Berta Sándor

Snowden: az adatvédelem önvédelem

Videokapcsolat segítségével Edward Snowden is jelen volt a re:publica nevű berlini konferencián.

Az eredetileg 400 emberre tervezett előadásra 600-an tódultak be, mely eredetileg egy beszélgetés lett volna közte és egy oxfordi internetes intézet igazgatója, Luciano Floridi között, de valós eszmecsere helyett részéről inkább csak kinyilatkoztatások hangzottak el. A PRISM-ügyet 2013 júniusában kirobbantó Snowden szerint a magánszféra jelenti minden más alapvető jog és a szabadság alapját. Az adatvédelem egyúttal önvédelem és az individuális személyiség védelme is. Snowden úgy vélte, hogy a véleményszabadság nem jelent sokat, ha valakinek nincs elég tere arra, hogy háborítatlanul gondolkodhasson különböző dolgokon, de ugyanez igaz a vallás- és a sajtószabadság esetében is.

Az aktivista nem hiszi, hogy az embereknek mindegy lenne, hogy mi történik az adataikkal. Akinek nincs mit titkolnia, annak nagy valószínűséggel nincs is mit mondania. Amennyiben a magánszférájukat most nem védik meg a felhasználók, akkor az nagy valószínűséggel örökre elveszik a társadalom számára, az alapvető jogok ugyanis nem csupán individuális, hanem kollektív lehetőségeket is nyitnak az emberek előtt. Snowden hangsúlyozta továbbá, hogy a távközlés és az internet kétélű kard, mert egyrészt lehetővé teszi a távolságok áthidalását és összeköti az emberi szíveket, ezáltal érdekközösségek alakulhatnak ki, de ez csak az érem egyik oldala. Figyelmeztetése szerint az emberek közötti kapcsolat pusztán a kommunikáció ténye alapján, metaadatainak segítségével feltérképezhető.


A sokak által egyértelműen orosz ügynöknek tartott egykori elemző azt mondta, hogy szívesen hazatérne az Amerikai Egyesült Államokba, ha ott biztosítanák neki a tisztességes tárgyalást. Nem Oroszországban akart elsősorban menedéket kérni, de a 21 más államba elküldött menedékkérelmei közül eddig egyet sem fogadtak be. Jelenlegi legjobb reménye Izland, ahol a miniszterelnök belebukott a panamai offshore számláiba, és ezzel együtt megerősödött a Snowdent erősen támogató helyi kalózpárt.

A megfigyelések legnagyobb veszélyének a hatalomkoncentrációt tartja, hiszen mindössze az NSA és brit partnere, a GCHQ néhány alkalmazottja elég emberek tönkretételéhez. Egy kérdésre, miszerint a cégektől vagy a kormányoktól kell-e jobban félnünk, azt válaszolta, hogy ugyan előbbiek visszaélései sokkal gyakoribbak, de utóbbiaké súlyosabbak, hiszen adott esetben akár rakétákkal is érvényt szerezhetnek az akaratuknak. Snowden végül leszögezte, hogy nagyon fontos az átláthatóság, hogy demokratikus módon ellenőrizni lehessen az állami szerveket.


Oliver Stone filmet csinált a történetéből, ez az első trailer

A kiszivárogtatások óta sok víz lefolyt a Dunán, de egyik kormányzat sem fogta vissza önkéntesen megfigyelő-kapacitását, és a jogrendszer is támogatja azt. Az átlagemberek máig nem tudják mire figyeljenek, hogyan védjék meg magukat. A tömeges megfigyelésekről szóló vita elsősorban politikai kérdés, nem pedig technikai. Ugyan a felhasználóik bizalmának elvesztésétől tartó vállalatok egyre-másra lépnek fel aktívan a kormányok ellen - lásd például az Apple telefonfeltörést megtagadó reakcióját vagy a csevegőprogramok gyors titkosítását - de ennek az egész kérdésnek nem szabadna egy kormányzatokkal szembeni macska-egér játéknak lennie, ilyenformán nem is lehet informatikai megoldásokkal reagálni rá.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • caius marius #11
    Ez a képlet nem olyan egyszerű mint ahogyan beállítod. Én nem az országról beszéltem hanem az államról. A kettőt nem szabad összekeverni! Egyébként én pl. soha nem vágytam az ameriai egybesült államokba. Esetleg Alaszkába elmennék, de azt hiszem az nem pont az a hely amit az amerikai álom megtestesítőjeként jelölnének meg az emberek. Utálom az államot, a történelmét, azt ahogyan az őslakosokkal bánnak. Az egész egy visszataszító kaki. Én hamarabb mennék az oroszokhoz mint az usába.
  • Cat #10
    Egy ország nem lehet gonosz, és nyilván minden hatalomnak vannak érdekei.

    Egyébként borzasztó egyszerű a képlet: emberek milliói akarnak az Egyesült Államokban élni, viszont Oroszország csak a Közép-Ázsiai "isztánok" szegény népe számára vonzó.
  • caius marius #9
    És vajon ez a szar miért nem hagyja a szerkesztést?
  • caius marius #8
    Te komolyan azt képzeled, hogy az az állam ami jelen állás szerint felelős a legtöbb kirobbantott háborúért, ami éppen most viszi bele a világot a harmadik VH-ba, aki milliószámra okozza a kínt, az az állam nem öl meg bárkit és nem pusztít el bármit ami a vélt érdekeit veszélyezteti?
    Az usákoknál jelen állás szerint, nincs elvetemültebb és gonoszabb állam. Talán csak izrael. De persze azokat is ők pénzelik. Litvinyenkót egyébként sokkal inkább az angoloknak állt érdekében eltüntetni. Nyemcov megölése is inkább a hírverés miatt kellett. Tény, hogy Putyin erős kézzel kormányoz az is tény, hogy ez az amerikaiaknak, akik Jelcin kormányzása alatt már a kezeik között érezték az orosz olaj és gáz készletek hasznát, ez nagyon fáj.
    A hatalom gyakorlása és megtartása, annak természetéből adódóan sajnos mindig áldozatokkal jár. A nemmindegy az az, hogy ez az áldozat mennyi. Az amerikai egyesült államok dilettáns kormányzása felmérhetetlen károkat okozott és okoz a világnak! Felsorolni is nehéz, hogy ez a multiktól vezérelt szörnyszülött bábállam mennyi háborút robbantott ki!
  • caius marius #7
    Te komolyan azt képzeled, hogy az az állam ami jelen állás szerint felelős a legtöb kirobbantott haborúért, ami éppen most viszi bele a világot a harmadik VH-ba, aki milliószámra okozza a kínt, az az állam nem öl meg bárkit és nem pusztít el bármit ami a vélt érdekeit veszélyezteti?
    Az usákoknál jelen állás szerint, nincs elvetemültebb és gonoszabb állam. Talán csak izrael. De persze azokat is ők pénzelik. Litvinyenkót egyébként sokkal inkább az angoloknak állt érdekében eltüntetni. Nyemcovból megölése is inkább a hírverés miatt kellett. Tény, hogy Putyin erős kézzel kormányoz az is tény, hogy ez az amerikaiaknak, akik Jelcin kormányzása alatt már a kezeik között érezték az orosz olaj és gáz készletek hasznát, ez nagyon fáj.
    A hatalom gyakorlása és megtartása, annak természetéből adódóan sajnos mindig áldozatokkal jár. A nemmindegy az az, hogy ez az áldozat mennyi. Az amerikai egyesült államok dilettáns kormányzása felmérhetetlen károkat okozott és okoz a világnak! Felsorolni is nehéz, hogy ez a multiktól vezérelt szörnyszülött bábállam mennyi háborút robbantott ki!
  • Cat #6
    Ezt azért én nem jelentém így ki kereken, vannak nem elhanyagolható jelek rá, hogy csak hazament. De hogy emberi nagyságról beszélni egy olyan embernél, aki egy olyan diktátort fényez az orosz tévében tizmilliók előtt, aki egyértelműen rosszabb, mint az NSA/GHCQ együttvéve, az biztos hogy hülyeség. Nyugaton tudjuk hogy megfigyelnek, míg oroszoknál tudjuk hogy adott esetben meg is ölnek (Litvinyenko poloniumos ügye, Nyemcov nyílt utcán, a Kreml előtt történt kivégzése, ellenzékiek százainak börtönbe zárása stb.)
  • caius marius #5
    Mi van beszari fáj, hogy nem mindenki olyan szar mint te? Civilizáció elárulója? Setét vagy...
    Snowden felválalta, amire csak nagyon kevesek képesek az egész életét eldobta, hogy kitörjön a lehajtott fejű birka létből. Te, aki itt a kényelmes fotelodból fikázod, valószínűleg nem vagy képes még arra sem, hogy emelt fővel beszélj. Ostoba...
  • gombabácsi #3
    nem zombik fognak jönni (mert azok csak a mesékben vannak), hanem emberek.
    és hát a mesékből tudjuk hogy a zombik bénák, az emberek viszont nem
  • jkedzs #2
    engem nem érdekel ki mit ír/mond. second-hand bullshit.
    HOL LEHET NÉZNI??
  • Ender Wiggin #1
    Se net, se okostárgyak, aztán kiköltözni az erdő közepébe, halmozni a fegyvereket, konzerveket és a benzint. Aztán jöhetnek a zombik.