SG.hu·
Humanoid robotok miatt lázad a Hyundai közel negyvenezer munkavállalója

A dél-koreai Hyundai Motor munkavállalói a sztrájk mellett döntöttek, miután az ország legnagyobb autógyártója bejelentette, hogy humanoid robotokat kíván bevezetni a gyártósorokon.
A Koreai Fémipari Dolgozók Szakszervezete ének Hyundai-ágazata szerdán közölte, hogy közel 40 ezer tagjának 87 százaléka támogatta az ipari akciót, ami komoly összecsapás lehetőségét vetíti előre az értékesítési volumen alapján a világ harmadik legnagyobb autógyártójával. A szakszervezet nagyobb beleszólást követel abba, miként vezetik be a mesterséges intelligenciát és az automatizációt, miután a Hyundai bejelentette, hogy az amerikai gyáraiban alkalmazni kívánja az Atlas nevű humanoid robotot, amelyet a vállalat leányvállalata, a Boston Dynamics fejlesztett ki.
„A munkaadók és a munkavállalók közötti megállapodás nélkül egyetlen, új technológiát használó robot sem léphet be a munkahelyekre” - fogadkozott a szakszervezet januárban, a tervek nyilvánosságra hozatalát követően. „Aggódunk a munkahelyek biztonsága miatt a robotok miatt” - mondta egy névtelenséget kérő szakszervezeti tag. „A hírek és videók, amelyek azt mutatják, hogy a robotok egyre ügyesebbek és kifinomultabbak, idegessé teszik a dolgozókat a jövőt illetően.” A szakszervezet emellett olyan teljesítménybónuszt követel, amely a Hyundai nettó nyereségének 30 százalékával egyenértékű. Ez a vállalat 73 ezer dolgozója számára fejenként körülbelül 42 millió vonos, vagyis 8,5 millió forintos juttatást jelentene. Ezen felül a nyugdíjkorhatár 60 évről 65 évre emelését és a havi alapbér növelését is követelik.
A Hyundai szakszervezete az elmúlt években rendszeresen szavazott sztrájkról különböző kérdések miatt, köztük a bérek, a bónuszok és a nyugdíjkorhatár ügyében. A 2025-ös részleges munkabeszüntetésektől eltekintve azonban a felek minden alkalommal megállapodtak, mielőtt jelentősebb ipari akcióra került volna sor. A legutóbbi teljes körű sztrájk 2018-ban volt. Az autógyártó nyereségessége nyomás alá került az amerikai vámok, az emelkedő ellátási láncköltségek és az elektromos járművek iránti kereslet lassulása miatt. A vállalat nettó nyeresége az első negyedévben 23,6 százalékkal, 2,6 ezermilliárd vonra, vagyis 525 milliárd forintra csökkent.
A Hyundai ügyvezető elnöke, Chung Euisun ambiciózus terveket dédelget annak érdekében, hogy a vállalat a Teslával versenyezhessen a humanoid robotok és az önvezető autók területén. Chung januárban a dolgozóknak küldött üzenetében azt írta, hogy a vállalatnak „komoly esélye van” előnybe kerülni, köszönhetően a rendelkezésére álló hatalmas mennyiségű gyártási adatnak és fejlett termelési képességeinek. Az idei Las Vegas-i Consumer Electronics Show kiállításon a Hyundai bemutatta azt a tervét, hogy évente 30 ezer Atlas robotot gyárt, és 2028-ig telepíti azokat a georgiai elektromosautó-üzemébe. Bár a vállalat vezetői hangsúlyozták, hogy a robotok elsősorban az emberek által nem szívesen végzett, rendkívül ismétlődő és veszélyes feladatokat látják majd el, a szakszervezet januárban arra figyelmeztetett, hogy ezek a gépek „foglalkoztatási sokkot” idézhetnek elő.
A szakszervezet profitmegosztási követelése azt követően született, hogy a mesterséges intelligencia fellendüléséből jelentős hasznot húzó chipgyártóknál, a Samsung Electronicsnál és az SK Hynixnál a dolgozók hasonló megállapodásokat tudtak kialkudni. „Miután láttuk a félvezetőiparban kifizetett bónuszokat, idén jobb kompenzációt várunk” - mondta a szakszervezeti tag. „Úgy gondolom, hogy a szakszervezet is tisztában van azzal, hogy követeléseinek jelentős része nem reális” - mondta Kim Pil-soo, a Daelim Egyetem járműmérnöki professzora. „A dolgozók azonban relatív hátrányérzetet élnek át, miután a Samsung alkalmazottai nagyobb bónuszokat kaptak.” A dél-koreai munkaügyi kapcsolatok bizottsága június 25-én közvetítői ülést tart, mielőtt döntést hozna arról, hogy a szakszervezet megkezdheti-e a sztrájkot.
A Koreai Fémipari Dolgozók Szakszervezete ének Hyundai-ágazata szerdán közölte, hogy közel 40 ezer tagjának 87 százaléka támogatta az ipari akciót, ami komoly összecsapás lehetőségét vetíti előre az értékesítési volumen alapján a világ harmadik legnagyobb autógyártójával. A szakszervezet nagyobb beleszólást követel abba, miként vezetik be a mesterséges intelligenciát és az automatizációt, miután a Hyundai bejelentette, hogy az amerikai gyáraiban alkalmazni kívánja az Atlas nevű humanoid robotot, amelyet a vállalat leányvállalata, a Boston Dynamics fejlesztett ki.
„A munkaadók és a munkavállalók közötti megállapodás nélkül egyetlen, új technológiát használó robot sem léphet be a munkahelyekre” - fogadkozott a szakszervezet januárban, a tervek nyilvánosságra hozatalát követően. „Aggódunk a munkahelyek biztonsága miatt a robotok miatt” - mondta egy névtelenséget kérő szakszervezeti tag. „A hírek és videók, amelyek azt mutatják, hogy a robotok egyre ügyesebbek és kifinomultabbak, idegessé teszik a dolgozókat a jövőt illetően.” A szakszervezet emellett olyan teljesítménybónuszt követel, amely a Hyundai nettó nyereségének 30 százalékával egyenértékű. Ez a vállalat 73 ezer dolgozója számára fejenként körülbelül 42 millió vonos, vagyis 8,5 millió forintos juttatást jelentene. Ezen felül a nyugdíjkorhatár 60 évről 65 évre emelését és a havi alapbér növelését is követelik.
A Hyundai szakszervezete az elmúlt években rendszeresen szavazott sztrájkról különböző kérdések miatt, köztük a bérek, a bónuszok és a nyugdíjkorhatár ügyében. A 2025-ös részleges munkabeszüntetésektől eltekintve azonban a felek minden alkalommal megállapodtak, mielőtt jelentősebb ipari akcióra került volna sor. A legutóbbi teljes körű sztrájk 2018-ban volt. Az autógyártó nyereségessége nyomás alá került az amerikai vámok, az emelkedő ellátási láncköltségek és az elektromos járművek iránti kereslet lassulása miatt. A vállalat nettó nyeresége az első negyedévben 23,6 százalékkal, 2,6 ezermilliárd vonra, vagyis 525 milliárd forintra csökkent.
A Hyundai ügyvezető elnöke, Chung Euisun ambiciózus terveket dédelget annak érdekében, hogy a vállalat a Teslával versenyezhessen a humanoid robotok és az önvezető autók területén. Chung januárban a dolgozóknak küldött üzenetében azt írta, hogy a vállalatnak „komoly esélye van” előnybe kerülni, köszönhetően a rendelkezésére álló hatalmas mennyiségű gyártási adatnak és fejlett termelési képességeinek. Az idei Las Vegas-i Consumer Electronics Show kiállításon a Hyundai bemutatta azt a tervét, hogy évente 30 ezer Atlas robotot gyárt, és 2028-ig telepíti azokat a georgiai elektromosautó-üzemébe. Bár a vállalat vezetői hangsúlyozták, hogy a robotok elsősorban az emberek által nem szívesen végzett, rendkívül ismétlődő és veszélyes feladatokat látják majd el, a szakszervezet januárban arra figyelmeztetett, hogy ezek a gépek „foglalkoztatási sokkot” idézhetnek elő.
A szakszervezet profitmegosztási követelése azt követően született, hogy a mesterséges intelligencia fellendüléséből jelentős hasznot húzó chipgyártóknál, a Samsung Electronicsnál és az SK Hynixnál a dolgozók hasonló megállapodásokat tudtak kialkudni. „Miután láttuk a félvezetőiparban kifizetett bónuszokat, idén jobb kompenzációt várunk” - mondta a szakszervezeti tag. „Úgy gondolom, hogy a szakszervezet is tisztában van azzal, hogy követeléseinek jelentős része nem reális” - mondta Kim Pil-soo, a Daelim Egyetem járműmérnöki professzora. „A dolgozók azonban relatív hátrányérzetet élnek át, miután a Samsung alkalmazottai nagyobb bónuszokat kaptak.” A dél-koreai munkaügyi kapcsolatok bizottsága június 25-én közvetítői ülést tart, mielőtt döntést hozna arról, hogy a szakszervezet megkezdheti-e a sztrájkot.