210
Energiafűz termesztése
  • Montanosz
    #50
    az oldal hajtásokat mikor kell leszedni következő tavasszal? mert tulajdonképp azokat akarom majd tovább ültetni jövőre.
    illetve minden évben hagyjak rajta plusz ágat hogy ha egyik 3 éves lesz ami levágok, akkor a következő 2éves, a harmadik meg 1 éves, és igy minden éveben lesz vágni való?
  • fifi
    #49
    nem kell feltétlenül spéci

    nekem fekvő nagy kazánom van, kényelmesen lehet vele nyomulni, mondjuk van huzatszabályzóm...
    az adagolót errefelé azok használják akik maggal fűtenek, vagy pellettel...
  • lammaer
    #48
    Mondom spéci :)
  • Szobi30
    #47
    hogyne lenne...egy vegyes tüzelésű öntvény kazán...
    teszek rá pár darab fát, a tetjére pedig lapáttal górom az apírítékot.
    nincs külön erre szakosított kazánom meg ilyenek, de ígyis nagyon jól ég rajta.
  • lammaer
    #46
    És van vmi spéci berendezésed a tüzeléshez? Aprítékkazán adagolóval vagy vmi ilyesmi?

    Ha a termelésbe még nem is ugranék bele, simán beállítanék egy ilyen kazánt itthonra ha valóban lehet 20.000 / tonna áron venni aprítékot is nincs az üzemeltetéssel sokkal több macera (adagolás, kormolás).

    Sok cég honlapját megnéztem, csábítóak is a leírások, de olyan emberrel még nem tudtam beszélni, akinek van ilyen rendszere és NEM forgalmazó... :)



  • Szobi30
    #45
    egyik haveromnak van szecskázója, ő ültetett már 1500at, de azzal csak a felesleges oldalhajtásokat daraboljuk ösze, mert az enyémet is ő szokta.
    a fát azt hagyni kell 3-4 évig nőni, és ha igaz, akkor lesz belőle 6-8 méter magas és 15-25 cm átmérőjű fa...
    én már nagyon sokat olvasgattam róla...jelenleg nekem 525 fa van elültetve...ennek a fele tavalyi és a fele ideji ültetés...
    nagyon remélem, hogy 2 év múlva már az első felével tüzelni fogok.
  • lammaer
    #44
    És mit csináltok velük ősszel? Van vmi aprítógépetek?
  • Szobi30
    #43
    nekem már naggyából kezdenek bújkálni, kedden lesz 3 hete, hogy elültettem.
    most Salix Alba Express-t ültettem, tavaly viszont nem...elvileg most ez sokkal gyorsabban fog nőni mint a tavalyi :)
    majd elválik...
  • Montanosz
    #42
    pattannak a rügyek))
  • Montanosz
    #41
    na bakter, épp azért léptem fel hogy elmeséljem egy hete pont 50 darabot én is elraktam, olyan kis 20 centis darabkák voltak, rügyek csúccsal felfelé (azért irom mert én nem persze, kis butus nem tudtam)
    Közéje tök kerül akkor meg bab (nitrát pótlás meg gazelnyomás végett)
    Maradék helyet telinyomtam karórépával, mert savanyítva nagyon megszerettem míg a dunántúlon éltem, ott úgy készítik mint mifelénk a vecsési káposztát))

    már itt-ott megpattantak a rügyek, remélem sok vessző megfogja))

    jövőre yamsz gyökeret akarok rakni mert az több kilósra is megnő, olyan mint a krumpli,de szárítva lisztnek is darálható!
  • fifi
    #40
    na, megjött az 50db dugványom...
    itthonra is teszek, hogy lássam mit csinál, meg a telken is elültetjük...

    korrekt volt a Silvanus.
  • Montanosz
    #39
    ...plusz mindenfele látom hogy a kapzsi gazdák évek óta beszántják az árkokat, csak hogy két mázsával több legyen a termés, aztán most közmunka keretén belül csinálják újra a csatornázást - magyarul mi fizetjük meg szokás szerint egy-két ember mohóságát.

    Olyat is tudok aki azért temette be a háza előtt az árkot hogy a kutyája a szépen nyírt gyepre tudjon kakkintani, aztán most meg panaszkodik fűnek-fának, meg járja az önkormányzatot,ahol veri az asztalt hogy azonnal ássanak neki árkot.
  • Micsu
    #38
    az igaz hogy sokszor túlvan lihegve a belvíz meg sok helyen oda is haszon növényt tesznek ami belvíz veszélyes terület majd jön a sírás hogy elvitt mindent a víz mikor oda max legelőt, erdőt szabadott volna telepíteni (persze mindenki azt csinál amit akar) de ha víz alatt van a területem és kiszárad utána már mind1 mit rakok oda azt majd a piac eldönti, gyengébb minőségű, esetleg olyan árteres terültekre ahol csak nagyon sok csapadékkor van víz érdemes tenni energia erdőt nagy mennyiségben
  • fifi
    #37
    "a belvizes területek nem olyanok ahogy ezt bemutatják"
    hanem milyenek?
  • Montanosz
    #36
    elnézést, akkor félreérthetően irtam és gondolataim nem jöttek át))
  • Micsu
    #35
    csak azért írtam mert saját magad ellen beszéltél
    ha belvíz miatt nem művelhető a terület akkor energiaerdőt se lehet bele tenni mert annak is van bőven gépi munkaigénye főleg nagy területen
  • lammaer
    #34
    Amúgy vki látott már élőben családi házas környezetben aprítékkkazánt üzemelni?

    Ha nem is fogom megtermelni magamnak após földjén a üzelőanyagot, a neten olvasgatva massziv költségcsökkenést regélnek (1 m3 gáz ~ 2.5 kg apríték, az apríték jelenleg 20HUF/kg, a gáz meg 130/m3), de a gyakorlati megvalósítás érdekelne...

    Pl mekkora helyet foglal el 2-3 tonna apríték, milyen adagolók vannak (esténként kell e tankolni), hogyan juthatok hozzá az aprítékhoz (hozzák zsákban mint régen a németbrikettet).
    Jó lenne olyan emberekkel találkozni, akik élőben is használnak ilyet, nemcsak a gyártókra/kivitelezőkre hagyatkozni.
  • Montanosz
    #33
    nem kell beugrani a médiában közzétett megvágott videóknak, a belvizes területek nem olyanok ahogy ezt bemutatják, csak éppen igy több pénz sajtolható ki a térségnek a kormánytól))
    A vizenyős területeken és belvizes részeken sem kell hajóval közlekedni))pusztán arról van szó hogy minden évben az első pár hónabban vizes a terület - de ez teljesen természetes folyamat - de aztán hamar felszárad, főleg ha köv. évtől az energiafűz is besegít))
  • lammaer
    #32
    Hajóval? :)
  • Micsu
    #31
    "amúgy a mostani belvizes, szerintem több évig nem művelhető földterületek kihasználására gondoltam"

    és 100+ ha belvizes területre hogy telepítesz fát?
  • Montanosz
    #30
    video az energiafűzről

    ..még video szakolyrol

  • Montanosz
    #29
    és ha nem tud olvasni?


    Torockón a pópák kiraktak egy feszületet a falu végére. Valaki éjszaka kidöntötte. Felállították megint. Kidöntötték ismét. Ekkor felálították, és egy halálfejet rajzoltak rá. A feszület áll azóta is...
    Szóval lehet, hogy hatásos lehet.
  • lammaer
    #28
    Mennyire kell foglalkozni vele?

    Apósnak pest határában van egy kis darabka, semmire nem használt földje. Megfogok mondjuk 100 tövet, elültetem azt hagyom hadd gondozza a természet... működhet? :)

    Szántás, kapálás tuti nem, vizet esetleg kaphatnak ha olyan ordenáré nagy a szárazság... :)
  • Montanosz
    #27
    hehe..ül a poén ja
  • immovable
    #26
    Táblázd körbe, hogy "munkafa" rögtön sikítva menekülnek majd.
  • Teppik Amon
    #25
    Én is ezen gondolkodtam el :\
  • Montanosz
    #24
    mifene)) már a székelyek is))

    "..A kenderfűznek vagy kosárfűznek nevezett növény előnye, hogy naponta több mint három centimétert növekszik. A székelyföldi gazdák energiafűz-termése iránt a brassói és a közeli bodzafordulói hőközpont is érdeklődik.

    Az Új Magyar Szó című bukaresti napilap írásából kiderül, hogy az egyik kézdiszentkereszti (Poian) gazda, Domokos Árpád az idén áprilisban hektáronként 14 ezer, húsz centiméteres dugványt ültetett az energiafűzből. A termelő szerint olyan növényről van szó, amely felválthatja a környéken hagyományos krumplit és búzát. A dugványok kézi és gépi kapálással és műtrágyázással négy hónap alatt háromméteresre nőttek meg. Domokos Árpád számításai szerint évente hektáronkénti ezer eurós nyereség érhető el fűzültetvényén.

    A 30 évig élő fűz terményét a kukoricához hasonlóan gyűjtik be, megőrlik, és azt követően kerülhet a kazánokba tüzelőanyagként. A növény előnye az is, hogy alig egyszázalékos a szén-dioxid-kibocsátása égéskor, és a keletkezett hamut az ültetvényeken trágyázásra lehet használni. ..."
  • Molnibalage
    #23
    A kazán mérete nem determinálja, hogy mi égethető el benne. 100 ezer tonna fa nem ég el egy kis kazánban 1 év alatt.

    Vannak 100%-ban fatüzeléső erőművek, ahol a kazán hőteljesítménye 70-100 MW is lehet, vagy még több.
  • Tikal #22
    Második legkirályabb növény a kender után. Vágj bele.
  • fifi
    #21
    ránézésre nem tudja mi az...
  • Montanosz
    #20
    nekem inkább az okoz fejfájást hogy akadályozzam meg hogy az a barna bőrű emberfajta ki ne vágja suttyomban akiknek tudjuk semmi se szent.
    Ismerősöm akácosával egy ékszaka alatt végeztek((
  • fifi
    #19
    ja és méheim is vannak, nem baj, ha mézelő... :)
  • Szobi30
    #18
    hát, én tavaly amíg kicsik voltak, majdnem minden nap locsoltam...de, hogy mennyire bírják ha nem locsolják azt nemtudom.
    vegyél abból a fajtából, ameik szárazságtűrő, és akkor szerintem nem lesz gond.
  • fifi
    #17
    van egy üres telkem, de ott se áram, se víz.
    mennyire kell ezeket locsolni?
    mert nagyon szöget ütött a fejembe a dolog, pláne ha itthon is el tudfom tüzelni a kis reaktoromban...
  • Montanosz
    #16
    tuja.hu, itt lehet 1darabot is))
  • Montanosz
    #15
    lehet egy tövet is akkor 528 pénz, 1000db=15ezerhuf,azaz 15 forint darabja. de olvastam 22forintért is azt nem to'm hány darabos kivitel
  • Szobi30
    #14
    egy db-ot sztem nem lehet rendelni...azthiszem, hogy 50-esével lehet...egyébként talán 25 ft-ba kerül belőle egy tő, vagyis én tavaly annyiért vettem, és remélem most se lesz több, most 500-at fogok ültetni, jövőhéten akarom megrendelni.
  • skate00
    #13
    Én akarok 1db az udvarra, hol tudom beszerezni ?
  • Montanosz
    #12
    Van több fajtája, asszem olyan 5-6, különböző talajtípusra,környezetre

    Van aki nálunk a szennyvíz,ülepítő tisztítására használja csak.
    "...Amikor még nem volt nálunk zárt rendszerű csatorna, mi is fűzfával víztelenítettük az emésztőt.
    Praktikus, olcsó, és nagyon jól is néz ki...."

    amúgy a mostani belvizes, szerintem több évig nem művelhető földterületek kihasználására gondoltam..főleg, mint tudható itt a viharsarki enyhén szólva is katasztrofális helyzetben(((
  • Sadist
    #11
    Az ilyen típusú növények mennyire terhelik a környezetet? Elvégre rettentő gyorsan nő, amihez rengeteg vízre, szén-dioxidra és napfényre van szüksége, nem? Vagy ezt a gyors növekedést úgy éri el, hogy hatékonyabban hasznosítja az erőforrásokat, mint a többi fa fajta?