SG.hu

Fontosabb az ár a szellemi tulajdonjogoknál

Az európai polgárok ugyan elismerik a szellemi tulajdon fontosságát, ugyanakkor bizonyos esetekben annak megsértését is elfogadhatónak tartják - olvasható abban a kutatásban, melyet a Szellemi Tulajdoni Jogsértések Európai Megfigyelőközpontja készített.

A Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (BPHH) megbízásából a Szellemi Tulajdoni Jogsértések Európai Megfigyelőközpontja által 26 500, 15 évesnél idősebb személlyel végzett európai felmérés szerint a válaszadók 86%-a egyetért azzal, hogy a szellemi tulajdon védelme fontos, mert hozzájárul a termékek és szolgáltatások minőségének javításához. A megkérdezettek 69%-a azért ismeri el a szellemi tulajdon védelmének fontosságát, mert hozzájárul a munkahelyteremtéshez és a gazdasági növekedéshez. Ebből következően elítélik a szellemi tulajdonjogot sértő magatartást. Az európaiak 96%-a úgy gondolja, hogy a szellemi tulajdon fontos, mivel a feltalálók, az alkotók és az előadóművészek támogatásával ösztönzi az innovációt és a kreativitást.

A maga nemében az Európai Unióban úttörőnek számító felmérés azonban arra is rámutat, hogy egyéni szinten az európaiak átlagosan 34%-a úgy véli, a hamisított áruk vásárlása elfogadhatónak tekinthető, ha így pénzt takaríthatnak meg. Szintén népszerű az a felfogás, miszerint a szellemi tulajdon főként az elit - nagyvállalatok, sikeres művészek - érdekeit szolgálja: az európaiak csupán egytizede véli úgy, hogy a szellemi tulajdon védelméből, és a jogszabályok érvényesítéséből a legtöbb haszna a fogyasztóknak származik. Emiatt az európaiak 38%-a úgy véli, a hamisított áruk vásárlása a piacvezérelt gazdaság elleni tiltakozásként indokoltnak tekinthető. Az európaiak 22%-a szerint az illegális forrásból való letöltés elfogadható, ha nincsen legális alternatíva a tartalmak megszerzésére, illetve 42% szerint elfogadható, ha személyes használatra történik. Ezek az arányszámok a 15-24 éves korosztály esetében különösen magasak.

Az európaiak tehát elfogadják azt, hogy a szellemi tulajdonjogok országuk gazdasági és társadalmi szervezetének fontos pillérét alkotják, támogatóan viszonyulnak a kapcsolódó szabályokhoz és azok érvényesítéséhez, ugyanakkor több mint harmaduk elfogadhatónak tartja a szellemi tulajdonjogot sértő magatartást, amikor az egyénre lebontva értékeli azt. A két felfogás közötti különbség a felmérés szerint azzal a ténnyel magyarázható, hogy a megkérdezettek közül sokan úgy vélekednek, a szellemi tulajdonjog védelméből személyes előnyük nem származik, illetve a szellemi tulajdon rendszere elvárásaiknak nem felel meg az olyan területeken, mint az ár, elérhetőség, minőség vagy a választék. "A felmérésből kiderül, hogy míg a szellemi tulajdon Európa egyik legértékesebb vagyona, rendszeresen megkérdőjelezik annak jelentőségét. Bízunk abban, hogy ezen adatok segítségével hatékonyabbá válik a szellemi tulajdonjogi jogsértések elleni együttes fellépésünk, ahol mindenkinek jut szerep". - mondta António Campinos, a Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (BPHH) elnöke.

A magyar adatok kapcsán a kutatási jelentés rávilágít arra, hogy a magyar fogyasztók az európai átlaghoz (24%) képest többen (27%) gondolják úgy, hogy elfogadható hamisítványokat vásárolni, amennyiben az eredeti termékek ára túl magas. Szintén szignifikáns adat a letöltésekkel kapcsolatban, hogy a magyarok csupán egytizede (12%) gondolkozott el azon, miközben zenét vagy filmet töltött le az internetről az elmúlt egy évben, hogy az oldal legális volt-e, továbbá a letöltők csupán 7%-a jutott el odáig, hogy a weboldal legalitásának utána is nézzen. A magyarok szinte fele (47%) ért egyet azzal a megállapítással, hogy hamis termékek vásárlása tiltakozás és egyben ellenállás a piacvezérelt gazdasággal és a nagy prémiummárkákkal szemben, míg az európaiak csupán átlagosan 38%-a vélekedik erről hasonlóan.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • hypno #19
    És ha asztalos vagyok, akkor csinálok egy szép étkezőgarnitúrát és majd abból élek életem végéig?
    Vagy elintéztem az ügyedet a bármelyik hivatalban és ezzel megtettem a dolgom egy életre, tessék engem eltartani?
  • Archenemy #18
    Hát hajrá, ha ilyen jó jogtulajdonosnak lenni, lehetsz ám te is. Írj egy könyvet, komponálj egy zenét, csinálj valami fasza játékot, add el, és onnantól csak tartani kell a markodat, megoldottad az életed, ennyi. Hajrá hajrá, én drukkolok neked!
  • Archenemy #17
    Ha valaki ír egy vámpíros-romantikus vagy elfes-kardozós történetet, attól még én is írhatok egy hasonlót, az nem jogsértés. De ha szóról szóra ugyanazt írom meg, az meg az. Persze könnyű belátni, hogy ez esetben csaltam, lemásoltam a már létező művet.

    Egyébként meg ötleteket nem lehet levédetni, csak konkrét eljárásokat. Pl. azt nem lehet levédetni, hogy "bányásszunk a Holdon", mert ez egy ötlet, de ha van egy megtervezett holdbányász gépem, azt meg igen.

    Az a baj, hogy a "jogtulajdonosok" az mindig valami arctalan, szürke gépezetként jelenik meg az emberek fejében, és nem úgy, mint Gipsz Jakab programozó meg Akárki Máté zenész.

    "Ha a szellemi tulajdonjog is csak áru, akkor az is csak annyit ér, amennyit valaki kifizet érte és nem annyit, amennyit a tulajdonos gondol róla."

    Ja hát akkor ne vegye meg. De olyan nincs, hogy lenyúlok a boltból egy almát, majd mivel nulla forintot fizettem érte, kijelentem, hogy ez az alma nulla forintot ér. Igen, tudom, hogy nem lehet egy fizikai lopást összehasonlítani egy másolással, de a fenti "logika" ettől függetlenül hamis.
  • hypno #16
    Amíg a "jogtulajdonosokat" dédelgetik, és elég csak a markukat tartaniuk, addig nem fog kiderülni, hogy inkább éhenpusztulnának, vagy adnák olcsóbban is.
  • zola2000 #15
    A konami is ugyanezt csinálja a pro evoval, a cod is ilyen ... Amit te írsz talán csak a capcom csinálja a Street fighterrel, mást nem is tudok írni.
  • Xellos999 #14
    Nem értettem félre semmit. Azt ki fogja eldönteni, hogy az én könyvemet másolta le vagy saját magától írta meg ugyanazt? Mert az utóbbit bárki állíthatja.
  • Wittgen #13
    Xellos999 és bdzsana: félreértettétek MasterMason-t. Ő úgy érti ezt a "könyves" dolgot, hogy Ti írtok 1-et, más meg anélkül ugyanazt megírja anélkül, hogy tudna a Ti könyvetekről. A ti példátokban az illető tud a könyvről és azt másolja.

    gforce9: egyetértek Veled. Ha valaki feltalál/kitalál/stb valamit és abból a megszedi magát, ne feltétlenül következik, hogy újabb dolgokra sarkallja, csak vígan megél a licenszből és szabadalmi díjból, elkényelmesedik a jólétben.
    Pl szerintem a MS is ezt az utat viszi végig a windows op-rel. Kicsit csiszolgatják, hogy újnak tűnjön, de semmi extra.
    Vagy pl az 1 slágeres előadók, akik megszedték magukat annak idején, most meg ugyanazon 1-2 számot haknizzák évek óta és semmi újat nem produkálnak.
  • bdzsana #12
    Sőt meg sem kell változtatni benne egy sort sem MasterMason szerint.
  • Xellos999 #11
    Hát, azért az bebaszna, ha mondjuk írnék egy könyvet, és kiadás után, másvalaki néhány sort megváltoztatva a történetben, más címmel kiadná ugyanazt, mondván, hogy "dehát, én is ugyanerre gondoltam, ugyanezt írtam".
  • Estal #10
    Mindaddig, míg a szellemi tulajdon védelme (magántulajdon és pénz védelme) fontosabb, mint az emberi élet védelme, addig ez nem más, mint az emberiség ellen elkövetett, legális bűncselekmény. És így, mint olyan, ami az emberiség érdekeit sérti, szecskavágóval szaporítandó.