210
Energiafűz termesztése
  • sztanko15
    #90
    Azta, rengeteg jó ötletet adtál :) Köszönöm szépen. Tavasszal lehet ültetek én is 1-2 ilyen óriásbambuszt, aztán meglátjuk mi lesz belőle..:)
  • Montanosz
    #89
    persze tüzelni,de a rügye ehető is..3-4 méterre is megnő



    Magyar bambusz klub

    index.hu forumán a "bambusz nevelese" topikot keresd
  • sztanko15
    #88
    Képről nézve nagyon durva, mekkorára nő ez?:D meg a belseje tömör fa? Ezt is tüzelési célra szeretnéd használni? Azt olvasom róla hogy vízigényes..
  • Montanosz
    #87
    http://epitkezes-kert.vatera.hu/kert_mezogazdasag/vetomag_viraghagyma/moso_orias_bambusz_csemete_1db_300ft_rol_1825239695.html
  • Montanosz
    #86
    link itt
  • sztanko15
    #85
    és ezzel hogy lehet tüzelni? valami linket tudsz róla dobni?:)
  • Montanosz
    #84
    a bodzát azért vágom vissza hogy kettő ága nőjön,vastagodjon, ecetfával semmit nem csinálok..2006 óta nőnek és úgy hagyom hogy minden évben legyen ami kivágható,ezeket nyersen tüzelem a száraz mellett.

    most ezzel kisérletezem, Moso óriás bambusz


  • sztanko15
    #83
    ÉS az ecetfából mennyi tüzelőd van? illetve a bodzából? ilyen gyorsan nő hogy többször is visszavágod?:O
    Egyébként a terméséből lehet lekvárt meg páleszt főzni azzal lehet ám bizniszelni :)
  • Montanosz
    #82
    dehogy, az ecetfa remek,minden talajon megél akár egy betontenger repedésében vagy az eddig évekig kihordott salak kellős közepén...sőt manapság vegyi kezelés után remek butorfa...ezzel van a legkissebb gond

    Sima kandallo a rács pedig egy volt hűtő rácsa.igen ugy néz ki a hogy gondolod semmi különösebb trükk...

    bodzát minden évben visszavágom többször is és így egy-kettő ágat hagyok az nőjjön,vastagodjon

    termését sehogy mert nem szeretem




  • sztanko15
    #81
    De az ecetfával sok a baj nem? legalábbis azt olvastam..
    Tehát úgy néz ki a kazánod hogy alul a parázs, felette a rács, azon pedig a fa, és az reggelig izzik? ez ötletes megoldás :)
    És a bodza milyen? Mekkorára hagyod nőni? A termését hasznosítod valahogy?:)
  • Montanosz
    #80
    hát legalább csutkát böngésszé.az van mindehol....

    ecetfának az egészét használom, vagy mire gondoltál?

    én ugy csinálom hogy 3 féle magasságu-éves fa van a kertben így minden évben lehet valamennyit kivágni

    lejjebb olvastad? irtunk a rakétakályhárol meg a tömegkályhárol, igazán ezekkel lehetne takarékoskodni

    én ugy csinálom hogy csináltattam rácsot és éjszaka mikor lefekszem berakom a rácsot a kályhába és erre rakok száraz fát és ez elizzik egész reggelig nem kell éjszaka a kályhára rakni nagy hidegben sem
  • sztanko15
    #79
    Nem igazán tudok kukorica csövet honnan szerezni, egyébként rengeteg akác nőtt eddig a kertben csak mindig levagdostam, de jövőre meghagyom, had nőjenek. Az ecetfának mely részét használod tüzelésre?
  • Montanosz
    #78
    amit lejjebb irtam, nem akarlak eltántoritani de a császárfás dolgok is fel vannak fujva

    hiddel itt nálunk gyors növésben a bodza-akácfa-ecetfa trion kivül mást nem találsz (tüzelj kukorica csővel esetleg)
  • sztanko15
    #77
    Értem, és akkor mit ajánlanál helyette? Bár vettem 50 darabot, el is ültettem, majd kiderül mi lesz belőle, nem volt nagy befektetés szóval ha kipusztul sem megyek csődbe, jövőre császárfával szeretnék próbálkozni, meg szemezek most az akáccal is, csak abból nem tudom melyik fajta lenne a jó...:S
  • Montanosz
    #76
    én most bambusszal kisérletezem,meg csicsokaszárral,meg ilyen vastagszáru növényekkel de brikettnek elég macerás csinálni, valojában kellene ilyen galyaprito meg préselő de mire megvenném megint ott lennék hogy akkor ezen a pénzen fát veszek

    préselés nélkül meg gyorsan elég ha kiszárad (pl: alkörmös szára,kukoricacsuhéj,napraforgoszelezék),meg inkább kazánba lenne jo igy csak
  • fifi
    #75
    a ház előtt a sima ártérben lecsapott fűzvessző kb 10-ed annyi vízzel gyönyörűen fejlődik.
  • fifi
    #74
    elmondom ám neked, hogy konkrétan a vízpartra ültetve a hajtás volt hogy kókadozott... csak rendszeres locsolással tudtam életben tartani>>>vízparton.

    tehát szép ésjó ez, meg alternatív megoldás, de egyszerűen így ebben a formában majdnem annyit kell belefeccelni, mint amennyit spórolni akarsz vele.
    én két év alatt rájöttem, hogy az okosan kezelt akácossal ez a bohóckodás sosem fog versenyezni... még jó hogy azzal nem hagytam fel.
    ugyanaz mint az energiafű. itt okoskodták ki mellettem kb. 5km-re. nagy dérrel durral beharangozták mekkora óriási lehetőség ez, milyen jó, milyen zöld, milyen fasza. aztán rájöttek, hogy nem egészen úgy van az, de nem OFFolok...
  • lammaer
    #73
    Hát, nem véletlenül FŰZ, azt meg tudjuk hogy hol szeret lenni... ezért kell talajvizes területre tenni, nem a namib sivatagba :D
  • fifi
    #72
    ennyi...
    ami nekem megnőtt több mint két év alatt, az is csuklónyi, de annyit locsoltam, hogy ihaj. ami kevesebbet kapott, kiszáradt.
    ha nagyban csinálnám, akkora locsolási költségem lenne, hogy abból fűthetnék gázzal...
  • Montanosz
    #71
    sztem nagy kamu,nem véletlneül mindeki csak eladni akar))

    én maradtam a akác-bodza-ecetfa kombonál, három nagyságban hagyom így most már minden évben lehet vágni..melléje megy a csicsokaszár mint gyujtos megszáradva
  • sztanko15
    #70
    Üdv! Szeretnék venni néhány energia füzet, tudnátok mondani olyan helyet ahol kapható? vagy más ilyesfajta növényt ami gyorsan nő és fűtésre használható?:)
  • Montanosz
    #69
    jó neked, mifelénk tavaly-idén kiszáradtak az ültetvények, egyedül a csicsóka vészelte át a szárazságot, jövőre császárfával kisérletezem

    császárfa
  • Deskó1974
    #68
    Sziasztok!

    Én az idén telepítettem egy kis energia fűz ültetvényt.
    Nagyon ígéretes.
    Csináltam egy kis házi videót is róla:



  • Montanosz
    #67
    az biztos,igazad van mert kutya drága egy seprű
  • fifi
    #66
    utána mutassa meg valaki, hogy kell seprűt kötni. hidd el, nem hülyeség...
  • Montanosz
    #65
    idén jamszgyökér a sláger szépen nő

    jövőre cirokkal kisérletezem, cirokszörpöt akarok előállítani
  • Montanosz
    #64
    ....szóval hát mind kiszáradt.
    A bodza és akác/ecetfa viszont szépen nőtt, így ezeknél maradok, a surjást kivágtam, a kicsik maradtak 3 év múlva ismét lehet vágni.
    Rengeteg ág meg gally maradt, ház nagyságú kupac, és remek ötletnek vettem egy aprító gépet. Most csak 26ezer és 4centiset viszi....
    Mellékesnek amire nem is gondoltam, sok kukoricacső lett, meg sok dísz tök, így ezzel is tüzelek DDD,...meg szintén sok karórépa maradt ami nem fogyott el főzeléknek meg savanyúságnak, mivel két hónapja ott áll szépen összefonnyadt, és remek tüzelő lett ebből is a szárazabb fa mellé.

    Így valószínű jövőre még több kukoricát vetek, meg szintén tök és karórépa is marad.
  • Szobi30
    #63
    nekem az ideiből 500ból kb 10 nem kelt ki, és amik kikeltek, azokból 2 kiment...
  • Montanosz
    #62
    25ből 10 maradt meg, talán a szárazság, pedig hébe-hóba locsoltam, vagy nem gyökeredzett meg jól.
  • Montanosz
    #61
    hát mivel egész áprilisban nem volt eső, szerényen öntöztem őket,de a bodza vagy 100X jobban nő, igaz sokkal több kis hajtáson))

    közben a "három nővér" mintájára minden fa alatt bab és tök van))
    illetve saját komló ültetvény kukoricasör készítéshez.
    Meghagytam az alkörmöst is mert fiatal leveleiből klafa főzelék van))
    most megyek egy ásóval a patakhoz mert olvastam hogy 600forint volt kiloja a tormának a piacon,jövőre ezt se kelljen venni..(virágja szintén főzelék, sütve meg máj ize van)


  • Láma!
    #60
    bodzáról csak annyi tapasztalatom van (gyümölcsfelvásárlás okán) hogy nagyon fog, és kimarja a füvet :D
  • Montanosz
    #59
    ja,bár régebben volt csicsókám,de eltünt,lehet túl kiszedtem,mert sütve nagyon szeretem...bodza is van régóta csak össze-vissza nőtt,most rendeztem)) bodzaszörp meg ilyeneket csináltam,virágja meg rántva finom))
  • Láma!
    #58
    ezzel a kettövel csak annyi a gond, hogy ha netán nem jön be a dolog, szinte lehetetlen kiirtani...
  • Montanosz
    #57
  • Montanosz
    #56
  • Montanosz
    #55
    Csicsóka és bodza is jó erre a célra,mindkettő gyorsan nő és egyéb haszna is van, festékanyag,takarmányozás.
    Igy ezekből is ültettem a kertben egy-egy sort,majd jövőre meglátom hogy nő.
  • Montanosz
    #54
    thx!
  • Szobi30
    #53
    igen, elvileg 30 évig hozza az újjabb hajtásokat...
  • Montanosz
    #52
    aham értem, csak arra gondoltam hogy minden évben legyen kivágni valo, de akkor ugy csinálom hogy ültetek tovább,helyem van.

    ja még annyi amit meghagysz rönkfának és kivágod a 3-4 évben arrol ujbol lesz ugyanugy hajtás ugye?
  • Szobi30
    #51
    én már 4-5 hónapos korában a fának lemetszettem az oldalhajtásokat, mert akkor nem tud a fő ág megvastagodni (legalábbis ezt írták róla)
    dehát, ahogy gondolod, megis lehet hagyni szerintem, csak akkor lassabban fog nőni.