251
  • mikike
    #90
    ezek szerint, te nem értesz hozzá, csak a hitedet terjeszted?

    te valami hittérítő vagy?
  • mikike
    #89
    de akkor miért magoltatják a tévedéseken alapuló dogmákat állami intézményekben?
    ez valami szekta?

    és miért köpködik a hívek, azokat, akik kételkedni merészelnek az éppen aktuális tévedésében?
  • mikike
    #88
    :0 te is vérmiki vagy?

    szerinted hogyan tévedhet a tudomány, ha bizonyítékokon alapszik??
    ősrobbanás:
    kezdetben vala a nagy semmi, ami hirtelen felrobbant, és ebből jött létre minden, pl. a számítógéped is
    mi olyan hihetetlen ebben, hogy kételkedni merészelsz???
  • ZsL
    #87
    Ebben a cikkben ismertetett eset természetesen érdekes, de nemcsak arra utal, hogy többféle naprendszer-keletkezési modell lehetséges, hanem többféle keletkezési mód is, melyek közül a mi Naprendszerünk az egyiknek megfelelően jött létre. (Mellesleg az Epszilon Eridani rendszere, ami itt van kozmikus szomszédságban, úgy tűnik, nagyon hasonló lesz a mienkhez, csak még most van kialakulóban, nincs egy milliárd évvel sem a kezdetek után, ezért csak nyomokban sejlik fel, hogy milyen lesz. Ötmilliárd év múlva lehet, hogy majdnem olyan, mint most a mi rendszerünk, csak addigra a mienk nem lesz már itt.
    Van még egy tényező, ami "szokatlan" felépítésű csillag + bolygó rendszereket eredményezhet, ez pedig a véletlen megközelítések hatása. Egy közelben elhúzó másik csillag, pláne ha óriásbolygói is vannak, megzavarhatja a bolygópályákat. Sajnos, annak lemodellezése, hogy egy éppen vizsgált csillag közelében hogyan alakult a környező csillagok mozgása az utóbbi évmilliókban, ma még nem egy rutinfeladat... Ma még az efféle véletlenek lehetőségét és hatásukat nem lehet figyelembe venni a naprendszermodellek kidolgozásában.
  • ZsL
    #86
    Senki sem mondta, hogy más bolygókon nincs élet, csak eddig még egyiken sem sikerült megfigyelni. A megfigyelési technika (távcsövek, színképelemzők, űrszondák, egyre komolyabb számítástechnika a rengeteg adat feldolgozásához)rohamléptekkel fejlődik, és nem lennék meglepve, ha két-három évtizeden belül még a mi Naprendszerünk némelyik bolygóján és holdján is az élet jelenlétére bukkannánk. A földön ismert típusú élet alapjainak létrejöttéért felelős molekulák még a csillagközi térben is előfordulnak. Csakhogy az élet lehetősége nem azonos az általunk értelmesnek tartott életforma létrejöttével. Szerény ismereteim alapján úgy vélem, hogy az életnek többféle változata lehetséges, mint ahány égitest akad az Univerzumban, ezért nem kellene nagyon csodálkoznunk, ha hozzánk hasonló lények máshol nem alakultak volna ki, hanem csak egészen másmilyenek. A kapcsolatkeresés a hozzánk hasonlókkal is lehet, hogy csak a magunkfajták törekvése, ezért nem özönlenek felénk mindenhonnan az értelemre utaló jelek.
  • gforce9
    #85
    Hát igen ez meg a másik. A fizika a természetet írja le, azt amit megtapasztalhatunk. Amit nem tapasztalhatunk meg, arról csak fantáziálni lehet, az viszont már nem tudomány. Bár most jelenleg ott tartunk, hogy véges az univerzum, de határtalan. Legalábbis ez a meghatározó és legelfogadottabb modell. Az hogy ezt nehéz elképzelni, nem csoda :) Ugyanúgy, ahogy egy gömb felületén élő 2d-s lény sem tudná elképzelni, hogy hogyafenébe lehet az, hogy elindul az egyik irányba és visszaér ugyanoda.
  • ZsL
    #84
    "Véleményem szerint az ősrobbanás egy lokális bumm volt, és nincs köze az univerzum kialakulásához."
    A "lokális bummot" kell azonosnak vélnünk az Univerzummal, mert nem láthatjuk kívülről az Univerzumot, mégpedig elvi okokból: abban a távolságban, ameddig elvileg ellátnánk, a távolsággal arányos távolodási sebesség már csaknem fénysebesség, ezért a Doppler-hatás révén az észlelhető fény hullámhossza végtelenre nő, vagyis észlelhetetlenné válik. Az elektromágneses sugárzáson kívül más fizikai hatás révén pedig nem észlelhetjük a távoli jelenségeket. Legalább is egyelőre.
  • gforce9
    #83
    Egy robbanás repeszén ülve és a többi repeszt megfigyelve meg tudnád határozni, hogy tágulás van e vagy sem. Erre megvan a matek. Ezt persze lehet tagadni, csak nem érdemes.

    A háttérsugárzást, amely minden irányból egyformán érkezik nem magyarázza egy lokális robbanás. Az ősrobbanásból viszont egyenesen következik.

    Javasolnám megnézésre Dávid Gyula előadásait a témában. Minimális matematikai előtudás kell hozzá és szépen levezetgeti, hogy mit és miért gondolnak úgy a csillagászok és fizikusok. Milyen mérésekre alapozva jutottak oda, ahol a jelenlegi csillagászati és fizikai álláspont van. Persze lehet vitatkozni a dolgokról, de úgy nem sok értelme van, ha figyelmen kívül hagyjuk az eddig elért eredményeket. Ahhoz, hogy valamiről érdemben lehessen vitázni, nem árt a területen való jártasság. Túl meggyőzően én sem fogok tudni érvelni, mert nincsenek többéves tanulmányim a kérdésben. Én maximum a nagyon szemetszúró hibákra tudok rámutatni. Egy szó mint száz, tanulni, tanulni, tanulni :)
  • Macropus Rufus
    #82
    "Ez konkrétan nem igaz. A mérések azt mutatják, hogy minden galaxis távolodik mindegyiktől. "

    ebből úgy tűnik, hogy mindent tudunk már, hiszen bárhonnan is mérjük ezt kapjuk. Pedig nem. Csak a Földről illetve a Föld közelében végrehajtott méréseink igazolják ezt. Mi a robbanásban vagyunk, és ezt látjuk. Ez az amit biztosan állíthatuk, de már azt sem állíthatjuk, hogy ez a robbanás az ismert univerzumot hozta létre, vagy csak egy irgalmatlan robbanás lökéshulláma mögött vagyunk és ezt látjuk. Igazolva nincs, hogy az ősrobbanás előtt, tehát monjduk innen 30milliárd fényévre, bármi is lenne, vagy nem lenne. Elvileg nem lehetne, ha igaz a robbanás teória.

    " Természeesen vannak kivételek, de túlnyomó többségben tágulás van."
    természetesen, ilyen sem lehetne. Ha van az a bizonyos sötét anyag, ami tágúl ráadásúl gyorsúlva, és ez miatt tágúl az univrezumunk is, akkor természetesen nem közelíthetnek egymáshoz galaxisok. Hiszen a kösztük lévő anyag is tágúl. (sőt a galaxisokban lévő bolygók/csillagok/stb közt is tágúl) Ráadásúl egységesen mindehol. Ha még is közeledik, akkor annyit már tudhatunk a sötét anyagról, hogy összenyomható, akármiből is van... Ilyen kijelentést meg nem tettek még.

    "A ősrobbanást pedig minden valamirevaló csillagász vagy fizikus elfogadja, de nem azért mert ez a divat, hanem azért, mert minden megfigyelés erre mutat."
    ami a Föld szemszögéből történő megfigyelés.
    Ha körülöttem felrobban valami és én élve maradok, akkor azt fogom látni, hogy hozzám képest minden távolodik, sőt az épület darabjai egymáshoz képest is távolodnak, egy gömb felületén. Ez a gömb a lökéshullám, ami optimális esetben gömb. (a földi légkör miatt itt nem annyira, de azért simán láthato sok videón a félgömb alaban terjedő lökéshullám) Namost én mint megfigyelő mivel én csak a lökéshullám mögötti rész tátom, ezért kijelentem, hogy a robbanás elött nem volt semmi, és amit látok (törmelékek, széteset ház stb.) azt a lökés hullám hozta létre. Ez utóbbiban nem tévedek. De ugye azt nem jelenthetem ki, hogy 400m-rel arrébb sincs semmi, hiszen nem is látom.
    Véleményem szerint az ősrobbanás egy lokális bumm volt, és nincs köze az unvirezum kialakulásához.
  • gforce9
    #81
    Dehogy van kiátkozva, hiszen egyre több a lehetségesnek tartott elmélet. "kiátkozva" azok az elméletek vannak, amelyeben a hibák akkorák, hogy ellentmondanak a már rég bizonyított és megfigyelt jelenségeknek. Az elméletek jelenlg szaporodnak, nem csökkennek. Ha úgy lenne ahogy te mondod, hogy kiátkozzák amelyik nem szimpatikus, akkor redukálodna a számuk.
  • gforce9
    #80
    Egyébként lehet nem mérésekkel, hanem matekkal lehet cáfolni. Történt már ilyen. Einstein bevezetett lambda állandója ugyan kimérés után nem stimmelt mérés alapján lett cáfolva, de ha kimatekozták volna, akkor sem stimmelt volna, mert instabil rendszert eredményezett. SZóval matematikailag is hibás volt a bevezetése. Elképzelhető, hogy pusztán matekkal ki tudnak egy egy elméletet x-elni, még mérés sem kell hozzá. Az igazoláshoz nyilván kell mérés is, még ha közvetett mérés is.
  • Macropus Rufus
    #79
    nem a tévedésen van a hangsúly! Hanem azzal, hogy aki esetleg más megközelítésből, más megoldásra jut, az van kiátkozva. Pedig ő is csak megfigyelésből levont következtetést csinált.
  • gforce9
    #78
    Egyelőre nincs tudtommal. Kerek elmélet és logikusan felépített, de nincs olyan jóslata, amit a jelenlegi technikai szinten ellenőrízni lehetne. Persze lehet nincs igazam, én csak lelkes érdeklődő vagyok, nem szakértő :)
  • Molnibalage
    #77
    Nagyrészt egyetértek. Az utolsó mondat a húrelméletre is igaz? Van bármiféle módja annak az elméletnek az igazolására?
  • gforce9
    #76
    "Csak azért állítják ezt mert innen ahhol mi vagyunk ezt látjuk. Remek. Egy szubiektív nézőpontból obiektív következtetés levonni..."

    Ez konkrétan nem igaz. A mérések azt mutatják, hogy minden galaxis távolodik mindegyiktől. Természeesen vannak kivételek, de túlnyomó többségben tágulás van. Azért ennél picivel biztosabb alapokon nyugszik a csillagászat, mint amit most fel próbáltál vázolni. A ősrobbanást pedig minden valamirevaló csillagász vagy fizikus elfogadja, de nem azért mert ez a divat, hanem azért, mert minden megfigyelés erre mutat.

    Egyébként pedig a "történelmi időkben élt" tudósok is nagyonagyokat tévedtek, soroljam? Newton: "éter", görögök: "a testek természetes állapota a nyugalom", Kepler: 0. törvénye. De lehetne sorolni hosszan. Ők a megfigyeléseik alapján alkottak modelleket, amely modell bizonyos pontossággal leírta a megfigyeléseket. A modelljeik egy része igazak bizonyult, míg más részeiről kiderült, hogy nem. Ez jelenleg is így van. Csak most, tanulva abból, hogy még az einsteini modell sem ír le mindent és még Einstein is tévedhet azzal, pl. hogy "isten nem vet kockát", rájöttek, hogy az elméleteket nme szabad elvetni csak azért, mert nem illik bele a jelenlegi kialakult képbe. Ezért jelenleg több az elmélet, ami arra vár, hogy igazolják, vagy cáfolják. Ennyi. Ezek közül kell kiválasztani azt, ami egy-egy jelenséget pontosan leír. Egyébként pedig ezek az elméleteket nem hasraütésre teszik, hanem a meglévő bizonyított dolgokból számolják ki a lehetséges elméleteket.
  • wraithLord
    #75
    Igen, a tudományban létezik olyan "fogalom", hogy tévedés... ;)

    Ki nem téved. Csak a tudomány képes (illetve a működéséből adódóan ez elkerülhetetlen) ezt felismerni, elismerni és korrigálni, mert fejlődni csak így lehet.
  • Macropus Rufus
    #74
    alapvetően ott látom a gondott, hogy míg a történelmi időkben tevékenykedő tudósok, megfigyeltek valamit, és azt akarták bizonyítani, és az a valami ott volt konrétan elöttük. (pl. miért esik le az alma a fáról és miért nem felfelé) addíg a mostani tudósok feltételeznek valamit, aztán ezt képletekkel alátámasztják (amiket megint csak ők alkotnak meg) és a végén próbálják igazolni a számolásaikat a való életben. És itt szokott a gond lenni. Egyre inkább úgy látszik, hogy a modern csillagászat azonnal csődöt mond, mihelyt a Naprendszern kívűl kezdenek tevékenykedni. Naprendszeren belűl viszonylag jó megfigyeléseket lehet tenni, bár a végkövetkeztetés még itt is tévedhet. De x milliárd fényév távolságból CSAK tévedni lehet. Mert ugye pl. a tudósok állítják az ősrobbanást, ami egy olyan valami ami nem elég, hogy a világűr összes anyagát egy jól lokalizálható helyen tartotta, de még ráadásúl minden robbanásnak ellentmondva, valahonnan energiát nyer és ezért gyorsúlva tágúl. Senki, ismétlen senki nem látta az ősrobbanást. Innentől kezdve MINDEN csak fikció. Nekem pontosan annyira van igazam a dolgokban mint annak aki állítja, hogy volt. Nem tudja bizonyítani semmivel. Az, hogy látunk valamit ami tágúl ebből az következik, hogy az egész világegyetem tágúl. Az egész. Csak azért állítják ezt mert innen ahhol mi vagyunk ezt látjuk. Remek. Egy szubiektív nézőpontból obiektív következtetés levonni... Elösszőr is a tudomány csak annyit állíthatna biztosan, hogy innen nézve valami miatt az tlátjuk, hogy tágúl. Mivel nem látjuk mi van a tágulás elött ezért azt is hozzá kellene tenni, hogy "innen nézve" és a "tudomány mai álláspontja szerint".
    Ua. amikor valaki megkérdőjelezi a tudományt akkor mindenki lehurrogja, hogy minimális tudás stb... Tudommal pont itt az sg-n fejtegette valaki, hogy ilyen mérető szilárd bolygó nem létezhet mert a tudomány... Ha lenne időm és kedvem, akkor összeszedném az összes tévedését a XX.sz. tudósainak. Érdekes lenne látni, hogy tévedni szinte kizárólag az elméleti tudósok tévednek, de azok többnyire qurvanagyot.
  • immovable
    #73
    Ő az. Már külön blog foglalkozik a fogyatékosságával.
  • Tetsuo
    #72
    Ennek a jelenségnek 3 oka van.

    1. Az emberek egyre inkább átverve érzik magukat a "hivatalos" dolgoktól, részben okkal. Durva marketing és megvezetés az alapja jelen gazdaságunk mukodésének.
    2. Az információ szabad áramlása sok szemetet is hoz, sokan érdekeltek is a dezinformálásban, pl. jól jovedelmez, feltunés stb.
    3. Az emberek tobbsége (és egyre tobben) buták és igénytelenek.

    Mindhárom pont kapcsolódik a hozzászólókhoz és a tudományos cikkekhez is. ;)

    Ráadásul téves az a kovetkeztetésed, hogy a materializmus a reális világkép. Ugyanis ennek megválaszolására pont kevés a materializmus és a racionalizmus.
  • Xellos999
    #71
    Ennek az ellenkezője is igaz. Ha egyáltalán nem ritkák a bolygók, akkor miért csak ezen az egyen van élet? Akkor borulhatnának egyes vallások, ha más bolygókon is lenne.
  • Vol Jin
    #70
    Tökre egyet értek veled, de meg kell jegyeznem, hogy más témakörben a kognitív disszonancia redukció nálad is tetten érhető. :-)

    Szerintem te műszaki vonalon képzed magad, és ezt az evolúciótagadó hülyék a tudósok gondolatmenet logikai bukfencet azonnal átlátod. Ellenben más tematikában magad kerülsz logikai bukfencekbe. Valóban züllik a világ, mert terjednek a téveszmék, ami az internetnek köszönhető. Korábban is voltak ilyen futóbolondok, de nem művelték magukat, és nem jutott el sehova a hangjuk. Megmaradtak a szűk környezetükben, ahol kinevették őket. Az internet viszont csatornát ad a kinyilatkoztatásaikhoz, és megfertőznek olyanokat, akik korábban megmaradtak tájékozatlan átlagembernek. Nem a hülyék száma nő, hanem a hülyék gondolatai kaptak terjesztési csatornát, és sok átlagembert a hülyeség fogyasztóivá tettek.
  • halgatyó
    #69
    A cikk érdekes. A hozzászólásokon elhűltem. Annak ellenére, hogy az utóbbi években gyakran lehet tapasztalni a tudománnyal szembeni ellenséges álláspont terjedését. (különös módon, a horoszkópokkal szemben nem tapasztalható hasonló ellenszenv, továbbá a piramisjátékok és egyéb tömeges átverések is egyre több áldozatot szednek... nem véletlen). Mindezt én általános hanyatlási jelenségnek tartom. Sajons. Ennek okai vizsgálhatók, de messzire vezetnek.

    Próbáljunk meg a "kályhától elindulni". A tudomány többszáz éves fejlődésének korábbi szakaszai a itt hozzáböfögő tudományellenes figurák számára is -- remélhetőleg -- áttekinthetőek.

    Mert a tudomány KEZDETEKTŐL FOGVA megfigyeléseken alapult, és a megfigyelt ismeretek számokkal történő leírásán, rendszerezésén. Ilyen megfigyelések milliószámra akadtak, nem is tudom, mit próbáljak példaként kiragadni.

    Ezeken a megfigyeléseken majd tudatos kisérleteken és számításokon alapul minden technikai eszköz, amely minket körülvesz.

    A tudományellenesektől megkérdezném: azt értem, hogy minden hülyeség, amit nem ti mondotok. De akkor valamit mondjatok, ami szerintetek ÚGY VAN! Nem azt, hogy mi nincs úgy! Ha tagadjátok a tudomány eredményeit, akkor írjátok le, hogy mi az igazság.

    Érdeklődéssel nézném meg például az TI TUDOMÁNYOTOK alapján készített számítógépet, mobiltelefont, radart, benzinmotort, dieselmotort, 750 kV-os transzformátort, MR, CT, PET vizsgálót, vagy akármit!
  • Vol Jin
    #68
    Mindkét személy ugyanaz. Wmiki és Richike azonos. Az indexes blogokban is egyedül énekli kánomban a mennyből az angyalt.
  • Molnibalage
    #67
    De, történt.
  • Molnibalage
    #66
    Hát, ha én lennék, akkor itt rend lenne. Egy nevében tudományos oldalról úgy vágnám ki a wmiki és fajtádba tartoz idiótákat, hogy lábatok nem érné a földet. Játszatok a saját homokozótokban, de ne itt.
  • Molnibalage
    #65
    Bocs, de kurvára szó nem volt lakhatóságról. Alapvetően sokan a bolygók létezését tartották csodának. A jelek szerint meg rohadtul nem az. Iszonyatos korlátozásokkal vagyunk csak képesek kimutatni őket és mégis százszámra vannak a csillagászati léptékben "egy ugrásnyira" távolságon belül.
  • Vol Jin
    #64
    Már milliószor megkaptad az érveket az evolúció mellett, de ignorálod őket folyamatosan. A "Pásztor" szóra sem fogsz reagálni, mert az kellemetlen neked...
  • Katalizátor
    #63
    "nem akarok most nekiállni egy evolúciós vitának, mert unom"

    Nem unhatod, hisz sose tetted!
  • Richard Donkies
    #62
    "senki mindenki" = mindenki
  • Richard Donkies
    #61
    Érdekes hozzáállás...

    Te hiszel egy elméletben, aminek nem ismered a bizonyítékait, vagy nem akarod felsorolni, mert szerinted " nem vagyunk egy szinten". És nyilván úgy gondolod, hogy te vagy magasabban.

    Akkor miért feltételezed, hogy már 20-szor elmagyarázott valaki valamit, amikor te már ott berekeszted az értelmes vitát, hogy "nem vagyunk egy szinten"?

    Mielőtt félreértenél, nem akarok most nekiállni egy evolúciós vitának, mert unom. Csak arra akarok rávilágítani, hogy nincs értelmes vitára lehetőség, mert senki mindenki olyan magas lovon ül, hogy onnan már csak fikázásra futja.

  • Vol Jin
    #60
    Jó "Pásztorként" tudnod kellene, hogy az emberek mit értenek birka alatt.
  • Vol Jin
    #59
    "Mert, ha valaki észérvekkel (vagy csak ötletelve) támadja a világképemet, attól én nem félek megvédeni a saját érveimmel. Nem fogom lebunkózni."

    Te nem érvelsz, csak böfögöd a smielyket, amit elég kórosan produkálsz. Egy-egy hír kapcsán erőteljes érzelmi kitörést mutatva, logikailag hibás állításokkal mindig arra kilyukadva.
  • Vol Jin
    #58
    Nem nehéz agyilag összerakni. Ha a bolygók ritkák, akkor a Föld különleges, szinte az életre teremtetett. Ha meg a bolygók hétköznapiak, akkor rengeteg lehetséges helyszíne lehet az intelligens létformáknak, a Föld egyáltalán nem különleges, csak egy a sok közül. Ez utóbbi nem kedvez a dogmatikus vallási tanoknak.
  • torreadorz
    #57
    Nem, tévedsz. Az eladó sosem alkudozik magával :)

    Először is, ha van egy bizonyitékokkal és érvekkel alátámasztott elmélet, akkor pont hogy _neked_ kell érveket és bizonyitékokat bemutatni hogy az elmélet miért hamis.

    Ha én videó és hang felvétellel tovább tanuvallomásokkal tudom bizonyitani hogy te elkövettél valamit, te meg csak annyit tudsz mondani hogy "az nem úgy volt" akkor remélem belátod hogy nem nekem kell megcáfolnom az "az nem úgy volt" állításod. Neked kell megcáfolnod az én bizonyitékaimat (videófelvétel, tanuvallomások). Ha ezt nem látod be, akkor meg sajnos nem vagyunk egy szinten, és akkor meg azért értelmetlen a meggyőzés.
  • teddybear
    #56
    Wmiki nick-nevet váltott, és most szamárként nyomul. Röhej.
  • Richard Donkies
    #55
    HA meggyőzted az érveiddel és a bizonyítékaiddal.
  • Richard Donkies
    #54
    Eszem ágában sem volt most érveket felhozni az evolúció ellen, csak rávilágítottam egy tévedésedre. #48

    Nyugalom...
  • mgkp
    #53
    Látom a vitát én nyertem, mert észérveket nem teljesen tudsz felhozni még mindig az evolúció ellen, se istenke létezésére.
    (Amúgy elmondom, hogy ma már a legtöbb egyház az evolúciót elfogadja, kedves elmebeteg barátom)
  • torreadorz
    #52
    "Senki nem szokott még tizedjére sem kitartani a saját verziója mellett, ha meggyőzted."

    Nem-e? :DDD
  • Richard Donkies
    #51
    "Mire konkrétan? Az idézett mondat azt jelenti, hogy ha a tudományos elmélete az evolúciónak téves lenne akkor minden biológiai tudást át kéne gondolni."

    Ugyan miért kellene átgondolni?
    A kémia, fizika, matematika ugyanúgy igaz marad az evolúció elmélet bukása után is.
    Vagy talán nem?