210
Energiafűz termesztése
  • Araucana
    #210
    Ez az! Erre gondoltam. Tudtam, hogy rád számíthatok.
  • Montanosz
    #209
    értem hát akkor, nyers napraforgószár nagyon ragadós, de sztem bármi hasonlo zölden,mint csicsoka szár is akkor, jolehet erre a célra ha most csiálod és téli felhasználásra kell
  • Araucana
    #208
    Tudom, hogy mindenki papírt használ, de én nem azt szeretnék használni. :-)) Olyat szeretnék, amivel nem függök senkitől önmagamon kívül. A papírt be kell szerezni, az vagy lesz, vagy nem. (Hirdetőújság nem papír!)
  • Montanosz
    #207
    ja erre mindenki papírt használ...illetve van aki félbevágott műanyag flaskába sajtolja bele
    de papir a jó megoldás az enyv miatt,esetleg fűrészpor
    Utoljára szerkesztette: Montanosz, 2016.04.09. 19:47:08
  • Araucana
    #206
    Nem akarom levágni a külső borítást. Azért fogalmazódott meg bennem a kérdés, mert kerti hulladékok brikettálásán gondolkodom, és ahhoz jó volna valami olyan anyag, ami nagy nyomáson összeragasztja a cumót. Tehát aprítógéppel ledarálnám a vékonyabb ágakat, kukoricaszárat, lombszívóval felszedett lombot, stb, beáztatnám, és ezt 8-10 tonnás hidraulikus emelővel formába préselném. Félő viszont, hogy ragasztóanyag hiányában a következő fűtési szezonra szanaszét hullik az egész. A krumpli talán megfogja valamennyire tekintettel a keményítőtartalmára, de ha lehet, akkor inkább valami amúgy is "tűzrevaló" anyag hozzáadásával szeretném megoldani. Nincs valami ötleted?
  • Montanosz
    #205
    hát most nem is tudom mert ugye pont nincs még nyers szár, de annyira nem vastag hogy le tud vágni a külső boritást és maradjon érdemleges szivacsos rész, az biztos hogy lédús amikor zöld a belső szivacsos rész

    viszont szőrös és ez miatt a levél meg a szár is ruhába ragad ha elszáradt már

    viszont remekül hasznositható takarmánynak mert augusztusig ha tövig lerágják vagy kaszálod többször is a joszágnak akkor is lesz gumo oktober végén bőven
    Utoljára szerkesztette: Montanosz, 2016.04.08. 07:46:53
  • Araucana
    #204
    Montanosz, te termesztesz csicsókát. Ragadós annak a szára? Úgy értem, a belső szivacsos cucc az ragad?
  • Gusztikok
    #203
    Hogy áll a projekt?
    Találtál megfelelő Energiafűz dugványt?
  • Tomiali
    #202
    Gusztikok, írtam egy üzenetet privátban. Lehet nem vetted észre.
  • Gusztikok
    #201
    Én benne vagyok. Szívesen megosztom amit tudok,akár személyesen akár emailben.
  • TSowunmi
    #200
    ték
  • Araucana
    #199
    Gusztikok, szeretnélek a nyáron valamikor meglátogatni, és szemügyre venni az ültetvényedet. Jelenleg még Németországban tartózkodom, tavasszal készülök hazaköltözni. Vettem egy házat, 3500 nm-es telekkel. Feltételezem, hogy az első évem a ház rendbetételére fog elmenni, ezért amikor a baloldali szomszédom jelezte, hogy szeretné bérbe venni a hátsó kertemet (2500 nm), azonnal igent mondtam. Közben úgy fest a dolog, hogy a jobboldali szomszédom telkét viszont meg tudom venni, ami szintén 3500 nm. Neki vannak óljai, van egy szuper garázsa, ami az én házamhoz nem tartozik, ezért jó lenne összevonni a két telket. Így viszont a hátsó kert 5000 nm lesz, amin 2017-től szeretném a tűzifámat megtermelni.
    Szóval jól jönne egy kis tapasztalatcsere.
    Mit gondolsz?
  • Gusztikok
    #198
    Igen,de nem hiszem hogy sokan vesződnének az ilyenek eltüzelésével hacsak nem bálás kazánjuk van.
  • Montanosz
    #197
    hát igen ja, mondjuk kazán, azért az van sokaknak
  • Gusztikok
    #196
    Sajnos a tömegkályha és a kemence ritka manapság így a felsoroltak "kukoricaszár,spenótfa" csak nagyon keveseknek jelent alternatívát a fűtés terén!
  • Montanosz
    #195
    mégegy ötlet a kemencéseknek, spenótfa.
    kb olyan és ugy ég mint a kukoricaszár, ráadásul meg lesz a spenótfőzelék egész évben :-D

  • Montanosz
    #194
    A tömegkályha
  • Montanosz
    #193
    nem mászik át ha mindig kiásod a kerités szélénél

    vaterán:
    elég drága dehát nyilván harmadik évtől már neked is lesz magod szal egyszer kell befektetni, ez a moso bambusz ami nagyra nő,
    moso bambusz

    de a sima amit nem kell gondozni se meg pátyolgatni amiről a képet kiraktam azt ahol látod kérsz tőlük pár tövet, azért ez sok felé van
  • Montanosz
    #192
    sima földön, még utcán a ut melett is van,semmit nem csinál vele csak vágja és eltüzeli, mondjuk ő csak gyújtósnak mindig kivágja felpocolva kiszáritja és következő évben gyújt be vele, próbáltam én is nagyon klafa, nagyon jólég, olyan gyantás valami van benne

    most csináltam képet, láthato hogy simán 3 métert nő egy évben


    Utoljára szerkesztette: Montanosz, 2015.10.18. 09:25:44
  • Araucana
    #191
    Ez engem is aggaszt. Helyem ugyan van, de ha valóban fűtésre akarom használni, akkor nyilván ki is kell használnom a meglévő helyet. Ha viszont átmászik a szomszéd földjére, az viszályt szíthat, annyit meg nem ér az egész.
  • Gusztikok
    #190
    A bambuszon már én is gondolkodtam csak nincs helyem neki.
    Azt meg nem szeretném hogy nagyon elterjedjen mert ki irthatatlan egy idő után.
  • Araucana
    #189
    Segítenél megkeresni a magot nekem? Hol találom a vaterán? Van ott valami leírás is a termesztéséről? A szomszédod vizes területen csinálja, vagy, sima kertrészben?
  • Montanosz
    #188
    hát ilyen jó lenne!
    Dendrocalamus membranaceus
    20-24méter magasra nő.
    Átmérője 6-10cm a kifejlett példányoknak,-18fokig fagyálló,rendkívül gyorsan növő és terjeszkedő.(35-45m2 területet képes benőni)
    vaterán is árulják a magokat

    de ami a szomszédomban van az kb olyan 2 méteresre nő évente és mondjuk a olyan vastag csak mint egy kukoricacsutka de rendkivül sűrűn nő, ez is vsak kazánba vagy kemencébe érdemes rakni hogy ne kelljen aprora darabolni, ez nálunk is jol érzi magát


  • Araucana
    #187
    A bambuszra hol kell rákeresni?
  • Montanosz
    #186
    mint írtam régebben nagyobb a hájpja mint a tényleges csodavárás az energiafűz esetén, évekkel ezelőtt is csak mindenki eladni akart hajtást mint tüzelni vele, több olyan lehetőség is van ami jobban megéri (bambusz) satöbbi
  • Gusztikok
    #185
    Én még sajnos nem fűtöttem energiafűzzel,de már alig várom.
  • Araucana
    #184
    Én a dióhéjat szeretem. Csak azzal vigyázni kell, mert megolvad a kályhacső, ha hirtelen sokat raksz a tűzre.
    De nagyon eltértünk az eredeti témától.
    Kérdésem: Van itt valaki, akinek vágásérett energiafűz ültetvénye van? Ne adj' isten, tüzelt már valaki vele?
  • Montanosz
    #183
    de igen, de elég klafa olyan a szára mint a bambuszé, üreges de kemény vasfűrésszel szoktam kivágni vagy kiásom gyökerestől

    ez már csak kurrózium: amikor 2008-ben elkapott a faültetési láz ültettem Narancseper fát, keskenylevelű ezüstfát, lepényfát, ostorfát is.
    Ezek lassan nőnek, inkább a termésük miatt ültettem őket.

    Mondjuk akinek földje van vagy nagy kertje szerintem eccerűbb ha kukoricát vet vagy olajnapraforgót mert kazánba vagy kemencébe jól lehet nyomatni a kukoricacsövet vagy napraforgófejet. Nálunk a szárítóbol még a hulladék szemetet is hordják tüzelni, amikor a szomszéd megnyomja napraforgóhulladékkal a kazánját olyan édeskés füstös köd ereszkedik le mintha valami gyárvárosban laknánk, de hát ingyen kapja, gondolom ez a lényege a dolognak :-D
  • Araucana
    #182
    A ricinus nem egynyári?
  • Montanosz
    #181
    na valamiért nem mutatja a képet

    ricinus
  • Montanosz
    #180
    Igen de ezeket épp azért használom hogy ne lobbanjon el a száraz fa, tehát nem ugy kell gondolni hogy ezekkel megtömöm a kályhát :-D

    Ricinus erdőm, egy éves, magas olajtartalmú


  • Araucana
    #179
    Montanos, nem akarlak elkeseríteni, de a csicsóka, karórépa, nyers ecetfa, bodza eltüzelésével több kárt csinálsz, mint hasznot. 1 kg víz elpárologtatása 2250 K joule energiát von el a kályhádból, tehát, ha nedves fát, vagy egyéb kafacot tüzelsz, előbb a vizet kell belőle elpárologtatnia a tűznek, és csak azután ég el. Ráadásul a kályhában is, a kéményben is kátrány rakódik le tőle.
  • Araucana
    #178
    A fűz is, a császárfa is gyors növésű fa. Valóban laza szerkezetűek, és nem tartanak parazsat. Mindazonáltal a fűtőértékük ugyanolyan jó, mint a keményfáké,csak hirtelen adják le a hőt, és ellobbannak. Tehát a fűtőalkalmatosságot kell helyesen megválasztani. Kályhába, kandallóba keményfa dukál, kazánba, ha van puffer, mehet a puhafa is.
  • Gusztikok
    #177
    Nekem van 650 db.energiafűzem és van császárfáim is.
    Mindkettőt az idén húsvétkor ültettem.
    A fűzeket nem hagytam elbokrosodni,hanem szálfának nevelem.A legnagyobb belőle elérte a 4 métert a száruk 3 cm körüli.
    A császárfa 3,5 méter magas a szára pedig 6 cm körüli.
    A leírtak szerint azt hinné az ember,hogy csak a császárfával érdemes foglalkozni mert iszonyatosan növekszenek.
    Pont ezért támadtak kétségeim mert ami gyorsan nő pl. "nyárfa,ecetfa,bodza" azoknak nincs igazi fűtőértékük sem hosszantartó parazsuk.
    Viszont a lassabban növőknek pl. "akác,tölgy,bükk" sokkal nagyobb a fűtöértékük,nem véletlenül a leg keresettebbek a téli tüzelők körében.
    Én úgy gondolom és ebben egy két szakirodalom is engem igazol,hogy a fűz alkalmasabb fűtésre mint a császárfa.
    Pár év múlva már pontosabb adatokkal is szolgálhatok addig ez csak spekuláció de talán segít a döntésben.
  • Montanosz
    #176
    - #173
    Sütve nagyon szeretem mint a krumplit, hamarabb megpuhul vigyázni kell vele. Amugy mindeféle,süti,léeves,bléabla készithető belőle lásd gugli a receptek miatt

    - #174
    Á nem dehogy,magában ez sem ég kell a fa.

    - #175
    szerintem nem érdemes vele foglalkozni, csak ugy mint a többi fával
    császárfához nem tudok mit hozzászolni mint irtam lejjebb az a kettő darab amit személyesen is figyelek szépen nő, ez alapján érdemes lenne ja.
    Már maradok a akác-bodza-ecetfa kombónál. Nálam nem lobban el mert nem szárazon rakom de amugyis mint irtam ha jo parázs van akkor függőlegesen rakom a fél vagy egész rönköket attol függ milyen vastag.
  • Araucana
    #175
    Tehát szerinted nem érdemes az energiafűzzel próbálkozni. Az ecetfa viszont nagyon könnyű, laza, az csak ellobban a tűzön. Nem? A fűzvesszőnek amit szoktak ültetni, ahhoz mit szólsz? Vagy próbáljam meg a császárfát?
  • Araucana
    #174
    A marharépának mennyi lehet a fűtőértéke? Vetekszik a fáéval?
  • Araucana
    #173
    Köszi a gyors választ. Én közben elugrottam a nejemért is. Írtad, hogy sütve nagyon szereted a csicsókát. Hogyan készül az? Simán olajban megsütöd, vagy van még valami faxni vele?
  • Montanosz
    #172
    bocsi ha félreérthető volt nekem nincs rakétakályhám csak onnan jött az ötlet

    olyan kályhám van hogy teljes szélességű az ajtaja, berakom oda a rácsot és rá a fákat majd csinálok képet holnap, nem ég el a rács, talán aluminium asszem, az se baj ha nem ég el a fa reggelig, lényeg hogy a meleget megtartsa
  • Montanosz
    #171
    - csicsoka: eszem,eladom. Igen ha oktober végétől felszedem akkor a istálloban szétteritve egy honap alatt megfonnyad. Csakis fával ég persze, egyedül nem. Szára viszont remek gyújtós.
    De ha csak tüzelésre akarod jobb a karorépa (marharépa) szétdarabolva, ugyanigy száritva mivel sokkal nagyobb. 400 forint körül van fél kilos zacsko mag ami több ezer ha ültetni akarod.

    - nagyon szapora, darabolva is elrakhato csak mindegyiken legyen gyökérkezdemény. Felszedni és ujra ülteni azért jo hogy ne aprozodjon el. Persze küldhetek. májusig ültethető, oktober végétől ahogy elvirágzott és elszáradt a szára szedhető májusig