146
  • Pares
    #26
    Nem teljesen igaz, mert Arisztarkhosz volt az első (akiről tudunk), aki a heliocentrikus világképet hirdette, aztán az gyorsan feledésbe merült, de azt hiszem Kopernikuszt is ő ihlette. Ettől függetlenül a távcsövek feltalálásáig kellett várni az elmélet igazolására...
  • cylonflatus
    #25
    Ez most komoly?
    Szer.: félrement, Tinmannek szántam #23 -ra
    Utoljára szerkesztette: cylonflatus, 2016.01.24. 19:05:13
  • cylonflatus
    #24
    "Ráadásul, nekik aztán nyilván nincs semmi problémájuk, hiszen sokkal fejlettebbek. Az emberiségnek is egyre kevesebb problémája lett, ahogy fejlődtünk."
    Akármilyen fejlettek, ha ebben az univerzumban élnek, akkor ott lesz előttük a probléma, hogy mit kezdenek majd az univerzum halálával, zuhanjon össze, szakítsa szét a gyorsuló tágulás, vagy csak hunyjon ki az összes csillag csöndben. A végső cél, az ultimate problem. Ha pedig ez sem probléma, akkor gyakorlatilag létezik Isten/istenek.
  • Tinman #23
    Leszámítva azt a több 100.000 megmagyarázhatatlan észlelést? Az összes kamu? Mi van ha 95%-a kamu? Akkor is marad 5%, de akár ha csak 1 is valódi, akkor bizony...

    Nem hittem én sem sokáig ezeknek a habókos idiótáknak, akik közül döntő többségük vitathatatlanul tényleg idióta, de nagyjából 15 éve nekem is volt egy észlelésem, méghozzá egy tanúval. Egy erdős részről jöttünk ki nyáron d.u. 17:00 körül, tökéletes időjárás mellett, amikor észak-keleti irányban az erdő felett, tőlünk nagyjából 5-6km-re megpillantottunk egy 120-150 méter hosszú, 20-30 méter "magas" izzó, a nap fényességénél alig gyengébb lebegő hengerszerű (szivar alakú) tárgyat az erdő felett. Mivel eléggé fáradtak voltunk, csak döbbenten szemléltük pár percig, majd az egészséges félelmünknek engedelmeskedve elhúztunk haza. Másnap nyilván már nem volt ott.

    Amikor olvastam szivar alakú észlelésekről, mindig azt mondtam... szivar? Na ha valami ez 100%, hogy kamu. Jó, hogy mindjárt nem rotációs kapa alakú baz. Csak röhögtem rajta. Már nem röhögök. Fogalmam sincs mit láttunk, de nem meteor volt, mert lebegett, nem időjárási ballon volt, mert relatív mocsok nagy volt, és nem is ember által előállított jármű, mert az nem lebeg az erdő felett bivalybasznád alsón hang nélkül úgy, hogy a fényereje majdnem elérte a nap fényerejét.

    Teljesen absztinens vagyok és voltam és imádok sportolni... csak a miheztartás végett ;-)
    Utoljára szerkesztette: Tinman, 2016.01.24. 18:53:56
  • Tinman #22
    Mert egy valóban fejlett civilizációnak nincs szüksége erőszakra, háborúkra, öldöklésre ugyanis már rég van azon a szinten, hogy játszi könnyedséggel kietlen bolygókat terraformál, vagy úgy alakít át anyagokat, ahogy az neki szükséges. Az erőszakos civilizáció bukásra van ítélve, mert ha nem talál ellenséget saját magát írtja ki, mert szinte minden egyes egyedét az erőszak mozgatja.

    "Mert így könnyebb megmagyarázni miért nem tudunk róluk?"

    Az egyszerűen lehetetlen. Hogy "egyedül" vagyunk, vagy csak és kizárólag fejletlenebb létformák léteznek a galaxisban... és akkor a többi milliárdnyi galaxist ne is említsük. Nem az a kérdés, hogy vannak-e fejlettebb létformák, mert az matematikailag is bizonyos.

    "Vagy mert a Star Trekben ez van?"

    A ST talán a létező összes sci-fi elméletet, teóriát feldolgozta, boncolgatta, tárgyalta... "picit" több van benne, mint a Star Warsban, így nem meglepő, hogy a ST-féle utópisztikus társadalmi berendezkedés egy abs. lehetséges jövőképet mutat. Persze szvsz, mi előbb radírozzuk le magunkat a Föld felszínéről, sem mint "űrmeghódíccsa" legyen.

    "Ha több különböző idegen civilizáció is van, miért értenek ebben egyet?"

    Mert gyak. elképzelhetetlen más felállás. Nyilván vannak olyan fejlett civilizációk melyek teljesen elszigetelődnek a többitől és ezt valószínűleg a többi tiszteletben is tartja, de ahogy szokták volt mondani, egységben az erő. Az űr rideg, sötét és végtelen, így szinte bizonyos, hogy ha egyes fejlett civilizációk tudnak egymásról, akkor együtt is működnek. Vagy egymást ölik, de annak hamar vége.

    "Ráadásul, nekik aztán nyilván nincs semmi problémájuk, hiszen sokkal fejlettebbek. Az emberiségnek is egyre kevesebb problémája lett, ahogy fejlődtünk."

    Biztos van problémájuk. Talán egy kihunyó félben levő csillag, talán egy közelben levő fekete lyuk, talán egy távoli erőszakos másik faj.
    Az emberiségnek kevesebb problémája lett? Ez most irónia volt bazinga?
  • ostoros
    #21
    "Négyszáz évvel ezelőttig nagy részben a technológia hiánya miatt azt se tudták, hogy valójában a Föld kering a Nap körül, és nem fordítva."
    Kicsit régebben azért. 1510-ben dolgozta ki Kopernikusz a heliocentrikus modellt nagy vonalakban. Igaz, csak 1540-ben publikálta, mert félt, hogy a nevetségessé válik a kortársak előtt. Bár kéziratban már korábban is terjesztette elgondolását.
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2016.01.24. 18:42:19
  • duke
    #20
    "Az univerzum ilyen mértékű méretének való extrapolációja honnan jön?"

    Sok helyen olvastam, lattam, filmeken, hogy valamelyik urszondaval, meg a hatersugarzas segitsegevel megmertek, a ter gorbuletet, es ebbol kovetkeztetnek, erre a minimum 80-100 milliard fenyevre. De ha meg pontosabban tudnanak merni, akkor ez meg nagyobb lenne, akar vegtelen.
    Azt nem tudom, hogy az anyag mennyisegre, a feltetelezett anyag, sotetanyag, sotetenergia aranyra, ez hogyan hat.
  • Pares
    #19
    Tudjuk, hogy a Marson (vagy az Europa-n vagy az Enceladus-on) nincs élet? Mert akkor lemaradtam valamiről. A Földön szinte rögtön a földkéreg megszilárdulása után megjelent az élet, és az akkori körülmények nem igazán nevezhetők békésnek, ráadásul a Föld története sem volt mentes a kataklizmáktól, mégis itt vagyunk. Mindez szerintem pont hogy inkább az élet hihetetlen alkalmazkodóképességére ad bizonyítékot, mintsem az ellenkezőjére.

    "We see no evidence that our galaxy has been colonized by an advanced technological civilization. Archaeological excavations have not unearthed alien spaceships, and the optical and radio searches for extraterrestrial intelligence have not been successful..."

    Négyszáz évvel ezelőttig nagy részben a technológia hiánya miatt azt se tudták, hogy valójában a Föld kering a Nap körül, és nem fordítva. Talán még mi se találtuk fel a technológiát és az eszközt, amivel belehallgathatunk a csillagközi beszélgetésekbe?! 300 éve az is elképzelhetetlen volt amit manapság használunk. Nem is tudtam, hogy a Föld minden egyes négyzetméterét, a tengerfeneket is beleértve, felástuk... A hangyáknak sincs tudomásuk arról, hogy a hangyabolyuk a Városliget közepén van. A SETI rádiójel keresős küldetése meg szerintem alapból reménytelen. Ahhoz, hogy sikeres legyen, az kéne, hogy egy x fényévre lévő civilizáció pontosan x évvel ezelőtt legyen azon a fejlettségi szinten, hogy rádiójeleket használjon kommunikációra. +/- 150 év különbség, ami nevetségesen kevés, és már nem is hallunk semmit. Ha egyáltalán párhuzamot lehet vonni az ő civilizációjuk fejlődése és a miénk közt. Nem beszélve a technológiai fejlődést nagyban befolyásoló biológiai különbségekről...
    Egyébként pedig a KIC 8462852-ről pont most állapították meg, hogy a viselkedése nem igazán magyarázható ismert természetes folyamatok által. Jó, tudom, nem tudjuk, hogy mi okozza, de biztosan nem idegenek, hiszen miért is feltételeznénk az emberiségnél fejlettebb idegen civilizáció létezését a világűrben, teljesen valószínűtlen, oh wait.
  • molnibalage83
    #18
    Az univerzum ilyen mértékű méretének való extrapolációja honnan jön? Az életlben nem hallottam arról, hogy ezreszer vagy millószor nagyobb lenne a megfigyeltnél, mert akkor az anyagmennyiség és számtalan más nem stimmelne a mai ismeretek szerint.
  • duke
    #17
    "Szerintem azoknak van igazuk akik azt mondják, valóban sok civilizáció népesíti be az Univerzumot, csak egész egyszerűen a Világegyetem túl nagy."

    Hat igen, meg az altalunk megfigyelheto kb 28 millliard fenyev atmeroju univerzumbol sem ismerunk, szinte semmit. Mikozben az univerzum meretet minimum 90-100 milliard fenyevre becsulik, de lehet hogy ezerszer nagyobb, vagy millioszor.
    Ezert siman lehet, sot ez sokkal valoszinubb, hogy a szamunkra tokeletesen elerhetetlen felfedezhetetlen tartomanyokban van elet, ahonan a feny, vagy barmilyen sugarzas, informacio, legkorabban 100 vagy 1000 milliard ev mulva er el hozzank.
    Vagyis olyan mintha nem leteznenek, meg akkor is, ha jelen pillanatban is ott vannak valahol.
  • ostoros
    #16
    https://en.wikipedia.org/wiki/Myth_of_the_flat_Earth
  • balat86
    #15
    Mi magunk nem is fogunk soha "felemelkedni", ahogy megfogalmaztad. Ehhez az ő beavatkozásuk kell, ami folyamatban is van.
  • heist
    #14
    Szerintem azoknak van igazuk akik azt mondják, valóban sok civilizáció népesíti be az Univerzumot, csak egész egyszerűen a Világegyetem túl nagy.

    Ha mondjuk a saját galaxisunk másik szélén van egy fejlett civilizáció, még akkor is több tízezer fényév mire bármilyen információ elér hozzánk, egyáltalán észleni tudunk bármit is.
    Tehát azt, hogy legalább intelligens, kommunikálni tudó civilizáció él akárcsak a mi galaxisunkban is, ennek esélyes bizonyítására még több tízezer évet kell várnunk, illetve minimum ennyit, ekkor a még velünk együtt fejlődő civilizációkra is rá tudunk találni. Aki nálunk később indult fejlődésnek, azokra még mindig várni kéne.
  • duke
    #13
    " A földönkívüli élet azonban valószínűleg igen rövid és nagyon gyorsan ki is hal, állítják az Ausztrál Nemzeti Egyetem "

    Szerintem nem ez a fo kerdes. Nem a felteteleken mulik, mert ezer milliard foldhoz hasonlo kodarab kering mindenfele a csillagok korul. Rengeteg lehet, ahol jok a korulmenyek. A lenyeg, tovabbra is, az elso lepes, az elet keletkezese a nehez. Az elso szaporodni kepes, evoluciora kepes sejt vagy valami letrejotte. Utanna mar konnyu, csak eletben kell valahogy maradni es kesz.
    Amig az elso lepest nem ismerjuk, addig nem tudjuk felmerni, hogy egyaltalan mennyire gyakori valojaban az elet.
    Az elo es elettelen hataranak atlepese a kulcs.
  • wraithLord
    #12
    "A Vénusz és a Mars kezdeti mikroba szintű élete - ha létezett egyáltalán - nem tudta megvetni a "lábát" a gyorsan változó környezetben, taglalta Charley Lineweaver, az ANU Bolygótudományi Intézetének adjunktusa. "A földi élet valószínűleg vezető szerepet játszott a bolygó éghajlatának stabilizálásában" - tette hozzá."

    A Kepler-452b-i élet valószínűleg vezető szerepet játszott a bolygó éghajlatának stabilizálásában.
    A KOI-314c-i élet valószínűleg vezető szerepet játszott a bolygó éghajlatának stabilizálásában.
    A Gliese-581e-i élet valószínűleg vezető szerepet játszott a bolygó éghajlatának stabilizálásában.
    Az OGLE-2005-BLG-390L b-i élet valószínűleg vezető szerepet játszott a bolygó éghajlatának stabilizálásában.
    ...


    Ha jól látom, akkor ebbe a mondatba nem csak a földi életet lehet behelyettesíteni alanyként. 3-ból 1 pedig elég jó arány egy ekkora univerzumban.... :D
  • globint
    #11
    Namármost:
    1/ azért, mert 100 kezdődő-inteligenciával rendelkező fajból a legtőbb totálisan tönkretesz a bolygóját, és így kiirtja magát, az még nem azt jelenti, hogy mind, csak erősen megritkítja a létszámot
    2/ a maradék jelentős része még csa felszálló ágban van
    3/ az a kevés, amelyik túlélte önnön hülye időszakát, úgy elszáguldott technikailag mellőlünk, hogy fel sem fogjuk, hogyan, és mit keressünk
    4/ az a néhány, amelyik pont azon a fejlettségi szinten van, mint mi, az rendkívül elenyésző lehet
    Szóval, nem lapos a föld, nem üres-halott a világegyetem, csak még a technikánk nem elég fejlett, hogy megtaláljuk az IQ-s tesókat.
    Itt jegyzem meg, hogy nekem a mai napig érthetetlen a méhek kialakulása, mikor is az egész társadalmuk egy genetikailag stabil (változások ellen ható szaporodási technikájú) társadalomban él. Felmerűlt bennem, hogy egykor magas fejlettségi szintet elért rovartársadalom genetikai módosításokkal alakította ki a békés, stabil, környezetbarát életformályukat, hogy ne terheljék a környezetet, sőt, harmóniában éljenek vele. Na, de ez talán inkább mese, mint scifi. :-)
  • Yserac
    #10
    Nincs semmi bizonyíték a létezésükre, egyelőre a teória nem több, mint üres fecsegés.
    Utoljára szerkesztette: Yserac, 2016.01.24. 12:11:00
  • cylontoaster
    #9
    Miért lenne ez ilyen biztos?
    Mert így könnyebb megmagyarázni miért nem tudunk róluk?
    Vagy mert a Star Trekben ez van?
    Ha több különböző idegen civilizáció is van, miért értenek ebben egyet?
    Ráadásul, nekik aztán nyilván nincs semmi problémájuk, hiszen sokkal fejlettebbek. Az emberiségnek is egyre kevesebb problémája lett, ahogy fejlődtünk.
  • Tinman #8
    Ha a galaxisunkban van pár nálunk sokkal fejlettebb civilizáció és ezek egymásról ill. rólunk is tudnak, szinte biztos, hogy egy bizonyos szintig nem avatkoznak be és nem is fedik fel magukat. Amíg magunkat írtjuk és önerőből nem oldjuk meg az égető problémáinkat (környezetszennyezés, túlnépesedés, energiaéhség), addig csak szőröstalpú majmok vagyunk, akikben esetleg ott a lehetőség a felemelkedésre. Szót sem érdemlünk egyelőre...

    Ergo teljesen igazuk van.
  • gombabácsi
    #7
    tehát kitaláltak egy elméletet, miszerint az élet csak egy bizonyos rövid periódusban tud kialakulni egy bolygó története során, és ezt alienes bulvársztoriként tálalják.
    végül is igazuk van, így bizonyára 2x többen kattintanak...
  • Hasselhoff72
    #6
    Annyira igaz mint a középkorban hogy a föld lapos és a világegyetem közepe... nettó külterületű gettópatkányok vagyunk:)
  • Gauge
    #5
    Ha halottak is, mi vagyunk a bizonyíték rá, h léteztek....

    Egyénként csak azért, mert mi nem látjuk őket, az nem azt jelenti , h nem léteznek. Az is egy lehetséges konkluzió, h egyszerűen túl kezdetlegesek az eszközeink, s űrmértékkel nézve, mi még a kőkorszak előtt járunk....
    Utoljára szerkesztette: Gauge, 2016.01.24. 10:13:22
  • Montanosz
    #4
    remek, persze azt nem írják hogy még most sem tartunk ott hogy egy nyamvadt piramist felépitsünk, meg valoszínűleg a biblia íroin az indus völgyi szanszkrit szöveg megalkotojáig évezredeken keresztül összeesküvést szőttek hogy leírjanak nem földi eredetű lényeket akik mindenféle járművekkel közlekedtek
  • paby88
    #3
    ja mert a földön sincs olyan állat ami olyan extrém körülmények között is képes túlélni amiről azt gondolták hogy lehetetlen...
  • Yserac
    #2
    Pedig óriási dilemma, hogy elméletben n+1 (n->∞ )idegen civilizációnak kellene szarrá szemetelnie a galaktikus teret. És sehol semmi.
    Utoljára szerkesztette: Yserac, 2016.01.24. 09:40:29
  • Tinman #1
    Tekintve, hogy egy idegen létforma szimulációja vagyunk, ez elég érdekes elmélet. []