66
  • lammaer
    #66
    A prey elfogyott volna? Nem ez az?

    Persze meg lehet csinálni hogy elfogyjon egy digitális játék (mesterségesen, limitálvaa kulcsok számát) de miért lőné lábon saját magát egy játékfejlesztő ezzel?
  • molnibalage83
    #65
    Azért hozzá tenném, hogy a Cyberpunk 2077 az sanszosan ez alól kivétel lesz, ahogy a Dying Light 2 és a Wasteland 3 is. Túl jól sikerült az elődeik vagy a kiadó egyéb játékai.

    De pl. minden más másodvonalasabb játék esetén nem kapkodok. Full árat nem ér meg a TR utolsó része, de ha 2 év múlva 66%-ért full DLC-sen utánamvágják, akkor jöhet. Az 2013-as TR-t is így tudtam le. Frostpunk? Hiába lett nálam istenkirály a TWoM, ez annyira nem mozgatott meg főleg a kritikák fényében.

    Hova kapkodjak, amkor a BG szériát 16 év után sem kezdtem még el? Mikor már megvan az alap és EE is GoG-on fillérekért? Az NWN-hez is a Tortured Hearts és n+1 MOD-ra soha nem volt idő. Lehetőség annyi, mint a tenger.

    ui. A Prey első része digitálisan elfogyott, mert olyanra csinálták. Nem kapni sehol. Sehogy. Legalábbis az otherworldos kritika idején még így volt.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.02.26. 17:51:09
  • TokraFan
    #64
    Dehogynem, azzal, akkor, pont így nem értettem egyet! Hol olvastad ezt ki a sorok közül? De ismétlem, nem a jogszerűségét vitatom! Az Epic esetén sem. És bár maximálisan piacgazdaság párti vagyok, azon belül azért az erkölcsös magatartást favorizálom, az "adjuk el az anyánkat is profitért" típusúval szemben. Nyilván, az Epic-éhez hasonló döntés működőképességét majd a piac fogja díjazni, vagy éppen elkaszálni, de addig is, azért egy fórumon remélem leírhatom a véleményemet a kérdésről?!
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2019.02.26. 17:44:08
  • TokraFan
    #63
    "Én simán úgy kerülöm ki a drága játékok problémáját, hogy 2,5 éve, ha veszek újat, akkor is 1-2 év késéssel sale-en."

    Ezzel maximálisan egyetértek! Én is így csinálom, szökőévente van 1-1 cím, aminél kivételt tszek, iilyen lesz pl. a Cyberpunk 2077, de az is csak azért, mert a CD Projectben eddig még nem csalódtam soha.

    Illetve pontosan...Szinte minden 0-day játék bugos. Sok esetben kell vagy fél év, mire kvázi befejezik rendesen. Ilyen körülmények között, nem sok értelme van azonnal megvenni. Az előrendelést pedig nem is értem, maximum ha adnak valamennyi árkedvezményt, de sok esetben ez sincs, csak valamilyen extra tartalom, ami nem sokat szokott érni. Előrendelésnek a fizikai érában volt értelme, mert elfogyhatott. A digitális nem fogyhat el, tehát semmireől nem marad le senki, felesleges előrendelni.
  • molnibalage83
    #62
    Nem te vagy az egyetlen, aki nem érti...
  • muerte2
    #61
    Nem ertem, hogy miert gond az hogy az EPIC - en van.
    Mennyibol tart azt a xart felrakni a steam melle...
  • molnibalage83
    #60
    Ha nem válik be az Epic, akkor azzal is ez történhet. Viszont érdekes, hogy te ezen a történelmi példán nem háborodsz fel, de bezzeg az Epic történeten igen úgy, hogy az ES használata INGYENES....
  • molnibalage83
    #59
    Semmit nem kellett átszabni te. Pl. egy ipari üzem terve is egy papírhalom, de szellemi jogvédett termék. Pont, mint a szoftver. Annak is van forráskódja, amit ki is lehet nyomtatni. Az a szoftver terve. Ha lemásolsz egy tervet és engedély nélkül gyártasz belőle, akkor bizony az bűncselekmény. A szoftver annyiban különleges, hogy mivel futtatod az eszközön magát a terméket lehet úgy sokszorosítani, hogy a licenszelt használatát ki lehessen kerülni.

    Ha ennyire analfabéta vagy a témában, akkor szerintem ne akard már osztani az észt, ahol láthatólag neked nem jutott sok.
  • molnibalage83
    #58
    Én simán úgy kerülöm ki a drága játékok problémáját, hogy 2,5 éve, ha veszek újat, akkor is 1-2 év késéssel sale-en. Attól, mert később játszom ki nem csökken a játékélmény. A W3-at kiadáskor megvettem eleve 20 EUR-ral olcsóbban a GoG-lon a Steamhez képest, mert azt eleve leárazásnak éreztem (és egyből az 1 és 2 után akartam végigtolni.) Viszont a két kieget bizony csak sale-en vettem meg...

    A Frostpunk eleve nem AAA kategória, de amiket hallottam róla még az is csak sale-es vétel lesz, ha majd -50% tája lesz és a többi extra is kész lehet hozzá, mint anno a This War of Mine-hoz.

    Baromira megéri később venni, mert nemcsak, hogy olcsóbbak a játékok, de amilyen minőségben gyártanak ma játékot addigra talán fel is patchelik annyira, hogy ne egy bughalom legyen az egész. Persze egyes játékokon az sem segít, ha alapvetően elkúrták az egészet. (Lásd FO 76).
  • molnibalage83
    #57
    Ez a leghető legkárosabb és legostobább dolog, amit mondhatnál. Az emberiség nagy részének nem telik Ferrarira. Ezek szerint, ha ők ellopják, az nem lopás, mert úgysem vennék meg

    OMG.

    A szoftver előállítása is pont úgy munkába kerül, mint egy autóé. Csak azért, mert kvázi szinte 0 költséggel sokszorosítható, attól még szellemi termék, aminek előállításának van munkabér és infrastrukturális költsége is.

    A legostobábba warezhuszár maszlagot tolod itten.
  • TokraFan
    #56
    Egyetértek, ráadásul semmiféle monopol helyzet nincsen, és nem is volt. Vannak más kliensek, csak a GOG-ot leszámítva senkit nem érdekeltek azok se, beleértve az Origint és a Uplay-t is.

    Egyébként én még emlékszem arra a sztorira a 90-es évek elején, amikor bejött az országba a műholdas televíziózás, és egy mostanival megegyező "zseniális" üzleti húzásból volt országos botrány. Történt ugyanis, hogy az akkor havi előfizetéses modellben utazó, gyakorlatilag felhasználókkal nem rendelkező, a vételhez kódkártyát és dekódert igénylő "Multichoice" nevű cég, megvásárolta valmelyik nagy focimeccs (vagy egy egész EB/VB, erre már nem emlékszem tisztán), kizárólagos közvetítési jogát az állami TV elől, mert ezzel a kényszerrel akart új előfizetőket szerezni. Jogilag megtehette? Természetesen! Csakhogy a magyar lakosság 1%-ka rendelkezett dekóderrel a közvetítés előtt pár héttel, és venni sem szándékoztak már csak azért se, így a mérhetetlen felháborodáson kívül nem értek el semmit. Ja de, egy valamit mégis. A cég magyar képviselete fél éven belül tönkrement, és kivonult a magyar piacról.
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2019.02.26. 06:22:40
  • b-type
    #55
    Emlékszem annak idején mennyire bírtam hogy lefrissíti a játékot a steam, nem nekem kell a faxom tudja milyen patch-t összeszedni és sorba felpakolni, nem mondom hogy könnybe lábadt a szemem, de valami hasonló :)
    egyébként full áll rám amit írsz, csak nekem a Subnautica miatt volt fent az Epic.
    Nekem spec könnyebb lenne ha csak a steam lenne, nem igazán érdekel az egészséges piac ha annak egy több éves szpás az eredménye, mert a játékaim egy része itt, ott, meg amott van, de van hogy egy játékcsomag több helyen (HoMM sorozat részei pl (Uplay-GoG)., vagy a Fallout-k).
    Az hogy a monopolhelyzet kezelve legyen azt meg oldják meg, ..de nekem az lenne a legkényelmesebb ha minden egy helyen lenne, én a steam-t megszoktam a közösségével, piacával, modder tartalom kezelésével, könyvtárszerkezetével..stb.
  • ostoros
    #54
    Na, jó éjt.
  • ostoros
    #53
    Az a törvényszerűség nem egészen így működik. Nagyon sokan követnek más stratégiát, és nem követik a piaci árat, hanem alá mennek, mert fontosabb nekik a vevőkör bővítése.
  • ostoros
    #52
    A jogot csak egy kicsit át kellett ehhez szabni, és a politikusok boldogan megtették, amikor ez a probléma először felmerült, cserébe vastagon ment a lé a zsebükbe...
  • TokraFan
    #51
    Jogi értelemben nem, mert más munkáját, illetve saját befektetett pénzén létrehozott javait használod fizetés nélkül. Tehát lopásnak minősül! A játék esetén eleve használati jogot veszel, a másolás itt nem azt jelenti, hogy készítesz a nulláról egy ugyanolyat. Az inkább iparjogvédelmi kérdés lenne. Ezt csinálja Kína pl.

    Törványszerűség az, hogy a termék/szolgáltatás piaci árát a kereslet/kínálat aránya határozza meg! Senki nem fog 100Ft-ért adni valamit, amit el tud ani 1000Ft-ért is! ILyen eccerű.
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2019.02.25. 22:55:28
  • ostoros
    #50
    Ez egy közgazdasági törvényszerűség volt amit az előbb írtam, TUDOD? Annak a kapitalizmusnak az egyik alaptétele, amit általában TE fetisizálsz, amire kiszoktad verni!
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2019.02.25. 22:54:30
  • TokraFan
    #49
    "Lehet olyan stratégiát csinálni, hogy a dolgomat drágán árulom, és cserébe keveset adok el, mert kisebb a piacom. Vagy olcsóbban árulom, és nagyobb lesz a piacom, többet adok el. "

    Ez is tipikus magadból kiindulás. Az meg sem fordul a fejedben, hogy drágán, sokat adnak el? Leképezed a világot abból, hogy te mekkora összegből élsz, holott ez kb. senkit nem érdekel, legkevésbé egy piaci szereplőt. A kiadó pontosan tudja, mit és mennyiért lehet eladni? Pontosan tudja, hogy makro léptékben mekkora a vásárló erő, és ez határozza meg az árakat. Tehát ha valami 60Euro, akkor az azért annyi, mert ennyiért is el tud belőle adni annyit bőven, amennyit szeretne. Akinek pedig nincs ennyi pénze, az majd akkor kerül sorra, ha a cím kifutott, és megkezdődnek a leárazások. Így mindenki hozzájut a saját árszintjén. Pontosan tudják ők, hogy mennyit lehet kérni egy címért. Külön cégek végeznek piackutatást, nem hasraütés szerűen megy ez.
  • ostoros
    #48
    Töredékébe kerül. Aki ezt megkérdőjelezi, az a SAJÁT hozzá nem értéséről állít ki tanulmányt.

    A fasiszta dumád meg irreleváns.
  • ostoros
    #47
    Ne légy már retardált... A BMW-t ha le tudnám másolni, és mondjuk otthon kinyomtatni, akkor tartanánk ott, mint a játékoknál.
  • ostoros
    #46
    "akik Steam-en egyébként megvették volna, csak most a balhé miatt lewarezolják."
    Csak tegyék!
    Nem csak ár létezik. Hanem más megfontolások is. Valaki árérzékenységből warezol, igaz, de valaki meg azért, mert elutasítja az epic-et, vagy a steamet, vagy kényelmesebbnek gondolja, vagy egyszerűen megszokta, vagy mert OTT MINDEN ELÉRHETŐ. Még az is, amit pénzért már nem is árulnak vagyis "legálisan" beszerezhetetlen.

    Ha valaki tényleg úgy gondolja, hogy neki az EPIC gusztustalan annyira, hogy nem hajlandó nekik pénzt adni, ennek ellenére letölti, csak tegye, nincs ezzel semmi baj.
  • TokraFan
    #45
    "Ami nem károsít meg, az nem lopás hiába hisztiznek miatta. Tetszettek volna olcsóbban árulni, akkor talán nagyobb lenne a piacuk."

    Világos, akkor holnap nyugodtan lophatsz magadnak BMW-t is, elvégre, egyébként nem lett volna rá pénzed, tehát nem károsítod meg a gyártót, és még a számodra elvárt 1 milliós árat egy 760i-ért sem tették lehetővé neked, tehát neked ez jár.
    Király gondolatsor, próbáld csak ki holnap a gyakorlatban, aztán viszek neked tejbepapit a sittre!
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2019.02.25. 22:42:38
  • TokraFan
    #44
    "95-ben még dobozos volt a dolog, terjeszteni kellett, legyártani a dolgot, kamionnal kiszállítani, kifizetni a boltos hasznát, meg az ÁFÁ-t stb. Ma, ez nincs. "

    Ismét a teljes hozzánemértés. Szeinted egy Steam méretű store fenntartása mennyibe kerül? A rohadt sok szerverrel, villanyszámlával, hardver beruházással, fejlesztőkkel, mérnökökkel, ügyfélszolgálattal, supporttal, lófasszal? Lehet, hogy fizikailag Te nem látod a dobozt, de attól még az online kereskedelem mögött is kegyetlen költség tényező van.
    Meg talán azt is érteni kéne, hogy egy mai játék elkészítése nem pont annyiba kerül, mint 95-ben. Brutális pénzekből lehet már csak AAA címeket fejleszteni, mert olyan nagyon az elvárások. A kiadók pedig itt kerülnek képbe, mert finanszírozzák a fejlesztést a megjelenésig. Talán megengeded nekik, hogy ha elkészültek, akkor visszakapják a pénzüket. A fejlesztőket pedig senki nem kényszeríti egyetlen kiadóhoz sem. Ők döntenek úgy, hogy aláírnak és belemennek a feltételekbe! Period!
  • ostoros
    #43
    Ami nem károsít meg, az nem lopás hiába hisztiznek miatta. Tetszettek volna olcsóbban árulni, akkor talán nagyobb lenne a piacuk.
    Ez tipikusan a "sűrű fillér vs. ritka forint " probléma. Lehet olyan stratégiát csinálni, hogy a dolgomat drágán árulom, és cserébe keveset adok el, mert kisebb a piacom. Vagy olcsóbban árulom, és nagyobb lesz a piacom, többet adok el.
    Nyugat Európához árazott dolgokat nem fognak tudni jól értékesíteni világszerte, mert a világ nem nyugat európai színvonalon él!

    Persze, lehet a végtelenbe projektálni az eladási számokat, hogy "ha nem töltik le több lesz a pénzem", de ez NEM IGAZ!
    NEM IGAZ! (Kétszer írtam, hogy kiemeljem.)
    Nem lesz több a pénze, mert akkor egyszerűen nem fognak vele játszani és kész. Mellesleg kisebb lesz az ismertsége, ami a valós eladásokat is rontani fogja, vagyis valójában kevesebb lesz a pénze!
  • TokraFan
    #42
    Baszki nem a kiadóról beszélek hanem a fejlesztőről! Te is arról beszéltél, hogy a fejlesztő nem jut pénzhez a kiadók miatt, aztán meg jössz a torrenttel, ami miatt még annyihoz sem jut a fejlesztő. Nem Omarról volt szó, aki amúgy sem vásárolt volna, hanem azokról, akik Steam-en egyébként megvették volna, csak most a balhé miatt lewarezolják. Ezek vevők lettek volna, normál esetben.

    A kommunista dumád meg irreleváns. A piaci árat nem az határozza meg, hogy te mennyit gondolsz reálisnak.
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2019.02.25. 22:29:05
  • TokraFan
    #41
    "Igen, értem a különbséget. De új Opelt is csak az Opel gyárt és az Opel dönti el, hogy milyen módon akarja terjeszteni a saját kocsiját. Ti meg ezen sírtok és fetrengtek."

    Egyrészt, senki nem sír -esetleg te, de az irreleváns most-, én itt véleményt alkotok maximum.
    Másrészt, nem pontos a hasonlatod, mivel ezeknél a megoldásoknál eleve tudvalevő, hogy a terméket hol és milyen feltételekkel lehet beszerezni! A Metro esetében nem erről volt szó, mivel a kiadó feltette Steam-re és az előrendeléseket is fogadta már jóval korábban. Az dolog _jogszerűségét_ én egy percig nem vitattam, örülnék, ha értőbben olvasnál! Azt az üzleti magatartást kifogásoltam, amit az Epic most választott, illetve vitázom veled abban, hogy ez mennyire üdvözlendő magatartás. Annak én is örülök, hogy van a Steam-nek vetélytársa, de azzal nem értek egyet, hogy _kényszerrel_, tehát ismétlem, _kényszerrel_ operáljon!

    versenyről beszélsz...Akkor beszéljünk arról, hogy versenyezzen! Versenyezzen jobb kliensel, jobb közösségi megoldásokkal, jobb árakkal, újításokkal, innovációval, akármivel ami megnyerő és szimpatikussá teszi a felhasználók szemében.
    De ez nem az.

    Egyébként is rossz az autós hasonlatod. Hasonlítani inkább piacteres termékekkel lehetne. Mondjuk Coca Cola-t is kaphatsz bárhol, vagy Danone-t vagy mittudomén mit. És valóban, holnaptól kitalálhatná a Coca & Co. is, hogy egy egyetlen üzeltben veheted majd meg, jogilag nem szólhat bele senki, csak kérdés, mennyire lőné tökön magát vele? Kb. pont annyira, mint az Epic és a Deep Silver.
  • ostoros
    #40
    Lopás? Szánalmas agymosott! Mit veszít el a kiadó, ha indiában letölti a játékot Omár, akinek amúgy sem lett volna rá pénze?
    Ja, hogy szerinted Omár csak dolgozzon többet, ha nem telik neki arra, amit simán lehetne helyileg az ő pénztárcájához igazítva is árulni, mert NEM KERÜL SEMMIBE.
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2019.02.25. 22:21:02
  • TokraFan
    #39
    "ja, és a torrentet nem a kiadóknak/fejlesztőknek szántam megoldásként"

    Világos, mert akkor nem lopod el a fejlesztőtől a pénzt...Ja de!

    "Ja, ha én szidom a kiadót, mert egy szemétláda, az csúnya dolog, de TE unikornis vagy, kösz szépen"

    Felőlem szidjad a kiadót, csak tegyed már logikusan! Az nem logikus, hogy "szarszemételnyomó mert leszedi a fejlesztőt pénzre (mellesleg, ezt is jogosan teszi ha előtte milliókat invesztált a fejlesztésbe), aztán meg leírod, hogy a játékosok lopják csak nyugodtan programot, az nem gond.
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2019.02.25. 22:13:19
  • DrSoong
    #38
    A steamet retek sokan utálják ki ezért, ki azért (játékosok). Ezen felül 20%-ot kell fizetni neki a bevételből. Nyilván aki meg akar venni egy valamit az meg is fogja, ha az pedig a kiadónak egy kevesebb kiadással járó platformon van akkor nyilván több a bevétele is.
    Utoljára szerkesztette: DrSoong, 2019.02.25. 21:04:59
  • ostoros
    #37
    Biztos így van. Jelenleg. De nem véletlenül IT-znek annyira Indiában, nagy IT cégek is oda fektetnek be. Ha a trendek folytatódnak, India szoftverben ugyanaz lesz, mint Kína hardverben, hogy mi marad errefelé, nem tudom. Tervezés esetleg? Meg kutatás, gondolom.
    Meg gyros árusok, arra mindig szükség lesz. :)
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2019.02.25. 20:18:59
  • molnibalage83
    #36
    Csak egy idő után az ár konvergál a "minőséghez" is.
  • ostoros
    #35
    Ott a pont, bár szerintem jelentős az önkizsákmányolás, hiszen egy román fejlesztő simán alá tud ígérni a magyar fejlesztőnek is.
    Az indiai meg a románnak...
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2019.02.25. 20:01:03
  • molnibalage83
    #34
    Egy kelet-európai SW fejlesztő bére igencsak kúszik felfelé, mert az ő munkájának előnye, hogy ki sem kell mozdulnia ahhoz, hogy pont ugyanazt a munkát végezze el, mint egy mondjuk egy USA/UK-ban ücsörgő fejlesztőé. Aláígér 20%-ot az ottani bérnek és azzal itthon elvan.

    A komolyabb SW fejlesztőknél úgy röpködnek itthon is a nettó 600-900k-s fizetések, hogy csak pislogsz.

    Én egy ideig komolyan elgondolkodtam, hogy kitanulom a 3D modellezés saját magam, mert az tipikusan olyan munka, hogy megmondják milyen kell. Beküldöd és ha készen van, akkor fizetnek. Mellékesnek is jó, főállásban se kell tolni.
  • ostoros
    #33
    Szerintem, ha tehetnék, végtelen bevételt "terveznének".

    Mint a könyvkiadók. 70 évvel a szerző halála után, még mindig ömlik a dohány (aminek 8%-a a szerzőé és családjáé, a többi a kiadóé).
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2019.02.25. 19:38:19
  • ostoros
    #32
    Szerintem nem a fóka kevés, hanem az eszkimók túl sokat zabálnak. A túlárazás miatt inkább letöltik az emberkék. Persze, értem én, hogy nyugat európai pénztárcákhoz áraznak, de a világ jelentősen nagyobb ettől. (Miközben a fejlesztő meg kelet-európai bért kap sok esetben)
    És ebben viszont a kiadók és a fejlesztők is valóban mindketten benne vannak, de nem egyenlő arányban.

    95-ben még dobozos volt a dolog, terjeszteni kellett, legyártani a dolgot, kamionnal kiszállítani, kifizetni a boltos hasznát, meg az ÁFÁ-t stb. Ma, ez nincs.
    Nem ennyivel kellene olcsóbbnak lenni, ha már szinte MINDEN közvetítő kiesett a láncból, hanem még egy fél nagyságrenddel. Az, hogy ennyien próbálkoznak, pont a magas áraknak köszönhető, mert valahogy csak megélnek a piacon ennyien is... Persze úgy is lehet nézni a dolgot, hogy emiatt nagyobb a játékok választéka, de a minőség már annál inkább... változó.

    Nem látom, hogy annyival jobban keresnének az emberek...

    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2019.02.25. 19:30:26
  • ostoros
    #31
    "A másik, amit nem értesz, az a kiadó szemétsége, akik a megjelenés előtt 2 héttel szedették le Steam-ről a játékot. "
    Ja, ha én szidom a kiadót, mert egy szemétláda, az csúnya dolog, de TE unikornis vagy, kösz szépen.
  • ostoros
    #30
    Te pedig hülye vagy és arra vagy büszke. Melyik a jobb? Agymosott balfasznak lenni nekem nem felel meg.

    Mellesleg, talán nem tűnt fel, de a letöltések száma az árral arányosan emelkedik. Hoppá

    Ja, és a torrentet nem a kiadóknak/fejlesztőknek szántam megoldásként, kis óvodás barátom, hanem a játékosoknak, akik VALAMIÉRT játszani akarnak, de az már nem tetszik nekik, hogy STEAM kulcsot vegyenek, vagy epic storeba fizessenek.
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2019.02.25. 18:57:28
  • molnibalage83
    #29
    A mikrotranzakció is annak lecsapódása, hogy a játékosok sokszor nem fizetik ki a valódi fejlesztési költségeket és ezzel próbálják bevasalni a hiányzó összeget, amit valóban bevételként tervez a fejlesztő / kiadó.

    Az Otherworld csatornán volt egy jó beszélgetés erről a SW Battlefront vagy más játék kapcsán egy magyar fejlesztővel. (Otherside sorozat.)
  • Tinman #28
    Igen, de a fejlesztők egy nagyobb munkát egyedül nem bírnának finanszírozni, kell a kiadó, akitől már a fejlesztés közben is fizetést kapnak. Az, hogy a fejlesztők ebből alig részesednek ebből, az nem igaz. Mert mi az az "alig"? 2000 Ft helyett 100 Ft-ot kapnak? Dehogy. Elég jó fizetést kapnak végig, ha pedig a játékuk sikeres, akkor elszabadul a gyeplő... de ehhez nem árt jó játékot készíteni.

    "A játékipar szenved, a kiadók túlárazása miatt."

    Szó sincs erről. A játékipar jelenleg azzal küzd, hogy túl sok az eszkimó és kevés a fóka. Rengeteg fejlesztő van, rengeteg játék van és baromi nehéz kitűnni a többiek közül! Sok fejlesztő panaszkodik, hogy Steam-en is esélyük sincs kitűnni, amikor egy hónapban debütál ott pár száz játék, amiből nem kevés a komolyabb cím. Már pedig a fóka, vagyis a vásárló tárcája véges.

    A játékok árai, pedig ha belegondolsz, láthatod, hogy egészen barátiak.

    Emlékszem, hogy 1995-ben már abszolút jellemző volt a 10.000 Ft-os PC-s, dobozos játékár. Ehhez képest, most egy AAA cím nyitóára a Steam-en 16-19.000 Ft körül mozog, de nagyon hamar kap akciós árat, illetve már pre-order is meg lehet venni 10-15%-os engedménnyel 3rd party shopoktól.

    1995. Jelenleg 2019-et írunk, vagyis majdnem negyedszázad és még mindig nem mondható az egyértelműen, hogy 2x annyiba kerül egy játék, mint akkor, pedig cirka 25 év iszonyú sok.

    Mennyit is kerestél 1995-ben? Az átlag 30-40.000 Ft körül nettóba. Most mennyit keres az átlag idehaza? Na ugye.
  • molnibalage83
    #27
    Milyen szakmában vagy régebben, ha szabad kérdeznem...?

    A review bomb-ra. Az, hogy a gamer közösség egy része ennyire gyökér, az eddig is sejtettem, most már legalább bizonyíték is van rá...

    A W3-at a GoG-on 40 USD-ért vettem 2015 május végének magasságában, amikor 60 EUR volt Steam-en. Ha csak 60 USD-ért adta volt a GoG már akkor is olcsóbb lett volna, de íg meg főleg... Ja és ez a full ost-s artbookos kiadás volt.

    Az külön vicc, hogy nekem az első két Metro játék max. gyenge közepes volt és mégis érdekel a harmadik rész. Kb. leszartam, mikor kijött, hogy Epic Store-os lesz. Nagy ügy. Felrakom azt is. Ennyi.

    Félelmetes, hogy az OCI installerek korában egyesek ezen fetrengenek és visítanak. Tisza ovi. Bár a review bomb is ezt igazolta vissza.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.02.25. 11:53:38