Gyurkity Péter

Támadják a Microsoft - Novell szövetséget

Néhányan máris kifogásolják a két cég között létrejött megállapodást, pontosabban annak lehetséges - kényszerítő - következményeit. Bill Gates szerint az ingyenes és kereskedelmi szoftverek együttélése továbbra is megmarad.

A Microsoft a hónap elején kötött megállapodást a Novell vezetésével, amelynek részeként a Windows és Linux platformok közötti nagyobb interoperabilitást, a szabadalmi perek elkerülésének biztosítását, valamint a közös marketinget emelték ki. Az egyezmény támogatói szerint javul a dokumentumformátumok közötti kompatibilitás, megakadályozzák a nagyobb viták és ezzel együtt a költséges perek kialakulását, miközben mindkét fél jól jár. Néhányan azonban máris kifogásolják a meglepő szövetségből fakadó lehetséges következményeket, amelyek kényszerítő erejűek lehetnek a Linux disztribútorokra és felhasználókra nézve.

Ilyen értelmű kijelentést tett többek között Eban Moglen, a Software Freedom Law Center alapítója, az ingyenes szoftverek egyik ismert támogatója. Szerinte a megállapodás - amely egyebek mellett a licencelési problémák elkerülése érdekében előre meghatározza a két fél által egymásnak fizetendő összegeket - arra indíthatja a többi disztribútort, hogy hasonló jellegű megállapodásokat kössön a szoftvercéggel, máskülönben számolniuk kell a jogi következményekkel.

A Microsoft több alkalommal hangoztatta, hogy bár a Linux ingyenes, az operációs rendszerrel együtt érkező alkalmazásokban számos olyan technológiát használnak fel, amelyek a vállalat tulajdonát képezik, így jogi úton támadhatók. A részletekről eddig hallgattak, ám a rejtett fenyegetést sokan magukra vették.

Steve Ballmer vezérigazgató legutóbbi kijelentései is hozzájárultak ehhez, amelyekben például arról esett szó, hogy a felhasználók a jövőben kétszer is meggondolják, vajon megéri-e letölteni az egyéb disztribúciókat az internetről. Szerinte a megállapodás révén a SUSE vált az első számú Linux platformmá, amelynél nem kell tartanunk a szabadalmi perektől. Ez természetesen azt is jelentheti, hogy a szoftvercég beperli a rivális disztribútorokat - így például a Red Hat céget -, illetve arra kényszeríti őket, hogy hasonló feltételekkel kössenek megállapodást Redmonddal.

Az ellenlépések a közeljövőben várhatók: Moglen elmondása szerint máris megkezdték a munkát a GNU General Public License módosítása érdekében, amelynek eredményeként a Microsoft ígérete automatikusan mindenkire vonatkozna, aki Linux szoftvereket használ. Ez gyakorlatilag érvénytelenítené a Microsoft - Novell megállapodás vonatkozó részeit, és biztosítékot jelentene mindenki számára a perek elkerülésére.

Bill Gates eközben a ZDNetnek beszélt elképzeléseiről, illetve további szerepéről a vállalatnál. A feladatkörét fokozatosan szűkítő alapító szerint eddigi meglátásai, jóslatai mindig beváltak, a jövevényeket, nagy újítókat mindig felismerte, legfeljebb az időzítés nem stimmelt. A Vista legjobb funkciójának a kibővült keresést minősítette, ám nem mulasztotta el megjegyezni, hogy az elmaradt ígéretek, így például a WinFS fájlrendszer integrálása fontos kérdés marad a jövőben. Szerinte az ingyenes és kereskedelmi szoftverek együttélése tovább folytatódik, és ahogy eddig is, a jövőben is megférnek majd egymás mellett, akár a vállalat saját portfóliójában.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Cens #31
    Hát érdekes dolgokat olvastam itt, szerncsére az idő igazol majd igazán bár kit is. DirektX futtatható Linux-Unix rendszeren. Az OpenGl egy igen jó megoldás a 3D bizonyos leképzési formájára. A fenti cikhez;a kuty és a macska szerelmi vajudását nézhetjük, örüljünk neki. A baj csak az, hogy ebböl az jön ki, hogy megszünik egy ingyenes szabad platform a szoftverek birodalmában. A microsoft ügyesebben nem tehetett volna szert erre a licencre.
  • CyrSyS #30
    Te Blackrose miért nem Core 2 Extreme CPU-t vettél?
  • Supremo #29
    Vagy ez van, de nekem van egy olyan érzésem, hogy hibrid OS fog ebből születni! Valamiért úgy érzem, hogy az MS megcsinálja majd a grafikus részét, a Novell esetleg meg aládobja a linuxos kernelt és egyéb finomságokat. Ha megtörténik, akkor ugyancsak az MS nyer vele.
  • medawo #28
    Szerintem előbb olvasd el a cikket mielőtt hülyeségekkel dobálóznál. A Unix ingyenes. Éppen ezért kevesebb összegbe adtak el Unixos szervereket. Mivel így csak a szervert kell megfizetni az oprendszert nem. Amúgy az ilyen álhírek nagyon is jellemzőek a pcforum.hu-ra.
  • fflx #27
    gondoltal mar arra, hogy szerverek sokasagan van valamilyen linux, amiert senki soha egyetlen fillert sem fizetett es legalis?

    mig ugyanerre a feladatra a windows small businesst szazezrekert vesztegetik?
    (persze megertem en, hogy a microsoftnak es reszvenyeseinek csak az arbevetel szamit)
  • Magiszter #26
    Így van. Mert én még csak olyan embert hallottam aki elkezdte dícsérni a linuxot miután felrakta :P
  • DjDano #25
    De igaz: Letaszította trónjáról a Unixot a Windows
  • aDannyBoy #24
    Vírus is megmondta: "a csöves kukoricák lepaktáltak a kistáskákkal" :D
  • Sanyix #23
    Már megint olyan adatokra hivatkozol, ami nem igaz, de ezt már megszoktuk tőled :)
  • Indigo #22
    Úgy teszel, mintha a redmondi gyökerek nem perelnének mindig mindenkit minden pitiáner sz.rért... Mellesleg sokan letettek "forradalmi" dolgokat, M$ meg csak lopkodta az ötleteket, aztán a jó marketing meg a jó ügyvédek sikeressé tették őket. Ennyi.