órát mobiltelefonál azt annyira nagyon nem is sajnálom...
  • grobs #1
    Napi 9 órás besugárzás, alacsony daganat előfordulás. Ez alapján kb. annyira veszélyes mint az elégett pirítós, ami szintén rákkeltő, de nem azt esszük napi 6 alkalommal.