Berta Sándor

Miként reagálnak az emberek a robotautókra?

Amerikai kutatók teljesen új szempontból közelítették meg az önállóan közlekedő gépkocsikat.

Vajon aki beszáll egy robotautóba, az hogyan érzi magát? Fél? Aggódik? Vagy teljes mértékben rá meri bízni magát a technikára? Ezekre a kérdésekre keresték a válaszokat a Stanford Center for Design Research munkatársai. A kérdések nemcsak a kutatókat, hanem az autógyártók mérnökeit is foglalkoztatják. A válaszok megtalálásában az egyszerű szimulációk nem segíthetnek, mert akkor a résztvevők nem igazán veszik komolyan a technikát, hiszen nincs valódi veszélyhelyzet. Az éles tesztek ugyanakkor szintén nem jók, mert azok meg túl veszélyesek.


A Stanford Center for Design Research szakértői ezért egy olyan megoldáson gondolkoztak, amely egy harmadik utat jelent a kérdések megválaszolására. Az eljárás neve Real Road Autonomous Driving Simulation (RRADS) és annak során a tesztekben résztvevők azt hiszik, hogy egy robotjárműben ülnek, ami viszont nem igaz.

Az önkénteseket nem csapják be, hiszen a vezető- és az utasrészt elválasztják egymástól. Az egyik kutató ül a kormánynál és vezet is, s minderről tájékoztatják is az embereket egy papíron, ezt azonban gyakorlatilag senki sem olvassa el. Erre vezethető vissza, hogy 35 személyből 8 azt hitte, hogy egész úton egy robotautóban ült. Az alkalmazott elvet az Óz, a nagy varázsló kísérletnek is nevezik, amelyet azért használnak, hogy megfigyeljék egy éppen fejlesztett rendszer használóinak a reakcióit.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • halgatyó #4
    Egyszerű, hatásos reakció: féltéglát a szélvádőbe! Kromofágot rá!
    Rohadjanak meg, akik ezt az újabb mocskot ránk erőltetik!
  • Akva #3
    Marhaság! Kísérlet nélkül tudható, hogy az emberek hogyan szoktak reagálni az ilyen újításokra: eleinte tartanak tőle, aztán megszokják. A metrón ls a repülőgépen réges-régen létezik robotpilóta. Hogyan reagáltak az emberek, amikor bevezették? Néhányan kicsit fostak, azután mindenki megszokta. Mit kell ezen kotlani?
  • kvp #2
    Az, hogy a kiserletben resztvevo emberek kb. 23%-a annyira nem vette a faradtsagot hogy kideritse milyen kiserletre is jelentkezett. Tovabba annyira figyelmetlenek/tudatlanok, hogy nem vettek eszre a kulonbseget az emberi es gepi vezeto kozott, tovabba nem erdekli oket az sem, hogy ki is vezet. Nekik barmilyen (akar nem mukodo) technikat is oda lehetne adni, hogy teszteljek. (lasd a farkas esetet a gyalogkakukkbol)

    A gond ott van, hogy azoknak az embereknek a reakcioja lenne fontos, aiket erdekel mi lesz veluk, ehhez pedig valodi automata auto kellene vagy egy jobban mukodo atveres, amikor az auto tenyleg robotautonak nez ki. Szoval a teszt a tenyleges celjat a fenti korulmenyek miatt nem erte el, de tudjuk, hogy az emberek kozel negyedet szinte barmire ra lehet venni.
    Utoljára szerkesztette: kvp, 2015.08.23. 22:44:44
  • NEXUS6 #1
    És...., na és mi volt az eredmény???