11
  • kokyt
    #11
    Mint írtam is, a megújuló energia források hatékonyabb integrációja a fő cél. Ez szerintem már magában is elég ütős érv- Az eddiginél pontosabb fogyasztási adatokat valószínűleg nem hasra ütés szerűen találtak ki, hanem igényli a szabályzás.

    Az erőműveket nem lehet csak úgy ki és bekapcsolni, a zöld energiának meg nincs kézzelfogható energiahordozója (a Nap csak nappal süt, a szél meg vagy fúj, vagy nem). Ezek miatt valahogy ösztönözni kell az embereket, hogy lehetőleg akkor használjanak több áramot, amikor épp van. Ezt hogy lehet elérni? Kedvezményes időszakokkal. Tehát ezzel nem a nép szívatása a cél, hanem ez a szabályzás egyik legfontosabb eszköze. Ennél is kézzelfogható előnye van a pontosabb fogyasztási adatoknak, mivel egyfajta visszacsatolást is ad arról, hogy mennyire ösztönzi a felhasználókat a időszaki árak, jól vannak-e belőve.

    A pontos szabályzás által jó a szolgáltatónak, mert kevesebb lehet általa a hiány, vagy épp a felesleg, valamint optimális lehet az erőművek kihasználtsága is. Elsősorban ezekből kellene megtérülnie a szolgáltatók rendszerfejlesztési befektetésének.

    Az értéknövelő szolgáltatásokra visszatérve, azokról senki sem tudhat még sokat, mert nagyban fognak attól függni, hogy milyen rendszert választanak kvázi szabványosnak. És igen, akár a telefonos kapcsolgatás is elképzelhető, amennyiben olyan a rendszer. Ezeknek a szolgáltatásoknak a minősége is fontos szempont kell legyen a szolgáltatónak is, mivel az átlag embernek (ahogy Neked, vagy nekem is) ezeken keresztül lehet eladni ezt az egészet.
  • lapaleves
    #10
    kicsit össze vagy keveredve lila füst ügyileg. nem én akarom a jelenlegi mérőórákat lecserélni, ezért gondoltam jó lenne valami ütős (vagy legalább valami logikus) érv a megoldás mellett, ha már ez a parancs. szóval nem nekem kell megindokolnom miért akarok ilyet.

    ha a szolgáltató nem tudja már most is mondjuk 5 utcánként meg ipartelepenként mérni az áramot, akkor dögöljön meg. mint mondtam ezen felül semmilyen többletinfója nem származik abból, hogy azon az egy lakótömbön belül épp melyik 20 gizike kezd mosni. mert átlagban ugyanannyi, még ha neked ez a statisztikai matekos megközelítés "lába nincs" is.

    az emberek kezét ott fogja megkötni, hogy nyilván a csúcsidő drágább lesz. azaz mérlegelnie kell, és részben ehhez kell majd idomítania a napi programját. ha azt mondod, hogy a csúcsidő nem feltétlen lesz drágább, mint az átalány, akkor nem ugyanarról a világról beszélünk. ugyebár az árcsökkentést jelentene, mert akkor az éjszakai olcsóbb lenne, mint most. a pesszimizmusom azt súgja, ilyen nem volt, van, lesz.

    az értéknövelt szolgáltatásokról fogalmam sincs, merthogy egy perces skálájú grafikonon kívül semmilyen értéknövelést nem ír a cikk. merthogy nem lehet mobilról bekapcsolni a mosógépet továbbra sem.

    szóval én továbbra is "pesszimista" vagyok, de nem nekem kell magyarázni a bizonyítványt, hanem annak, aki velünk fizetteti majd ki a legalább 50-80 ezres beszélő órát. és még mindig ott tartunk, hogy szerinted ez azért jó, hogy ne nekünk kelljen a nem fizetők helyett is fizetni. érzed a finom ellentmondást?

    az éves fogyasztás szerinti átalánynak szerintem semmi köze a témához. de ez biztos csak az én pesszimizmusom.

    ha jól rémlik, akkor az éjszakai (vezérelt) áramot régen nem is lehetett bármire használni, de lehet hogy ez már nem téma. de még ettől eltekintve sincs semmi köze ehhez a megoldáshoz, hiszen ott nem tudod mikor kezdődik, itt meg óra szerint lesz.
  • kokyt
    #9
    Nem értem az állandó pesszimizmust mindennel kapcsolatban. Annak idején mikor áttérés volt átalánydíjra mindenki szidta, mert milyen az, hogy nem tudja mikor mennyit kellene fizetnie, hanem éves összesítő van. Most, hogy vissza akarnak térni, most persze az a rossz.

    "ugye te is érzed, hogy most nem túl sok észérvet sorakoztattál fel a dolog mögött?"

    Ami azt illeti észérvet Te sem nagyon hoztál fel ellene, csak légből kapott badarságokat.

    "gondolj bele mennyiben tér el egy utcányi fogyasztó összesített fogyasztási görbéje egy egész városétól? statisztikai átlagokat nézve semmiben."

    Belegondoltam. Ez nem hogy sántít, lába sincs. Egy nyomor telep fogyasztása statisztikailag nem különbözik egy iparnegyedétől, vagy egy közintézményekkel telerakott részé egy dolgozók lakta utcáétól. Valószínű. Nem?

    "innentől kezdve semmilyen többletinfó nem származik ebből."

    Neked tényleg nem. A szolgáltatóknak viszont igen.

    "semmi másról nincs szó, csak arról hogy a pénz megeszi az átalánydíjat. ennek következtében az emberek keze kötve lesz"

    Ezt abszolút nem értem. Kérlek fejtsd ki miben köti ez meg az emberek kezét.

    "többször szívnak majd mint amennyit spórolnak az időzítéssel meg az "értéknövelttel". lásd az említett éjszakai mosást meg még ezer dolgot."

    Már megint hangulat keltés. Miért kell mindig megmondani a frankót, anélkül, hogy tudnál valamit is. Nem tudod az árakat, nem ismered az időszakokat, az értéknövelt szolgáltatásokról is csak fogalmad van, de azért szajkózod a kitalált dolgokat. Megsúgom, éjszakai áram eddig is volt.

    Normálisan vitázni ilyen pesszimista hozzáállással nem lehet. Maradjunk annyiban, hogy jelenleg a fejlesztés nem a "kisemberek" miatt van, hanem a hálózat korszerűsítése, a "zöld" dolgok bevonása miatt. A szél és naperőművek időszakosan tudnak csak áramot termelni, a többinél meg sokszor meg kell gondolni mikor állítják le, mert több pénzt elvisz egy nagyon rövid időre szóló leállítás-újraindítás, mintha azalatt az idő alatt üzemel. A "zöld energiák" fokozatos térnyerésével a hálózat üzemeltetőinek az a problémája, hogy az eddigieknél sokkal pontosabban kell szabályozniuk a dolgokat (értsd: a lehető legpontosabb adatok kellenek nekik, a lehető legrészletesebb területi felbontással a hálózat aktuális terheltségről, hogy azokból sokkal pontosabb becsléseket tudjanak adni a majd felmerülő energia igényekről). Nem elég hónap végi, meg éves összesítés a fogyasztásról, addig meg a találgatás, mert a nap/szél erőművek nem tudnak miben energiát tárolni, ellentétben a hagyományos erőművek energiahordozóival (olaj, gáz, fa, szén, biomassza).
    Ennek az egésznek csak egy hozadéka lehet az, hogy értéknövelt szolgáltatásokat nyújthatnak ezáltal a fogyasztóknak.
  • lapaleves
    #8
    ugye te is érzed, hogy most nem túl sok észérvet sorakoztattál fel a dolog mögött?

    gondolj bele mennyiben tér el egy utcányi fogyasztó összesített fogyasztási görbéje egy egész városétól? statisztikai átlagokat nézve semmiben. innentől kezdve semmilyen többletinfó nem származik ebből.

    ugyanígy elég gyengére sikerült a "de így nem kell verőember" érv is.

    semmi másról nincs szó, csak arról hogy a pénz megeszi az átalánydíjat. ennek következtében az emberek keze kötve lesz, többször szívnak majd mint amennyit spórolnak az időzítéssel meg az "értéknövelttel". lásd az említett éjszakai mosást meg még ezer dolgot.

    remélem idővel az üzemanyagba is tudnak keverni valami nanofrancot, ami csúcsidőben felhigítja, hogy 20 liter kelljen százon.
  • Komolytalan
    #7
    "egy fejlett okos mérési rendszer révén megvalósítható az úgynevezett valós idejű árazáson alapuló tarifamodellek bevezetése"
    Magyarul: drágább lesz az áram, csak stikában. Merthogy valós időben árazzák, vagyis be se kell jelenteni, hogy emelnek, mert utána (elvileg) csökkenteni is lehetne az árat (ahogy azt a benzinnél már megszoktuk: emel 10 Ft-ot, utána csökkent 2-őt).
  • kokyt
    #6
    Saccra tudják, de ha mondjuk szeretnének valósidejű információkat akkor ez jobb megoldás. Az ebből származó adattömegen végzett statisztikai számításokból kapott eredmény pedig ha nem is kristálygömb, de már közel van ahhoz :)

    El tudják 10 perc alatt végezni a kikötést is (jó esetben), ha a kocsiból való kiszállástól kezdve számolod az időt, és minden hozzáférhető. Azt se felejtsd el, hogy a nem fizetők nagyobb hányadánál sokszor viszonylag nehéz dolog az ilyen kikötési manővereket atrocitás nélkül kivitelezni. Értelmesebb dolog ezt központilag megoldani, mindenki jobban jár.
    Jó dolognak tűnik, és ha minden jól megy az átlagember is profitálhat belőle.
  • lapaleves
    #5
    "És honnan tudják mikor kell visszatáplálni/rásegíteni? Ehhez kell tudni, hogy melyik régióban mikor mennyit fogyasztanak. Ezeket az adatokat pedig az intelligens mérőórás hálózatok biztosítják. A két rendszernek csak így együtt van értelme."

    ha jól értem ezt úgy saccra tudják most is, lévén tőlük jön az áram. ez nem kristálygömb, hogy előre lát.

    azt meg egyszerűen nem hiszem el, hogy ne tudnának kikötni / elzárni bármit 10 perc alatt. vagy tényleg csak bezárkózok itthon és évekig nem kell fizetni semmit?
  • kokyt
    #4
    "Az intelligens halozat nem intelligens meroorakbol all, hanem intelligens bufferekbol, amik kepesek tarolni az energiat, majd szukseg eseten (csucsidoben) visszaengedni azt a halozatba."

    És honnan tudják mikor kell visszatáplálni/rásegíteni? Ehhez kell tudni, hogy melyik régióban mikor mennyit fogyasztanak. Ezeket az adatokat pedig az intelligens mérőórás hálózatok biztosítják. A két rendszernek csak így együtt van értelme.

    "A masik problema az, hogy az intelligens orak vezerelhetoek, azaz peldaul nem fizetes vagy feltoltokartya lemerules eseten tavolrol lekapcsolhatoak. Ez egy potencialis biztonsagi res, amit barki kihasznalhat. Foleg ha a teljes kommunkacio a nyilt vezetekes neten vagy meg rosszabb esetben gsm halozatokon at zajlik."

    Hát persze. Éppen ebben a pillanatban is valaki olvassa az SMS-eidet amiket a telefonodon tárolsz, és mellette az egyenlegedet meríti külföldi hívásokkal. Az, hogy valamit elméletben meg lehetne csinálni, az nem jelenti azt, hogy olyan könnyen kivitelezhető. Mobil hálózatokat is sokan törték már, kevés sikerrel.
    De afelett persze el lehet siklani, hogy jelenleg a nemfizetők helyett az fizeti az elfogyasztott áram/gáz árát, aki amúgy is fizet, mert egyszerűen nem tudják időben lekapcsolni (nem jutnak ki időben a szerelők, nincs otthon, nem hozzáférhető az óra, stb.), és ugye a szolgáltatók ezt bele is kalkulálják az árakba.

    "tovabba az alkalmazott kommunikacios rendszereknek koszonhetoen csokken a halozat megbizhatosaga. (pl. ha kiakad egy router valahol, akkor mehet az ember ujrainditani a kabelmodem mellett a villany, a viz es a gazorat is, mert addig se feny, se viz, se futes sincs)"

    Ez az eszközök működési elvének ismerete nélkül nem több hangulatkeltésnél.
  • lapaleves
    #3
    jogos, a napszaki tarifarendszer még tán jó valamire. de még ez is kétségeket ébreszt bennem. mégha megértik és nem csinálnak késő esti tarifát, de csinálnak monjduk délelőtt 11-től olcsóbbat, akkor az mekkora terhelést fog jelenteni? úgyértem amikor 10:59-kor az öszes gazdasszony keze ott remeg majd a mosógép ravaszán, az mennyire lesz jó?

    mindazonáltal ez semmit sem fog csökkenteni az összfogyasztáson.

    szóval ez tényleg valami nagy sumákság része csak, semmi jó.
  • kvp
    #2
    Az intelligens halozat nem intelligens meroorakbol all, hanem intelligens bufferekbol, amik kepesek tarolni az energiat, majd szukseg eseten (csucsidoben) visszaengedni azt a halozatba.

    Ezzen szemben a cikkben leirt megoldas csak arrol szol, hogy ezentul nem altalanydijas lesz az aram, hanem lesznek csucsidoszaki tarifak es lehetoseg lesz a havi szamla es a feltoltokartya hasznalatara is. Ez annyit jelent, hogy aram eseten is nezni kell majd az aktualis tarifat, mert igy ha ejszaka megy a mosogep, nem este, akkor olcsobb a mosas. Ugyanugy erdemesebb lesz ejfel utan porszivozni, mivel ekkor olcsobb lesz az aram. Ez az egyik gond. (gondoljunk bele egy ilyen rendszer hatasara egy lakotelep eletere)

    A masik problema az, hogy az intelligens orak vezerelhetoek, azaz peldaul nem fizetes vagy feltoltokartya lemerules eseten tavolrol lekapcsolhatoak. Ez egy potencialis biztonsagi res, amit barki kihasznalhat. Foleg ha a teljes kommunkacio a nyilt vezetekes neten vagy meg rosszabb esetben gsm halozatokon at zajlik.

    Az otlet kitalaloi a szabalyozast azzal szeretnek eloidezni, hogy ha nagyobb terhelesu idoszakban dragabb lesz az aram, akkor kevesebbet fognak fogyasztani az emberek. Mivel az esti fogyasztas legnagyobb resze nem idoszakos uzemu haztartasi gepekbol all, ezert erre kis esely van (az emberek sem inkabb ejjel telefonalnak, amikor olcso), ezert varhatoan csak a koltsegek nonek ennek bevezetesevel (amit a magyar telekom mar celzottan akar atharitani a fogyasztokra, lasd: hozzaadott ertek a cikkben), tovabba az alkalmazott kommunikacios rendszereknek koszonhetoen csokken a halozat megbizhatosaga. (pl. ha kiakad egy router valahol, akkor mehet az ember ujrainditani a kabelmodem mellett a villany, a viz es a gazorat is, mert addig se feny, se viz, se futes sincs) Ez az egesz velemenyem szerint a rossz otlet kategoriaba tartozik, viszont ismerve a cegek profiteseget, megprobaljak majd bevezetni.
  • lapaleves
    #1
    a cikk közepén még azt hittem akkor elindítja a mosógépet magától. erre kiderül, hogy még azt se. ez senkinek nem jó, csak a villanyóra-árusoknak. a szolgáltatók eddig is látták mennyi kell, nem érdekli őket az egyéni. az egyszeri júzer meg úgyis vett fogyasztásmérőt meg vezeti a havi fogyasztást, ha érdekli a dolog. ennél még a kompakt fénycsöves ötletük is jobb volt.