31
  • Komolytalan
    #31
    "Szerintem nem értetted meg, amit a csúcskonfiggal kapcsolatban mondtam."
    Értem én, csak van benne pár tévedés.

    "A PC piac egyik részének mindig az elérhető legnagyobb teljesítmény kell, ez a része nem fog kihalni, de exkluzivabb lesz, mint ahogy a PC piac superworkstation szegmense is elsősorban a brand gyártók kezében van."
    Attól tekintsünk el hogy az általad összerakott config értelmetlen, mert félig szerver, félig desktop tulajdonságokat mutat. Értem mire gondolsz: jó drága gép, csúcskategóriás összetevőkből. Ez a terület sosem a megtérülésről szólt, hanem a presztizsről szól. A megtérüléshez volumen kell, az meg egy kategóriával lejjebb van. Értsd: i7 proci hiába drága, ha relatíve kevés fogy belőle. A megtérülést az i5, i3 hozza, az atomon, mobil pentiumokon megint nem sok nyereség van.

    "A PC piac többi részének viszont nem a legjobb, hanem a "szükséges" teljesítmény kell, amit jelenleg a táblagépek nem biztosítanak, de ez elsősorban idő kérdése,"
    Ebben is szkeptikus vagyok, mert az értelmes teljesítmény (mondjuk i3-i5) még kb 10x távolságnyira van a tabletek teljesítményétől, és árban meg a kettő ugyanott van jelenleg, az Intel pedig durván csökkentette a procijai fogyasztását (Ultrabookok). Vagyis egyre kevesebb kompromisszummal jár a PC is.
    De ha a teljesítmény meg is lenne, és az Intel addig csak a tökét vakarná, akkor is ott van a controllerek hiánya. Mert a tablet ugye alapvetően attól könnyű, hogy nincs benne billentyűzet, és pontos mutató vezérlő sem. Ez hátrány akkor, ha az ember egy keresőkifejezésnél többet akar beírni, és hátrány akkor, ha az ember pontosan akarna pozícionálni. A hangvezérlés megint csak otthoni móka - bár én valószínűleg sarokba állítanám az asszonyt, ha beszélgetne a géppel, miközben én mondjuk olvasok - irodában katasztrófa lenne ha egy légtérben 100 fő elkezdene pörölni a masinájával.

    "Azon meg jól szórakoztam, hogy a windowstól teszed függővé a mobil és a PC piac fejlődését."
    Márpedig jelenleg az a legvalószínűbb scenarió, hogy munkára marad a Windows. A nagyobb példányban értékesített szoftvereket még csak-csak lehetne portolni másra, de a speciális igényre történő fejlesztéseknél ennek abszolúte nincs értelme.

    Az a gáz hogy tablet mellett alapvetően 3 féle ember szokott érvelni:
    - nincs neki, de rákívánt
    - van neki, kiadott érte egy valag pénzt, és magyarázni akarja a döntését
    - újságíró, akinek meg vér kell és halál (kihal a PC, stb).
    Én 4. kategóriába tartozom, mivel cégnél tabletre (is) fejlesztek, így van nekem ingyen, akkor viszem haza amikor akarom. Általában nem akarom, de téli szünetre elvittem, hogy hadd lássam mit szól hozzá a család. Eredmény: kb 1 óra után ráunt a feleségem és a gyerek is. Mindkettő visszatért a normális számítógéphez. A gyereket pl. bosszantotta hogy a kifestőknél, öltöztetős játékoknál nem tudja eltalálni az apró területeket (ugye pointer nem látszik, kb 50 pixel pontosságú). Azért ez nem olyan probléma, ami "csak idő kérdése".
  • asgh
    #30
    Szerintem nem értetted meg, amit a csúcskonfiggal kapcsolatban mondtam.
    A PC piac egyik részének mindig az elérhető legnagyobb teljesítmény kell, ez a része nem fog kihalni, de exkluzivabb lesz, mint ahogy a PC piac superworkstation szegmense is elsősorban a brand gyártók kezében van.
    A PC piac többi részének viszont nem a legjobb, hanem a "szükséges" teljesítmény kell, amit jelenleg a táblagépek nem biztosítanak, de ez elsősorban idő kérdése, mint ahogy nyilván nem a 8 bites gépek vitték el az informatikai fejlesztések fő irányát a mikrogépek felé, de azok indították el a folyamatot.
    Azon meg jól szórakoztam, hogy a windowstól teszed függővé a mobil és a PC piac fejlődését. Persze a 80-as években is úgy látták a jövő informatikáját, hogy a sok ember mind basic programokat irogat majd.
  • Komolytalan
    #29
    "...És ez a folyamat a 8 bites kisgépekkel kezdődött."
    Azóta ZX spektrumja van mindenkinek. Esetleg C64-e. Az IBM az Intel horror árú 8086 processzoraival meg ment a levesbe. Merthogy a logikád alapján így kellett történnie.

    "Vegyünk egy viszonylag erős konfigot. Mondjuk dual Xeon-ból a legjobbat, 64GB memória, 12TB HDD, quad SLI VGA (az aktuális maximum kártyákkal), 2 db. 30" monitorral."
    "Ha pedig a home kategória alját-közepét elviszi a mobil piac, akkor mi marad?"
    Azért eközött meg a Duron 600 szintű tabletek között azért van még egy "apró" piac. A tablet nem csak a teljesítménye miatt nem viheti el a (brand, új) PC piac nagy részét - az irodai felhasználást, hanem azért is, mert nincsenek rá szoftverek. A tabletek végsősoron valami unixok. Az irodai szoftverek meg jellemzően Win-re íródtak. Ahogy a linux labdába se rúgott céges asztali oprendszerként sosem, úgy a tabletek se rúgnak labdába céges irodai gépként soha. Az hogy megy rajtuk a gmail meg a youtube bőven kevés egy olyan céghez, ahol Sharepointtól a jövő hétig mindenféle MS szir-szart használnak + hosszú évek alatt kifejelesztett saját, gyakran desktop alkalmazásokat. A Win8 ugye definíció szerint bukott OS (mert minden 2. Win sikeres), a Win9 lehet az, ami újra sikeres lesz, 8-10 év múlva. Onnan kezdve meg a tablet, telefon, PC mind-mind windowsos lesz, na és talán majd akkor lesz az, hogy a tablet és a PC összeolvad. De akkor már a legócskább telefonban lesznek i7 teljesítményű procik.
  • Komolytalan
    #28
    "Soc/cpu összehasonlításnak van értelme."
    Mivel hasonlítsam? Rakjak a CPU mellé egy GPU-t is, hogy az SOC igazán sírhasson?

    "Az A9-be numerikus processzor az ábrán úgy hívják FPU (FloatingPointUnit)
    http://www.arm.com/images/A9-Pipeline-hres.jpg"
    Ami opcionális, és ki tudja mit tud egyáltalán (nameg hol a többi, amit soroltam?. A NEON egység egy szög egyszerű vektoros műveletvégző egység. Ez meg itt egy ábra, melyik tabletben van ilyen, és SuperPI értéke mennyi is?

    "A transformer prime hérköznapi médiafogyasztásra, netezésre, mail teljesen kiválthat egy notebookot is akár."
    Vagyis ugyanarra jó, amire a többi tablet.

    "Igaz piszok drága is, de lesz annak olcsóbb variánsa is."
    Ha Marinéninek lesz áramszedője, ő lesz a villamos.

    "Ha figyelitek a tendenciát akkor 2 év múlva igen kemény konkurenciát kap a pc-s iparág."
    Ami persze átalussza azt a 2 évet, élén az Intellel, amely kilóra meg tudná venni a fél tablet ipart.
  • Komolytalan
    #27
    "Mint mondtam a teljesítményt egyszerűbb felfelé skálázni, mint fogyasztást csokkenteni."
    Ez egy kijelentés, de mire alapozod? Mert szerintem azért hülyeség, mivel a fogyasztást legegyszerűbben tranzisztorszám csökkentéssel lehet megoldani. Vagyis nem rakunk a prociba olyasmit, amihez sok tranzisztor kellene: FPU, cache, prefetch, elágazás előrelátás.
    Az Intel meg megcsinálta a Sandy/Ivy bridge procikat az Ultrabookokba, amelyek 5 órás üzemidőt tudnak, és 1.4kg alatt van a súlyuk, érintőkijelzővel, SSD-vel, mindennel együtt. És nem egy retek ARM proci van bennük, hanem akár i7-es is.

    "Alkalmazásokat is lehet rendesen optimalizálni, talán az op rendszereket is."
    A szokásos laikus duma. Amit lehetett és érdemes volt optimalizálni már rég optimalizálták, mert a gyorsabb szoftver eladhatóbb, pláne ha van konkurenciája.

    "Csak azt írom hogy ha ilyen ütemben nőnek az arm eladások, könnyen kiszoríthatja a pc processzorgyártókat."
    És mivel szorítja ki? A processzoronkénti pár centes licenszdíjjal? Mikor az intelnek 100 USD nyeresége van 1-1 proci eladásán?

    "Most már van pénze az ARM-nek fejleszteni, bár elenséges kivásárlás megtörténhet, de talán azt meg nem nézné el a trösztellenes versenyjogi hatalmasságok."
    Egyszerűen nem érdemes felvásárolni, mert olyan procit amit az ARM gyárt minden félhülye képes gyártani. A RISC szög egyszerű architektúra.

    "Ezzel szemben áll a licencelhetetlen x86 kvázimonopol Intellel (AMD 10% alatt)."
    Régebben is licenszelték, meg az AMD per pill. is licenszeli (és viszont) az Intel technológiáját. Más kérdés hogy ahhoz a technológiához (tranzisztorszámhoz) olyan fejlett gyártási technológiák kellenek (olyan kicsi csíkszélesség), amely gyakorlatilag senkinek sincs meg (még talán az IBMnek se).
  • asgh
    #26
    A 80-as években a vezető informatikai vállalatok legyintettek a 8 bites home gépekre. Játékoknak tartották őket, mert azok is voltak. El nem tudták képzelni, hogy az otthoni informatika hogyan veszélyeztethetné a nagygépes piacot. Mára a nagygépes piac néhány szereplőre szűkült. Olyan multimilliárdos cégek tűntek el, mint Silicon Graphics, Sun, Cray, Dec. A többieknek, mint pl. IBM, HP alapjairól kellett újragondolniuk a stratégiájukat. És ez a folyamat a 8 bites kisgépekkel kezdődött.
    Most ugyanez a trend indult el a mobil informatikával. Kihaltak a nagygépek a mikrogépek miatt? Nem. Visszaszorult a piaci jelentőségük? Igen, mert amire 30 évvel ezelőtt még külön épületet kellett felhúzni, azt ma egy laptop megcsinálja.

    Ami a PC ár/teljesítmény arányát illeti:

    Vegyünk egy viszonylag erős konfigot. Mondjuk dual Xeon-ból a legjobbat, 64GB memória, 12TB HDD, quad SLI VGA (az aktuális maximum kártyákkal), 2 db. 30" monitorral. Persze irodai környezetbe kell, úgyhogy csendes ház, megfelelő táppal. Ezt a teljesítményt már sokkal szűkebb kínálatból tudod összeszedni, mint egy átlag gamer csúcskonfigot és egyáltalán nem jó az ár/teljesítmény aránya.
    Ha pedig a home kategória alját-közepét elviszi a mobil piac, akkor mi marad? Bezony a highend, ahol sokkal kevesebb szereplő tud majd megélni, mint most az átlag PC-k piacán. Ez viszont szűkülést eredményez és a PC egyre inkább a rétegigény kategóriába csúszik, ami automatikusan drágulást és az ár/teljesítmény arány romlását eredményezi. Nem holnap, de 5-10 éven belül.
  • lmisi
    #25
    Soc/cpu összehasonlításnak van értelme.
    Persze hogy nem tablet/Pc képernyő összehasonlításnak!!!!
    Az A9-be numerikus processzor az ábrán úgy hívják FPU (FloatingPointUnit)
    http://www.arm.com/images/A9-Pipeline-hres.jpg

    Most még persze hogy nem vált ki egy pc-t, de 2 éve még sehogy, tavaly már valamennyire az asus transformer megjelenésével. A transformer prime hérköznapi médiafogyasztásra, netezésre, mail teljesen kiválthat egy notebookot is akár.
    Igaz piszok drága is, de lesz annak olcsóbb variánsa is.
    Ha figyelitek a tendenciát akkor 2 év múlva igen kemény konkurenciát kap a pc-s iparág.
  • lmisi
    #24
    Mint mondtam a teljesítményt egyszerűbb felfelé skálázni, mint fogyasztást csokkenteni. Az az Intelnek is jobban ment. Alkalmazásokat is lehet rendesen optimalizálni, talán az op rendszereket is. Csak azt írom hogy ha ilyen ütemben nőnek az arm eladások, könnyen kiszoríthatja a pc processzorgyártókat.
    Most már van pénze az ARM-nek fejleszteni, bár elenséges kivásárlás megtörténhet, de talán azt meg nem nézné el a trösztellenes versenyjogi hatalmasságok.
    Geopolitikailag is elég kényes már a szitu. Intel/Ms amerikai cégek, az Ázsiába áthelyeződő gazdasági hatalmi hatalom ezt azért annyira nem komálja. Muszáj lesz legalább részben nyílt alapokra helyezni, hogy a hatalmi centrumok ne érezzék veszélyesnek a függést. Erre jó alapot ad a licencelhető arm architektúra elég sok gyártóval. Ezzel szemben áll a licencelhetetlen x86 kvázimonopol Intellel (AMD 10% alatt).
  • Komolytalan
    #23
    "Az ár/teljesítményben pont hogy rossz a PC."
    Nézd már meg egy i5-ös gép, meg egy tökmind1 milyen tablet superPi eredményét, meg árát, aztán utána mondj ilyeneket. Ha tableten kellene futtatnom az eszközt amit használok nem pedig egy i5-ösön, akkor a közel valós idejű fordítás átmenne stratégiai játékba.

    "Az intel atom jelenleg kb. 3x annyiba kerül mint a risc-es társa, na nem is terjedt el."
    De abban van pl numerikus processzor, ami a risces társában meg pont nincs. Meg van benne elágazás előrelátás, meg prefetch, meg cache, meg ilyen "apróságok", amik kiteszik a szilikon terület 98%-át.

    "Ha napi 10 órát megy egy átlag pc 100watt-al éves szinten megeszik cirka 18 000 ft."
    Ez ha nagyon rossz az óradíjad, akkor is 4 óra munka díja. Marad kb 2496 óra, amiben meg nagyságrendekkel hatékonyabban dolgozhatsz mint a tablettel.

    "Egy 200 wattot befaló 7/24 szerver 100 000 Ft eszik évente, de ott a légkondicionálás költsége is játszhat. Ha a bekerülési árat harmadolni lehet az üzemeltettési árat mondjuk 5-ölni azonos számítási teljesítményen a szerverfarmok már állnak is át azonnal."
    Először hadd lássak már mondjuk egy Oracle szervert futni ARM procin. Csak hogy azt a bekerülési árat hadd nézzem, hogy hol 1/3 (valószínűleg inkább 30x lenne), meg az üzemeltetési díjat is hadd nézzem hogy hol 1/5 (valószínűleg ez is több lenne). A szervergyártók nem hülyék gyülekezete ám - ha az ARM architektúra jó lenne bármire, akkor használnák.

    "Wifi alapon le lehet kezelni a monitort, hangcsatornát, egyéb perifériákat."
    Az okostv-ken meg csak poénból van ott az UTP, nem azért mert még az N-es wifi nettó átvitele se elég nekik. És akkor azzal ne is számoljunk, hogy egy wifin nem 1 ember lóg általában.
  • Yv@n
    #22
    "A PC-nek azért jó az ár/teljesítmény viszonya, mert nagy tételben gyártják őket és nagy a konkurencia. Ha a hangsúlyok áttevődnek a mobil eszközökre, akkor a PC-k ár/teljesítménye is változni fog."
    Meg azért, mert nem kell a miniatürizálás miatt felmerülő problémákat megoldani. Beteszed egy nagy dobozba és kész. Hiába lesz trendi a mobil eszköz, ha maximális teljesítmény elérésére van szükséged, akkor az mindíg is költséghatékonyabb lesz egy olyan eszköznél, ahol nem szükséges egyúttal a zsebben elférhetőségre is koncentrálni.

    "Az ár/teljesítményben pont hogy rossz a PC. Az intel megoldásai kifejezetten drágának számítanak a mobiliparban."
    Akkor semmi gond, lévén a mobil iparnak épp nem PC.
  • lmisi
    #21
    Miért lenne a 8 maghoz fúziós erőmű, ez valami urban legend.
    Már most is 4 mag + 1 alacsonyfogyasztású van a tegra3 soc-ban. Kevesebbet fogyaszt mint a 2 magos tegra2 teljesítménye talán a triplája.

    Az újabb táblákat hdmi-n keresztül a tvre kötöd és bluetooth-os gampadet már most lehet hozzá használni. Ez csak jobb lesz. A blutyúkos egér már az én több mint 1 éves Androidos moto defy-omon is remekül működik. Stabilabban fölismeri mint a win7. Teljesen jól működik.
    Egértörésre fel akinek arra van érkezése.

    Egyszerűen minek 10x annyi nyersanyag, hely, energia feláldozására, amikor 1-2 év mulva megjelenhetnek egy mai server teljesítményét hozó tablet passzív hűtéssel.
  • Komolytalan
    #20
    "Az hogy a játékok remekül futnak (lásd tegra3 és barátai) rajta ami nem azt meg távoli szervereken is futtatható akár."
    Na és meddig fut aksiról? 1-2 óráig? Utána meg rakod drótra, és csapkodsz úgy jobbra-balra vele? A távoli szerveren futó játékot meg milyen nettel fogod játszani? Forgalom korlátos mobilinternettel streameled? Vagy korlátlannal, amit vezetékesnek hívnak? Persze ahhoz UTP kábel is kéne, mert a wifi lagja is sok a streames játékhoz.

    "De ha ez nem lenne elegendő a komolyabb softwarek portolása a háttérben elindult azon oknál fogva hogy ezen sw.-k használói egyre kevesebb hányadát teszik az IT fogyasztóknak."
    De abszolút értékben a számuk nem csökken, mert a sok laikus IT fogyasztót is ki kell szolgálnia valakinek. Vagyis a PC piac pont stagnál, függetlenül egy másik, gyorsan bővülő piactól.

    "Képzeljétek el egy átlag indiai, kínai, vagy délafrikai egyik fennen felsorolt sw-t sem használja. Emiatt az internetelérésre "normálisan" alkalmas eszközök között pillanat alatt 10%ra majd 5%ra vagy az alá olvadhat a részesedése. Ha ez bekövetkezik akkor a pc-s komponensek nagyon megdrágulnak egy mezei tablethez képest."
    Ja, 10%-ra, persze. Ezek az indiaiak, kínaiak, vagy dél-afrikaiak hány százalékát tették ki az eddigi PC vásárlásoknak? 5? Mert az hogy odavisznek 6 konténer alaplapot meg 2 konténer procit, a helyi cég meg összelapátol belőle valami izét, az nem számít bele a PC eladásba. Az alkatrészek árát megnövelhetné éppen, de a fejletlen országok pont az alsó kategóriás alkatrészeket veszik, amiken marginális a nyereség.

    "Kialakul(nak/hatnak) olyan technológiák ami a mobil iparban használt Soc-ok server-serverfarmok ban használatát lehetővé teszik, így akár 30-40% költségcsökkenést tudnának elérni. Kissebb hűtése igény olcsóbb komponensek."
    Persze, álmodik az ARM. A saját bevallásuk szerint a következő 10 évben max 5% részesedést tudnak elérni szerver piacon, kizárólag olyan területen, ahol nem kell nagy számítási teljesítmény, mert az nekik nincs. Vagyis router/storage.

    "Talán ugyanígy a "feltörekvő" arm bázisú proci/soc ki fogja szorítani az inteles core generációt. Darabszámban már most is nagyságrendekkel felülmúlja, árban a töredéke, energiafogyasztásban töredéke és a teljesítmény fogyasztáshoz viszonyítva is rendkívül jó."
    Na persze, ha meg mégis több kell a "rendkívül jó" teljesítménytől, akkor meg majd párhuzamosítunk. Ja, hogy ott nem lesz lineáris a skálázódás, sőt, mire elérnék a PC sebességét már gyakorlatilag nem is skálázódik? Hááát, izé... majd feltalálunk rá valamit. Ami az elmúlt 10 évben nem igazán sikerült senkinek (értsd Intel, IBM, Sun), nade majd az hangyafaszni ARM megmutatja. Normális memóriavezérlőjük sincs, de majd ők, hát persze...

    "Az ipar szeretettel várna egy olcsó, relatív nyitott Intel alternatívát."
    Én is várom a thai kurvákat, oszt csak nem jönnek.

    "Ez még csak álom, de nem látom miért ne valósulna meg?"
    Mert a fizika kemény dolog.

    "Amúgy is a PC-k esetén egyre inkáb note/netbookot értünk.
    Ha ezeknek leválasztjuk a képernyűjét, lecsökkentjük a tömegét megkapjuk a mai modern tabletet."
    Aha, 1/10 teljesítménnyel, és még jófej is voltam ezzel. Ráadásul a note/netbook is elég hitvány mondjuk disk sebességben, meg csomó másban is.

    Én PC-vel dolgozom. Ha most idejönne a főnököm, hogy figyelj öcsém, holnaptól kapsz egy AMD Duron 600-ast, oszt érd be azzal, de picsa mobil leszel, hát kiröhögném. Ez a tablet jelenleg.
  • lmisi
    #19
    Az ár/teljesítményben pont hogy rossz a PC. Az intel megoldásai kifejezetten drágának számítanak a mobiliparban. Csak mostanában kezdett el mellékelni az Intel integrált GPU-t a cuccaiba. A medfield talán versenyképes lesz, de szerintem veszteségesen fogja árulni, hogy egyáltalán meg tudjon kapaszkodni a mobil szegmensben. Az intel atom jelenleg kb. 3x annyiba kerül mint a risc-es társa, na nem is terjedt el.
    Ha az energiafogyasztását nézzük szinte tragédia. Ha napi 10 órát megy egy átlag pc 100watt-al éves szinten megeszik cirka 18 000 ft. Egy 200 wattot befaló 7/24 szerver 100 000 Ft eszik évente, de ott a légkondicionálás költsége is játszhat. Ha a bekerülési árat harmadolni lehet az üzemeltettési árat mondjuk 5-ölni azonos számítási teljesítményen a szerverfarmok már állnak is át azonnal.

    Wifi alapon le lehet kezelni a monitort, hangcsatornát, egyéb perifériákat.
    Rafkósabb ha a billentyűzetet vetíti valami és az ujjmozgás alapján kitalálja mit gépelsz, szemfókusz vagy vagy kiválasztott mutatóujj pozíció alapján egérkurzor. Létezhet ám hangfelismerés, vagy szájrólolvasás.

    Háttértárat csatlakoztathatsz tabletre is. Sőt önnáló házi raid alrendszert miért ne használhatna bárki. A telefon/tabletben 128/256 giga elférhet, 4-5 tera zsebben wifin/droton/bluetoothon otthon szintúgy. Ráadásul ezek hibridek lemezek lennének aza 50-10 mega flash a többi tányéros.
    Nekem már kiszolgáló háttértár mind 2,5 colos mobil vinyókon van.
  • Zoliz
    #18
    Plane ha azt vessz0k hogy egy tabla hardcore gamezesre egyszeruen alkalmatlan. Mert inkabb az egeret torjuk ossze mint egy Tab kijelzojet :)

    Persze lehet bele pakolni majd 8 magot a tablaba, de minek, talan majd ha a fuzios energiat tud az emberiseg hasznositani, addig csak marketing az egesz es az emberek lehuzasa.
  • Komolytalan
    #17
    Nyilván usákföldön kolbászból van a kerítés. Szerintem nagyobb a realitása annak, hogy gépet ott is az vesz akinek kell. Ahogy Magyarországon is ketyegnek még email/böngészés célra 10 éves Athlonok, úgy ez simán igaz usákföldre is. Lehet hogy 10 éve újonnan vette az usák átlag user, és lehet hogy most le is cseréli újra, mert nem nagyon megy rajta a youtube HD-ban, de ez akkor is 5x ritkább - így 5x kevésbé releváns fogyasztás mint aki olyasmire használja, amire a tablet nem jó (munka, normális játékok). Ez az 5x szorzó(osztó) tovább romlik a használt gépekkel, mert akinek 10 évig jó volt egy gép, az könnyebben kacsintgat a 2-3 éves, cégeknél levetett használt, persze márkás gépek felé. És ilyeneket nálunk is a bolti ár 1/4-e körül lehet kapni, így el tudom képzelni hogy valamelyik usák nem akar 500 USD-t fizetni azért, amit 100-ért is megkaphat. Tudom, ők usákok, bezúzzák, hát persze. De akkor is ott van még a világ többi része.

    Szerintem az tény, hogy a PC értékesítés volumenét nagyrészt az határozza meg, aki azt nem csak tablet szinten használja gépét. Az meg maradni fog továbbra is. Tavaly a PC eladások stagnáltak, függetlenül attól, hogy 2x annyi tablet+okostelefont adtak el, mint amennyi PC-t. Mivel válság is van, ez nekem azt mutatja, hogy a teljes tablet+okostelefon piac max 5%-ban befolyásolja a PC piacot.
  • asgh
    #16
    A PC-nek azért jó az ár/teljesítmény viszonya, mert nagy tételben gyártják őket és nagy a konkurencia. Ha a hangsúlyok áttevődnek a mobil eszközökre, akkor a PC-k ár/teljesítménye is változni fog. Valószínűleg csak a highend rész marad meg, ahol a teljesímény a fő szempont és sem a méret, sem a fogyasztás nem érdekes. Ez viszont egész biztosan ár növekedéssel is együtt fog járni, mert amint nem lesz megfelelő kereslet a másodkategóriás cuccokra, az occó kínai gyártók is le fognak állni és maradnak a brandek.
    A thunderbolt vagy hasonló megoldásokkal pedig a mobil eszközök dokkolása is megoldódik, mert egy csatlakozón keresztül elérhető nem csak a billentyűzet és a monitor, de akár külső VGA vagy raid is.
  • Attila1234
    #15
    A helyzabáló PC-nek megvan az az előnye, hogy még mindig annak a legjobb az ár/teljesítmény viszonya, ráadásul annyi háttértárat lehet belepakolni - relatíve olcsón - amennyit nem szégyel az ember. Jó az a PC, nem kell temetni. Kétségtelen, hogy hamarosan a mobileszközökbe is annyi teljesítmény lesz, amennyi már bőven elég az otthoni használatra, de nem látom igazán, hogy miért lenne kényelmes állandóan rádugdosni az egeret, a billentyűzetet és a monitort, ha valami komolyabb dologra akarom használni. Jól megférnek ezek egymás mellett.
  • lmisi
    #14
    A gond az a "maya-t, blender-t, Cad, VideoConverter, Game" nem jól fut a tableten
    ezért megmarad a PC sőt...
    Az hogy a játékok remekül futnak (lásd tegra3 és barátai) rajta ami nem azt meg távoli szervereken is futtatható akár.
    De ha ez nem lenne elegendő a komolyabb softwarek portolása a háttérben elindult azon oknál fogva hogy ezen sw.-k használói egyre kevesebb hányadát teszik az IT fogyasztóknak. Képzeljétek el egy átlag indiai, kínai, vagy délafrikai egyik fennen felsorolt sw-t sem használja. Emiatt az internetelérésre "normálisan" alkalmas eszközök között pillanat alatt 10%ra majd 5%ra vagy az alá olvadhat a részesedése. Ha ez bekövetkezik akkor a pc-s komponensek nagyon megdrágulnak egy mezei tablethez képest. Kialakul(nak/hatnak) olyan technológiák ami a mobil iparban használt Soc-ok server-serverfarmok ban használatát lehetővé teszik, így akár 30-40% költségcsökkenést tudnának elérni. Kissebb hűtése igény olcsóbb komponensek.
    Eltünnének, vagy marginalizálódnának az asztali és mobil processzorok közötti különbségek.
    Amúgy a mostani amd verő inteles core generáció is energiatakarékos újratervezésből indult, szakítva az energiazabáló, órajelhajszoló pentium4-es generációval.
    Talán ugyanígy a "feltörekvő" arm bázisú proci/soc ki fogja szorítani az inteles core generációt. Darabszámban már most is nagyságrendekkel felülmúlja, árban a töredéke, energiafogyasztásban töredéke és a teljesítmény fogyasztáshoz viszonyítva is rendkívül jó.
    Az ipar szeretettel várna egy olcsó, relatív nyitott Intel alternatívát.
    Az meg egyenesen vágyott hogy a pc-s, mobil eszközök felülete, architektúrája egységesüljön. Pl. telefon - max 8 mag 2 GHz,
    "PC" - power tablet, 64 mag, max 3 Ghz, Opcionális külső hűtés, külső Monitor, billentyűzet, egér, valamilyen 3d-s lcd szenmüveg 3d tervezéshez. Kamerák kinect funkciókhoz.

    Ez még csak álom, de nem látom miért ne valósulna meg? Ebben én nem látom a helyzabáló pc helyét. Amúgy is a PC-k esetén egyre inkáb note/netbookot értünk.
    Ha ezeknek leválasztjuk a képernyűjét, lecsökkentjük a tömegét megkapjuk a mai modern tabletet. No de akkor minek a külön architektúra.
  • asgh
    #13
    A háború nem arról szól, hogy melyik marad életben, mert nyilván mindegyik, a kérdés az, hogy a hangsúlyok merre tolódnak. Ha egy tablet egy bluetooth billentyűzettel el tudja látni egy mezei felhasználó informatikai igényeit, akkor nem vesz otthonra asztali PC-t. Ettől még a PC nem tűnik el, csak jelentősen csökken a felhasználói bázisa.

    Komolytalan:
    "Akinek arra kell a gép hogy tudjon rajta webet böngészni meg levelet küldeni, az nemigen adott ki ilyen célokra 2-300eFt-ket eddig se. Az ilyen felhasználó vett valami használt, levetett izét, 40ezerért monitorral, amely sehol se jelenik meg a statisztikákban."

    Kelet-Európában. Az USA-ban elenyésző a szerelt gépek aránya (gyakorlatilag a highend gamerekre jellemző csak és ott is a csóróbbakra, akit felvet a lóvé, az Alienware és tsai). Az emberek bizony szépen bemennek a boltba és megveszik a Dell, HP, akármilyen brand PC-ket előre telepített oprendszerrel, megveszik a dobozos office-t, nem torrenteznek, stb.
  • Attila1234
    #12
    Kétségtelen, hogy a tabletek nagy jövő előtt állnak, de nem azért nem fogja felváltani a PC-t, mert nem elég a hétköznapi használatra, hanem azért mert a gyártóknak nem ez az érdeke, a felhasználóknak meg pláne nem az. Ugyanúgy lesz desktop, notebook, mobil és tablet, mint ahogy most. Ahhoz, hogy az ember teljes informatikai életet éljen, kell mindegyik (vagy kellhet). A desktop a nagy teljesítmény és monitor miatt kell, a notebook a hordozható munkaállomás, a mobil az eszköz, ami mindig nálunk van (este a kocsmába nem viszek magammal tabletet), a tablet meg a kényelmes tartalomfogyasztás ideális eszköze. Nincs olyan, hogy valamelyik teljes egészében ki tudja váltani a másikat, és a gyártók is tudják ezt. A Microsoft és az Apple nem véletlenül igazítja egyre inkább egymáshoz a mobil és a desktop operációs rendszereit. Nem kell vallásháborút hirdetni, tök felesleges. Az a jó, ha mind van, úgy kerek a történet.
  • Komolytalan
    #11
    "És azt is meg kellene érteni, hogy nem mindenkinek előny a nagy teljesítmény ha az a mobilitás rovására megy. A kulcs szó itt a "nem mindenkinek", ezért nem lehet élből a saját szempontjainkat kivetíteni az egész világra. Pro és kontra."

    Akinek a tablet tudása elég, az eddig se nagyon vett PC-t. Azt ne felejtsük el, hogy PC eladás az új, márkás gép eladását jelenti. Ez kerül a statisztikákba. Használt, sarki boltban összerakott nem. Akinek arra kell a gép hogy tudjon rajta webet böngészni meg levelet küldeni, az nemigen adott ki ilyen célokra 2-300eFt-ket eddig se. Az ilyen felhasználó vett valami használt, levetett izét, 40ezerért monitorral, amely sehol se jelenik meg a statisztikákban.
  • asgh
    #10
    Mondjuk nem biztos, hogy Michal Dell jóslataira érdemes hagyatkozni, aki 97 környékén még azt mondta, hogy az apple menthetetlen és vissza kellene adni a pénzt a befektetőknek.

    opeca:

    "Azt kéne megérteni, hogy nem mindenkinek előny az, ha a hóna alatt viheti mindenhova a gépet."

    És azt is meg kellene érteni, hogy nem mindenkinek előny a nagy teljesítmény ha az a mobilitás rovására megy. A kulcs szó itt a "nem mindenkinek", ezért nem lehet élből a saját szempontjainkat kivetíteni az egész világra. Pro és kontra.

    "Pl. ha informatikában dolgozol és napi 8 órán keresztül ülsz egy gép előtt, akkor lehet, hogy már neked az egyáltalán nem szempont, hogy otthon még szarás közben is gépezzél, sőt..."

    Jellemzően két típus használja a táblagépeket (értsd: iPad):
    1. akinek semmi köze az informatikához
    2. aki az informatikában dolgozik
    Az egyiknek nincs meg a tudása, hogy a windows és társaival küzdjön, ha meg akarja nézni a levelezését, a másiknak meg 8-10 óra windows és társaival való küzdés után nincs kedve otthon is azt csinálni, ha meg akarja nézni a levelezését.
    Az első csoportba tartoznak még az informatikában dolgozók - számítógéphez nem értő - rokonai, haverjai, barátnője, stb. Ők lesznek az elsők, akik táblagépet kapnak (vagy akiket rábeszél a vásárlásra), mert az informatikában dolgozók egy dolgot biztosan nem szeretnek: a szabadidejükben mások számítógépén szívességből rendszergazdai tevékenységet végezni.
  • opeca
    #9
    Nem csak a játékokon áll vagy bukik az, hogy mit választ az ember.
    Azt kéne megérteni, hogy nem mindenkinek előny az, ha a hóna alatt viheti mindenhova a gépet.

    Pl. ha informatikában dolgozol és napi 8 órán keresztül ülsz egy gép előtt, akkor lehet, hogy már neked az egyáltalán nem szempont, hogy otthon még szarás közben is gépezzél, sőt...

    Ez a táblagép azoknak való akik nem informatikában dolgoznak és nagyon limitált a tudásuk.
  • okosan gyerekek
    #8
    igen barátom, pont erre gondolok. képzeld, van egy táblagépekre gépírással, vakongépeléssel kecsegtető szabadalmam, képzeld ezt el mondjuk a következő windows 8-al, ami mind tábla-PC-n, mind PC-en egyforma lesz. fennállna a komplementer viszony? vennél még asztalit, ha mondjuk nincs igényed játékokra? tehát, kell a piacnak, hogy te megkapd, ami tényleg jó? miről beszélünk?
  • okosan gyerekek
    #7
    elgondolkodtató a cím. ha volna valami jobb, ha volna valami, ami átvehetné a piacon a szerepét, inkább hallgatnának. tehát ezért kell nekünk kapitalizmus, mert a verseny progresszív fejlődéssel és az árak minimális szintentartását jelentik. tényleg?
  • tmisi
    #6
    Nekem van PC és notebook és tökéletesen kiegészítik egymást. :)
    Azért a táblagép szerintem sokkal korlátozottabb, mint egy laptop, pl. megnézném azt, aki szakdogát gépel rajta billentyűzet nélkül. :D
    Okostelefont meg azért nem veszek, mert fa'om fizet még +internetdíjat, kártyáson meg nem éri meg, anélkül meg csak telefon marad néhány extra funkcióval.
  • Roman
    #5
    Itten szabolcsban sem jelent veszélyt a szilvatermelés az alma eladásaira ^.^ ua. csak más köntösben
  • Bronx South
    #4
    Erről van szó ! Viszont még is az ilyen, és ehhez hasonló cikkek azt sugallják amit nem kéne, mint ha egyik ki tudná váltani a másikat. Ha otthon vagyok inkább használok rendes PC-t mint hogy valami lófaszt bütyköljek. De ha már a piacon belüli "ki-be" szorításról van szó, a táblagépek, okos telefonok inkább a laptopok népszerűségét vetik vissza, ugyan is sok mindenben ki tud váltani pl. egy táblagép egy laptopot, ez a verseny csak is a mobilitást érinti, és nem a háztartásokat.
  • Tetsuo
    #3
    "Nem mindenki csak böngészésre meg arckönyvezésre használja a gépet..."
    Nem mindenki, az igaz, de a legtobben arra. Kulonben is, tarsadalmunkban a vasarlas a lenyeg, nem a hasznalat.
  • wraithLord
    #2
    Asztali PC-t használni kényelmesebb, lényegesen olcsóbb, és nem utolsó sorban több területen célravezetőbb is. Pl. nem szívesen használnék Maya-t, Freefem++-t stb-t táblagépen :D... Egyedüli hátránya, hogy nagyon nem hordozható. Bár én kénytelen voltam hordozni már akkor is, amikor még nem 4 kilós TFT LCD, hanem 40 kilós CRT-m volt hozzá... :D
    Nem mindenki csak böngészésre meg arckönyvezésre használja a gépet...
  • ADAMEX9
    #1
    Most megmondták azt amit kb mindenki tud. Nem egymás alternatívái, hanem kiegészítői.