Gyurkity Péter

Amerikai választások: az interneten Obama a győztes

Az internetes fogadóportálok nem sok kétséget hagynak a választások várható kimenetelét illetően: a nagy nap elején több mint 90 százalék feletti esélyt adnak Obamának a végső győzelemre. A világhálón órási forgalmat várnak.

Világszerte hónapok óta várják az amerikai választások napját, amely végre elérkezett, és már csak néhány órát kell várni az első részeredményekre. Azzal mindenki tisztában van, hogy a győztes személye, az általa képviselt politika a bolygó minden részén változásokat hozhat, még akkor is, ha a nagypolitika számára kevésbé érdekes régiók legfeljebb közvetve lehetnek érintettek ezen változásokban. Az interneten nem sok esélyt adnak a republikánus jelöltnek.

Érdemes végiglapozni az ismertebb fogadóportálokat, ahol szinte kivétel nélkül biztosra veszik Barack Obama, vagyis a demokraták győzelmét. A különbség jelentős: a fekete jelölt általában több mint 90 százalék felett szerepel a fogadásokban, míg a háborús veterán John McCain, a konzervatív jobboldal támogatottja 10 százalék alatt marad - ez persze nem jelenti, hogy előre tudjuk a végső kimenetelt, ám mindenképpen jelzésértékű. Annál inkább, mert néhány hónappal korábban még fej-fej melletti versenyről beszéltek a szakértők, egy évvel ezelőtt pedig még úgy tűnt, hogy Hillary vetélkedik majd New York egykori polgármesterével, Rudy Giulianival.

Aki online szeretné figyelemmel kísérni az amerikai választások alakulását, annak minden eddiginél könnyebb dolga van: a Google saját internetes térképet kínál a látogatóknak, ahol szemügyre vehetjük az aktuális eredményeket, a nagy televíziós társaságok pedig szintén portáljukon számolnak be először a fontosabb eseményekről. Ez persze csak két (fontos) példa a számos egyéb megoldás közül, internetes blogok, hírügynökségek, online magazinok, valamint privát weboldalak százezrei állnak a fantáziadús internetezők rendelkezésére. Az internet előrenyomulása még a média szerint is egyértelmű - példaként említik, hogy még a televíziós kommentátorok előtt is laptopok sorakoznak, amelyek ugyanazon adatokat ontják magukból, amelyeket mi is megtekinthetünk a kiemelt weboldalakon, és ez sok mindent elmond.

A CNN a mai napon több mint egymilliárd oldalletöltést vár saját portálján, a New York Times csapata pedig arra biztatja a látogatókat, hogy a szavazóhelyeken a saját maguk által készített fotókkal gazdagítsák az oldal kínálatát, ezzel is bepillantást engedve a választásokba. Ők is arra számítanak, hogy a mai nappal rekordot döntenek és míg szeptemberben 20 millió egyedi látogatóval az első helyen végeztek az amerikai napilapok weboldalai között, ezt most nem lesz nehéz túlszárnyalni.

Médiaszakértők kiemelik, hogy a nagyközönség általában közömbösséget mutat a hagyományos politikai beszámolók, ismertetők iránt, a legtöbben ugyanis a partizán jellegű, érdekes és egyedi kínálatra vágynak - az sem elhanyagolható tényező, hogy az átlagemberek is szeretnének szót kapni az eseményekben. Ez utóbbira kínált lehetőséget több televíziós állomás és online weboldal (lásd a YouTube speciális csatornáját), amelyek révén a nézők is kinyilváníthatták véleményüket a kampány alatt.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #24
    MI bajod a reszeges emberekkel?! :)
  • globint #23
    Amerika szinte csak betelepült idegenekből áll.....
    Észak Korea meg csak ott születettekből....
    Szerinted melyiknek megy jól?
    A betelepültek mindíg feszültséget, és fejlődést hoznak.
    Mondok egy példát:
    Vettem egy vikkendházat vidéken.
    Egy ismerősom is ott vett, tőlem 600 méterre, ugyanazon az úton.
    Ez az ismerősöm elintézte, hogy legyen villany a vikkendtelepen is...
    Én mobiltelefonos riasztót vittem, mert sorra törték fel a vikkendházakat...
    A helyiek mindkét ötletnek, ill. áramnak örültek, de azért borgőzös (igazmondó) pillanatukban kimondják, ti csak bevándoroltak vagytok.....,
    semmi közötök a faluhoz.....
    Az áramot pl. 15 éve kérték, de nem tudták elintézni....
    A betörések kb. a rendszerváltás óta (20 éve) rendszeresek voltak....
    Ennek ellenére mi csak afféle másodrendűek vagyunk a helyiek szemében, mert nem ott születtünk.....
    Még szerencse, hogy nem lila, vagy kék, vagy zöld a bőrszínünk, mert akkor még nehezebb lenne a sorsunk, annak ellenére, hogy hasznosak vagyunk a falunak....

    Mellesleg ha tanulmányozod Kína történelmét, a fejlődésében a nagy fal építésével egyidőben állt meg. Onnantól ugyanis nem lehetett idegeneknek bemenni.
    Én személy szerint nem az idegenektől, hanem a tefélédtől félek, akik szeretik megmondani, hogy jobb a részeges ostoba helyi, mint a dolgos idegen....
    Speciel sem a munkahelyemet, sem a lakásomat, sem a stb. stb.-met nem féltem az idegenektől, akiket telepíteni készülnek. Úgy gondolom, ha nem csinált három gyereket a magyarok többésge, akkor még mindíg jobb, ha idegenek dolgoznak, mintha összeroppan a szociális háló, a kevés munkerő és a sok eltartott miatt....
  • Besz #22
    Lesz ez még itt is!

    Kíváncsi lennék rá, hogy ha majd a saját bőrötökön tapasztaljátok, akkor is így fogtok-e éljenezni. És mielőtt nekem esnétek, elmondom, hogy itt nem a bőrszín a lényeg, hanem az, hogy idegeneket készülnek telepíteni a tagállamokba, ha tetszik, ha nem alapon. Nesze neked EU.
  • Tetsuo #21
    Ne dolj be minden bulvarhirnek.. LOL USAban csak ottszuletett lehet az elnok, mas nem. A republikanusok mar reg hazarugdostak volna, ha kenyai lenne..
  • NEXUS6 #20
    Obama nem azért győzött, mert hogy most már újabb szintre emelkedett a demokrácia, és itt a kánaán, hanem mert a színes elit és a fehér elit közt, ma már csak a bőrszín a különbség. (Májköldzsekszon esetében már az sem;)))

    Bushnak is voltak színes tanácsadói miniszterei, ráadásul a legfontosabb pozíciókban.

  • loky #19
    Jól megaszontad de igazad is van...
  • FlyingV #18
    emlékeztek=emlékeztet
  • FlyingV #17
    "El fog jönni a Kánaán! Ha boltba mész a boltos fizet neked! Minden kertben lesz benzinkút! Bárki szabadon dolgozhat! stb. " :D :D :D EZ JÓ!!

    mellesleg ez a beszéd kísértetiesen emlékeztek egy bizonyos magyarországi ellenzéki vezéralakra... bár szerintem ő már lassan el is hiszi, hogy ha megválasztják, húszezresek fognak esni az égből.. no nem mintha, a másik side jobb lenne..
  • roliika #16
    Igen...McCain aszondja..."Megállítjuk a korrupciót! A bankokat megvédjük! Az emberektől nem vehetik el a házaikat! stb..." még ilyenek kellettek volna, hogy : El fog jönni a Kánaán! Ha boltba mész a boltos fizet neked! Minden kertben lesz benzinkút! Bárki szabadon dolgozhat! stb.
  • globint #15
    Azt írod:
    "A meglepődés majd akkor jön amikor obama a bevándorláspolitika liberalizálisa címén iskolázatlan buta afrikaik tömegét fogja beinvitálni az országba."
    1./ Kíváncsi lennék a te iskolázottságodra...
    2./ Kíváncsi lennék a genetikai származási vonaladra, amire ezek szerint, habár nem ismered azt, te büszke vagy......
    3./ Nem értem, de amúgy nem is vagyok különösebben kíváncsi, miért fáj neked, hogy a dolgos feketék netán bemennek az USA-ba, mikor lényegében (többek között) azok ősei rakták le az USA gazdaságának az alapjait. Ha nem tudnád, nem úri passzióból vitték oda őket pár száz éve, hanem mert erős, dolgos emberek voltak, bírták a "gyűrődést" ellentétben az indiánokkal, akik nem-annira. Nézd meg, kevés indián boxoló, kevés indián hosszútávfutó van, viszont a magasépítéseken őket látni.
    Ha nem tudnád egyébként, amit sugallsz, fasisztoid nézet. Az tény és való, hogy egyik rassz általában egyik, a másik meg másik tulajdonságban kiemelkedő, de éppen ezért gusztustalan dolog olyan negatívummal hozni össze egyik vagy másik rasszt, pláne ha nem is tehet róla, (Pl. iskolázottság), ami neki történetesen nincs meg, mikor a saját rasszodat ezek szerint "űbermens"-nek tartod, azaz mintha annak (vagyis-hát neked) nem lenne negatívumod, csak pozitívumod! (?)