94
  • Omega
    #54
    Kelta: az elmélet neve relativitás elmélet, a relativitás azt jeleneti, hogy látszólagos, vagyis mást látsz a Földről és mást az ürhajóról. Olyasmit nem láthatsz ami nincs. Azt a lassuálás-gyorsulás dolgot te találtad ki, ilyen törvény nem létezik, csak a 300 e km/sec, mint a fénysebesség állandója. Ezt rakd össze!
  • Inquisitor
    #53
    Megkérdezhetem miért a fénysebességű űrhajó téma a vita tárgya mikor a fenti meghajtásnak lényege, hogy annál sokkal többre is képes? :)
  • Evoluti0N
    #52
    Ha mindenki úgy gondolkodna, mint te, akkor még mindig fákon mászkálnánk, jobb esetben barlangokban élnénk és bunkósbottal ütlegelnénk egymást. Abba azonban gondolj bele, hogy akkor nem lennének számítógépek se, amin a hülyeségeidet terjeszthetnéd, te ősember.
  • NEXUS6
    #51
    Nézzük, hogy miről is szól ez a dolog igazán. Az űrhajó előtt van egy téridő sűrítés, ami vonzza a zűrhajót, mögötte meg egy ritkulás, ami taszíccsa. Kb eddig olyan, mint Munchausen, amikor krángatja magát a mocsárból. Namost amiről a cikk szólhat, hogy ilyen téridő fluktuációk keletkeznek-e vajon nano méretekben, mert ha igen, akkor az jó, mert akkor talán fel lehet nagyítani, mert az egész szerkezet energiája végső soron zéro!

    Mivel a téridő hullám gyorsabban is haladhat, mint a fénysebesség ezért ennél ez nem gát. A kérdés az, hogy ha valamit beültetünk a közepére azt magával viszi-e, vagy csak simán áthalad rajta. Szerintem az utóbbi.
    Sajna
  • mcganyol
    #50
    Az emelkedett vitához csak annyit, hogy kelta osztja itt a hülyeségeit aztán ahelyett hogy azt mondaná bocs benéztem, még neki áll feljebb.

    Máskülönben Einstein (és az elmélete) sosem mondott olyant hogy nem lehet gyorsabban menni a fénynél. Azt mondja hogy nyugalmi tömeggel rendelkező test nem mehet c-vel. az már csak következtetés hogy akkor nem lehet átlépni, mert nem lehet "át gyorsítani" rajta. Ha van a sebesség változtatásnak nem lineáris módja (tehát nem a gyorsítás), akkor nyugodtan lehet. Persze az a bökkenő hogy a fénysebességnél gyorsabban haladó egyénnek vissza felé kezdene el telni az idő a miénkhez képest.


    űrmeghódiccsa ;-)
  • Tetsuo
    #49
    Hahaha. A tobbiek nem értik ezt az emelkedett poént. A primitívségében van az esszenciája. :D
  • Szefmester
    #48
    képekben a következő történik:
    tér simán

    . . . . . x . . . . . . . o

    tér ezzel a megoldással:

    . . . . . x......o

    Most a space és pöttyök megszámolásával melyik esetében van közelebb az x-hez az o?
  • Deviome
    #47
    Sajnos én kasu vagyok ehez. Viszont ennek ellenére nagyon is érdekel a dolog. Remélem még megélem, hogy egyszer lássak ilyet. :) Bár sajnos ahogy a mostani kormányok és nagyhatalmi emberek játszanak mint az óvodások. Nem sok esélyét látom. Az összefogás csekély esélyét sem látom. :(


    Nem okoskodni akarok, de írogatjátok, hogy nem lehetséges a fénysebesség. Ezt 1 ember mondta. Térdre borulok tudása előtt, mert a mai napig nem tudják cáfolni a kijelentéseit. Még a quantum fizika sem tud vele mit kezdeni. Holott az már teljesen más világ, de még is, még ott is érvényes a " törvénye ".
    Szerintem az ember agyának van egy olyan korlátja/határa ami nem tud dolgokat elképzelni/megvalósítani. Még nem volt olyan emberi elme akinek az agya erre képes lenne és "kipattanyjon " a fejéből mint egy ötlet. És egyszerűbb rá azt mondnai, hogy nem lehet. A másik meg azért mert a mai technológiánk nem alkalmas rá. Az nem azt jelenti, hogy lehetetlenség is. Idővel úgy is elérhető lesz! Ki emelnék egy dolgot a cikből, mert lehet, hogy sok ember nem jutott el idáig. :)
    "A lényeg, hogy a természet képes rá, így a sarkalatos kérdés az, hogy vajon mi is képesek vagyunk-e?" Én erre annyit válaszolnék, hogy: Leszünk!


    Ne leordibáljatok, csak ha hülyeséget írtam akkor normális negatívumot kérnék. :))
  • e98ff
    #46
    Téged tuti meghúzta kegyszer (többször?) fizikából, hogy ennyire haragszol az űrmeghódíccsára :D
  • EmpZoooli
    #45
    Szerintem ez úgy van a relativitáselméletben, hogy:
    ha egy gyorsuló űrhajón ülsz órával a kezedben és nézed a kilóméterköveket, akkor úgy érzékeled mintha korlátlanul nőne a sebességed, teljesen normálisan a felhasznált energiának megfelelően. Kívülről ez úgy néz ki, hogy a fénysebességet közelítve megnő a tömeg (korlátlanul, ezért kell végtelen energia a fényseb eléréséhez), aztán odaér amikor odaér majdnem fénysebességgel.
  • sanyicks
    #44
    azt sem érted amire válaszolsz... Azt írtam hogy az űrhajón 4 év, az a földön több mint 4 év...
    lehet olvasgatni
  • narumon
    #43
    Szerintem félre érted. Az összesűrítés pont azt jelenti (ha már kmkővel magyaráztad), hogy mész egy adott sebességgel ahol 2 percenként hagysz el egy km követ. Ha sűríted a teret (összenyomod) akkor ugyanakkora sebességgel 1 percenként fogsz elhagyni egy km követ. Mint a szivacs a fürdőkádban. Ha az ujjaiddal lépegetsz rajta akkor (kellően nagy szivacsa esetén) lehet ez két - három ujjlépés is. Ha összenyomod a szivacsot akkor meg egy fél ujjlépés lesz, pedig a lépés sebességén nem változtattál.
  • god25
    #42
    A lényeg, hogy vigyenek magukkal!!
  • csimmasz
    #41
    Én fizikából megbuknék ha ma kéne vizsgáznom de ez nekem sem jelent gondot felfogni, marmint ha a fény egy fényév távolságot egy év alatt tesz meg akkor ha lehetséges lenne akkor egy űrhajó is egy év alatt tenné meg ugyan azt a távot ugyan azzal a sebességgel, a külső független szemlélő szempontjából.
    Hogy az űrhajón utazóknak viszont csak a gyorsulás és lassulás tűnne az utazásnak a fénysebességgel való haladás azonnali lenne, ugyanis az idő ugy lelassulna hogy nem telne egyáltalán, már ha jól értem.

  • WoodrowWilson
    #40
    Hogy lenne már több a megfigyelőnél? 4 fényévre megy c-vel (és most vonatkoztassunk el attól, hogy nem lehet c-t elérni, legyen akkor c-epszilon), tehát a külső szemlélőnek 4 év az út, az űrhajónak nem lehet 4 év.
  • syn7h37ic
    #39
    Afrikából...
  • Magnum PI
    #38
    "amit leírsz, az nem "fénysebességgel megy" hanem teleportál... Sima fénysebességgel utazásnál jó lesz az 4 évnek az űrhajón és ennél több évnek a megfigyelőnél."

    Te ezt sajnos nagyon nem érted :(. Kicsit figyelmesebben olvasd el amit most írok és ne a vitára koncentrálj.

    ***************** Röviden *****************

    Gondold át egy picit: Ha a fénysebességgel haladó fény-nek 4 év kell, hogy megtegye az utat a mi szemszögünkből, akkor egy fénysebességgel haladó hajónak miért kellene több mint 4 év? Ennél fogva ha 4 évnek tűnik a földről, akkor nem tűnhet 4 évnek a hajón mert akkor nem beszélhetünk relativitásról sem.

    ***************** Bővebben *****************

    Ha egy objektum 4 fényévre van az azt jelenti hogy a fény amit látsz 4 évet utazott a mi szemszögünkből.

    !!! Nem többet !!! Pontosan 4 évet

    Vagyis az objektum 4 évvel ezelőtti állapotát lájuk. Ezt szerintem mindenki belátja igaz?

    Viszont a fénysebességgel haladó objektum szempontjából már más a dolog. Az ő ideje lelassul. Persze a fénysebességgel utazó szemlélő ezt nem érzékeli. Ha el lehetne érni a fénysebességet (NEM LEHET) akkor pedig meg is állna, vagyis ahogy lentebb írták rögtön ott is lennél. Pontosan mintha teleportáltál, de ilyen nincs. Nem utazhatsz fénysebességgel!!!

    Ennél fogva ha sikerülne a fénysebesség 99.9%-ra felgyorsulni akkor olyan mértékben lassulna le az idő a hajón, hogy az utazás az utazó szemszögéből sokkal rövidebb lenne (pár nap, vagy pár perc, nem tudom hirtelen kiszámolni). De ettől még a földről nézve 4.004 év alatt érne oda az űrhajó.

    A hajón az időnek LE KELL lassulnia (ezt lassulást csak és kizárólag a külső szemlélő érzékeli), hogy a külső szemlélő ne érzékelhessen semmit ami gyorsabban mozog a fénysebességnél. De nem az univerzum lassul le hanem csak a hajó ideje.

  • endrev
    #37
    Space expansion behind ship
    Space contraction in front of ship.

    Tehát mögötte "ritkítja a teret", előtte meg "összesűríti".

    Bocsánat, a sűrűbb térben megnövekszik a távolság. Hogy szemléltessem: sűrűbbek a virtuális kilométerkövek. Tehát a hajtómű az űrhajó előtt összesűríti a teret mondjuk ezerszeresére, tehát ezerszer akkora távolságot kell megtennie ugyanakkora energiával, "méterenként lesznek a kilométerkövek", és ő halad a maga sebességével. Hurrá, az ezer kilométerre lévő cél egymillió kilométer távolságba került az űrhajó számára.

    Ahhoz, hogy gyorsabban haladhassak egy "térgörbítő hajtóművel", pl. az egy fényévre lévő célpont egymilliomod fényévre legyen a SZÁMOMRA, pont hogy ritkítanom kell magam előtt a teret egymilliomod sűrűségűre.

    De egyáltalán: milyen teret? Nekik a tér az csak egy koordinátarendszer. Nem is definiálták, hogy MI a tér. Ami nincs definiálva, azt hogyan akarják sűríteni, ritkítani vagy akár görbíteni (pl. a feketelyuknál)? Olyan jó lenne ezekre választ kapni...
  • NEXUS6
    #36
    A kvantumugrás szerű folyamatok, (pl maga a kvantumteleportáció) amúgy gyakorlatilag pillanaton belül lezajlanak akármilyen távolságra, mondhatni végtelen gyorsulást eredményezve. Ergo itt a gyorsulás, mint olyan értelmét veszíti.

    Igazából a kvantumteleportációnál a hatás azonnali. Infót azért nem tudunk kinyerni belőle gyorsabban, mint a fény sebessége, mert szükség van egy olyan csatornára is, ami "normál" módon közvetít információt.
    Ha nem akarunk infót oda vissza kinyerni, közvetíteni, csak a kvantum ugrást kelteni, az azonnal megtörténik több Mrd fényév távolságból is, csak épp legfeljebb nem tudjuk, hogy akkor most mit is küldtünk oda.
  • NEXUS6
    #35
    "Ez igaz...kivéve, ha a test eleve fénysebességgel, vagy fölötte halad, de erre jelenleg, hivatalosan nem ismerünk módozatot, miként kivitelezhető, de itt gyorsan hozzá is tenném, hogy anno az Univerzum létrejötte szintén gyorsabb tágulást enged sejtetni, mint a fénysebesség!"

    Ja, én is úgy emléxem, hogy a felfúvódási fázisban kb 4X fénysebességgel tágult a tér. Az már több mint 2X akkora sebesség, mint a Millenium Falconé, persze ha igaz.
  • NEXUS6
    #34
    "Igen a NASA arról híres, hogy örült tudósokat alkalmaz és egy zsák pénzt ad nekik, hogy értelmetlen kutatásokra költse. :D"

    Háááát...
    Anno volt a NASA-nak ez a fejlett meghajtások kezdeményezése, vagy mi a szösz. Na akkor elég sok Egely kategóriájú fószert felkaroltak. A projekt vezetője is azt mondta, hogy amelyik beadványban csak két természeti alaptörvényt sértenek meg, azt már befogadják.
  • sanyicks
    #33
    amit leírsz, az nem "fénysebességgel megy" hanem teleportál... Sima fénysebességgel utazásnál jó lesz az 4 évnek az űrhajón és ennél több évnek a megfigyelőnél.
  • gombabácsi
    #32
    tértorziccsa
    ürmeghodiccsa
  • Kelta
    #31
    A stílus maga az ember...korrekt vitapartnernek tűntél, tévedtem.
    ha nem érdekel, és nem olvasod el az érveim, véleményem. akkor itt befejeztem
    jó éjt.
  • WoodrowWilson
    #30
    Egy pillanat az utazó szempontjából (mert fénysebességgel megy). Kívülről nézve meg négy évig halad, hiszen négy fényévnyire van az úti célja, tehát nyilvánvalóan fénysebességgel négy év alatt fogja megtenni.
  • Vol Jin
    #29
    Ne dumálj félre, fénysebességgel haladó utazóról volt szó. A felírt képletemben meg nincs hiba. Továbbá négy fényévre lévő célpontról volt szó, és azt állítottad, hogy az utazónak 4 év telik el, nekünk meg a Földön sokkal több.

    Úgyhogy kibaszottul leszarom, hogy utána mit googliztál ki, és próbálod megmagyarázni utólag a korábbi állításod ellenkezőjét. Nem probléma, ha már el sem olvasom? Mert nekem aztán tökmindegy, hogy még mindig hülyeségeket magyarázol, vagy utána jártál mondjuk a wikin, és most a korábbi mondókád ellenkezőjét bizonygatod, mintha nem is tévedtél volna korábban, vagy ennek valami zavaros kombinációját.
  • Kelta
    #28
    Nem zavarodtam össze, te magyarázod összevissza dolgokat.
    Abban tévedsz hogy egy pillanat alatt teszi meg a 4 fényéves utat :) szép is lenne, akkor átlépné a sebességhatárt:)

    A 3 év? nem álltam neki behelyettesíteni a Lorenz féle képletbe, ahhoz késő van..kb ennyi jönne ki :)
    ha a 10 fényévhez kb 7-5 év kell, ebből viszonyítottam :)

    Tegyük fel, hogy az út hossza tíz fényév, az űrhajó pedig a fénysebesség 80%-ával halad: v = 0,8 c és L = 10 ly. A Földön maradt megfigyelő szerint ekkor mind az odaút, mind a visszaút időtartama t = L/v = 12,5 yr, azaz az űrhajós összesen 25 évig utazik. Az űrhajós sajátidejét a Lorentz-transzformációval kaphatjuk meg: mind az oda-, mind a visszaútra t' = \epsilon t, ahol \epsilon a Lorentz-faktor inverze:

    \epsilon = \sqrt{1-\frac{v^2}{c^2}} = 0,6,

    azaz t' = 7,5 yr, az űrhajós számára a teljes utazás alatt 15 év telik el. Visszaérkezve azt tapasztalja, hogy az ikertestvére 10 évvel idősebb nála. (Az űrhajós mindezt úgy tapasztalja, hogy a sebesség hatására csökken az út hossza: csak L' = \epsilon L = 6 ly utat kell megtennie, ami mind oda, mind vissza L'/v = 7,5 évig tart.)
  • Vol Jin
    #27
    Szerintem te teljesen összezavarodtál, mert a különböző hozzászólásaid ellentmondásosak. Valamit állítasz, utána meg megmagyarázod az ellenkezőjét.

    Idézlek:

    "Nem.
    Az űrhajón 4 év telik el, a földön ennél sokkal több :) ha te fénysebességgel haladsz, az idő saját érzeted szerint normálisan telik, a 4 évnyi út, 4 évig tart majd, meg vissza is, csak közben a földön több ezer év telt el :)"

    A négy fényévre lévő bolygóra fénysebességgel utazónak pont nulla idő telik az út alatt. Elindul és már ott is van a saját szemszögéből azonnal. Visszajön, és hopp itt is van azonnal. Mi meg öregedtünk nyolc évet.

    Én erre reagáltam. Te meg ezek után visszatáncolsz, hogy de hát neki kevesebb idő telik el az órája szerint, és az három év. Honnan vetted ezt a három évet?
    Ebgbe belezavarodtál rendesen.
  • Vol Jin
    #26
    Nagyon félreérted az egészet.

    T(megfigyelő)=t(mozgó)/gyök(1-(v'2/c"2))

    Ha a v sebesség közelíti a fénysebességet, akkor az (1-(v'2/c"2)) közelít a nullához, tehát úgy teljesül az egyenlet, hogy a t(mozgó) is közelít a nullához, mert ugye osztásról van szó. Tehát egy egyre kisebb valamivel osztunk, így egyre kisebb valamit is kell osztani, hogy az egyenlet igaz maradjon.
  • Kelta
    #25
    Tévedsz... ha 4 fényévre van a cél, akkor az azt jelenti, hogy a fény 4 év alatt ér oda (vagy onnan ide) ergo, ha valami fénysebességgel, vagy majdnem annyival megy, akkor neki Lorenz transzformációval számolva kb 3 év kell hozzá
    neki az út rövidül le...így kevesebb idő telik el neki a saját idejében mint az otthoni figyelőnek, amelyiknek az út tűnik hosszabbnak :)
  • Vol Jin
    #24
    Ezt alaposan nem érted. Ha te fénysebességgel elindulnál egy 4 fényévre lévő csillagra, akkor az elindulás után rögtön azt vennéd észre, hogy jé, itt vagyok, ha egy kicsit lassabban mennél, mint a fény, akkor meg csak nagyon rövid időnek érzékelnéd. Nekünk meg itt a Földön az lenne a tapasztalatunk, hogy eltelt nyolc év, míg odamentél meg visszajöttél.
  • Kelta
    #23
    80%

  • Kelta
    #22
    csak példa volt, nem pontos
    ha egy célpont mondjuk 10 fényévre van, és az űrhajóval a fényseb 805-al mész, akkor a földröl, az oda vissza út 25 évnek látszik..de neked bent csak 15 év telik el...mert a sebesség miatt az úthossz rövidül meg neked :)
    tehát 10 évvel több telik elé a földön :)
  • Inquisitor
    #21
    A cikk címének hűbb lenne a "Miért NEM tesztelik MÉG a térhajtómű "mozgató rugóját" verzió. :D
  • WoodrowWilson
    #20
    Föld és X távolsága 4 fényév. Ha fénysebességgel (mínusz epszilon) mész X-ig, akkor a Földről azt 4 évnek fogják érzékelni, nem több ezernek.
  • Kelta
    #19
    Nem.
    Az űrhajón 4 év telik el, a földön ennél sokkal több :) ha te fénysebességgel haladsz, az idő saját érzeted szerint normálisan telik, a 4 évnyi út, 4 évig tart majd, meg vissza is, csak közben a földön több ezer év telt el :)
  • Kelta
    #18
    Nyilván azok maradnak ott ahol eredetileg voltak...vagy utaznak az űrhajóval együtt:)
    Azért ez izgis kérdés, ha rosszul csinálod a "warpozást", magaddal rántod a földet pl?? vagy valami kisebb ojjektumot??:)
    és ha rosszul akkor a fél űrhajó lemarad??:)
  • Magnum PI
    #17
    Ami még a gondolatmenetemből következik, hogy 4 fényévre a földről nézve 4 év alatt juthatunk el, de a hajóról nézve akár percek alatt is. Térhajtómű ide vagy oda.
  • Magnum PI
    #16
    Jól látod. Én is így gondolom. Ha eldobsz egy labdát egy fénysebességgel haladó hajón akkor a labda nem fogja átlépni a fénysebességet. Ezt a fizika úgy oldja meg, hogy a külső szemlélő számára a te időd lelassul. Fénysebesség esetén megáll, és a labda meg sem mozdul. Ettől fogva szerintem minden mivel gyorsítjuk fel a hajót a relativitás nem sérülhet. A külső szemlélő nem láthat engem fénysebességnél gyorsabban haladni.

    Ez a hajtómű viszont arra jó lehet hogy ne kelljen gyorsulást elszenvedni. Vagyis akár nulláról közel fénysebességre gyorsulhatunk.

    (a fénysebességet nem érhetjük el mert akkor gyakorlatilag sose állnál meg. A te időd a külső szemlélő számára megáll, a te szemszögedből pedig a világ végtelenül felgyorsul. Vagyis mire megnyomod a gombot már a végtelenben lennél :)).
  • Kelta
    #15
    Nem ismerem a cikket, de valszeg az átvitel "anyaga" miatt, mittomén:) fény, elektromágneses hullám, lézer akármi :) így az valamilyen anyagi tulajdonsággal bír, és nem lépheti át határt:)