Berta Sándor

A magánszférát is védi az okosszoba

Egy új rendszer növeli az idős emberek biztonságát és segít a személyzetnek, hogy szükség esetén a megfelelő helyen legyen.

A segítségre szoruló idősek gyakran szeretnék, ha valaki rendszeresen felügyelné őket éjszaka is, hogy vészhelyzet esetén gyorsan segítséget kaphassanak. A Bécsi Műszaki Egyetemen ezért olyan új megoldásokat fejlesztenek ki, amelyek automatikusan felismerik a veszélyes szituációkat. Már néhány egyszerű szenzor elegendő lehet az esetleges vészhelyzet megállapítására és segítség hívására.

Paul Panek, a Bécsi Műszaki Egyetem munkatársa kiemelte, hogy az intézményekben az ápolók ellenőrzőútjai sok időbe és pénzbe kerülnek, ráadásul beavatkozást jelentenek a betegek magánszférájába, hiszen a személyzet tagjai kinyitják a szobák vagy lakások ajtajait. Pont a demenciában szenvedők különösen aktívak éjszaka és ők azok, akiknek nagyobb gondoskodásra van szükségük, de a szellemileg fitteknek is fontos tudniuk, hogy vészhelyzet esetén számíthatnak segítségre.

Ahhoz, hogy a balesetek és a segítségnyújtás között eltelő időt minél jobban csökkenteni lehessen, egyúttal pedig garantálni lehessen a magánszféra biztonságát is, a bécsi kutatók 2014-ben elindították a SignAAL nevű projektet, amelyben több cég vett részt. A konzorcium Wolfgang Zagler professzor vezetésével megalkotott egy szenzorrendszert, amely az adatokat egy miniatűr számítógépnek küldi el. A készülék szükség esetén segíthet hívhat.


Panek elmondta, hogy szenzorokat telepítettek az ágy alá, ezek érzékelik, ha valaki felkel. Egy további eszköz a matrac alatt helyezhető el és számos mozgásérzékelő található a szobában, a mellékhelyiségben, valamint akár az ajtón is. Az adatokat feldolgozó számítógépes rendszer rugalmasan beállítható: vannak, akik azt szeretnék, hogy már akkor segítséget hívjanak hozzájuk, ha 15 perc elteltével nem tértek vissza, másoknál pedig teljesen normális dolog, hogy éjjel felkelnek és sétálnak egy rövidet. A személyzet tagjai szükség esetén a mobiltelefonjukra kapják meg a riasztást. A súlyos és a kevésbé súlyos események egyaránt automatikusan bekerülnek a dokumentációs rendszerbe.

A rendszerrel már számos tesztet elvégeztek. Volt, hogy a megoldást lakásokban vagy akár teljes lakóközösségekben is felszerelték. Kiderült, hogy a fejlesztésben nagyon komoly lehetőségek rejlenek és sikerült néhány balesetet is megakadályozni a segítségével.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #1
    Egyre több az ember, és mégis azt akarjuk kiváltani. ;-)