90
  • Tinman #10
    Lol... jah, meg hozzátenné, hogy a rohadt krumpli, meg az esővíz fogyasztása jótékony... sőt, egyél fényt.
  • Atisz #9
    Nos ez 2 dolgot is bizonyít: akik túlélték a haláltáborok borzalmait (értsd: nem kerültek sorra), nem éltek olyan rossz körülmények között, amely tartósan megterhelte volna a szervezetüket. Mint ahogy az előttem hozzászóló is írja, a szovjetek által kényszermunkára elhurcolt kb. 700 ezer magyar sokkal jobban megsínylette a szibériai munkát, nemegyszer 2 réteg ruhában dolgozva a -20 °C-os hidegben. Ők aligha úszták meg tartós betegség nélkül, ami garantáltan lerövidítette az életüket.
    A második dolog, ami gyakorlatilag az egész izraeli-holland kérdésre tök szimpla választ ad: a holokauszt túlélők az egyetlenek a világon, akik az őket ért borzalmas események után olyan luxus szintű kárpótlást kaptak, amellyel nem csoda ha extra hosszú kort éltek meg (magas szintű orvosi ellátás, egészséges táplálkozás, zéró stressz, stb.). Megint ugorjunk vissza a Szibériába elhurcolt magyarokra: ők amikor valamilyen betegséggel hazajöttek (mármint a 700 ezerből csupán minden második), mi fogadta itthon őket? Osztályidegenek lettek, családjuk ki lett telepítve, földjeik, ingóságaik elvéve. Totális egzisztenciális és lelki ellehetetlenülés.
    Ha igaz lenne a cikkben lévő felvetés, akkor nekik még tovább kellene élniük, ám valamiért szerencsétlenek nem élték meg többnyire a rendszerváltást sem.
  • physis
    #8
    A cikk -- ettől a konkrét kutatástól függetlenül -- hivatkozik már egy azelőtt is vizsgált jelenségre: poszttraumás növekedés

    Mivel ezzel szemben a poszttraumás stressz egy súlyosan roncsoló betegség, nem hittem volna, hogy ilyen poszttraumás növekedés egyáltalán létezik, de ezek szerint mégiscsak egy már régóta kutatott terület.
  • defiant9
    #7
    Relatíve magas fizikai aktivitáshoz tartozó kalóriaszegény táplálkozás, erre ma azt mondaná egy dietetikus hogy ez az egészséges életmód.
  • kukacos
    #6
    A túlélés és a hosszabb élet még egy tucat más okból is összefügghet. Mondjuk mert aki túlélte, eleve egy szívósabb karakter volt. De lehet okosabb, betegségeknek ellenállóbb, szokásosnál óvatosabb, és mindezek együtt is.
  • Moha Mahnian
    #5
    Tegyük hozzá, hogy a cikk semmit nem ír arról, hogy azok a menekültek tényleg átélték a holokauszt borzalmait, vagy csak látták, ahogy másokat elvisznek? Szerintem pont a vizsgált személyeket nem vitték el, így a valódi traumát sem élték át. Azaz olyan embereket vizsgáltak, akiket (mások) sikeresen megvédtek az elhurcoltatástól. Ha pedig ez igaz, akkor a végkövetkeztetés is hamis!

    Kérdés persze, hogy igazam van-e.
  • uniu77
    #4
    "A Haifa és a Leiden Egyetem kutatóinak eredményei szerint a holokauszt férfi túlélői esetében az átélt borzalmak megnyújtották várható élettartamukat azokhoz viszonyítva, akik nem mentek keresztül hasonló megpróbáltatásokon."

    Vagy tényleg nem mentek keresztül rajta azokon a "borzalmakon".

    A #3-as hozzászólóhoz hasonlóan és is ismerek ilyen történetet a közeli családi körből. A traumák ugyan így visszaköszöntek és nem a hosszú élet volt a köszönet ezekért.
  • Pluskast
    #3
    Ez egy baromság. A nagyapám 1941-ben vonult be és a háború végéig harcolt, majd annak vége után 3 nappal a ruszkik elvitték még 3 évre hadifogolynak Szibériába. Csak 1948-ban jött haza. Frontkatona volt végigharcolta az egészet. A naplójában borzalmasabbnál borzalmasabb dolgokat írt le (pl a legjobb barátja úgy halt meg, hogy a nagyapám szeme láttára cafatokra ment szét a feje egy gránáttól). 64 évesen halt meg prosztata rákban. A nővér mesélte szüleimnek, hogy amikor tele nyomták morfiummal, hogy ne szenvedjen egyfolytában hangosan és megállás nélkül újraélte a háborús élményeit. Soha nem tudta feldolgozni a háború borzalmát és ebbe halt bele. Simán élhetett volna még vagy 30 évet, mert ráadásul élsportoló volt 400 m-en futott még a 36-os olimpián is kint volt.
  • MuchACHO79
    #2
    Vajon ki mennyit fizetne +1 évért, ha pénzzel el lehetne intézni? Szerintem fizessenek a holokauszt túlélők ezért a jótettért, hogy tovább élhetnek.
  • Tinman #1
    Szerintem túldimenzionálják.

    Ugyanis akik túléltek, utána a legtöbbjük letelepedett és nyugodt, békés életre vágyott, még családcentrikusabb lett, mely ugye jó esetben az egészséges psziché megőrzésének egyik alapja.

    Ráadásul olyan kártérítéseket kaptak az elmúlt évtizedek során, hogy abból az életszínvonalukat relatív jó szinten tudták tartani (több pénz magasabb szintű orvosi ellátás, minőségibb ételek, életkörülmények, etc.).