24
-
#24 de a googlet sem kell félteni, a google earth el sem indul chrome nélkül (chromiummal sem, pedig az ugyanaz csak google nélkül) a többi google szolgáltatás is chromera van optimalizálva leginkább.
(de a googlenél legalább minden cuccának van google nélküli nyilt változata is ha valakinek az kell például az androidnak is, a chrome osnek is)
Utoljára szerkesztette: zola2000, 2017.09.21. 18:52:49 -
#23 (kár hogy nem jött be a steambox-steam os a valvénak, ha minden játék jönne linuxra is, már rég nem használnék windowst) -
end3 #22 Mivel a Windows 10 fejlesztése Satya Nadella óta, gyors ütemben a "terminálosítás" felé folyna, - (ha, persze ennek akadályaként, a felhasználók nem ragaszkodnának annyira, a jól bevált win32-es, és többnyire ingyenes programjaikhoz..,) - ezért a MS felhőszolgáltatás védelmének, biztonságának egyik alappillére az eléréshez használt böngésző. Nem véletlen, hogy ragaszkodnának hozzá.
Logikus is, mert a "felhők" elérésének biztonsági kockázatai az MS-nek adott esetben nagyon sok pénzügyi veszteséget jelenthetnek. Az "alapértelmezett" Edge használatát kontroll alatt tudják tartani, rajtuk múlnak a javítások is.
(A független böngészők biztonsági réseit nem tudják sajátkezűleg, gyorsan megszüntetni.) Tehát ahol sok pénz "múlhat" az internetes műveleteken, ott logikusan, inkább örülni kéne az Edge böngésző folyamatos fejlesztésének és foltozásoknak, mert az MS érdekeltsége e téren vitathatatlan.
Megjegyzem, általános használatra tökéletesen megfelelnek a független böngészők, ide pl. én is Firefox-al járok. De mint mondták többen már, ha mindkét beállítás-panelon alapértelmezettnek van beállítva a "Fox", nagy frissítés kell ahhoz, hogy ez magától megváltozzon. Nem lehetetlen, de nálam nem fordult gyakran elő. (Mondjuk 1511-verzióról 1607-esre frissítésnél biztosan. De ez pár kattintással helyre tehető. Ez legyen a Windows 10 legkomolyabb problémája, mert a nem alapértelmezett társítások "elmászása" sokkal jobban "fájhat", mint a böngészőké.)
Utoljára szerkesztette: end3, 2017.02.01. 11:52:06 -
cateran #21 Nem feltetlenul user error...nekem pl olyan gubim van win10-zel (es haha iphonenal...) hogy elszallt a beepitett ebreszto (alarm clock) Win10-en semmit sem csinal, iphoneon meg hangot nem hajlando adni.....Nyilvan eszmeletlenul bonyolult lehet 1 ilyen dolgot mukodokepesen leprogramozni, 40-50 ember tobb havi jol koordinalt munkaja vagy ilyesmi...Amig 1 ilyen alapveto es egyszeru dolgot (mert ez valojaban 1 1 bites dolog, kezdo programozok kezdo feladata...) sem kepesek megcsinalni mukodore, addig aztan szajkozhatja nekem barki, hogy mennyire fasza az adott rendszer...
-
ugh #20 Hat te valamit nagyon elbasztal.
En novemberben telepitettem htpc-re w10-et majd kinyomtam servicesbol a frissiteseket (a defender frissul).
Beallitottam a firefoxot alap cuccnak.
Most januarban frissitettem egyet (ami gondom volt nem javult meg, viszont azota bootolas utan eldob egy ket usb-t neha, azt amin a wifi vevo van) es nem allitott semmit vissza defaultra.
Utoljára szerkesztette: ugh, 2017.01.31. 20:13:55 -
Szegabi #19 Nálam le vannak tiltva a frissítések és nincs ilyen gond. Alapértelmezett a Chrome, de fent van az Opera is. B@szhatja a Microsoft a szarát. -
asgh #18 A gond az, hogy az MS teljes üzleti modellje a piaci erőfölény kihasználásán alapul. Beálltak a hardver és a szoftver gyártók közé szabványhivatalnak, amivel erőfölénybe kerültek az OS piacon, ezt az előnyt felhasználva új szabványokat erőltettek rá az iparágra, ami tovább növelte az erőfölényüket és így tovább. Gyakorlatilag amint megjelent egy megoldás, ami szabvánnyá kezdett válni, az MS azonnal lenyomta a saját (általában rosszabb) megoldásával. Lásd: opengl vs. directx, netscape vs. ie, stb.
Az egyetlen szerencséje az iparágnak, hogy Ballmer el--krta az MS-nek a mobil piacot, így az internet jövőjét egyre jobban meghatározó mobil szegmens kikerült az irányítása alól. Persze kapásból bejelentkezett a helyére a google, de a google üzleti modellje szerencsére "csak" a user információk adásvételén (adatlopáson) alapul, így egyelőre nem érdeke szabványhivatalként fellépni.
Ez viszont azt is jelenti, hogy a trükközgetés az OS-el idejétmúlttá vált, mert ha az embereket folyamatosan szivatja a Windows az Edge-el, akkor nem az Edge-t szokják meg (mint régen az IE-t), hanem a Windowst kukázzák.
Utoljára szerkesztette: asgh, 2017.01.31. 17:28:39 -
Skylake #17 Természetesen ez így van. Én személy szerint borzasztóan undorítónak és egyben nagyon is kétségesnek tartom az MS üzletpolitikáját már régóta, a licenceléstől kezdve a híres-hírhedt böngészőháborúig, és annak következményéiig, amiket leírtál. A közeljövőben lehetünk majd tanúi az új walled garden ökoszisztéma építési törekvéseknek, amelynek az UWP, mint technológia lesz hogy úgy mondjam, a maltere. De lépjünk hátrébb egy kicsit, távolabbi perspektívát alkalmazva.
Végső soron most azon megy a harc, hogy ki és mekkora mértékben fogja monetizálni az internetet, ami amúgy egy olyan decentralizált hálózat volt, amely esetében a monetizáció szóba nem kerülhető tényező volt. (Lásd pl: Zittrain: The Future of Internet, and How To Stop It, https://dash.harvard.edu/bitstream/handle/1/4455262/Zittrain_Future%20of%20the%20Internet.pdf?sequence=1) Az összes ilyen törekvés erre irányul az MS esetében is. Amit most láthatunk az interneten, és annak monetizálási törekvéseivel kapcsolatban, az szerintem nagyon hasonlít az ipari forradalom után a kartellek és trösztök létrejöttére. Ebben a korszakban vagyunk - a különböző polgári és politikai szabályozók majd most jönnek a jövőben e nagy játékosokra is - szerencsére.
Óriási szerencsének tartom az internet és felhasználói, mindannyiunk tekintetében, hogy a Microsoft desktop piacon lévő hegemóniája ellenére nem tudta olyan módon monetizálni az internetet, amely most például a Google és a Facebook által birtokba van véve, noha e két szereplő óriási túlsúlya is alapvetően torzítja az internet alapértékeit, illetve forgatja be az innovációt olyan keretekbe, amely e nagy szereplők számára hajt hasznot végső soron. De ha a Microsoft uralná azokat a területeket, amelyeket e két szereplő, biztosra veszem, hogy a mai formában ismert internet egyáltalán nem létezne. Hanem körülbelül ilyen lenne, ami itt található: https://www.gnu.org/philosophy/right-to-read.hu.html
Ebbe a szélesebb stratégiába illik bele az Edge tulajdonsága is. 20 év múlva olyan jogszabályok lesznek, amely hasonló esetben sz*rrá fogják bünteni az adott céget, aki ezt a piaci megoldást meri majd alkalmazni. -
Andrevv #16 Közben rávettem magam, hogy rákeressek a problémára. Beírod google-be: windows 10 can't set default browser, és töb millió találatod van, tehát nem egyedi eset. A megoldás az, hogy a klasszikus control panel-ben megkeresed "Set Default Programs"-ot és ott lehet szerencsével jársz. Erre sima mezei felhasználók nem fognak maguktól rájönni. Egy biztos, a MS nem akarja, hogy más böngészőt használj, inkább bugossá teszi a rendszert. -
cylontoaster #15 Nálam is W10 van, legális, és sosem volt ilyen gondom. FF-t használok alapértelmezetten egyszer beállítottam, azóta is jó. Szintén be van állítva hogy induláskor ellenőrizze hogy ő-e az alapértelmezett, ezért aztán amikor a win a frissítést követően baxakodik, akkor egy kattintás és újra a FF az alapértelmezett. -
Andrevv #14 Sokan félreértik miről is van itt szó. A fő probléma az, hogy W10-ben már semmilyen program nem tudja betenni magát alapértelmezettnek. Vivaldiban amikor megnyomom a "Set as Default" gombot, hogy alapértelmezett legyen, megnyílik a windows féle fapados ablak az alapértelmezett programokkal. Az Edge ikonjára kattintva ugyan megjelenik az összes telepített böngésző, de hiába választok ki barmit is, nem lesz alapértelmezett. Ismétlem: NEM MŰKÖDIK! Semmilyen más böngészőt nem jegyez meg. Teljesen legális W10-em van, de ha belepusztulok se tudok más böngészőt állítani, így hát minden linket kell copy-paste-eljek, mert ha rákattintok, akkor jön az imádott Edge hogy rohadna meg… -
asgh #13 A böngészőválasztás azért érzékeny terület az MS-nél, mert a Netscape kinyírása volt az első mindenki számára nyilvánvaló bizonyítéka annak, hogy az MS képes és hajlandó is visszaélni a piaci erőfölényével.
A Windows elsődleges funkciója a létrejöttének idején annyi volt, hogy a hardver és a szoftver gyártók között létrehozzon egyfajta szabvány fejlesztési felületet.
DOS alatt minden szoftvernek önállóan kellett megoldania a nem IBM kompatibilis hardverek támogatását, vagy a hardver gyártónak kellett minden jelentősebb szoftverhez driver támogatást biztosítania.
Ha pl. Autocad-et akartál futtatni 640x480-nál nagyobb felbontásban, akkor vagy a videokártyád gyártója adott hozzá Autocad drivert, vagy olyan kártyát vettél, amit támogatott az Autocad.
A Windows ezen az áldatlan állapoton változtatott: a hardver gyártónak csak a Windows drivert kellett biztosítania, a Windows pedig adta az API-t a szoftver gyártónak.
A gond ott kezdődött, amikor az MS a saját szabványai által kontrollált piacon, mint általános szoftverfejlesztő is megjelent és a szabványok kontrolljából származó előnyét pofátlanul ki is használta.
Ez egy darabig kimerült a Windowsban nem dokumentált funkciók, szándékosan elhelyezett bugok, stb. kihasználásával, az Internet Explorerrel viszont átléptek egy határt: a konkurencia kinyírása érdekében először csak ingyen adták az IE-t a Windowshoz, később olyan szinten intergrálták a rendszerbe, hogy eltávolíthatatlan és megkerülhetetlen legyen.
Ez kiverte a biztosítékot a szoftver gyártóknál, mert ha az MS bármikor megteheti, hogy kiszemel magának egy piacot és egyszerűen lenyúlja, akkor egyetlen szoftvergyártó sincs biztonságban.
Ezért indult az MS ellen trösztellenes per. Az eredeti elképzelés az volt, hogy feldarabolják az MS-t és leválasztják a cégről az OS fejlesztést. Ehhez képest az MS addig lobbizott, amíg az egészből semmi nem lett, végül látszat engedményként beépítette a Windowsba a böngészőválasztás lehetőségét.
Ez az egész böngésző ügy tehát azért érzékeny kérdés, mert ezzel az MS még azt a szimbolikus gesztust is elszabotálja, amivel anno az egész monopólium ügyet elsikálta.
Ha ezt most szó nélkül tűrik, azzal azt üzenik az MS-nek, hogy megint azt csinálhat a szoftver piacon, amit akar. Ráadásul a többi nagy szereplőnek (pl. Google) is precedenst teremt, hiszen azt bizonyítja, hogy bármit meg lehet úszni, csak ki kell bekkelni, amíg elül a vihar. -
Skylake #12 Alapvetően a brand gépeknél szokott kevesebb probléma lenni, amikor az MS kiprésel magából egy új oprendszer verziót. HP (Compaq), Dell, Lenovo, Fujitsu talán ez a négyesfogat, ami enterprise piacokra szállít. Így ők azért ügyelnek – általában – arra, hogy ami őket érinti az MS vonalon (driverek pl.) rendben legyenek. Persze, ha az oprendszer egy nagy trágya, ahogy ez a mikrofos esetében az új oprendszerek kiadásakor megszokott, akkor ők sem tudnak mit tenni azon a területen. Hangsúlyozom, kifejezetten nagyvállalati felhasználásra szánt termékekről és ahhoz tartozó supportról van szó. Tehát ne keverjük ide az óriásplakátokon hirdetett, full fapad, full consumer alap-kategóriás termékeiket, ha laptopról van szó például.
Aztán van a sok kisboltban meg házilag tákolt, sok esetben hardverkövetelményeket (amiket amúgy jó sz*rul ad meg az MS, ezek valóságban ennél jóval komplexebbek) alig-alig teljesítő gépek, amelyek aztán tényleg úgy is teljesítenek. Ilyenekkel vannak tele a PC-szervízek, megfejelve az userek hülyeségeivel (alapból rendszergazdai szintű használat, megy is fel minden szemét, frissítések kikapcsolva). Ezt azért ne vessük már össze egy vállalati szintű admin infrastruktúrával, meg az ott alkalmazott hardverekkel, ott ezek nem állnak fent – igaz az user sem telepítgethet amit akar.
Mostanra szerintem mára a 10 megfelelő oprendszer lett. Azonban elég nagy baj, hogy ehhez rengeteg idő kellett, még annak ellenére is, hogy az első perctől kezdve van kiterjesztett telemetria, meg volt és van Insider program. Ebből a nézőpontból a 10 fejlesztése hitvány teljesítményű volt, szerintem semmivel sem lett user experience tekintetében jobb az indulása, mint a kezdetben gyalázatosan rossz minőségű Vista-nak, vagy az XP-nek, vagy kisebb részben a 7-nek. A megfelelőség mondjuk megáll ott, hogy ugyan az MS-nek elemi piaci érdeke a jövőre nézve („walled garden”) UWP alapokra átrakni a rendszert (pl. a start menü is ez a 9987-es Insider bulid-tól felfelé), ennek ellenére az átállás borzasztóan gyengén megy. Holott körülbelül azt fluid és letisztult felhasználói élményt (plusz a sandbox-olt működést, központilag vezérelt applikáció-telepítést és kontrollt) kívánnák megvalósítani, ami elég futursztikus körítéssel látható már igen régen elkészült és bemutatott MS Productivity Vision promóciós filmecskékben, tehát önmaguk azért tisztában kellene hogy legyenek e tényezők fontosságával. Ez kéne ahhoz nekik, hogy a mobile first korszakban bármit is tudjanak tenni. (Viszont ez már nem fog nekik összejönni.)
Ehhez a walled-garden ökoszisztéma építéshez tartoznak olyan apróságok, mint ez az Edge-s dolog, bár nálunk alapból tiltva van, tehát nem tapasztaltam, illetve hogy felrakja az akárhányas számú update után a tálcára vissza a Store ikonját. Az Edge elsősorban azért kell az MS-nek, mivel kisebb teljesítményű és mobil hardverekre jobban optimalizálható, másrészt összekapcsolható azokkal a tracking technológiákkal, amelyeket az MS is használ a felhasználók aktivitásának követésére, és el is adja ezt az adattömeget. Ez nem egy újdonság, mivel például egy bizonyos Google nevű cég, Chrome nevű böngészője is pontosan e célra van optimalizálva – user bejelentkeztetésével főleg, azon kívül közel akkora tracking teljesítménnyel. Összességében ez egy ilyen dolog: ezek az IT dinoszauruszok kiválóan megélnek abból, hogy a felhasználók 99,9%-a informatikailag egységsugarú, illetve ez okból is sz*rnak a biztonságukra. Ez vonatkozik a Microsoft-ra is, és ki is fogja ezt használni, amíg lehet. Én sem raknék bele böngészőválasztót, ha csak nem kényszerítenek rá. Ez pont olyan lenne, mintha én Toyota márkakereskedő volnék, nyilván nem kínálnék a Toyota szalonban Mazdát vagy Hondát. -
Wowbagger78 #11 "A Windows 10 egyik komoly hátránya, hogy az alternatív böngészőket az operációs rendszer indulásakor nem lehet közvetlenül alapértelmezett böngészőnek beállítani, a felhasználók a beállítások között tehetik meg ezt. Azonban nem elég ez az akadály, immár van egy másik is: minden egyes nagyobb frissítés esetén az Edge automatikusan újra a Windows 10 alapértelmezett böngészője lesz, így a folyamat az őrületbe kergetheti a felhasználókat."
Nem sikerült értelmezned a probléma lényegét. Olvasd el újra. -
fapapi #10 Vivaldi készíthetne böngészőt a WM-re is, bár nem biztos, hogy használnám!
Soha nem értettem ezt a hisztit! Mindenkinek megvan a kedvenc böngészője, az az első amit telepít. Vagy most másszunk fel az MS hátán, hogy reklámozzák a Vivaldit?
Nem az MS-t akarom ezzel védeni, de ez egy hiszti, ha a felhasználó a Vivaldit akarja használni az lesz az első amit telepít! Akkor kötelezzük már arra is az MS-t, hogy az OneDrive főoldalára tegye fel a Google-t is és fordítva! -
CairoJack #9 Az Edge egy ipari hulladék, nálunk az összes Win10-es gépen natív tiltva van. Privátba se nagyon használom, max néha PDF-et olvasok vele, de mint böngésző, egy nulla. A részesedése is ehhez közelít, ezért erőlködik az MS. De már sokadjára szívják be, hogy akár mennyire is erőltetnek valamit, ha az gyenge, hulladék, akkor az erőszak ellenére sem fok kelleni az embereknek. Szóval a megoldás tényleg az, amit a vivaldis pacák írt, hogy jobb szoftvereket kell írni, és akkor erőszak nélkül, nagy örömmel fogják használni az emberek. Ez ennyire egyszerű.
Ami a Win10-et illeti:
Nálunk a Dell tabok, notik százasával döglődtek a Win10 miatt. Amikor pedig a Win10 jól megy, akkor a még XP-re tervezett, régi, szo*r progik fagynak ki 2 percenként (Win7 alatt még szo-szo stabilak, bár ott is magukba tudnak roskadni, csak sokkal ritkábban).
Amúgy az itthoni gépeim is sokkal instabilabbak Win10-el, mint a W7-es cuccaim.
-
gforce9 #8 He? Tehát azt mondod, hogy Dell brand gépeknél nem volt gond vele? Most ez érv akart lenni? Bakker, az ilyen gépekkel egyik oprendszerrel se volt baj..... A baj az, hogy 2 év után a win10 fostalicska megbízhatóságú nagyonsok gépen. Ja vannak olyan gépek amin mennek? Húdejó.... még szerencse :)
szerk: ja amúgy szervizelek.... a vista óta nem hoztak be ennyi gépet oprendszerre visszavezethető gondra talán a win8 első pár hónapja volt ilyen.
Utoljára szerkesztette: gforce9, 2017.01.30. 21:43:20 -
HyBrIDNyLA #7 Tudod mi a baj? Bent a volt cégemnél az összes desktop (DELL) gépen Win10 Enterprise fut. Ez van a call centerben is, ahol 1 percre sem állhatnak le a gépek, mert az operátorok folyamatosan vonalban vannak. Érdekes módon soha, egyetlen egy géppel sem volt baj. Lehet ott értenek hozzá. -
gforce9 #6 Eltelt már jósok idő, hogy a win10 nem fogy úgy, ahogy gondolták. Egyiküknek sem jutott eszébe az MS-nél, hogy valamit kurvára szarul csinálnak ezzel a verzióval? -
kékherceg #5 Nekem nem szokott frissítés után edgere váltani a chromeról. Amúgy nem hiszem, hogy a Microsoftnak kellene ajánlgatni a többi böngészőt. Ráadásul mindegyik rákérdez, hogy akarod, hogy az legyen az alapértelmezett. -
#4 de nem is mindenki akkora birka, hogy szó nélkül újra és újra visszaállítja a kiskedvencét... -
TokraFan #3 M$ Fos...Ismét csak hozza a "szintet". Hiába erőlködnek, a user el tudja dönteni, mit akar használni. Az ilyen erőltetett kényszeres szemétségekkel pedig csak maguk alatt vágják a fát, de annyira sötét a vezetés, hogy ezt mai napig képtelen volt felfogni.
A Spy10-et meg kenjék a hajukra... -
Nabateus #2 "minden egyes nagyobb frissítés esetén az Edge automatikusan újra a Windows 10 alapértelmezett böngészője lesz, így a folyamat az őrületbe kergetheti a felhasználókat."
Ne mar... :) Enyire azert nem gyenge idegzetu egy fehasznalo hogy megorulne egy nem igazan gyakori es nem is kivitelezhetetlen feladattol -
kvp #1 Szvsz. az EU-s dontes ertelmeben az a kesobbi valtozatokra is vonatkozik, tehat a microsoft-nal nagyon konnyen irhatjak a kovetkezo csekket...