SG.hu

A magyarok 15 százaléka még mindig Windows XP-t használ

A Kaspersky Security Network adatai szerint a magyar felhasználók több mint 15 százaléka még mindig Windows XP-t használt 2014 júniusában, amely komoly hatással van az információbiztonságra. A vállalat kutatói arra figyelmeztetnek minden felhasználót, hogy az elavult operációs rendszerek és alkalmazások használata komoly veszélyt jelentenek.

A Windows-használat és sérülékenységek című kutatás minden egyes országban felmérte, hogy a Kaspersky Lab windowsos termékeit használók között mekkora a Windows XP-t futtatók részaránya. A felmérésben végül Vietnam került az élre, ahol a felhasználók 38,79 százaléka még mindig a Windows XP-t részesíti előnyben. Ez után következett Kína 27,35 százalékkal, India 26,88 százalékkal és Algéria 24,25 százalékkal. A Kaspersky Lab termékei által védett számítógépek megközelítőleg ötödén továbbra is a legendás operációs rendszer fut Olaszországban (20,31 százalék), Spanyolországban (19,26 százalék). A felhasználók lényegesen kisebb hányada, csupán 4,52 százaléka használja a Windows XP-t az Egyesült Államokban. Hosszú életű XP, terjedő Windows 8.1

Habár a Windows XP technikai támogatása csak 2014 áprilisában ért véget, az operációs rendszer forgalmazását már 2010-ben leállították. Ez azonban nem volt nagy hatással a népszerűségére: a Kaspersky Lab adatai szerint 2011 júniusában – egy évvel az árusítás megszűnése után – a felhasználók 48,86 százaléka még mindig a Windows XP-re bízta számítógépét. Egy évvel később, 2012 júniusában 35,64 százalék, további egy év elteltével, 2013 júniusában pedig 25,42 százalék volt a Windows XP-t használók aránya. Vagyis az XP népszerűsége évente megközelítőleg 10 százalékponttal csökkent.

Érdekes módon a csökkenést nem befolyásolták különösebben olyan események – például a Windows 8.1 2013. októberi megjelenése vagy a Windows XP kiterjesztett támogatásának a megszüntetése –, amelyeknek fel kellett volna gyorsítaniuk a lemorzsolódást. Az XP-t használók aránya a 2013 novemberi 21,42 százalékról 2014 júniusára 16,37 százalékra csökkent, ami 5,05 százalékpontos visszaesés, csupán a fele a szokásos éves 10 százalékpontos népszerűség-csökkenésnek.

Ezzel szemben a legújabb Windows operációs rendszer, a Windows 8.1-es változat 7,22 százalékos piaci részesedéssel rendelkezett 2014 júniusában. Ez az eredmény 1 százalékponttal jobb, mint amit az előd Windows 8 elért pályafutásának ugyanabban a szakaszában: 2012 októberétől 2013 júniusáig a Windows 8-at a Kaspersky Lab termékeit használók 6,22 százaléka telepítette gépére. A javuló upgrade-elési ütem részben annak tudható be, hogy a Windows 8 az első olyan Microsoft operációs rendszer, amely az új változatokra való továbbfejlesztést beépített upgrade klienssel segíti. Ráadásul a Windows 8-at használók ingyenesen térhetnek át a 8.1-es verzióra, ami szintén szerepet játszott az új kiadásra való gyors továbbfejlesztésben.

Ha megnézzük, hogy az egyes országokban hány felhasználó tért át az új operációs rendszerre, az élenjárók között az Egyesült Államokat (16,27 százalék), Kanadát (13,52 százalék), Németországot (11,17 százalék), az Egyesült Királyságot (10,79 százalék) és Franciaországot (10,31 százalék) találjuk. Messze elmarad tőlük Olaszország (8,1 százalék), Oroszország (5,14 százalék) és India (2,91 százalék).

"A Kaspersky Security Network statisztikája szerint az XP-korszak lassan véget ér. Azonban még mindig a felhasználók jelentős hányada használja a kiöregedett operációs rendszert. Ennek karbantartását befejezte a Microsoft, ami azt jelenti, hogy a fejlesztő nem ad ki több biztonsági frissítést, vagyis nem javítja ki a rendszerben még mindig meglévő sérülékenységeket. Ha egy víruskészítő felfedez egy ilyen sérülékenységet, az XP-t használók komoly fenyegetéssel szembesülnek,” mondta Vyacheslav Zakorzhevsky, a Kaspersky Lab sérülékenység-kutató csoportjának vezetője.

A sérülékenységeket kihasználó támadások kockázatának minimalizálására a Kaspersky Lab szakértői azt tanácsolják a felhasználóknak, hogy rendszeresen frissítsék szoftvereiket és használjanak egy megbízható biztonsági megoldást, amelyet elláttak az ilyen támadások elleni védelmi technológiákkal.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Józsibácsi #9
    Nézd, játékra én is win7 64-et használok, hiszen több ramot, cpu magot és dx11-et is csak azon érek el. mivel a 10 éves XP-m 32 bites (amikor csecsemő volt, még nem volt értelme, sőt gáz volt 64 bitesre állni, mert sem a hardver nem igényelte, sem nem volt még a 64 bit jól supportálva, sok hardvereszköz és szoftver sem működött normálisan vagy egyáltalán 64 bites környezetben) és hát azt nem lehet upgradelni ugyebár 64 bitesre, úgy hogy megmaradjon minden... Amikor már látszott értelme 64 bites win7-et telepíteni, mert a ram is, a procimagok és a directx is (meg egyéb új dolgok, ahci stb) megkövetelték, természetesen én is feltettem az új vasamra win7-et hogy ki tudjak mindent maxra hajtani, de mellé szépen átettem mindig a régi XP-met is és azon netezek, azon nézek filmet, azon töltök, azon kezelek fájlokat, azon élek... csak ha újabb játékokkal akarok játszani, boot-olok át win7-re... Tökéletesen maradéktalanul kielégít az ős XP-m, szóval vígan és vastagon el lehet lenni most is és még jó ideig XP-vel (de nyilván kell mellé multiban új oprendszer is játékra illetve egyéb hardverigényes dolgokra, pl videoszerkesztés)... Mellesleg 32 bites XP-n is lehet használni a 3,2 giga fölötti ramot, ramdiszk szoftverrel ami csinál belőle egy virtuális merevlemezt, oda kirakod a swap file-t és gyakorlatilag memóriaként használja... tehát minden megoldható, egyedül a 4 mag limit ami nem játszható ki, de bőven elég 4 mag csak netezgetéshez, filmnézéshez, töltögetéshez... de még az új játékoknak is elenyésző része támogat 4 magnál többet amúgy... sőt még directx11-et sem támogat a legtöbb új game sem...
  • zola2000 #8
    Nekem meg kedvenc játékaim konzolosak, ki is próbáltam a Kubuntut, aztán egy frissítés tönkrevágta a rendszert, windowson ezen segített volna egy rendszervisszaállítás, de linuxon vagy nincs ilyen, vagy van csak szokás szerint valahova el van rejtve -> ment vissza a win8.1
  • halgatyó #7
    Szerintem sokkal többen vagyunk XP-sek, a cikkbeli "statisztika" szándékos hamisítás, hogy megpróbálják lenyomni a torkunkon az újabb és újabb Win verziókat. Hát a nagy büdös lóf..t!
    A feleségem gépén Win7 van. Kényszerből került rá, mert azon a szaron nem megy az XP.
    Szívok is vele rendesen. Úgy utálom a Win7-et, mint a szart!
    A Win 8-ért meg nem fogok súlyos tízezreket kifizetni, hogy aztán pár év múlva megint RÁKÉNYSZERÍTSENEK az újabb Win verzióra (megint tízezrekért)
  • xyl #6
    Azért érdekes, hogy a cikk meg sem említi a Windows 7-et. Pedig akinek valamiért - mondjuk hardveres driver hiánya miatt- meg kell válnia az XP-től, az nem biztos, hogy a 8-ra tér. Egyébként pedig: Értem én, hogy sérülékenység, meg minden. De az XP is sokat lassult a szervízcsomagoktól, frissítésektől. Ég és föld a különbség sebességben egy eredeti régi XP és egy 3-as szervizcsomaggal ellátott között - az első javára - egy régesrégi gépen...
  • fonak #5
    Én is sokáig ragaszkodtam az XP-hez, megszokásból, csak idén váltottam Win7-re. Nem térnék vissza az XP-hez... (virtualboxon van egy xp virtuális gépem, ha esetleg szükség lenne rá)
    Utoljára szerkesztette: fonak, 2014.09.26. 18:41:52
  • netperformer #4
    Nemrég álltam át róla Ubuntura. Teljesen elégedett vagyok vele, sokkal stabilabb. A kedvenc játékaim OpenGL-esek, ezért ebben sem akadályozott a váltás.
  • AgentKis #3
    Sajnos van. Az új hardverekhez nemigen van XP-s driver. A régiek meg belátható időn belül besz@rnak, elavulnak... Nekem is a szívem szakadt meg amikor át kellett állnom...
    Utoljára szerkesztette: AgentKis, 2014.09.26. 08:58:40
  • AgentKis #2
    "az operációs rendszer forgalmazását már 2010-ben leállították." Azóta warezolják :-D
    Van otthon egy 10 éves szkennerem, ami tökéletesen működik de NINCS hozzá 64 bites win7 driver. Így egy virtualboxos XP-ről kell használnom...
  • Józsibácsi #1
    Nincs az az isten, hogy megváljak a jó öreg bevált, tökéletesre csiszolt XP-mtől... ;-D