Szekeres Viktor

Oscar 2013: Itt vannak 2012 legjobb filmjei és színészei

Januárban, amikor kihirdették az Oscar-jelölteket, egy lyukas garast nem tettek volna a legjobb film kategóriájának idei győztesére.

Az Argo-akció nyert. Véleményed?
  • Tényleg jó film volt.
  • Nem volt nagy eresztés.
  • Kifejezetten nem tetszett.
  • Még nem láttam.
A 2013-as Oscar-gálán úgy történt nagy meglepetés a fő kategóriában, hogy alapjában véve nem történt meglepetés, győzedelmeskedett a papírforma. A papírforma pedig idén Az Argo-akció győzelmét jósolta, hiszen az Oscart megelőző nagyobb díjátadók zömén elvitte a fődíjat - s természetesen(?) az Oscar is beállt a sorba. A bökkenő csak az volt, hogy Az Argo-akció rendezőjét, Ben Afflecket egyáltalán nem is jelölték kategóriájában Oscarra, ami persze látszólag nem akkora ellentmondás, de ettől még tény, hogy utoljára legjobb filmes Oscart olyan alkotás, melynek rendezője még csak jelölt sem volt, 1989-ben nyert - ez volt a Miss Daisy sofőrje.


Akadtak még az idei, sorban a 85. Oscar-díjátadón papírforma kategóriák. Ha valaki nem jártas annyira a filmek világában, vagy nem olvassa a filmes híreket, díjátadós spekulációkat, akkor elég volt a gála előtt ellátogatnia egy online fogadóirodába, mely kínálatát és oddsait megvizsgálva, azonnal nyilvánvalóvá vált, hogy kik voltak az este esélyesei. Például Daniel-Day Lewis győzelme szinte alig fizetett, több millió forinttal kellett volna megtenni a színész sikerét, hogy értelmes összeget nyerhessünk. De hasonlóképpen volt borítékolva Az Argo-akció legjobb filmes diadala, illetve Anne Hathaway szobra is. (Viszont például a férfi mellékszereplők kategóriájában a legesélyesebbre fogadni is jó befektetés lett volna, a némely kategória szereplője által kínálta 60-100-szoros szorzókról nem is beszélve.)

Bár a fő kategória megnyerésével az est győztese mindenképp Az Argo-akció volt, a legtöbb díjat a Pi élete kapta. De tarolásról szó sincs, ezúttal is inkább megoszlottak a díjak, mint az előző években. A Pi élete 4 elismerést kapott (rendező, operatőr, vizuális effekt, zene), míg A nyomorultak és Az Argo-akció 3-3-at, a 007 Skyfall, a Django elszabadul és a 12 díjra jelölt Lincoln pedig kettőt. Hiába a 4-8 jelölés, mindössze egyetlen díjat vihetett haza a Szerelem, a Zero Dark Thirty - A bin Láden-hajsza, az Anna Karenina és a Napos oldal. Mindez azt jelenti, hogy az összes 5-nél díjra jelölt film kapott valamilyen díjat, igaz a Zero Dark Thirty - A bin Láden-hajsza "csak" egy megosztottat. (A 4 Oscarra jelölt független A messzi dél vadjai sajnos kiesett a szórásból.)


A 9 Oscar-jelölt közül hányat láttál?
  • Mind a 9-et.
  • 7-8-at.
  • 4-6-ot.
  • 2-3-at.
  • Csak egyet.
  • Egyet sem.
Az idei Oscar-díjat elnyerők közül mindenképpen érdemes megemlíteni Daniel Day-Lewist, aki a filmtörténelemben az első, aki 3 férfi főszereplői Oscart nyert, Quentin Tarantinót, aki másodjára kapott forgatókönyv-Oscart (a rendezői díja még várat magára), azt, hogy Adele betétdalának köszönhetően James Bond-film 1965 óta először kapott Oscar-díjat, és Christoph Waltzot, aki rövid időn belül másodjára érdemelt ki mellékszereplői elismerést. Negatív oldalon pedig Roger Deakins neve kívánkozik ide, hiszen a 007 - Skyfall nominált operatőre tizedik Oscar-jelölését sem tudta díjra váltani, pedig ezen jelöléseket kevesebb, mint 20 év alatt szedte össze.

Aki éjszakázott és nézte a neten, esetleg az HBO-n vagy a Pro7-en az élő közvetítést, az láthatta, hogy maga a tévéműsor milyen volt. Személyes véleményünk és persze a nézői visszajelzések alapján azt lehet elmondani, hogy szokás szerint ezúttal sem volt pörgős volt a díjátadó (rengeteg unalmas performansz szakította meg a műsort), de talán a műsorvezető, Seth MacFarlane kompenzált némileg, ő ha visszafogottan is, de azért poénkodott, főleg a műsor elején.

A 2013-as Oscar-díjas filmek kategóriánként - a jelöltek listáját itt lehet elérni:

Legjobb film: Az Argo-akció
Legjobb rendező: Ang Lee (Pi élete)
Legjobb férfi főszereplő: Daniel Day-Lewis (Lincoln)
Legjobb női főszereplő: Jennifer Lawrence (Napos oldal)
Legjobb férfi mellékszereplő: Christoph Waltz (Django elszabadul)
Legjobb női mellékszereplő: Anne Hathaway (A nyomorultak)
Legjobb eredeti forgatókönyv: Django elszabadul
Legjobb adaptált forgatókönyv: Az Argo-akció
Legjobb idegen nyelvű film: Szerelem
Legjobb operatőr: Pi élete
Legjobb vágás: Az Argo-akció
Legjobb látványtervezés: Lincoln
Legjobb jelmeztervezés: Anna Karenina
Legjobb maszk: A nyomorultak
Legjobb eredeti filmzene: Pi élete
Legjobb betétdal: 007 - Skyfall
Legjobb hangkeverés: A nyomorultak
Legjobb hangvágás: 007 - Skyfall és Zero Dark Thirty - A bin Láden-hajsza
Legjobb vizuális effektusok: Pi élete
Legjobb animációs film: Merida, a bátor
Legjobb dokumentumfilm: Searching for Sugar Man
Legjobb rövidfilm: Curfew
Legjobb animációs rövidfilm: Paperman
Legjobb rövid dokumentumfilm: Inocente

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kalapos01 #48
    Hagyd rá. Az ilyen távirányításos, saját gondolattal nem rendelkező droidok csak ennyire képesek. Az a durva, hogy egyesek milyen könnyen tudják befolyásolni az ilyeneket.
  • nlght #47
    ok igazad van, a Hurt locker tényleg újabb film és negatív színben tünteti fel az Usát... ebben tévedtem, de izraelt elítélő oscar díjas film nem volt és nem is lesz sajnos...
  • Papichulo #46
    "Nézd már meg, hogy az 50-es évek óta hány palesztin halt meg izraeli fegyver által és hány palszetin ölt meg izraelit... "

    Mutass pontos es hiteles statisztikakat!

    Ha nem tudsz ilyet prezentalni, akkor "Ne szívd mellre, de beszoptad az irányított mainstream szelsojobb média baromságait" ;)
  • Papichulo #45
    "hány Oscart kapna egy film ami az usát vagy izraelt negatív színben tünteti fel???" (#33)

    Erre elhangzott tobb ellenpelda is...

    "ok-ok egy 1979-es film és egy 1986-os, de akkor még más idők jártak + a közvélemény alapból utálta a Vietnámi háborút" (#39)

    Itt mar diszkreditalod a peldakat, mivel "akkor mas idok jartak", meg a "kozvelemeny utalta a vietnami haborut".

    Valtoztattal a felteteleken... most mar nem eleg ha az USA-t negativ szinben tuntetik fel, most mar az is kell, hogy a "kozvelemeny ne utalja a haborut" es "ne jarjanak mas idok".

    Most akkor megint fel tudnam hozni a The Hurt Lockert (6 Oscar), melyben kozel sem allitjak be hosnek a szovetseges katonakat - foleg nem peldaul az SAS-t, akik kivegeznek fegyvertelen embereket - de gondolom ezzel kapcsolatban is lenne valami ujabb - meg el nem hangzott - kifogasod, ami miatt ez sem lenne valid ellenerv szamodra... holott a kozvelemeny kozel sem utalta annyira az iraki haborut, mint a vietnamit es 3 eve meg mas idok sem jarhattak. Mindezek utan, minek farasszam tovabb magam?!
  • nlght #44
    "A folyamatos zsiódáz mellett feltehetnéd a kérdést, hogy melyik palesztín terrorszervezet vezetőjét citálta bárki valaha Hágába vagy azt, hogy azok miért is nem merítik ki a bűncselekmény fogalmát."

    Nézd már meg, hogy az 50-es évek óta hány palesztin halt meg izraeli fegyver által és hány palszetin ölt meg izraelit... Megnézted? Akkor most hápoghatsz, főleg a nők és gyerekek aránya durva a halálozásoknál... És a halálra kínzás? Amikor egy fogdában vagy kihallgatáson valaki természtes halált halt (ez a hivatalos magyarázat) tele zúzódásokkal és kínzás nyomaival...

    Ne szívd mellre, de beszoptad az irányított mainstream média baromságait, a valóság azonban más mint amit hiszel. Olvass néha kuruc.info-t. Nem azért mondom, hogy add fel balos nézeteid és csak azt olvasd, csak azért mondom, mert egész véletlenül évente több száz hír jelenik meg ott tényként, bizonyítékokkal, amit a mainstream média vmiért elhallgat teljes mértékben. Ha egyszerre több csatornából tájékozódsz, akkor össze tudsz magadnak rakni egy képet, ami már közel áll a valósághoz. Ha azonban mindig csak a mainstream médiából tájékozódsz, akkor ne csodálkozz h eltorzított képet kapsz a világról.
  • nlght #43
    milyen feltételrendszer? min változtattam?

    én azt állítottam, hogy az Oscar-díj politika... hoztál ellenpéldát én meg írtam, hogy egy vietnámi háborúról szóló film díjazása pont az én véleményem támasztja alá, mert a közvélemény utálta a háborút (ez pedig kőkemény tény) vagyis amellett h sokkal jobb film volt, mint a mostani Argó az is meg ez is politikai döntés (részben vagy egészben)

    egyszerűen nem értelek, mire föl ez az ellenszenves kapálózás, minden épeszű ember tudja, hogy óriási szerepe van a politikának az Oscar-díj átadáson... ezzel (is) befolyásolja a külügy a világ hozzáállását, az átlagember véleményét... beledughatjátok a fejeteket a homokba, de attól még így van... a Szakasz is pont az én véleményem támasztja alá, azzal h a filmszakma a vietnámi háború után a békét követelő nép véleményét tükröző döntést hozott, mellyel politikailag befolyásolta későbbi generációk véleményét...
  • Molnibalage #42
    Szegénynek le sem esik, hogy a hidegháború egyik legmasszívabb konfliktusáról a hh egyik legsötétebb időszakában készült köpködő film. (1986) Na, ennyit a "más időkről"...
  • Molnibalage #41
    Nagy különbség van aközött, hogy magánemberként valaki utasítgat lehallgatásra vagy egy államilag jogosítvánnyal rendelkező hírszerző ügynökség teszi. Egyébként tudtommal ehhez is engedély kell, csak könnyebben adják, a "mérce került lejebb".

    A folyamatos zsiódáz mellett feltehetnéd a kérdést, hogy melyik palesztín terrorszervezet vezetőjét citálta bárki valaha Hágába vagy azt, hogy azok miért is nem merítik ki a bűncselekmény fogalmát.

    Olyan vagy, mint a személy abban a pinás viccben. Neked mindenről csak egy téme jut eszedbe...
  • Papichulo #40
    "de akkor még más idők jártak + a közvélemény alapból utálta a Vietnámi háborút"

    Ja, magyarul szamodra semmilyen pelda nem elfogadhato a te arbitralis - masok szamara ismeretlen - kovetelmenyrendszered tukreben... korrekt.

    Ezt amugy ugy nevezik, hogy [URL=http://en.wikipedia.org/wiki/Moving_the_goalposts]"shifting the goalposts"[/URL] ervelestechnikai hiba. Barmilyen ellenpeldat hozna is fel barki, te mindig valtoztatnal a felteteleiden, csak hogy az ujabb prerekvizitumoknak mar ne feleljen meg az, ergo neked legyen igazad.

    Lehet, hogy erzesed szerint nalad van az igazsag, de ebben az esetben nem tudod jol kifejezni magad... ;)

    ps: A mostani felteteleiddel is tudnek vitatkozni, de a fentiek tukreben inkabb nem teszem.
  • nlght #39
    ok-ok egy 1979-es film és egy 1986-os, de akkor még más idők jártak + a közvélemény alapból utálta a Vietnámi háborút, szembefordultak az elnökkel és a tábornokaival... az is politikai döntés volt amikor a filmszakma a nép mögé állt az elnökkel szemben...

    manapság más a szitu, jobban vigyáznak az amcsi imázsra, más emberek ülnek a hatalomban, szorosabb a gyeplő, patriot act, mindenkit lehallgathatnak legálisan (amit máig sem értek, mert akkor mi volt az a Watergate botrány anno, most már azt is meg lehetne csinálni legálisan), már a CNN-en sem lehet bármit mondani, mert kirúgnak (lásd a tavaly kirúgott műsorvezető esetét), stb. ezért nem valószínű h lesz pl. Izraelt elítélő film, akármennyi olyan bűncselekményt is követnek el, amiért más nép vezetői már rég a hágai bíróság előtt ülnének bilincsben...

    egyébként ha megnézitek obama 2012-es kampányát, akkor láthatjátok h sikerült lekenyereznie hollywoodot, hogy támogassák, cserébe ő is támogatni fogja őket a jövőben, már innen is látszik h a filmszakma nem független a poltikától...