Gyurkity Péter

AMD, Intel: Bemutatkoztak az első hibrid chipek

A két rivális - nyilván nem véletlenül - ugyanazon héten ismertette a következő évben megjelenő hibrid chipek főbb részleteit, az AMD esetében pedig mindezt élő bemutató is kísérte, mintegy kárpótlásul a későbbi debütálásért. Az Intel a jelek szerint ezúttal is elsőként robbant majd, ám a processzorháború Dávidja nem sokkal lemaradva követi majd őket, a grafikus kártyák terén elért sikereik révén pedig könnyen komoly meglepetést okozhatnak. Elemzők eközben már az integrált grafikus vezérlők várható haláláról beszélnek.

A hónap elején kezdtek el szállingózni az első hírek a várható bejelentésekről, és ezúttal egyik processzorgyártó sem maradt adós a fontos részletekkel. Nem akartak lemaradni egymástól, így szinte ugyanazon a napon vehettük kezünkbe a hivatalos közleményeket, illetve az azokat kifejtő külsős beszámolókat. Ezek révén most már tudjuk az egyik legfontosabb adatot: az Intel 2011 elején dobja piacra saját hibrid chipjeit, az AMD pedig a nyárra ígéri saját APU-it (Accelerated Processing Unit), amelyek már grafikus vezérlőt is rejtegetnek tokozásuk alatt.

Elsőként az AMD szólalt meg, igyekezvén elhappolni a figyelmet a legújabb IDF elől, némi sikerrel. Leslie Sobon, a cég globális marketingért felelős alelnöke arról beszélt egy interjúban, hogy a következő év első felében beindul a Fusion hibrid processzorok leszállítása, a nyári hónapokban pedig az üzletekben is hozzájuthatunk majd azokhoz. Mindenképpen érdemes tudni, hogy a Llano kódnevű változatok a mainstream és csúcskategóriás noteszgépekben, a Zacate sorozat tagjai pedig az olcsóbb noteszgépekben, valamint a netbookokban kapnak majd helyet, ennek megfelelő teljesítménnyel és árazással.


A cég be is mutatta egyik prototípusát, amely a Zacate családba tartozik: ebben két Bobcat processzormag dolgozik, természetesen az integrált GPU mellett, 18 wattos fogyasztással. (A netbookokba szánt változat 9 wattot eszik majd). A YouTube oldalára fel is került egy videó, amelyben ezt a családon belül viszonylag lassúnak számító chipet egy új Core i5 processzorral hasonlítják össze, amely viszont az Intel hagyományos integrált grafikus vezérlőjére támaszkodik. A különbség nem elhanyagolható, ami nemcsak a játékoknál lesz majd igencsak fontos - de erre még visszatérünk.

Ami az AMD tervezett felállását illeti, itt a következőkön érdemes végigfutni. A Llano kódnevű hibrid APU-k négy magra támaszkodhatnak majd (a jelenleg is meglévő architektúrából), ezen magok mindegyike 35 millió tranzisztorral, valamint 2,5 és 25 watt közötti fogyasztással érkezik, 3 GHz körüli maximális órajel mellett. A jól értesültek szerint a különböző Llano változatok teljes étvágya 20 és 59 watt között lesz, ezekből megjelenik majd ikermagos, három-, illetve négymagos példány is, dinamikus órajellel és minden földi jóval, 32 nanométeres gyártástechnológiával. Az ezt kiszolgáló AMD Sabine mobil platform mindezt PCI Express vezérlővel, legfeljebb 16 USB-csatlakozóval, USB 3.0 támogatással, 6 SATA-porttal, RAID-technológiával, gigabites Ethernet csatlakozóval, valamint opcionálisan választható grafikus vezérlővel egészíti majd ki.


A többi változat nyilván ennél gyengébb lesz, ám az AMD illetékese kiemelte, hogy a Llano demonstrációja láttán legfőbb partnereik mindvégig állukat keresték a padlón, ez pedig mindenképpen jó hír számunkra. Elhangzott továbbá, hogy a tábla PC-k nem szerepelnek első helyen a képzeletbeli listán, vagyis a cég inkább a netbookokra és noteszgépekre koncentrál, hogy itt kínáljon megfelelő megoldásokat kedvező áron.

Az Intel a korai hírekre saját bemutatóval, ismertetővel vágott vissza, amelyre az IDF alatt került sor. Ebben először a Westmere EX architektúráról ejtettek szót, amely a 32 nanométeres csíkszélességnek köszönhetően immár akár 10 mag erejét is egyazon tok alatt ötvözheti, ami a HyperThreading révén 20 párhuzamos szálat jelent - ez lesz az abszolút csúcskategória az asztali chipek terén. Legalább ekkora hangsúlyt kapott az eddig Sandy Bridge kódnéven emlegetett hibrid chipek családja, amely mostantól kezdve "a második generációs Core i3/i5/i7" néven szerepel majd, ezt pedig a sorozatszámoknál egy 2-es jelöli (vagyis három helyett négy számjegy szerepel majd az egyes típusoknál). A beszámolóról az AnandTech részletes elemzést is készített, a pontos technikai adatok iránt érdeklődőknek itt érdemes kutakodniuk a fontosabb adatok és jellemzők után.

A kevésbé profik és laikusok számára elég lehet, hogy az új család számos eltérő asztali és mobil változattal debütál majd jövőre, ezek fogyasztása (TDP) 35 wattól egészen 95 wattig terjed, a magok száma 2, illetve 4, a Turbo technológia pedig a Core i3 chipek kivételével mindegyik példány esetében elérhető lesz. Az Intel jelentős előrelépést ígér a Nehalem architektúrához, vagyis a jelenleg kapható Core i3/i5/i7 processzorokhoz képest, az integrált grafikus vezérlő pedig nyilván nagyban segíthet majd a játékok, a videózás, valamint a böngészés terén. A családon belül lesznek házilag húzható példányok is, ám mindenképpen rossz hír, hogy az alaplapi chipsetről lemarad az USB 3.0 támogatása, így ezt az alaplapgyártó partnereknek kell majd megoldaniuk, saját vezérlőkkel.


Mindkét rivális nagy hangsúlyt helyez a nagy felbontású videókra, az AMD itt nyilván a meglévő Radeon grafikus chipek esetében is felhasznált technológiákra támaszkodik, az Intel pedig igyekszik saját integrált GPU-it felturbózni, hogy megfelelő teljesítményt nyújtsanak. Nem véletlenül hangsúlyozzák ki a fent belinkelt videóban is az AMD sebességbeli előnyét (az eggyel korábbi, vagyis mostani Intel GPU-val szemben), külön kitérve arra, hogy a jövőben a böngészők is egyre jobban támaszkodnak majd a grafikus vezérlőkre, vagyis az alapvető internetezés terén is jól jöhet majd a minőségbeli ugrás.

Ezzel kapcsolatban mi csak annyit szeretnénk még megjegyezni, hogy az AMD a jelek szerint nem kizárólag a mainstream és belépő szintű noteszgépek, de az erősebb és drágább mobil számítógépek esetében is felvenné a versenyt a különálló megoldásokkal (ami persze nem jelenti azt, hogy a processzorba integrált vezérlő rögtön agyon is verné a meglévő grafikus kártyákat). Mindazonáltal az Intel is kapott némi dicséretet, hiszen a Sandy Bridge nagyjából kétszeresen múlja felül az Intel HD grafikus vezérlők jelenlegi szintjét - valahol a Radeon 5450 körül mozog, ami nem rossz eredmény...

Az elmúlt napok a hibrid chipek bejelentkezése által keltett kisebb hisztéria jegyében teltek el, így nem véletlen, hogy egyes piaci elemzők rögtön az alaplapra integrált grafikus vezérlők várható haláláról kezdtek el értekezni. A Jon Peddie például azt jósolja, hogy mindez 2015-re nagyjából le is zajlik majd, ami már csak azért is érdekes, mert tavaly az integrált GPU-k az asztali és mobil PC-k piacán még 71 százalékos részesedést birtokoltak (ennek köszönheti az Intel vezető helyét a grafikus chipek gyártóinak versenyében, mégpedig nem csekély előnnyel).

Amíg tehát a vásárlók jó része eddig az alaplapra integrált GPU-k mellett voksolt (pontosabban, ez is bőven megfelelt igényeinek), addig a hibrid processzorok révén mindez megváltozik. Mi több, már két éven belül a teljes piac drasztikus átalakulásának lehetünk szemtanúi, az IGP-k addigra 10 százalékra szorulhatnak vissza, miközben a főszerepet az Intel és az AMD hibrid megoldásai veszik majd át - várhatóan ebben a sorrendben, vagyis az Intel meg tudja majd őrizni előnyét riválisával szemben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • sanyicks #18
    Az apple és a többi gyártó között az a különbség hogy a többi gyártó bizonyos eszközöket maga gyárt, de felhasznál cuccot más cégtől is.
    Az apple semmit sem gyárt, hiszen egy marketingcég, és ez után komolytalan azt állítani hogy egy marketingcég most hirtelen világmegváltó chipet gyárt...

    A váltásnál kevés problémájuk volt (mert volt), ugyan is a multiplatform cuccokat amiknek nagy része pc-re is eleve jött, és külön írták ppc-re, nem nehéz x86-osítani... na meg persze egy pc-hez képest igen kevés programmal kellett megtenni mindezt.
    Nem vagyok vindózhívő, utálom mint a szart, kerülöm is az m$ szoftvereket ha lehetséges, de az apple meg pont a másik "díszpinty"...

    "Szar az iPad is, hiszen van x86 Atom tablet is, ami 3 órát működik..."
    Szimplán akkumlátorméret... atommal is lehet 20 óra ha akkora akksit raknak rá mint a zsírpadra...
  • sathinel #17
    IBM-nél inkább úgy voltak hogy felesleges pénzkidobás. Pénzük az lenne:D évi több mint 8000 szabadalom bebiztosítja a kutatásokra a pénzt:D De gyártani már nem igazán akarnak még mellé. Főleg egy kis szegmensnek a nagy gyártókhoz képpest.
  • sathinel #16
    http://www.eetimes.com/electronics-news/4208685/Analyst--iPhone-to-sole-source-Qualcomm-chip-semiconductor

    :D eddig azt mondta a sok fan hogy nem elég jók az android rendszerek procijai, most meg ők mondják hogy igen erre kell áttérni...

    Az asztali pc szegmenst szerintem nem igazán tudnák megszorongatni 4-5 évig. mire normális ellenfelet talán ki tudnának hozni. Az intel, és amd, és ezek társai szerinted marhák? Már sokan mondták hogy az ARM jobb, de az IBM is azért állt le velük mint a cell procikkal is ahogy a sony is. Nincs elég erejük, tőkéjük fejlődni. De ha te ezt mondod meg jobs akkor biztos így lessz.
  • coolbboy83 #15
    Miért a többi gyártó miből tákolja össze a windózos szarokat?? csak nem másik 40 cégtől???
    Nagyon okosat mondtál ezzel....szokás szerint.
    Mint azt tudjuk az Apple volt az egyetlen cég, aki váltott PowerPC-ről x86-ra és a felhasználoknak nem voltak a programokkal gondjaik... SEMMI !!És ezt is kényszerből, mert az IBM baszott fejleszteni nekik....

    Nem lesz örökké x86, mert idézőjelesen szar..... nem energiahatékony a felépítése folytán, ezért nem sok esélye lesz a jövőben hosszabb távra...

    Nem kell negatívkodni, ezek a tények..... lehetsz windózhívő, mindenki lefossa, mert használd azt amit szeretsz.... de a tény, hogy az ARM támogatottsága nő, a mobilgyártók meg nem kíváncsiak az Intel nagyfogyasztású szarjaira....
    Szar az iPad is, hiszen van x86 Atom tablet is, ami 3 órát működik...






  • sanyicks #14
    Hát az applet pont egy ütőképes hw-t előállító cégnek vicces elképzelni, ugyanis ilyet soha sem csinált. Inkább marketingcégnek lehet nevezni, aki összetákol valamit 40 cég kínálatából.

    Na meg nyilván elkezdi rögtön mindenki armra írni az x86-os programokat aha :DD
    még az x64-re is most kezd beindulni, pedig jóval közelebb áll a sima x86-hoz mint az arm.
  • coolbboy83 #13
    EZ csak a kezdet, amiből az Apple-nek van a PA SEMI által licenc joga...

    http://www.hwsw.hu/hirek/45233/arm-cortex-a15-mpcore-eagle-processzor.html
  • coolbboy83 #12
    Aki úgydönt, hogy fogadna az ellen velem egy tuti gépben, hogy 2016 -ig bekerülnek az ARM procik a desktop vonalba, az szóljon :-) ... és gyűjtse a pénzt, mert tutira megyek !!
  • coolbboy83 #11
    #7,#9,#10 kommentekre...

    Végülis csak most jelentett be az ARM egy új rendszert.....ami oda fog baszni.
    Az apple kivásárolt 2008-ban egy 250 fős fejlesztőcspatot a PA Semi céggel egyetemben, amit végülis a legnagyobb nevek alapítottak - akik így az Apple mérnökei lettek.... nem részletezem, nézzetek utána.
    Ezek a mérnökök mind részt vettek az Intel / AMD / IBM / SUN processzorfejlesztési munkálataiban...
    VÉGÜL IS CSAK ŐK ALKOTJÁK A KOMPLETT SZAKMÁT és a félvezető ipar RÁJUK ÉPÜL !!!
    Ezek terveztek x86 szarokat is, mint az Intel.... de gondolom nem véletlen, hogy mégis ARM és Power architektúrákat fejlesztenek sutyiban az Applenél....

    Power, ARM, SPARC ...mind jobb technológiák, mint az x86... egy 1 Ghz ARM Cortex A9 ...szépen leszopatja a szar x86 Intel Atomot harmada fogyasztással... ennyit erről.

    A #4-es kommentelő READSWIFT ért a félvezetőkhöz, és ezekhez az architektúrákhoz is !! kérdezzétek őt, miért nem az x86 a jövő !!! És ne legyetek tehetségtelenek, hanem használjátok az agyatokat - amit isten adott nektek, hogy gondolkodjatok vele..........
  • sathinel #10
    http://en.wikipedia.org/wiki/ARM_architecture

    Már használták a múltban is nem egy új dolog. Nem hinném hogy tudna versenyezni egy új proci kifejlesztésében akármelyik nagyobb céggel sem.

    És rohadtnagy ész kell hozzá hogy miért erre akarnak lépni. Az összes android tablet, telefon, stb szinte arm procikkal jön ki ami ugyebár a snapdragon is.
    Minél többet gyártanak belőle annál gyorsabb lessz a fejlődése.

    De ne add elő úgy hogy jobs megint feltalálta a spanyolviaszt:D
  • sanyicks #9
    persze mert jobs a fúdefejlett, embereknek fúdejót választja mi?
    Max azért van elege az x86-ból mert drága és csak 150%-os a haszon rajta, 250%-ot akar.
    Amd-vel tárgyal, mert az nem x86 mi? Azzal is azért tárgyal csak mert olcsóbb mint az intel (persze az amd-s apple gépek nem lesz nem lesznek ám olcsóbbak viszont több profitjuk lesz rajta).