MTI

Két éve leplezte le az NSA-kémkedését Edward Snowden

Edward Snowden, aki két évvel ezelőtt leleplezte az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titkos adatgyűjtési gyakorlatát, nyilvánosan üdvözölte, hogy a világ közvéleménye ráébredt a tömeges megfigyelések veszélyére, és hogy végre előrelépések történtek a magánélethez való jog védelmében.

A Moszkvába szökött amerikai informatikus erről szóló írását a francia Libération, az amerikai The New York Times, a német Der Spiegel és a spanyol El País közölte. "Az erőviszonyok kezdenek változni" - hangsúlyozta Snowden Győzelmeink címmel megjelent publicisztikájában. Az NSA egykori munkatársa üdvözölte, hogy két évvel az amerikai titkos adatgyűjtő programok leleplezése után megjelent egy "terror utáni generáció, amely elveti azt a világlátást, amelyet egyetlen rendkívüli tragédia határoz meg". Szerinte a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli támadások óta a politika "most először fordít hátat a reakciónak és a félelemnek, és inkább az ellenállóképességet és az értelmet választja".

Snowden az amerikai szenátusban kedden megszavazott Freedom-törvényre utalt, amely 2001 óta először korlátozza az NSA azon gyakorlatát, hogy tömegesen és válogatás nélkül gyűjtse a telefonhívások címzettjeire és időtartamára vonatkozó metaadatokat. Snowden a védelmet biztosító technikai intézkedések fejlődését is üdvözölte. Ezek az új technológiák "lehetőséget teremtenek a magánélethez való jog alapján a védelemhez, megóvják a hétköznapi állampolgárokat azon önkényes törvények alkalmazásával szemben, amelyek nem tartják tiszteletben a magánéletet" - véli az NSA volt informatikusa.


Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy "a magánélethez való jogot más programok és hatóságok továbbra is veszélyeztetik". Kiemelte az olyan kormányokat, amelyek a technológiai vállalkozásokra nyomást gyakorolnak annak érdekében, hogy azok információkat adjanak át az ügyfeleikről, illetve "a legnépszerűbb internetes szolgáltatásokat" nyújtó vállalatokra azért, hogy az NSA adatgyűjtési programjainak partnerei legyenek. Snowden elítélte, hogy a "titkosszolgálati vezetők" Ausztráliában, Kanadában és Franciaországban arra használják fel "a közelmúltban történt tragédiákat", hogy "új, beható jogköröket szerezzenek maguknak, annak ellenére, hogy egyértelműen bizonyítható, hogy ezekkel nem akadályozhatók meg a terrortámadások".

A francia parlament jelenleg tárgyalja azt a törvényjavaslatot, amelyet a 17 áldozatot követelő, januári párizsi merényletsorozatot követően nyújtott be a kormány a titkosszolgálatok jogköreinek kiterjesztéséről. Kanadában hasonló törvényt fogadtak el az ottawai parlamentben tavaly októberben történt lövöldözést követően. Az NSA-nek a Patriot törvényre hivatkozó tömeges adatgyűjtési gyakorlatát 2013-ban fedte fel Edward Snowden, mielőtt Moszkvába szökött. Az Egyesült Államok kémkedés miatt azóta is körözi. Egyesek árulónak, mások hősnek tekintik.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • VolJin #18
    Na most konkrétan mi volt a kifogásolt rész, ami hanyatlásra utal az esetemben?

    Egyszerűen annyira ledöbbentem, hogy valaki fejben levezette, hogy mondjuk a lehallgatásokban az a veszélyes, hogy a túlnépesedés miatt a diktatórikus kormányok majd csinálnak valamit.
    What?

    Nem, az a probléma, hogy a cégeknek ellopják az üzleti adatait, a befolyásos és vagyonos embereket meg titkaik megszerzésével zsarolhatják.
    Mert az átlagember életének titkai pont nem érdeklik őket.

    Na most akkor ebben mi az ilyen-olyan hanyatlásom?
  • ugh #17
    Szornyu latni, ahogy naprol napra hanyatlassz, csuszol lejjebb es lejjebb agyilag....
  • VolJin #16
    Vigyázat, a villnykörtébe kamerát szereltek, úgyhogy dugás előtt ne feledd lekapcsolni, mert észreveszik, hogy túlakarsz népesedni!
  • VolJin #15
    Ennek mi köze van a túlnépesedéshez?
    Mellesleg Snowden nem azt leplezte le, hogy loggolják a telekommunikációt, mert az eselon (hogy a faszba írják), az az USA/Kanada/Nagy-Britannia rendszer eddig is közismert volt, hanem az, hogy bepoloskázták az EU csúcsot.
    A te ,agánéletedet pont telibeszarják. Te csak akkor leszel fontos cél a számukra, ha olyan körókbe kezdesz el mozogni, akik felakarják robbantani a nagykövetségüket, és rendelsz három tonna műtrágyát, miközben van három muskátlid a panel párkányán.
    Ezen kívűl a nagyválalatok titkai nincsenek biztonságban. De a magánéleted pont le van szarva.
    A túlnépesedéa meg vicc. Az kongó problémája, nem a miénk.
  • Zoliz #14
    Mindenki meg van figyelve aki rácsatlakozik az internetre, a nyomozók a logokban utólag is majdnem mindent láthatnak. Ha krizishelyzet alakul ki a túlnépesedés miatt, akkor bármelyik diktatórikus kormány felhatalmazhatja saját magát, hogy kutakodjon az állampolgárai kattintásaiban és gépeléseiben. Nem nehéz rájönni, hogy az egyetlen megoldás a szabad magánéletre a kamerák elől elmenekülni és nem rácsatlakozni az internetre. Én ezért szeretem az OFFLINE életet és felhős megoldásban soha nem tárolnék privát adatot. nincs Dropboxom se, ahová regisztrálok álnévvel teszem. Jó szabadnak lenni..
  • heist #13
    Nem értesz te semmit sem.
    Menjél Éden Hotelezni...
  • ugh #12
    Majd akkor lesz baszki amikor valakinek az utjaban leszel.
    Amugy jol fizet az usa kovetsege ezekert a kommentekert?
  • ugh #11
    Nem sotet.
    Fizetett kommentelo.
    Ennyire hulye meg egy kacsaszaju valosagshow fuggo plaza ringyo se kreten...
  • Tarathiel2 #10
  • Fernandooo #9
    :DDDDD Úristen, a hétköznapi agymosott droid mintaképe. Írj még kérlek, szeretnélek tovább tanulmányozni!