13
-
Shiny Copperpot #13 FORUMNECRO varázslat: :)
"Legyünk tisztába azzal, hogy ez ugyanaz a nemzetközi tőke, mint ami a szilíciumvölgyben is van. Vagyis ugyanolyan feltételeket szabnának később."
Jahm, egy része az, bár vannak kisebb (pl. EU-s) alapok is, és jellemzően azok szoktak a periférián halászni. Meg van pár magyar befektető is, de állítólag sokkal jellemzőbb a lehúzó kókler (mármint itthon). De pénzük azoknak is van - csak tudd belőlük kiénekelni 80% kontroll alatt... :)
"Vagyis állami pénzből - valójában az én adómból - beindítjuk a vállalkozásokat, amiket ha bejönnek így is elvisz a külföldi tőke. Hát remek, mondhatom."
Jahm. Viszont a vállalati részesedésből az állam bevételt szerez. És ha sikerül egy újabb Google-t pályára állítani, abból pl. neked is juthat nyugdíj. Ezt jelenti a befektetés.
"Attól még a tevékenységet lehet itt folytatni. Mert ugye ahol a tevékenység, ott kell adózni."
Sajnos nem lehet. Főleg az amcsi piacra jellemző, hogy pl. egy bank vagy egy közepes cég sokkal szívesebben szerződik egy amerikai céggel, mint egy európaival. Magyarország ilyen szempontból nincs is a térképen.
"Most jöhettek azzal, hogy "de van itthon irodájuk, sőt" - és a bevétel hol képződik: az amcsi cégnél, vagy a magyarnál?"
A tulajdonosoknál és a befektetőknél. És ez így van jól. Nehogymár én éljek jól abból, amit te találtál ki, és izzadtál össze esetleg többtíz év alatt!? Azok meg oda fognak menni, ahova az üzlet szabályai hajtják. Azaz jórészt az Egyesült Államokba, kisebb részt Kínába, Indiába, majd Nyugat-Európába. Egyébként épeszű embernek komoly befektetést életveszélyes itthon kezdenie, mert ha jól megy a biznisz, pillanatok alatt elveszik tőle - és az jól látszik a befektetések nagyságrendjén, hogy ezek a szakemberek nem hülyék. :) -
Komolytalan #12 "Szerintem két oka van: az egyik a befektetések gyakorlata. Ahonnan a pénz jön, ott feltételeket szabnak."
Aha. A cikkben ezt írják: "Magyarországon jelenleg 133 milliárd forintnyi kockázati tőke "keresi a helyét"
Legyünk tisztába azzal, hogy ez ugyanaz a nemzetközi tőke, mint ami a szilíciumvölgyben is van. Vagyis ugyanolyan feltételeket szabnának később.
A cikk folytatódik: "az úgynevezett magvető és magvető előtti - vagyis a teljesen induló - szakasz finanszírozása azonban hiányzik."
Vagyis állami pénzből - valójában az én adómból - beindítjuk a vállalkozásokat, amiket ha bejönnek így is elvisz a külföldi tőke. Hát remek, mondhatom.
"Egyszerűen egy komolyabb ötlet teszteléséhez(!) is kicsi lehet a teljes magyar felvevőpiac egy iparágban."
Attól még a tevékenységet lehet itt folytatni. Mert ugye ahol a tevékenység, ott kell adózni. Most jöhettek azzal, hogy "de van itthon irodájuk, sőt" - és a bevétel hol képződik: az amcsi cégnél, vagy a magyarnál? -
Sir Cryalot #11 Szvsz 5 év múlva is pont itt fog tartani a honi "kultúra" ahol most : nagyotmondásnál és nagyotmarkolásnál :D nekem effelől szemernyi kétségem sincs :D
-ráadásul a legrosszabb helyről merítenek ihletet hozzá, az eu-ból :D
...
Menekülőútvonal-kalkuláció folyamatban. -
qdot #10 "A régió start-up fővárosa lenne Budapest"
"...a magyar főváros Kelet-Közép-Európa start-up központjává váljon..."
Ennek nem azt kéne jelentenie, hogy akkor a szlovák, a horvát, a román, stb. startupok is kapnak támogatást a magyar államtól?
Értitek ugye?
-
ostoros #9 Így igaz, a magyar piac kicsi. Ezért is kellene felvinni a népesség szaporulatot. :) Mert nem a nyugdíjasok a jó fogyasztók, hanem a társadalom aktívabb része. -
Shiny Copperpot #8 "LogMeIn, Prezi, uStream egyik se magyar cég már - miért nem?"
Szerintem két oka van: az egyik a befektetések gyakorlata. Ahonnan a pénz jön, ott feltételeket szabnak. A legtöbb pénz ilyesmire amerikai befektetési alapoktól jön, ahol alapfeltétel szokott lenni az amerikai (USA-beli) cég, csak annak adnak lét.
A másik ok ugyanaz, ami a következő kérdésre a válasz.
"Elmondjam mi kell ahhoz, hogy Magyarországon több sikeres startup legyen?"
Azon kívül amit leírtál, a legfontosabb kimaradt: a piac. Egyszerűen egy komolyabb ötlet teszteléséhez(!) is kicsi lehet a teljes magyar felvevőpiac egy iparágban. Sőt, még a fogyasztói piac se túl nagy, kis túlzással azt is lehet mondani, hogy egy étteremnél többre ezen a piacon nincs is igény. Szóval, egyáltalán nem biztos, hogy ilyen direkt módszerekkel komoly eredményt lehet elérni. Indirekt módszerekkel, a piac kiszélesítésével, a piacra jutás könnyítésével és szigorú de következetes iparági szabályozással szerintem sokkal többet lehetne tenni az itthoni startupokért (magyarul mondjuk induló vállalkozásokért... bár ez jellemzően csak a pre-seed és a seed fázisra igaz, későbbre már szokott lenni működő cég).
A többivel amúgy egyetértek. -
Sir Cryalot #7 [URL=https://www.google.hu/search?q=%22innovation+supression%22&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&channel=rcs&gws_rd=cr&ei=iXd6UpXbNtHU4QSN5YHoDw#channel=rcs&q=%22innovation+suppression%22&rls=org.mozilla:en-US:official&safe=off&spell=1]"innovation suppression"[/URL] -
Sir Cryalot #6 "minket nem akarnak szabályozni" , talán azért nem, mert itt konkrétan "innovation supression" van, és keveredik a szezon a fazonnal??
lásd: " Ma Magyarországon nincs 10ezernél több ember (család), akinek lenne ennyi megtakarítása."
Azt meg a kocsma túltolásához tudnám hasonlítani ahogy a sok angol buzzwördöt komikusan túlmagyarosítják. -
M2 #5 "A jelenlegi számítások szerint 2014-2020 között uniós forrásból 700 milliárd forint juthat kutatás-fejlesztésre és innovációra"
Itt van a lényeg! Szó sincs itt semmi másról, mint hogy megint le lehet nyúlni pár száz milliárdot. Valakik megnéztek pár indexes videót és beugrott az ötlet - de nem lesz itt semmiféle startup világ... -
Ferrer #4 Startup = hozzá nem értő hülyegyerekek végre megvalósíthatják az "álomötleteiket" amiket eddig csak a fiókban tároltak az abszurditásuk miatt, a többi hülyegyereknek köszönhetően. -
Komolytalan #3 "Azzal számolnak, hogy a start-up ökoszisztémára közel 140 milliárd forint fordítható, ennek több mint egyharmada vissza nem térítendő támogatás."
Ez nyilván megy a haveroknak.
Egyébként amíg egy Audi vagy egy Mercedes kap adókedvezményt, egy induló vállalkozás meg nem, addig miről is beszélünk? LogMeIn, Prezi, uStream egyik se magyar cég már - miért nem?
Elmondjam mi kell ahhoz, hogy Magyarországon több sikeres startup legyen?
1. Ami van, annak itt kell maradnia. Ez semmi más, csak adózási, ügyintézési kérdés.
2. Sok startupnak kell indulnia. Ez viszont nem fog megtörténni úgy, hogy az ország lakosságának cirka 90 százaléka egyik hónapról a másikra él. A világ boldogabbik részén a startupok nagyrészt kreatív hobbykból fejlődnek tovább. Ehhez kell az, hogy az ember pénzt/időt tudjon költeni a munkája mellett a hobbijára, illetve az is, hogy mikor komolyra akarja venni a figurát, akkor minden további nélkül ott tudja hagyni a munkahelyét vagy 2 évre, a megtakarításaiból tudjon élni ez idő alatt. Ezután már olyan szintre kerülhet a dolog, amibe egy kockázati befektető - állami közbenjárás nélkül is - hajlandó beszállni. Ma Magyarországon nincs 10ezernél több ember (család), akinek lenne ennyi megtakarítása. És közülük nincs 10, akinek attól bonyolultabb startup ötlete lenne, hogy nyissunk egy éttermet.
Egyébként az megvan, hogy ha nem kapsz fizetést, megszűnik a biztosítási jogviszonyod is, vagyis nem kaphatsz ingyenes orvosi ellátást, meg még csomó mindent? Ez pl. kezdvez a startuposdinak? Ugyan már gyerekek - nem annyiból áll egy állam vezetése, hogy ami pénzt kapunk az EU-tól azt elosztogatjuk a haversrácoknak...
Sajnos az a nagy büdös helyzet, hogy Magyarország se régiós, se semmilyen startup fővárossá nem fog addig válni, amíg ilyen szinten korrupt és kiszámíthatatlan a közigazgatás (volt valakinek startup trafikja?), illetve ilyen szinten szegények az emberek. -
Nos #2 Nem biztos, hogy ugyanazt értitek startup vállalkozás alatt. A cikkben szerintem az általános értelmet használják, vagyis az induló innovatív vállalkozások, gyakorlatilag bármilyen tevékenységi kör belefér. Szerintem te csak az informatikát érted alatta, de az általános értelembe belefér akár egy új technológiát alkalmazó mezőgazdasági vállalkozás, vagy bármilyen ipari tevékenység is. Szóval ezeket meg szerintem valamilyen mértékben pont támogatni kell, hogy át tudják ütni a tőkehiány első falát, de persze ésszel. -
vision5 #1 Elfelejtik mennyire instabil egy startup (dotcom lufi) vállalkozás. Erre ne alapozzuk a gazdaságunkat mert se erőforrásaink se tudásunk nincs hozzá (tisztelet a kivételeknek).