146
  • Tinman #1
    Tekintve, hogy egy idegen létforma szimulációja vagyunk, ez elég érdekes elmélet. []
  • Yserac
    #2
    Pedig óriási dilemma, hogy elméletben n+1 (n->∞ )idegen civilizációnak kellene szarrá szemetelnie a galaktikus teret. És sehol semmi.
    Utoljára szerkesztette: Yserac, 2016.01.24. 09:40:29
  • paby88
    #3
    ja mert a földön sincs olyan állat ami olyan extrém körülmények között is képes túlélni amiről azt gondolták hogy lehetetlen...
  • Montanosz
    #4
    remek, persze azt nem írják hogy még most sem tartunk ott hogy egy nyamvadt piramist felépitsünk, meg valoszínűleg a biblia íroin az indus völgyi szanszkrit szöveg megalkotojáig évezredeken keresztül összeesküvést szőttek hogy leírjanak nem földi eredetű lényeket akik mindenféle járművekkel közlekedtek
  • Gauge
    #5
    Ha halottak is, mi vagyunk a bizonyíték rá, h léteztek....

    Egyénként csak azért, mert mi nem látjuk őket, az nem azt jelenti , h nem léteznek. Az is egy lehetséges konkluzió, h egyszerűen túl kezdetlegesek az eszközeink, s űrmértékkel nézve, mi még a kőkorszak előtt járunk....
    Utoljára szerkesztette: Gauge, 2016.01.24. 10:13:22
  • Hasselhoff72
    #6
    Annyira igaz mint a középkorban hogy a föld lapos és a világegyetem közepe... nettó külterületű gettópatkányok vagyunk:)
  • gombabácsi
    #7
    tehát kitaláltak egy elméletet, miszerint az élet csak egy bizonyos rövid periódusban tud kialakulni egy bolygó története során, és ezt alienes bulvársztoriként tálalják.
    végül is igazuk van, így bizonyára 2x többen kattintanak...
  • Tinman #8
    Ha a galaxisunkban van pár nálunk sokkal fejlettebb civilizáció és ezek egymásról ill. rólunk is tudnak, szinte biztos, hogy egy bizonyos szintig nem avatkoznak be és nem is fedik fel magukat. Amíg magunkat írtjuk és önerőből nem oldjuk meg az égető problémáinkat (környezetszennyezés, túlnépesedés, energiaéhség), addig csak szőröstalpú majmok vagyunk, akikben esetleg ott a lehetőség a felemelkedésre. Szót sem érdemlünk egyelőre...

    Ergo teljesen igazuk van.
  • cylontoaster
    #9
    Miért lenne ez ilyen biztos?
    Mert így könnyebb megmagyarázni miért nem tudunk róluk?
    Vagy mert a Star Trekben ez van?
    Ha több különböző idegen civilizáció is van, miért értenek ebben egyet?
    Ráadásul, nekik aztán nyilván nincs semmi problémájuk, hiszen sokkal fejlettebbek. Az emberiségnek is egyre kevesebb problémája lett, ahogy fejlődtünk.
  • Yserac
    #10
    Nincs semmi bizonyíték a létezésükre, egyelőre a teória nem több, mint üres fecsegés.
    Utoljára szerkesztette: Yserac, 2016.01.24. 12:11:00
  • globint
    #11
    Namármost:
    1/ azért, mert 100 kezdődő-inteligenciával rendelkező fajból a legtőbb totálisan tönkretesz a bolygóját, és így kiirtja magát, az még nem azt jelenti, hogy mind, csak erősen megritkítja a létszámot
    2/ a maradék jelentős része még csa felszálló ágban van
    3/ az a kevés, amelyik túlélte önnön hülye időszakát, úgy elszáguldott technikailag mellőlünk, hogy fel sem fogjuk, hogyan, és mit keressünk
    4/ az a néhány, amelyik pont azon a fejlettségi szinten van, mint mi, az rendkívül elenyésző lehet
    Szóval, nem lapos a föld, nem üres-halott a világegyetem, csak még a technikánk nem elég fejlett, hogy megtaláljuk az IQ-s tesókat.
    Itt jegyzem meg, hogy nekem a mai napig érthetetlen a méhek kialakulása, mikor is az egész társadalmuk egy genetikailag stabil (változások ellen ható szaporodási technikájú) társadalomban él. Felmerűlt bennem, hogy egykor magas fejlettségi szintet elért rovartársadalom genetikai módosításokkal alakította ki a békés, stabil, környezetbarát életformályukat, hogy ne terheljék a környezetet, sőt, harmóniában éljenek vele. Na, de ez talán inkább mese, mint scifi. :-)
  • wraithLord
    #12
    "A Vénusz és a Mars kezdeti mikroba szintű élete - ha létezett egyáltalán - nem tudta megvetni a "lábát" a gyorsan változó környezetben, taglalta Charley Lineweaver, az ANU Bolygótudományi Intézetének adjunktusa. "A földi élet valószínűleg vezető szerepet játszott a bolygó éghajlatának stabilizálásában" - tette hozzá."

    A Kepler-452b-i élet valószínűleg vezető szerepet játszott a bolygó éghajlatának stabilizálásában.
    A KOI-314c-i élet valószínűleg vezető szerepet játszott a bolygó éghajlatának stabilizálásában.
    A Gliese-581e-i élet valószínűleg vezető szerepet játszott a bolygó éghajlatának stabilizálásában.
    Az OGLE-2005-BLG-390L b-i élet valószínűleg vezető szerepet játszott a bolygó éghajlatának stabilizálásában.
    ...


    Ha jól látom, akkor ebbe a mondatba nem csak a földi életet lehet behelyettesíteni alanyként. 3-ból 1 pedig elég jó arány egy ekkora univerzumban.... :D
  • duke
    #13
    " A földönkívüli élet azonban valószínűleg igen rövid és nagyon gyorsan ki is hal, állítják az Ausztrál Nemzeti Egyetem "

    Szerintem nem ez a fo kerdes. Nem a felteteleken mulik, mert ezer milliard foldhoz hasonlo kodarab kering mindenfele a csillagok korul. Rengeteg lehet, ahol jok a korulmenyek. A lenyeg, tovabbra is, az elso lepes, az elet keletkezese a nehez. Az elso szaporodni kepes, evoluciora kepes sejt vagy valami letrejotte. Utanna mar konnyu, csak eletben kell valahogy maradni es kesz.
    Amig az elso lepest nem ismerjuk, addig nem tudjuk felmerni, hogy egyaltalan mennyire gyakori valojaban az elet.
    Az elo es elettelen hataranak atlepese a kulcs.
  • heist
    #14
    Szerintem azoknak van igazuk akik azt mondják, valóban sok civilizáció népesíti be az Univerzumot, csak egész egyszerűen a Világegyetem túl nagy.

    Ha mondjuk a saját galaxisunk másik szélén van egy fejlett civilizáció, még akkor is több tízezer fényév mire bármilyen információ elér hozzánk, egyáltalán észleni tudunk bármit is.
    Tehát azt, hogy legalább intelligens, kommunikálni tudó civilizáció él akárcsak a mi galaxisunkban is, ennek esélyes bizonyítására még több tízezer évet kell várnunk, illetve minimum ennyit, ekkor a még velünk együtt fejlődő civilizációkra is rá tudunk találni. Aki nálunk később indult fejlődésnek, azokra még mindig várni kéne.
  • balat86
    #15
    Mi magunk nem is fogunk soha "felemelkedni", ahogy megfogalmaztad. Ehhez az ő beavatkozásuk kell, ami folyamatban is van.
  • ostoros
    #16
    https://en.wikipedia.org/wiki/Myth_of_the_flat_Earth
  • duke
    #17
    "Szerintem azoknak van igazuk akik azt mondják, valóban sok civilizáció népesíti be az Univerzumot, csak egész egyszerűen a Világegyetem túl nagy."

    Hat igen, meg az altalunk megfigyelheto kb 28 millliard fenyev atmeroju univerzumbol sem ismerunk, szinte semmit. Mikozben az univerzum meretet minimum 90-100 milliard fenyevre becsulik, de lehet hogy ezerszer nagyobb, vagy millioszor.
    Ezert siman lehet, sot ez sokkal valoszinubb, hogy a szamunkra tokeletesen elerhetetlen felfedezhetetlen tartomanyokban van elet, ahonan a feny, vagy barmilyen sugarzas, informacio, legkorabban 100 vagy 1000 milliard ev mulva er el hozzank.
    Vagyis olyan mintha nem leteznenek, meg akkor is, ha jelen pillanatban is ott vannak valahol.
  • molnibalage83
    #18
    Az univerzum ilyen mértékű méretének való extrapolációja honnan jön? Az életlben nem hallottam arról, hogy ezreszer vagy millószor nagyobb lenne a megfigyeltnél, mert akkor az anyagmennyiség és számtalan más nem stimmelne a mai ismeretek szerint.
  • Pares
    #19
    Tudjuk, hogy a Marson (vagy az Europa-n vagy az Enceladus-on) nincs élet? Mert akkor lemaradtam valamiről. A Földön szinte rögtön a földkéreg megszilárdulása után megjelent az élet, és az akkori körülmények nem igazán nevezhetők békésnek, ráadásul a Föld története sem volt mentes a kataklizmáktól, mégis itt vagyunk. Mindez szerintem pont hogy inkább az élet hihetetlen alkalmazkodóképességére ad bizonyítékot, mintsem az ellenkezőjére.

    "We see no evidence that our galaxy has been colonized by an advanced technological civilization. Archaeological excavations have not unearthed alien spaceships, and the optical and radio searches for extraterrestrial intelligence have not been successful..."

    Négyszáz évvel ezelőttig nagy részben a technológia hiánya miatt azt se tudták, hogy valójában a Föld kering a Nap körül, és nem fordítva. Talán még mi se találtuk fel a technológiát és az eszközt, amivel belehallgathatunk a csillagközi beszélgetésekbe?! 300 éve az is elképzelhetetlen volt amit manapság használunk. Nem is tudtam, hogy a Föld minden egyes négyzetméterét, a tengerfeneket is beleértve, felástuk... A hangyáknak sincs tudomásuk arról, hogy a hangyabolyuk a Városliget közepén van. A SETI rádiójel keresős küldetése meg szerintem alapból reménytelen. Ahhoz, hogy sikeres legyen, az kéne, hogy egy x fényévre lévő civilizáció pontosan x évvel ezelőtt legyen azon a fejlettségi szinten, hogy rádiójeleket használjon kommunikációra. +/- 150 év különbség, ami nevetségesen kevés, és már nem is hallunk semmit. Ha egyáltalán párhuzamot lehet vonni az ő civilizációjuk fejlődése és a miénk közt. Nem beszélve a technológiai fejlődést nagyban befolyásoló biológiai különbségekről...
    Egyébként pedig a KIC 8462852-ről pont most állapították meg, hogy a viselkedése nem igazán magyarázható ismert természetes folyamatok által. Jó, tudom, nem tudjuk, hogy mi okozza, de biztosan nem idegenek, hiszen miért is feltételeznénk az emberiségnél fejlettebb idegen civilizáció létezését a világűrben, teljesen valószínűtlen, oh wait.
  • duke
    #20
    "Az univerzum ilyen mértékű méretének való extrapolációja honnan jön?"

    Sok helyen olvastam, lattam, filmeken, hogy valamelyik urszondaval, meg a hatersugarzas segitsegevel megmertek, a ter gorbuletet, es ebbol kovetkeztetnek, erre a minimum 80-100 milliard fenyevre. De ha meg pontosabban tudnanak merni, akkor ez meg nagyobb lenne, akar vegtelen.
    Azt nem tudom, hogy az anyag mennyisegre, a feltetelezett anyag, sotetanyag, sotetenergia aranyra, ez hogyan hat.
  • ostoros
    #21
    "Négyszáz évvel ezelőttig nagy részben a technológia hiánya miatt azt se tudták, hogy valójában a Föld kering a Nap körül, és nem fordítva."
    Kicsit régebben azért. 1510-ben dolgozta ki Kopernikusz a heliocentrikus modellt nagy vonalakban. Igaz, csak 1540-ben publikálta, mert félt, hogy a nevetségessé válik a kortársak előtt. Bár kéziratban már korábban is terjesztette elgondolását.
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2016.01.24. 18:42:19
  • Tinman #22
    Mert egy valóban fejlett civilizációnak nincs szüksége erőszakra, háborúkra, öldöklésre ugyanis már rég van azon a szinten, hogy játszi könnyedséggel kietlen bolygókat terraformál, vagy úgy alakít át anyagokat, ahogy az neki szükséges. Az erőszakos civilizáció bukásra van ítélve, mert ha nem talál ellenséget saját magát írtja ki, mert szinte minden egyes egyedét az erőszak mozgatja.

    "Mert így könnyebb megmagyarázni miért nem tudunk róluk?"

    Az egyszerűen lehetetlen. Hogy "egyedül" vagyunk, vagy csak és kizárólag fejletlenebb létformák léteznek a galaxisban... és akkor a többi milliárdnyi galaxist ne is említsük. Nem az a kérdés, hogy vannak-e fejlettebb létformák, mert az matematikailag is bizonyos.

    "Vagy mert a Star Trekben ez van?"

    A ST talán a létező összes sci-fi elméletet, teóriát feldolgozta, boncolgatta, tárgyalta... "picit" több van benne, mint a Star Warsban, így nem meglepő, hogy a ST-féle utópisztikus társadalmi berendezkedés egy abs. lehetséges jövőképet mutat. Persze szvsz, mi előbb radírozzuk le magunkat a Föld felszínéről, sem mint "űrmeghódíccsa" legyen.

    "Ha több különböző idegen civilizáció is van, miért értenek ebben egyet?"

    Mert gyak. elképzelhetetlen más felállás. Nyilván vannak olyan fejlett civilizációk melyek teljesen elszigetelődnek a többitől és ezt valószínűleg a többi tiszteletben is tartja, de ahogy szokták volt mondani, egységben az erő. Az űr rideg, sötét és végtelen, így szinte bizonyos, hogy ha egyes fejlett civilizációk tudnak egymásról, akkor együtt is működnek. Vagy egymást ölik, de annak hamar vége.

    "Ráadásul, nekik aztán nyilván nincs semmi problémájuk, hiszen sokkal fejlettebbek. Az emberiségnek is egyre kevesebb problémája lett, ahogy fejlődtünk."

    Biztos van problémájuk. Talán egy kihunyó félben levő csillag, talán egy közelben levő fekete lyuk, talán egy távoli erőszakos másik faj.
    Az emberiségnek kevesebb problémája lett? Ez most irónia volt bazinga?
  • Tinman #23
    Leszámítva azt a több 100.000 megmagyarázhatatlan észlelést? Az összes kamu? Mi van ha 95%-a kamu? Akkor is marad 5%, de akár ha csak 1 is valódi, akkor bizony...

    Nem hittem én sem sokáig ezeknek a habókos idiótáknak, akik közül döntő többségük vitathatatlanul tényleg idióta, de nagyjából 15 éve nekem is volt egy észlelésem, méghozzá egy tanúval. Egy erdős részről jöttünk ki nyáron d.u. 17:00 körül, tökéletes időjárás mellett, amikor észak-keleti irányban az erdő felett, tőlünk nagyjából 5-6km-re megpillantottunk egy 120-150 méter hosszú, 20-30 méter "magas" izzó, a nap fényességénél alig gyengébb lebegő hengerszerű (szivar alakú) tárgyat az erdő felett. Mivel eléggé fáradtak voltunk, csak döbbenten szemléltük pár percig, majd az egészséges félelmünknek engedelmeskedve elhúztunk haza. Másnap nyilván már nem volt ott.

    Amikor olvastam szivar alakú észlelésekről, mindig azt mondtam... szivar? Na ha valami ez 100%, hogy kamu. Jó, hogy mindjárt nem rotációs kapa alakú baz. Csak röhögtem rajta. Már nem röhögök. Fogalmam sincs mit láttunk, de nem meteor volt, mert lebegett, nem időjárási ballon volt, mert relatív mocsok nagy volt, és nem is ember által előállított jármű, mert az nem lebeg az erdő felett bivalybasznád alsón hang nélkül úgy, hogy a fényereje majdnem elérte a nap fényerejét.

    Teljesen absztinens vagyok és voltam és imádok sportolni... csak a miheztartás végett ;-)
    Utoljára szerkesztette: Tinman, 2016.01.24. 18:53:56
  • cylonflatus
    #24
    "Ráadásul, nekik aztán nyilván nincs semmi problémájuk, hiszen sokkal fejlettebbek. Az emberiségnek is egyre kevesebb problémája lett, ahogy fejlődtünk."
    Akármilyen fejlettek, ha ebben az univerzumban élnek, akkor ott lesz előttük a probléma, hogy mit kezdenek majd az univerzum halálával, zuhanjon össze, szakítsa szét a gyorsuló tágulás, vagy csak hunyjon ki az összes csillag csöndben. A végső cél, az ultimate problem. Ha pedig ez sem probléma, akkor gyakorlatilag létezik Isten/istenek.
  • cylonflatus
    #25
    Ez most komoly?
    Szer.: félrement, Tinmannek szántam #23 -ra
    Utoljára szerkesztette: cylonflatus, 2016.01.24. 19:05:13
  • Pares
    #26
    Nem teljesen igaz, mert Arisztarkhosz volt az első (akiről tudunk), aki a heliocentrikus világképet hirdette, aztán az gyorsan feledésbe merült, de azt hiszem Kopernikuszt is ő ihlette. Ettől függetlenül a távcsövek feltalálásáig kellett várni az elmélet igazolására...
  • molnibalage83
    #27
    A valóság ennél sokkal viccesebb... A cím ellenére Kopernikuszról és a heliocentrikus világképről is szó van benne.
    Emlékeim szerint arról van szó, hogy Kopernikusz SEMMIVEL sem támasztotta alá szinte az állítását, egyszerűen csak új és népszerű volt és később igazolták és fogadták el, mert sokkal kevesebb feltételezéssel kihozta azt, ami láttak és számoltak.


  • gforce9
    #28
    http://htwins.net/scale2/

    Érdekességképp az univerzum méreteiről, ha valaki esetleg nem látta még.
  • gforce9
    #29
    http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic.php?t=2407

    Farkas Zsolt válaszában egészen közérthetően magyarázza, hogy mit és hogyan kalkulálnak.
    Utoljára szerkesztette: gforce9, 2016.01.24. 20:12:56
  • VolJin
    #30
    Lehet, hogy lemaradtál róla, de évezredekkel ezelőtt már építet az emberiség piramisokat, tehát képesek vagyunk rá. Sőt, azóta igen sokat fejlődött az építészetünk, ezért sokkal bonyolultabb épületeket is létre tudunk hozni, mint elődeink. Például egy metro vagy egy felhőkarcoló, kilométeres hidak. Egy panelház is megloldhatatlan feladat lenne az ókori embereknek, míg egy piramist elég egyszerű megépíteni.
  • cylontoaster
    #31
    Csak hogy maradjunk a klasszikusoknál: Asiomov, űrlakók?
    Fejlettebbek, rég túl vannak az erőszakon, terraformálnak, aztán meg megrekednek mert nincs belső hajtóerő, és végül elt
    űnnek. Tetszik vagy sem, hajtóerő a versengés. Nyilván én is jobb szeretnék egy nyugodtabb világot, de nem tudom lehetséges-e hosszútávon fejlődni ilyenfajta húzóerő nélkül.
    De nem látom be ennek mi köze a témához, ez nem technológiai fejlődés. És eddig se próbáltuk meg kiírtani magunkat, pedig egy ideje van olyan fegyver, amivel tetemes pusztítást lehetne okozni.

    Én arról beszéltem, hogy nem avatkoznak be, mert nem vagyunk elég fejlettek. Erre mondtam, hogy azért nem törvényszerű, hogy mindenki az elsődleges irányelv szerint tenne.. Erre hoztam fel a ST- t is.
    A válaszodnak ehhez semmi köze se volt.
    A ST-t egyébként eléggé szeretem, nem degradáltam, nem kell bemutatni milyen. A SW nem scifi.

    Mert gyak. elképzelhetetlen más felállás.

    Még itt is a nembeavatkozásról beszéltem, nem tudom mire válaszoltál. Bár ilyen alaposan alátámasztott nyitómondat után amúgy is mindegy.

    És igen, irónia volt.
    és önerőből nem oldjuk meg az égető problémáinkat

    Erre. Mindenkinek vannak égető problémái, akármilyen fejlettek is, ezt azóta te is írtad. Szóval ez az amíg nem oldjuk meg az égető problémáinkat dolog kicsit sántít.

    UFO észlelésekre meg ne használjuk már a nagy számok törvényét.. Ha a jobb kezemre azt mondom hogy az a bal, akkor se lesz igaz sosem, ha kellően sokszor elmondom. Max lenyugtatóznak és nem látom őket többé.
    Az hogy neked volt saját tapasztalat az más kérdés, de ahogy írod, a helyünkben te sem hinnéd el, ahogy régen te se hittél ezeknek, engedd meg hát, hogy ne is higyjük el, és ezt ne hozd már fel érvnek..
  • cylontoaster
    #32
    Ezzel nem győzöd meg, szerinte a piramisokat nem az emberiség, vagy nem saját erőből/tudással építette :D
    Ha megnézed, a hozzászólók fele hasonló nézeteket vall :)
    Utoljára szerkesztette: cylontoaster, 2016.01.24. 20:38:07
  • VolJin
    #33
    Irodalomból és filmekből felesleges köbűvetkeztetéseket levonni, hogy milyenek az idegen civilizációk etikai értékrendszerei.
  • VolJin
    #34
    Hát baszki, miért kell csodálkozni a piramisokon? Köveket kell egymásra tenni és kész. A legprimitívebb épületek.
  • Macropus Rufus
    #35
    érzek némi ellentmondást a két cikkben szereplő megállapítások közt...

    https://sg.hu/cikkek/116786/osi-gomb-alaku-csillaghalmazok-lehetnek-a-foldon-kivuli-elet-lelohelyei
  • Macropus Rufus
    #36
    olyan sokat nem tévedett.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Universe
    "The proper distance—the distance as would be measured at a specific time, including the present—between Earth and the edge of the observable universe is 46 billion light-years (14 billion parsecs), making the diameter of the observable universe about 91 billion light-years "
    mondjuk az 1000 az túlzás, de a 100milliárd fényévvel nem túlzott.
  • cylonflatus
    #37
    Na na na! Ez így, ebben a formában nem igaz. Lehet, hogy egy felhőkarcoló, vagy egy panel összetettebb, ezért fejlettebbnek tűnik. Azonban a gízai nagy piramis egészen más okokból rejtélyes. Konkrétan a tájolás pontossága, és maga a szerkezeti elemek pontossága. A tájolás 0,05°-os pontosságú, ilyet csak a modern építészet produkált azóta. Azonban a szerkezeti pontossága még magasabb szinten van. Olyan magasan, hogy nem is tudnák produkálni olyan méretben. A gízai nagy piramis nyolc oldala pedig egészen elképesztő. Ekkora méretben ilyen pontosságot a mai technológiákkal se nagyon tudnának hozni. Van erről valami doku is, ahol nem habókos ufo hívők magyarázzák az elméleteiket, hanem építészmérnökök beszélnek ezekről, és jelentik ki, hogy ezt talán nem tudnák még ma se megcsinálni. Most akkor a kőkalapács és réz vés technológiai szintjén? Én nem mondom, hogy az űrből jött látogatók csinálták. Azonban túl sok minden tényre csak legyintenek, és tartanak jótékony homályban.
  • Tinman #38
    Mindenki aki erre úgy válaszol, hogy "igen, esküszöm az életemre, hogy az", azt rögtön elmeháborodottnak, alkoholistának, hazug szarházinak tartják, aki csak figyelemre vágyik. Egyik sem kell.
    Sem én, sem a velem levő apám nem beszéltünk erről többet, sem egymással, sem mással. Ha felmerül a téma valahol nagy ritkán, akkor én elmesélem, de mit számít ez? Csak egy valaki vagyok valahonnan, pontosan annyit ér a szavam, mint egy politikusnak.

    Bizonyítani nem tudom, láttam valamit, amit nem tudok földi eredetű jelenséggel megmagyarázni, hiába lettem azóta elvileg okosabb, olvasottabb, de abban azóta még biztosabb vagyok, hogy rettentő nagy butaság azt képzelni, hogy itt van ez a mocsok nagy univerzum (na és mi van, ha ráadásul több univerzum is létezik?) és a fostos emberiség a legfejlettebb benne.
  • Tinman #39
    Mindig van hová fejlődni... legfeljebb "isten-szerű" hatalommal rendelkezni az lehet a csúcs. IDDQD, IDKFA, IDSPISPOPD, IDCLIP ilyenek :-D
    Szóval, nem hiszem, hogy megrekedhet olyan könnyen egy faj, mert a hajtőerő mindig is az ismeretlen felfedezése... amíg egy fejlett civilizáció csak egy galaxison belüli távokat képes leküzdeni és ott terrafolmálgat, ráadásul a tulajdon halandóságával is szembe kell néznie, az még rettenetesen messze van attól, hogy "nincs már hová fejlődni."

    Köze van a témához, mert pontosan a technológiai fejlődés lehet szinte mindenütt az egyik alappillére mind a túlélésnek, mind pedig a terjeszkedésnek... ha csak nem valamilyen energialényekről van szó, mert attól, hogy nem láttam még nem merném kizárni, hogy nem létezhet ilyen "életforma" is.

    "és eddig se próbáltuk meg kiírtani magunkat, pedig egy ideje van olyan fegyver, amivel tetemes pusztítást lehetne okozni."

    Népcsoportok ellen azért elég ügyesek voltunk... az elmúlt 100 évet vizsgálva volt itt pár olyan momentum, amitől egy fejlettebb civilizáció csendben a vödrébe hányt, már ha képes hányásra és van valamije erre a célra, amibe ezt abszolválni is tudja.
    Sehol se tartunk. A lovaskocsis közlekedés egy pillanattal ezelőtt történt, most egy lóra így hirtelen nem telne, de egy autóra igen. Szóval, relax, lesz itt még hamarosan olyan világégés, hogy ölni fogsz az ételért, meg a vízért... vagy téged ölnek meg, végül is tök mindegy, a vége csak a szokásos. N+1. civilizáció amelyik összeroskad. Nem egy nagy ügy, valószínűleg milliónyi történt már ilyen csak ebben az univerzumban, aztán az se zavart minket, mert nem tudunk róla... sőt talán az egyéb civilizációk is pontosan ugyan így vannak ezzel.

    Maximálisan osztom Hawking azon nézetét, hogy legnagyobb veszélyt ránk saját magunk jelentjük. Szajkóztam én ezt már előtte is, de ő egy picit azért hitelesebb személy :-)

    A válaszomnak pedig volt köze a kérdésedhez, elvégre pont arról papoltam, hogy miért nem avatkoznak be. Jogos, az SW egy kalap szar, az szerintem is jobb műfaji meghatározás. Igen, igen űropera, de ha a sci elem kevés is benne, azért a fi-ből jutott belőle dögivel.

    Van más működőképes elképzelésed? Nem gondolhatod komolyan, hogy egy akár teret váltani képes idegen faj, majd lejön a tyúkok közé (ezek lennénk mi, hozzájuk képest) és kezükbe ad bármiféle technológiát?
    Vagy kellenek az erőforrásaink? Minek? Na az sci-fi. Egy olyan faj, mely fényéveket hidal át lazán, felderít/terraformál/teremt magának a miénknél szebb/jobb bolygót... ráadásul lehet, hogy számukra a H2O és az O2 nem túl kellemes elemek.
    Hát mi marad még? Marad a nem beavatkozás... vagy a konteósok álma a technológia apró léptékű szivárogtatása. Ez annyira vad, hogy akár igaz is lehet :-D

    "a helyünkben te sem hinnéd el, ahogy régen te se hittél ezeknek, engedd meg hát, hogy ne is higyjük el, és ezt ne hozd már fel érvnek.."

    Ez pontosan így van! Mivel magam sem tudom értelmezni mit láttam, így nem is próbálok meggyőzni senkit sem róla, hogy már pedig ez egy idegen faj közlekedésre használt objektuma volt. A durva az, hogy azóta nyilván jobban figyelek ezekre a dolgokra, de még csak egy apró gyanús jelenséget sem tapasztaltam.

    Egy fura dolog még volt az életemben, amit szintén nem tudunk megmagyarázni. Ez nyilván nem idegen civilizáció, de, hogy a világ jóval összetettebb, mint azt csak álmodni merjük, abban részemről biztos vagyok.
    Utoljára szerkesztette: Tinman, 2016.01.24. 22:16:49
  • cylontoaster
    #40
    Mindig van hová, csak egy idő után elveszhet a hajtóerő. Kétlem hogy erre találni történelmi példát, meg persze azt se lehet feltétlen általánosítani. Világos, hogy a tudósok alapvetően nem azért kutatnak, hogy felrobbantság a szomszédot. De a fejlődés sokszor nem csak ezt jelenti, ha már Asimovot hoztam fel, ott se a kutatás állt le, hanem a terraformálás. Pont azért mert javultak az életkörülmények, megszűnt az erőszak, stb, felment a várható életkor és nagyon megnőtt az élet értéke. Ezzel nagyon csökkent a kockázatvállalás, az meg a terraformálásnak és a terjeszkedésnek alighanem mindig része.

    Ne hívjuk már fejlettebbnek őket, csak mert nem ölik egymást. Értem én hogy erkölcsileg fölöttünk állnak ha így van, ezt nem vitatom, de ez akkor sem általánosítás. Visszafelé sem. Ha fejlettebb a technológiájuk, nem jön belőle hogy nem erőszakosak.
    És azért talán fejlődünk mi is, még ha az eseményeken nem is látszik, de az átlag ember sokkal inkább akarna békét, és értékeli mások életét, mint régebben. Bár régen se a parasztok akartak háborút.

    Biztos van rá jó definíció, de én nem tudom hol lehet meghúzni egy civilizáció határát. Értem én hogy törin azt tanítják hogy az egyik ettől eddig tart, de kijelentheted azt, hogy bármelyik is végleg elbukott?

    Hawking sokszor mond sokmindent, aztán néha az ellenkezőjét. És túl sokszor beszél olyan dolgokról amik nem gondolnám hogy a szakterülete. Ez személyes vélemény, de nem hiszek a nagy zsenikben akik átlátják a világot és mindenről megmondják a frankót. A szakmai dolgait nem vitatom, mert ahhoz kicsi vagyok, és igazán nem is követem, de minden másról ne szövegeljen, mert kétlem hogy annyira értene hozzá.
    Egyébként sem egy nagy kijelentés, túl könnyű mindenre ráhúzni. Ha holnap elkaszál minket a meteor, akkor rá lehet mondani hogy ja, rég lenne rá megoldás, ha nem egymás öldösését csináljuk, stb.
    Mint amikor a rákos beteg autóbalesetben meghal, de behúzzák hogy rákos haláleset.

    Hogyne lenne más megoldás. Csak nézz saját magunkra. Hány fejlett civilizációval találkozott a drága nyugati kultúránk? És ebből hány olyan volt, amit titokban megfigyeltünk, vagy esetleg elsétáltunk mellettük és hagytuk őket békében?
    Ha olyan erkölcsileg fejlett lények, akkor miért nézik ahogy egymást öljük, miért nem vezetnek jó útra?
    Vagy ha nem azok, és olyanok mint mi, csak fejlettebb technológiával, akkor miért nem hozzánk hasonlóan kezelik az ilyen szitut? (galaktikus demokrácia :P)
    Fogalmunk sincs mi van kint, miért ne kellhetne neki valami ami itt van? Egy olyan faj, ami képes órák alatt a világ egyik pontjáról a másikra eljutni, vagy sorolhatnám a találmányokat amivel egy bennszülöttet kikészthetsz, mi a francot akar egy őserdei, botokat használó törzstől?

    És ne értsd félre, nem vagyok olyan aki csuklóból kijelenti hogy nincs, mert nem tudok róla. És persze a bennem élő gyerek akar hinni abban, hogy a világban még sok olyan csoda van amiről nem tudok. És mivel ST-n nőttem fel, ezért ezekben a dolgokban is szeretnék. De ettől még nem hiszem, hogy itt vannak és figyelnek minket és a többi hasonló. Nyilván bizonyítani és így kizárni nem lehet, mert rendesen valaminek a nemlétezését rohadt nehéz bizonyítani.
    Szóval a lényeg, hogy nem akarom vakon és mindenáron tagadni annak a lehetőségét, hogy vannak ilyen fajok, csak egyszerűen alaptalannak tartom ezeket a kijelentéseket. Összesen 1 féle lényt ismerünk, egy fejlődés termékeit, ebből általánosítani szerintem orbitális hülyeség.