Gyurkity Péter

Csődként értékelik a londoni e-szavazást

Legalábbis így vélik egyes szakértők, akik szerint az elektronikus szavazatokat számláló megoldás több tízezer esetben is hibát követhetett el, és így érvénytelen szavazatokkal juttathatta pozíciójába a végső győztest.

Londonban májusban zajlott le a főpolgármester-választás, amelynek eredményeként a konzervatív Boris Johnson foglalhatta el a kiemelt pozíciót. Az Open Rights Group (ORG) nevű csoport azonban azzal vádolta meg a szervezőket, valamint a számítógépes rendszert leszállító céget, hogy hibás platformra bízták a szavazatok ellenőrzését és összesítését, emiatt pedig nem a valós eredményt ismerhették meg.

A csoport először még a hónap elején jelezte kifogásait egy részletes dokumentumban, most pedig saját oldalukon fejtik ki ismét hosszasan a valószínű hiányosságokat és hibákat. Kiemelik, hogy a rendszert leszállító Indra cég kereskedelmi alapú fejlesztésének forráskódját a megkötések miatt nem tanulmányozhatják, a rendszer így zárt és nem ellenőrizhető, mindezt pedig tetézi, hogy a KMPG által lefolytatott hivatalos vizsgálat eredményét nem hozták nyilvánosságra.

"A szoftver mind tervezési, mind pedig tesztelési szempontokból is gyengén szerepelt. A végső adatokat nehéz ellenőrizni, hiszen csak az érvénytelennek minősített voksokat láthattuk, az érvényesként szereplőkhöz nem férünk hozzá" - magyarázta Jason Kitcat, az ORG tagja. Ez elsősorban azért fontos, mert nagy a gyanú, hogy a rendszer számos üres szavazatot érvényesnek minősített és ezzel átengedte azokat a rostán. A végső szám elég nagy, a csoport szerint elérheti akár a 41 ezer darabot is. Ez már bőven elég a választás kimenetelének befolyásolásához. A rendszert kritizálta a szintén konzervatív Andrew Boff, aki maga is tagja volt a bizonyítékokat vizsgáló illetékes bizottságnak. Szerinte néhány hiba arra enged következtetni, hogy a szoftvert nem túl jól írták meg.

Az Indra cég azzal védekezik, hogy bár előfordulhattak kisebb hibák, ezek semmilyen körülmények között nem befolyásolhatták a végeredményt.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Griphons #4
    Az egy dolog, hogy átverhrtő a rendszer, de hogy még rosszul is írták meg...
    Azt hittem csak nálunk, magyarországon dobnak ki milliókat egy semmit nem érő honlapra/rendszerre.
    Akkor most mi tanulunk a nyugattól, vagy fordítva?
  • Praetor #3
    Nem vagyok híve ezeknek az elektronikus szavazásoknak, mert olcsóbban lehet vele csalni, és csak kevés ember kell hozzá.

    Meg azért a fene sem tudja, hogy Londonban mit értenek konzervatív alatt...
  • trogi #2
    :) Valami hasonló fordult meg a fejemben nekem is.
    Miért baj, ha most az egyszer nem egy vöröst/liberálist segített a rendszer?
    Ezeknek már minden baj! :(
    Pinochet Tábornok Úrral az volt a baj, hogy kissé szögletesen, katonásan viselkedett, most meg a programmal volt gubanc. Kérdés, hogy mertek-e volna ugrálni ezek az 1930-as évek szovjetuniójában?
  • arrakistor #1
    e-szavazás: pffff (én inkább SAVazni megyek)

    eddig a nagyorrúaknak segített a hátszél, mostantól a monitorfejűeknek fog kedvezni a "szerencse"