Berta Sándor

Az emberi testet tanul­mányozza a Google

Az amerikai óriáscég új programjával bizonyítja, hogy egyre fontosabb számára a gyógyászat.

A Google X kutatási részleg a Baseline Study nevű projekt keretében 175 személy genetikai és molekuláris információit gyűjti össze és elemzi ki, azért, hogy így kapjon teljes képet az egészséges emberi testről. A 70-100 szakértőből álló csapat különböző területeket képvisel a fiziológiától a biokémiáig, az optikától a képszerkesztésig és a molekuláris biológiáig. A programot dr. Andrew Conrad molekuláris biológus vezeti, aki tavaly csatlakozott a Google X-hez. A szakember elmondta, hogy az első szakaszban 175 embert vizsgálnak meg, de később a résztvevők száma több ezer is lehet. Azt akarják kideríteni, hogy miként lehet a jelenleginél sokkal korábban felismerni az olyan betegségeket, mint a rák, hogy ezáltal még hatékonyabb kezeléseket dolgozhassanak ki.

A tudósok azt a kérdést tették fel, hogy mit kell tudniuk az emberi szervezetről, ahhoz, hogy megelőzhessék a betegségek kialakulását. Arra a következtetésre jutottak, hogy mindenekelőtt azt kell megállapítaniuk, hogy milyen egy jól működő szervezet. A projektben nem fognak csupán bizonyos betegségekre összpontosítani, hanem igyekeznek széles körű vizsgálatokat végezni és számos mintát kielemezni, hogy megtalálják a környezeti terhelések és a betegségek indikátorait. Még mindig nem igazán ismerjük a DNS, az enzimek és a fehérjék kölcsönhatásait. Dr. Conrad úgy vélte, hogy éppen ezért az előrelépés csak nagyon kis lépésekben valósul majd meg.

A vizsgálatok során biztosítják a teljes névtelenséget és az egész projektet egy bizottság ellenőrzi majd. Később a Duke és a Stanford Egyetem testületei döntenek arról, hogy miként használják fel a megszerzett adatokat, amikhez csak ezután juthatnak hozzá kutatók. Az összegyűjtött adatok közé tartoznak majd a résztvevők genotípusai, a szülők genetikai jellemzői, valamint az egyes személyek táplálkozásával, anyagcseréjével, gyógyszereivel, pulzusával, oxigén-telítettségével kapcsolatos információk, illetve a vizelet-, a vér-, a nyál- és könnyminták. Ez utóbbiakat egy közelebbről meg nem nevezett laboratórium fogja begyűjteni. Az értékek meghatározásában szerepe lesz a különböző eszközöknek is, például a Novartis által nemrég licencelt okos kontaktlencsének.

A Baseline Study tapasztalatainak felhasználásával nem készül majd új konkrét termék, ez sokkal inkább egy jelzés, hogya konszern megtette az első lépést az egészségügy területén.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!