Berta Sándor

NFC technológia - áttörés 2010-re

A stájerországi Gratkornban gőzerővel dolgozik a holland Philips elektronikai konszern a Near Field Communication (NFC) vezeték nélküli adatátviteli technológia tökéletesítésén. Az elemzők legújabb becslése szerint az NFC 2010-re hódíthatja meg a világot.

Amennyiben minden a Philips és partnerei tervei szerint alakul, néhány éven belül a technológia nem csak a mobil készülékekben és a PC-kben, de akár a bank- és hitelkártyákban is megtalálható lesz. A fejlesztők szerint az NFC felhasználási lehetőségei gyakorlatilag korlátlanok. Legyen szó akár információcseréről, akár egy intelligens koncertplakátról, buszmenetrendről, reklámról, vagy a szupermarketekben és a közlekedési eszközökön való fizetésről, a Near Field Communication szinte bárhol megállhatja a helyét.



Maga a technológia az RFID rádiótechnikás azonosításra épül, azonban azzal ellentétben az információcsere csupán néhány centiméteres távolságra korlátozódik, így jóval biztonságosabb nála. A Philips és a Visa nemrég lezárt közös tesztjében a kutatók arra keresték a választ, hogy lehetséges-e a technológia felhasználásával tranzakciókat végrehajtani? A válasz egyértelműen igen volt. A szakemberek a próbavásárlások alkalmával egy NFC-kompatibilis mobiltelefonnal fizettek egy kávézóban, majd letöltöttek egy filmelőzetest a készülékre, otthonról a televízióból rendeltek különböző árucikkeket és végül egy NFC-kompatibilis intelligens poszternek köszönhetően információkhoz jutottak egy koncerttel kapcsolatban.

Az embereknek tetszett az új technológia, egyszerűnek és könnyen elsajátíthatónak találták. Szokni kellett azonban, hogy a mobil készüléket teljesen a pénzkiadó automata közvetlen közelébe kellett helyezniük. Az NFC-t korábban sikeresen tesztelték a németországi Hanauban, ahol kétszázan így fizették ki a közeledési jegyüket. Hasonlóan kedvezőek voltak a tapasztalatok a franciaországi Caenben is, ahol a bevásárlások utáni fizetéseknél vizsgázott kitűnőre a technológia. A France Telecom a sikeres tesztek után a helyi Lafayette- és Monoprix-áruházakban már be is vezette az új megoldást és ennek köszönhetően gyorsabbá váltak a pénztári fizetések, illetve ezzel párhuzamosan eltűntek a pénztárak előtt korábban kígyózó sorok. Az USA-ban az Atlanta Thrashers jégkorong- és az Atlanta Hawks kosárlabda-csapat szurkolói szintén megkedvelték az NFC-t, hiszen így a mobiltelefonjukkal fizethetik ki a jegyek árát és a csapataikkal kapcsolatos újdonságokat is a készülékeikre továbbítják.

A Near Field Communicationt a Philips mellett támogatja a Sony, a Nokia, a Texas Instruments és a MasterCard is. A Philips szakemberei a kedvező tapasztalatok után kijelentették: 2010-re végleg meghódíthatja a világot az új technológia.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • RealPhoenixx #23
    Loga: ne aggodj, eppen azert irtam a valaszomat amit irtam, de ezekutan felmerul a kerdes: te egyaltalan erted amit irtam?? :)

    Beke :)
  • loga #22
    Te értetted is hogy mit írt irkab1rka amire te válaszoltál?
    Mert azt mondja roviden:(és érthetően)
    Nem a biztonságtol fugg hanem az emberek rosszindulatatol, hogy valami biztonsagban marad-e vagy sem.
    Szvsz en igy ertelmeznem
    Beke.
  • RealPhoenixx #21
    Lazly: irtam neked privit, olvastad?
  • RealPhoenixx #20
    Irkabirka: en meg orulok annak, hogy ennyire bizol minden fele jott ment szolgaltatonak es embernek, az ilyenek beallitottsagu emberek miatt dagad vastagra a penztarcaja azoknak, akik lopnak, csalnak es hazudnak, s az atlagnak ill. az alatt levoknek meg ezert nincs vagy csak nagyon keves a penze.

    LD: Nehany politikus es azok ceget, ill. akar nagyobb kulfoldi tokeerovel rendelkezo cegeket is lehetne mondani -konkretumokat irtam, de inkabb kitoroltem, mert nem szeretnem magam elasni az otleteimmel egyetembe, ilyen forumosdi dolgok vegett :)


    NB: kesobb aztan sirhatod vissza a penzedet, meg konyoroghetsz hogy neked ilyen meg olyan rosszul megy ezert vagy azert, illetve perelheted is, mint ahogy egy esetben az illeto egy orszag miniszterelnoke lett, ill. egy masik esetben pedig hiaba emlegettem hogy egy befizetesem megtortent, csak eppen a szamlamat kidobtam a befizeto helysegben bizalom vegett, ujra kifizettettek velem azt a jopar 10e forintot, s nem mondhatom hogy hagyjanak mar olyan kis osszeggel, mikor nemregen mostak kozel 35 milliard forintot tisztara; egy fityinget sem kapsz/kapok utana vissza

    Szval ennyit a bizalomrol, s szerintem meg gondolom az ertelmisegiek tobbsege szerint neked inkabb van mit tanulnod :)

    /es ha meg mindig a bizalomra epitesz, akkor van egy jo ajanlatom neked: adjad nekem a vagyonodat, az osszeset, es ugy megforgatom, hogy 1 ev mulva, "hidd el jol olvasod vissza": 1 milliard dollart kapsz cserebe erte -csak ne csodalkozz ha megsem talalsz meg- (szval en nem ilyen igergetos tipus vagyok, az mas kerdes hogy megbizhato tipus vagyok, viszont a profit ehseg nagy, s ebbol adodoan sok emberben, es sok cegben nem lehet megbizni, a mamut cegekrol ekkor meg szot sem tettem)/

    OK?? -ertheto volt az okfejtesem?

    Szioka Birka, legyel jo :)
  • irkab1rka #19
    Örülök, hogy azt hiszitek, hogy az adatátvitel titkosságát a kódoláshoz használt algoitmus bonyolultsági foka és nem az eszközt használó emberek becsületessége hasznározza meg.
    Innen látszik, hogy diploma után is van még mit tanulni
  • RealPhoenixx #18
    A kulcscseres cucc nem okes 2-os rendszerben, csak 2 szemelyes bizalmas kozles eseten az, lehet egyebbkent 2-onel sokkal de sokkal tobb szereplos is a cucc, bizonyos szamu szereplo kiesesevel is.

    Ennek reven rekonstrualhato az adat egy adott meretu csoport n elemenek hianyzasa eseten is, de ha n egy adott erteknel nagyobb, akkor mar nem rekonstrualhato, illetve letezik olyan is, hogy RSA jelleggel vedesz egy adatot mondjuk banki alkalmazott vedi neked, de egy 1el magasabb szintu szemely ha tegyuk fel megvallik az alkalmazottol, aki mondjuk sajat kulcsaval hitelesitetten dolgozik, akkor azok az adatok amelyeket az alkalmazott dolgozott fel, nem vesznek el, a lenyeg hogy a gyakorlatban meg nincsen rendesen kidolgozott ilyen vonulatu rendszer es en meg e fele a terulet fele akarok tendalni, arrol nem beszelve, hogy hiaba oldottak meg nehany kulfoldi orszagban az utazas kifizeteset mobilon keresztul, en ilyen szolgaltatast a mobil szolgaltatoktol azert sem igenylek, mert pl ha sms szolgaltatast veszel igenybe mint mondjuk valamilyen ertekesito, akkor is a kapzsi tarsasag leveszi a felet a cuccnak ertekben, szval en nem epitenek a jelenleg meglevo mobil szolgaltatokra, csak ok probaljak meg azt, hogy mindenki tolluk fuggjon, na ez az amit nem szabad hagyni.

    Es akkor erre irhatnam azt, hogy lasd: AT&T esetet
  • LowEnd #17
    A kulcscseréhez nem jó a "két lakatos" módszer? És az ügyes füles megcseszheti a lehallgatását.....

    (jójó tudom, kevés reverzibilis és keverhető algoritmus van.... de ez már megoldott nem? és gyakorlatilag a kulcs lehet ugyanakkora mint a küldendő adat, szóval elvileg is feltörhetetlenné lehet tenni a kommunikációt (lehallgatással))

    - egy kontár -
  • mrzool #16
    "Egyebkent neten tudsz valami irast errol a Shannon -fele OTProl?"

    Alapvetően gugli, de nem egy nagy dolog. Veszel egy valódi random kulcs-streamet, majd a titkosítandó bitsorozat minden egyes bitével XOR-olod. A dekódolás ugyanez. Matematikailag bizonyítottan tökéletes a titkosítás, hiszen a kulcs és az adat kölcsönös információja = 0.

    Más kérdés persze, hogy gyakorlati életben nagyon kevés helyen lehet ezt használni, a kulcsmenedzsment iszonyú parás.
  • [HUN]PAStheLoD #15
    Igen, igen.. tudjuk, 1984, mi is olvastuk. Viszont már 2006 van :D:D

    Plusz ha ennyire félsz az ilyenektől, költözz ki az erdőbe, oda nem megy busz :D
  • MacrosTheBlack #14
    Melyik algoritmussal dolgoznal a kanonikus alakra valo visszafejtesen?
    Én ezzel: